jak wzmocnić sygnał - modem zte mf63

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
blazewicz2014
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2015-10-19, 20:41

jak wzmocnić sygnał - modem zte mf63

Post autor: blazewicz2014 »

Witam

od kilku dni poszukuję w sieci informacji jak w najprostszy sposób poprawić prędkość swojego internetu. ale zacznę od początku.
Mam internet z Orange (limitowany chyba do 60 gb ale to chyba nie koniecznie ważne) wraz z modem ZTE MF 63. Podczas sprawdzania prędkości na stronie np speedtest.pl na ogół upload mam na poziomie 1 Mbps download na poziomie 2 Mbps ale są dni gdzie te dane są wyraźnie lepsze i tak upload 2,5 Mbps a download 5 Mbps. Moje pytanie jak zwiększyć/ustabilizować sygnał/prędkość internetu?. W domu mam 3 urządzenia korzystające z WIFI (w planach są kolejne 2).

Czy podłączenie do modemu anteny zewnętrznej w jakikolwiek sposób rozwiążę ten problem? (zastosowałem antenę wewnętrzną ale po jej podłączeniu odnotowałem wyraźny spadek prędkości :) )
Czy kupno routera na kartę sim np. http://allegro.pl/router-d-link-dwr-921 ... 97724.html zwiększy i ustabilizuję prędkość internetu?
Czy takim urządzeniem http://www.mediamarkt.pl/szczecin-marcr ... ,id-949136 wzmocnię zasięg sieci WIFI w domu (nie każdy pokój ma dostęp do WIFI)
Proszę o porady i informację jak prawidłowo i nie drogo wykonać sieć domową z wykorzystaniem internetu z Orange.

PS. Dodam iż mieszkam w miejscowości Białuń koło Goleniowa i na mapie BTS zlokalizowałem nadajniki w sąsiedniej miejscowości (Miękowo) http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 27&zoom=15

pozdrawiam
Paweł
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: jak wzmocnić sygnał - modem zte mf63

Post autor: matek451 »

Budowa sieci domowej w oparciu o MF63 to jakieś nieporozumienie. Obecnie korzystasz z zasięgu sieci 3G NetWorks. Najbliższy BTS w Miękowie działa tylko w UMTS900 i może być przeciążony. Inny pobliski na którym działa UMTS900 i UMTS2100 z HSPA+DC to Goleniów port lotniczy. Tam prawdopodobnie też LTE1800. Kolejny to Goleniów, Metalowa 1 i tam dostępne wszystkie technologie. Oczywiście wskazana jest wymiana na router z LTE i HSPA+DC tylko najlepiej na B315s-22. Na Allegro te z Plusa. Play kupisz za 400 zł. Sam router nie poprawi prędkości, konieczny zakup anteny Dual LTE na 1800MHz. Oczywiście jeśli dom duży i wielokondygnacyjny to jeden router nie pokryje go zasięgiem WiFi. Do tego celu potrzebny dodatkowy AP połączony z nim kablem lub transmiterami PLC po sieci elektrycznej. Wszelkie repeatery to pomyłka. Do kiedy masz umowę w Orange i czy brałeś ją z tym słabiutkim MF63?
blazewicz2014
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2015-10-19, 20:41

Re: jak wzmocnić sygnał - modem zte mf63

Post autor: blazewicz2014 »

cześć

umowę z Orange mam do końca roku i sam nie wiem czy ją przedłużyć czy wybrać ofertę innego operatora (telefon mam w Play). Rok temu to była szybka decyzja ponieważ przy jednym laptopie to wszystko śmigało prawidłowo a modem oferowany przez Play strasznie zrywał połączenie (też testowałam Plusa ale jakoś niekoniecznie to działało. No ale teraz budowa sieci w oparciu o posiadany modem faktycznie wydaje się nie porozumieniem no ale dlatego szukam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Masz jakąś propozycję w zakresie operatora?
Mógłbyś podesłać linki do konkretnych modeli urządzeń tzn. router i antena. Ja jestem laikiem w tym zakresie i w zasadzie korzystam z tego co podpowie "wujek google". Wiesz chciałbym maksymalnie przeznaczyć na sieć domową do 800 zł +/- 200 zł. W praktyce są teraz 3 urządzenia które korzystają z sieci WIFI a będą na pewno jeszcze 2 plus ewentualne podłączenie pieca ale to jeszcze dalsze plany. Dom jest jednokondygnacyjny (ok 150 m2).

pozdrawiam
Paweł
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: jak wzmocnić sygnał - modem zte mf63

Post autor: matek451 »

Co do operatora to oferta Orange obecnie wygląda dobrze, tym bardziej ,że masz zasięg LTE. Jeśli do końca roku to można już składać wypowiedzenie obecnej umowy( oczywiście z terminem jej upływu), minimum to 30 dni przed końcem. Wypowiedzenie pozwala na kontakt z DUK Orange i negocjacje w sprawie nowej , korzystnej umowy w zamian za wycofanie wypowiedzenia. Z DUK Orange można otrzymać rabat 30% na abonament plus 40% większy limit. Np. można mieć 70GB+ 100GB na LTE z pełną prędkością( potem 1 Mb/s) i noce 0-8 poza limitem za 48,93 zł. Do tego zestaw router MF283+ i tablet PIXI 8 za 49 zł( zestaw wart 600 zł). MF283+ to stacjonarny router z wbudowanym modemem LTE, do niego antena http://www.cybertech.com.pl/p121,antena ... -mimo.html , kabel do 10 m i powinieneś mieć LTE w Orange. Oczywiście jeśli masz telefon z LTE to warto zrobić testy Orange na zewnątrz w twojej okolicy i przy wymienionych BTS-ach. Router najlepiej ustawić w miarę centralnie i sprawdzić zasięg WiFi. Testy pokażą czy konieczny dodatkowy AP ale to później. Wydaje mi się, że to optymalne rozwiązanie dla ciebie. Orange ma w tej chwili dobrą ofertę z LTE( jasny regulamin), niezły sprzęt za małą kasę i ten rabat 30% z DUK w umowach na 2 lata ze sprzętem.
blazewicz2014
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2015-10-19, 20:41

Re: jak wzmocnić sygnał - modem zte mf63

Post autor: blazewicz2014 »

powiedz mi jeszcze jedną rzecz bo samą umowę wypowiem i rabat jak najbardziej przyjmę z radością ale co w przypadku jak LTE u mnie nie zadziała to czy pozostałe np. 3G na zaproponowanym zestawie urządzeń pójdą. Obecnie nie posiadam w domu żadnego sprzętu który obsługuje LTE (no może tablet który mam w zamiarze kupić dla syna będzie obsługiwał tą technologie). To mnie właśnie zastanawia czy jak biorę LTE to jestem na nią skazany? czy w przypadku braku zasięgu LTE będzie działało 3G? czy ZTE MF63 obsługuję LTE i czy na tym urządzeniu uda mi się przeprowadzić testy? Smartfony które posiadam LG L7 II i Samsung Galaxy S2 chyba sie do tego nie nadają. A tą zaproponowaną antenę można przymocować do masztu? Jaka byłaby maksymalna długość kabla?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: jak wzmocnić sygnał - modem zte mf63

Post autor: matek451 »

Oczywiście, że w przypadku braku zasięgu LTE korzystasz z 3G Orange. Tylko wtedy nie masz no limit czyli tych 100GB na full i potem z prędkością 1Mb/s. Wtedy miałbyś tylko 70GB + noce 0-8 poza limitem. Dlatego warto pomyśleć o LTE, lepsze prędkości ( w Orange teoretycznie DL do 112Mb/s na LTE). Obecnie korzystasz tak jak pisałem z BTS-a Miękowo i UMTS900 z HSPA+. BTS LTE1800 prawdopodobnie w Goleniowie , Metalowa 1 i to w tamtym kierunku ustawisz antenę. Niejasna sprawa czy działa LTE1800 w porcie lotniczym. MF283+ obsługuje wszystkie technologie LTE/3G w Orange. MF63 to kiepski router MiFi, nie działa w LTE a nawet na UMTS2100 nie obsługuje HSPA+DC( do 43,2Mb/s). Nie zrobisz na nim testów LTE, podobnie jak na tych telefonach. Antena oczywiście na maszcie a kabel max 10m w celu uniknięcia strat. Testy można zrobić na telefonie, tablecie z LTE czy mobilnym routerze MiFi z LTE.wg. mapy zasięgu Orange masz LTE https://zasieg.orange.pl/?footerlink=tr ... aid=615cb4
blazewicz2014
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2015-10-19, 20:41

Re: jak wzmocnić sygnał - modem zte mf63

Post autor: blazewicz2014 »

super dzieki za info. Spróbuję zdobyć urządzenie z obsługą LTE i sprawdzę jak to u mnie i w okolicy wygląda. Co do umowy z Orange to powoli zaczynam działać celem rozwiązania starej i zawarcia nowej.
Jeszcze raz dziekuję. Pozwolę sobie na kontakt jak już coś ogarnę.

pozdrawiam
Paweł
blazewicz2014
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2015-10-19, 20:41

Re: jak wzmocnić sygnał - modem zte mf63

Post autor: blazewicz2014 »

cześć

chciałem na szybko powrócić do tematu sieci domowej a mianowicie część ze wcześniejszych założeń zrealizowałem tzn. przedłużyłem umowę z Orange na internet LTE mam router ZTE MF 283+ ale mam dylemat co do anteny ponieważ ona jest w pasmie 1800 a ja za "cholerę" nie mogę znaleźć tego nadajnika w Goleniowie na Metalowej o którym już wcześniej wspomniałeś .
czy nie zaszła jakaś pomyłka? jak nie to kupuje antenę i przystępuje do montażu póki pogoda sprzyja.

pozdrawiam
Paweł
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Re: jak wzmocnić sygnał - modem zte mf63

Post autor: barek16 »

Na http://beta.btsearch.pl zmień źródło danych na UKE, wtedy zobaczysz bts Goleniów, Metalowa 1 o którym pisał matek451. Nie wiadomo jednak czy to tylko pozwolenie czy bts rzeczywiście już działa, to musisz sam zweryfikować.
W Twojej okolicy są jeszcze inne pozwolenia na LTE1800 Orange: Glewice dz nr 162, Glewice lotnisko oraz Miękowo 27. Jest tego sporo więc duża szanse że któryś już działa, a może nawet kilka.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: jak wzmocnić sygnał - modem zte mf63

Post autor: onken »

No ja piernicze...

Znowu spamer z signalflexa, aż tak wam kiepsko te anteny schodzą, chiński syf, ale że aż taki... ??

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Piotrek24
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 434
Rejestracja: 2013-04-28, 18:48
Lokalizacja: OGL

Re: jak wzmocnić sygnał - modem zte mf63

Post autor: Piotrek24 »

:) i ta natychmiastowa poprawa :D co za brednie :rotfl:
blazewicz2014
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2015-10-19, 20:41

predkosc lte

Post autor: blazewicz2014 »

Witam ponownie

Jakis czas temu postanowilem wymienic router zte 283+ na nowy lepszy huawei b525 liczac ze predkosc sieci domowej ulegnie znacznej poprawie tym czasem mam to samo a moze nawej troche gorzej. Testy na speedtest pokazuja ok 25 mbps download i ok 10 mbps upload. Czy cos pominalem w ustawieniach czy poprostu lepiej nie bedzie? Antena ustawiona na bts w miekowie na pasmie 1800 mhz. Prosze o pomoc moze jakis inny router kupic antene czy cos. Ogolnie mam podlaczony po wifi laptop tablet 2 x smartfon i telewizor no i wszystko w miare sprawie chodzi ale nie przy podlaczonych wszystkich urzadzeniach.

Prosze o wskazowki. Z gory dziekuje za pomoc

Pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: jak wzmocnić sygnał - modem zte mf63

Post autor: wojteks »

Zrób testy telefonem z LTE co i skąd odbierasz, opis czym i jak testować w co drugim poście na forum.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ