Antena LTE

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
helioN
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2012-09-02, 23:07
Lokalizacja: Lublin

Antena LTE

Post autor: helioN »

Witam,
po 3 latach użytkowania anteny Cybertech'a chyba powoli zaczyna świrować, w związku z tym chcę kupić nową, oczywistym byłoby po prostu kupienie znów Cybertech'a, ale chciałbym spróbować czegoś nowego.

Sorensen? Sam fakt że potrzebują podszywać się pod Duńczyków mnie odstrasza. Prócz masy chińczyków oraz złomu znalazłem jednak te dwie opcje:

http://allegro.pl/antena-lte-huawei-b59 ... 99849.html

oraz

http://allegro.pl/antena-lte-dual-32-db ... 01998.html

Słyszał ktoś coś o nich? Szczególnie o pierwszej, wygląda obiecująco.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Antena LTE

Post autor: ja.michal »

Jak wejdziesz na eBay to zobaczysz również te anteny.

Co się dzieje z obecną? Sygnał spada? Sprawdzałeś złącza? Co jakiś czas trzeba je konserwować, taką mamy aurę. Kolejna sprawa to obciążenie sieci, które sporo wzrosło ostatnimi czasy. Operator mógł trochę tilt anten zmienić (obniżyć), szczególnie jak w okolicy pojawiła się jakaś nowa stacja bazowa. Niekoniecznie problemem może być antena.
helioN
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2012-09-02, 23:07
Lokalizacja: Lublin

Re: Antena LTE

Post autor: helioN »

1. Patrzyłem na eBay czy to jakaś rebrandowana chińszczyzna - nie znalazłem ich. Rozumiem uprzedzenia ale nie można od razu myśleć że wszystko jest z chin bez wnikania w temat.
2. Spadł mocno sygnał LTE od CP, LTE od Play nadal działa dobrze ale czasami (rzadko) jest niestabilne. Ta obecna działa tylko w jednej polaryzacji więc i tak antenę wymienię na dualną. Z CP się kontaktowałem - sprawdzają ale coś nie widzę aby cokolwiek znaleźli po "ich stronie".
3. Tutaj nie ma prawa wzrosnąć obciążenie, na pewno nie z dnia na dzień, to nadajnik pod małym miastem (Piaski, woj. Lubelskie), do tego transfer na CP jest PRZEWAŻNIE w porządku ale sygnał jest okropnie zakłócony stabilność połączenia słaba, sprawdziłem możliwość przesterowania - to na 85% nie to. Odległość od nadajnika ~3km w linii prostej, to duży maszt i widzę go z okna, bez anteny nie ma zmiany na lepsze.
4. Nie wiem co zrobili, ale jeśli coś zrobili to na gorsze.
annalasowska
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2015-11-18, 10:06

Re: Antena LTE

Post autor: annalasowska »

Witam ja miałam podobnie jednak okazało się, że antena sie przetrawiała o kilka milimetrów i po sygnal
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Antena LTE

Post autor: ja.michal »

W takim razie testuj anteny i podziel się doświadczeniem na forum. Zawsze to większy wybór.
helioN
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2012-09-02, 23:07
Lokalizacja: Lublin

Re: Antena LTE

Post autor: helioN »

OK, kupiłem antenę od Technologic, zdecydowałem się na nich bo według tego co znalazłem o nich w internecie to od co najmniej 10 lat siedzą w biznesie sieci bezprzewodowych i mają wyrobioną markę ale dopiero teraz wskoczyli na rynek LTE/GSM.

O samej firmie powiem tak: Nie jest to żadne Kupensen gdzie anteny robi nie wiadomo kto i ogarnia wszystko sam a potem wrzuca na Allegro. Zamówiłem antenę na ich stronie ale ostatecznie zrobiłem to ostatecznie na Allegro bo tam wysyłka jest za darmo poprzez DPD a przez stronę 20zł.

Wczoraj zadzwoniła do mnie pani z obsługi klienta i zapytała się co ma zrobić bo jak powiedziałem zamówiłem 2 razy, anulowała to ze sklepu i powiedziała że antena będzie zaraz wysłana. Po 10 minutach miałem na mailu numer do śledzenia przesyłki. Antena dotarła do mnie dzisiaj.

Po wstępnych testach powiem tak - jest świetna. Nie mam na razie jak jej poprawnie zamontować więc po prostu wystawiłem za okno na parapet i już osiągi na 3-4 paskach były lepsze od Cybertecha zamontowanego na elewacji gdzie antena ma lepszą "widoczność" BTS'a, stabilne, niskie pingi. Jak przyjdą mi maszt i uchwyt antenowy to zrobię dłuższą recenzję.

Ale jak na razie: Technologic to prawdziwa, rozbudowana i znana w sektorze sieci bezprzewodowych firma a nie jedna osoba z działalnością która wystawia swoje wynalazki na Allegro. Świetna obsługa i momentalna wysyłka. Jakość anteny bardzo dobra, tak samo z akcesoriami. Jest relatywnie mała i zgrabnie zaprojektowana. Kable H155 zakończone wejściem SMA (żadnych przejściówek). Oczywiście to antena zrobiona przez Technologic a nie chińczyków.

Tak więc w porównaniu do Sorensen gdzie czas oczekiwania to wg. Allegro do 8 dni + fakt że robi to ktoś w garażu i miesza metale ryzykując korozją, źle dopasowuje obudowę i tak naprawdę nikt nie wie kto to i czy w ogóle wie co robi to Technologic bije te "produkty" na łopatki i przynajmniej wiadomo że wiedzą co robią projektując anteny. No i "duńskiego" Sorensen płacimy za wysyłkę, nawet nie firmą kurierską tylko paczką priorytetową...

Co do tej drugiej anteny a którą pytałem się w pierwszym poście to również niemal na pewno nie jest to chińczyk, nie sprawdzę, ale myślę że warto spróbować.

Ale jak na teraz to wstępnie powiem że wygląda to na produkt lepszy i od "Sorensena" i Cybertecha. Cenowo również pokonuje obydwie "marki" - 160zł + 0zł za kuriera (wersja z 5m kablem). Pozdrawiam.
KonradBMW
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2015-10-12, 11:23

Re: Antena LTE

Post autor: KonradBMW »

Nie wiem z czym współpracuje u ciebie ta antena ale jest to dziwne że w ogóle działa.
Temat anten przerabiałem wielokrotnie i na moim routerze miałem chyba wszystko co dostępne jest na naszym rynku.
Osiągi oferowane przez antenę którą zachwalasz u mnie były tak marne że na głowę pobił ją produkt sprzedawany przez yagi.pl a wielu twierdzi że to dziadostwo.
Technologic porównałbym do Signaflex (inny chińczyk w zestawieniu) ,wypadły u mnie tak beznadziejnie że od razu poszły do zwrotu.Yagi zresztą także choć poprawa była.
Antena którą zostawiłem i sprawuje się dobrze do dziś to Cybertech.
Testowałem Sorensena pożyczonego od sąsiada i wypadł dokładnie tak jak Cybertech i gdyby nie to że już zamówiłem wcześniej Cybertecha to bym ją zostawił.
Kolejna na rynku antena która jest OK to Bestpartner ale niestety cena powala,choć samo działanie takie jak mój Cybertech.
Z drugiej strony jak ci działa to ok i bądź zadowolony,choć z Twojego opisu raczej wnioskuję że to REKLAMA , szczególnie gdy tak opisujesz koszty wysyłki jako podstawę sukcesu marketingowego.Ja za przesyłkę Cybertecha zapłaciłem około 20 zł i nie wiem dlaczego sprzedawca miałby robić mi prezent w postaci pokrycia kosztów wysyłki.
Wiem że są opinie że forum bez-kabli to "forum Cybertecha i Sorensena bo tylko to się tam poleca" ale jednak dziesiątki osób aktywnie działających tu wyraża opinie które jednak się potwierdzają.
helioN
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2012-09-02, 23:07
Lokalizacja: Lublin

Re: Antena LTE

Post autor: helioN »

KonradBMW pisze:Nie wiem z czym współpracuje u ciebie ta antena ale jest to dziwne że w ogóle działa.
Temat anten przerabiałem wielokrotnie i na moim routerze miałem chyba wszystko co dostępne jest na naszym rynku.
Osiągi oferowane przez antenę którą zachwalasz u mnie były tak marne że na głowę pobił ją produkt sprzedawany przez yagi.pl a wielu twierdzi że to dziadostwo.
Technologic porównałbym do Signaflex (inny chińczyk w zestawieniu) ,wypadły u mnie tak beznadziejnie że od razu poszły do zwrotu.Yagi zresztą także choć poprawa była.
Antena którą zostawiłem i sprawuje się dobrze do dziś to Cybertech.
Testowałem Sorensena pożyczonego od sąsiada i wypadł dokładnie tak jak Cybertech i gdyby nie to że już zamówiłem wcześniej Cybertecha to bym ją zostawił.
Kolejna na rynku antena która jest OK to Bestpartner ale niestety cena powala,choć samo działanie takie jak mój Cybertech.
Z drugiej strony jak ci działa to ok i bądź zadowolony,choć z Twojego opisu raczej wnioskuję że to REKLAMA , szczególnie gdy tak opisujesz koszty wysyłki jako podstawę sukcesu marketingowego.Ja za przesyłkę Cybertecha zapłaciłem około 20 zł i nie wiem dlaczego sprzedawca miałby robić mi prezent w postaci pokrycia kosztów wysyłki.
Wiem że są opinie że forum bez-kabli to "forum Cybertecha i Sorensena bo tylko to się tam poleca" ale jednak dziesiątki osób aktywnie działających tu wyraża opinie które jednak się potwierdzają.
:szok:
Super...

O tej wstawce z reklamą to nawet nie skomentuje. Jak tylko tyle masz do powiedzenia to już się nie wypowiadaj. Akurat Sorensena to tutaj nawet moderatorzy odradzają. O Technologic'u mogłeś mi powiedzieć zanim ją kupiłem, pewnie bym nie kupił, a źle, bo jak dobrze działa...

Ja sobie darmową wysyłkę zawsze bardzo cenię, a jak ktoś zasługuje na pochwały, to chwalę. Twoja wypowiedź jest bardzo dziwna, kupiłeś "wszystko", jak ktoś kupuje 10 anten to raczej widać nieporadność i problemem nie są anteny tylko ich użytkownik.

Po zobaczeniu twoich poprzednich postów sprzed miesiąca widzę że u Ciebie to nic nie działa dobrze jak Ci fajczy B593 (tak, takie przegrzewanie się routera wskazuje na problemy z anteną, ciekawe co wtedy podłączyłeś pod ten biedny router). Signaflex to oczywisty chińczyk bo nawet wyskakuje w eBay w jednym z pierwszych wyników, Technologic na pewno chinolem nie jest. Miesiąc temu mówiłeś że router Ci się grzeje a wcześniej rok było ok, anten Technologic nie było na rynku nawet pół roku temu... w mniej niż miesiąc przetestowałeś wszystko z internetu? Do tego z wypowiedzi wynika że tego Cybertecha już trochę masz... więc nic tu się nie klei.
zurek pisze:Polecam tą antenę...

http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=151 ... 0&rg=0&sg=
Ktoś tu nie czyta tematu.
Ostatnio zmieniony 2015-11-20, 19:13 przez helioN, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: Antena LTE

Post autor: zurek »

Polecam tą antenę...

http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=151 ... 0&rg=0&sg=
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
KonradBMW
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2015-10-12, 11:23

Re: Antena LTE

Post autor: KonradBMW »

Różne anteny testuję mniej więcej od wakacji czyli od czasu mojej zmiany miejsca zamieszkania.Router zalałem wodą.Cybertecha mam miesiąc a wszystkiego co jest na rynku nie testowałem ale i tak wiele.Pozostawiłem tą która po podłączeniu działała więc o nieudolności mówić nie można (jedna działa a druga nie w tym samym miejscu,co więcej?).
Twoja reklama,twoja sprawa ale możesz choć wyniki podać w bd a będziemy wiedzieć coś o poziomach sygnału,no chyba że wyznacznik w kreskach to szczyt odczytu.
A co w moim routerze ci się nie podoba?
helioN
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2012-09-02, 23:07
Lokalizacja: Lublin

Re: Antena LTE

Post autor: helioN »

KonradBMW pisze:Różne anteny testuję mniej więcej od wakacji czyli od czasu mojej zmiany miejsca zamieszkania.Router zalałem wodą.Cybertecha mam miesiąc a wszystkiego co jest na rynku nie testowałem ale i tak wiele.Pozostawiłem tą która po podłączeniu działała więc o nieudolności mówić nie można (jedna działa a druga nie w tym samym miejscu,co więcej?).
Twoja reklama,twoja sprawa ale możesz choć wyniki podać w bd a będziemy wiedzieć coś o poziomach sygnału,no chyba że wyznacznik w kreskach to szczyt odczytu.
A co w moim routerze ci się nie podoba?
Tacy ludzie z miejsca powinni dostawać bany. Wchodzi do tematu, rzuca oskarżenia na lewo i na prawo i wszystko na "Ty". :brawa: Żeby to jeszcze było coś mądrego, ale nie :? Wychodzi na to że każdy kto poleca Cybertecha jest zatrudnionym przez nich trollem, z Sorensen tak samo. :mur: Żeby to jeszcze był temat mający na celu promowanie czegoś, ale ja po prostu zapytałem się czy ktoś widział te anteny a potem podzieliłem się wrażeniami po zakupieniu jednej, to już naprawdę żeby coś takiego mówić to trzeba się z tym urodzić :kwasny:

Wracając do tematu, przeprowadziłem kolejne testy:

3,5km od BTS'a.
Ogólnie Cybertech miał lepsze odczyty zasięgu (+/-, -4-8 dBm) ale jak wspominałem Technologic leżał na parapecie a Cybertech jest na elewacji


Cybertech

Pingi 1024 bajtów
http://pastebin.com/TxdYUCBW

Speedtest
Obrazek (na usprawiedliwienie powiem że czasami download dochodzi do ponad 40Mbps, gdy BTS CP jeszcze dobrze działał to na LTE od Polsatu właśnie dochodził do 60Mbps, teraz to loteria)

Technologic

Pingi 1024 bajtów
http://pastebin.com/gFtnq7XN

Speedtest (zrobiłem drugi z Orange żeby potwierdzić bo niedowierzałem)
Obrazek
Obrazek

Wszystko wyniki LTE Play, Jak widać kilkunasto-megabitowy boost w downlink. Przy testach działało wszystko stabilnie. LTE CP niestety nadal bez zmian te same osiągi i odczyty poziomu sygnału - BTS uwalony. Trzeba będzie teraz walczyć z nimi żeby to naprawili :dobani:

Jak mówię, potem zrobię test po poprawnym zamontowaniu w odpowiednim dziale jak to będzie wyglądać przy dłuższym użytkowaniu.

I żeby było jasne - ja tu porównuje ponad 2 letnią antenę Cybertecha z nówką.
Edgar23
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2014-06-08, 17:08
Lokalizacja: Poznań

Re: Antena LTE

Post autor: Edgar23 »

Kolego ,nie widzę aby ktokolwiek Cię obrażał a nazywanie innych użytkowników trolami tylko dlatego że potwierdzają obserwację innych to chyba lekka przesada.Poza tym chyba wszyscy na forum mówimy sobie na Ty.Chyba że mamy mówić ci na Pan.
No akurat Cybertech to bardzo dobra antena a o Sorensenie się nie wypowiem bo sam używam.
KonradBMW
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2015-10-12, 11:23

Re: Antena LTE

Post autor: KonradBMW »

Z tymi Trolami to .... nie skomentuję.Wszyscy co polecają Cybertecha?
helioN
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2012-09-02, 23:07
Lokalizacja: Lublin

Re: Antena LTE

Post autor: helioN »

Edgar23 pisze:Kolego ,nie widzę aby ktokolwiek Cię obrażał a nazywanie innych użytkowników trolami tylko dlatego że potwierdzają obserwację innych to chyba lekka przesada.Poza tym chyba wszyscy na forum mówimy sobie na Ty.Chyba że mamy mówić ci na Pan.
No akurat Cybertech to bardzo dobra antena a o Sorensenie się nie wypowiem bo sam używam.
Ekhm? Jakie obserwacje? To że Cybertech jest dobry i warty polecenia to każdy wie, inaczej przez prawie trzy lata bym jej nie używał. Mi chodzi o Technologic, nikt nic na forum o niej powiedzieć nie mógł, przyszedł ten Pan i nazywa moje posty reklamą :rotfl: No zabijcie mnie ale jak można kogoś takiego poważnie traktować.

"Z czym ty to używasz że w ogóle działa?", "Z drugiej strony jak ci działa to ok i bądź zadowolony,choć z Twojego opisu raczej wnioskuję że to REKLAMA" (oczywiście z dużych liter żeby wszyscy wiedzieli że ich reklamuje). Ja czekam na normalną dyskusję a tu przychodzi Ci taki człowiek i mówi że wszystko co powiedziałeś to reklama a Ty sam robisz z ludzi pajaców. Serio, no serio?

Jest różnica między cywilizowanym wyrażeniem swojego zdania i akceptacji opinii innych ludzi w celu rozwinięcia dyskusji i wyciągnięcia wniosków a dyskredytowaniem innych i nazywaniem ich botami od reklamy. Zastanów się nad tym. Myślałem że w inteligentnym środowisku to normalne ale widzę że się mylę.

Jak Ty pozwalasz sobie wmawiać innym takie dyrdymały o sobie to krzyż Ci na drogę, twoja sprawa. Ja sobie nie pozwolę.

I już normalną dyskusje pal licho, bo musiał ktoś koniecznie kogoś oczernić i to jeszcze w bardzo mądry sposób, nie mógł się powstrzymać.

"O pacz! Ten chyba ma tę samą antenę co ja kiedyś, ciekawe jak on w ogóle odpalił ten szmelc, nie no on musi im robić reklamę!, naklepie to w poście bo inaczej dzień stracony" - po prostu rozumowanie godne nagrody Darwina, wniosłeś do dyskusji więcej niż odkrycie penicyliny.
KonradBMW pisze:Z tymi Trolami to .... nie skomentuję.Wszyscy co polecają Cybertecha?
Żeby rozumieć sarkazm trzeba... sam wiesz (chyba).
Ostatnio zmieniony 2015-11-20, 21:52 przez helioN, łącznie zmieniany 3 razy.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena LTE

Post autor: matek451 »

Sam byłem ciekawy tej anteny Technologic, przyglądałem się jej wcześniej i dobrze, że ja kupiłeś. Teraz pora na testy porównawcze z Cybertechem. Tylko na poważnie czyli obydwie w tej samym miejscu, ustawione na ten sam BTS. No i parametry sygnału LTE bo z prędkościami to bywa różnie a speedtesty nie mogą być obiektywnym miernikiem działania anteny. Prędkość w internecie mobilnym waha się w czasie. Choć widać, że BTS mało obciążony( który to?). No i kabel tej samej długości bo chyba obie anteny korzystają z H155 ( o czym świadczy podobna cena za metr 1,50-2 zł u obydwu). Technologic oferuje tez wersję z lepszym kablem i złączami N, droższą o 65 zł w wersji kabel 2x10m. Testowane na jakim modemie/routerze i konektorach?
helioN
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2012-09-02, 23:07
Lokalizacja: Lublin

Re: Antena LTE

Post autor: helioN »

matek451 pisze:Sam byłem ciekawy tej anteny Technologic, przyglądałem się jej wcześniej i dobrze, że ja kupiłeś. Teraz pora na testy porównawcze z Cybertechem. Tylko na poważnie czyli obydwie w tej samym miejscu, ustawione na ten sam BTS. No i parametry sygnału LTE bo z prędkościami to bywa różnie a speedtesty nie mogą być obiektywnym miernikiem działania anteny. Prędkość w internecie mobilnym waha się w czasie. Choć widać, że BTS mało obciążony( który to?). No i kabel tej samej długości bo chyba obie anteny korzystają z H155 ( o czym świadczy podobna cena za metr 1,50-2 zł u obydwu). Technologic oferuje tez wersję z lepszym kablem i złączami N, droższą o 65 zł w wersji kabel 2x10m. Testowane na jakim modemie/routerze i konektorach?
BTS jest na maszcie w Piaskach w woj. Lubelskim, Piaski to małe miasto (2+ tyś. mieszkańców), tam nawet LTE nikt nie tyka bo całe miasto leży na światłowodach. Większość osób które korzystają z tych stacji zamieszkuje mniej liczne podmiejskie tereny, stąd małe obciążenie. Testy prędkości są zatem u mnie w miarę wiarygodne bo zawsze prędkości są takie same, nie ważne czy to noc, czy dzień.

Router to B593-s22, kabel antenowy ma wbudowane wejście RP-SMA bez używania żadnych przejściówek. Kabel 5m, Cybertech - 10m. Widziałem wersje z innym kablem ale one są specjalnie na ponad 10m więc nie dla mnie.

Postaram się umieścić test obu anten w tych samych warunkach, ale już widać że jak na dość słabe ustawienie anteny to Technologic radzi sobie bardzo dobrze.

Na tym maszcie są BTS'y (mieszkam w odległości 3,5km w linii prostej):
Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena LTE

Post autor: matek451 »

Czyli już na starcie realny zysk Cybertecha będzie niższy o 2-2,5dBi z tytułu strat na 5m dłuższym kablu. Ale warto zrobić aby zobaczyć jaki zysk ma faktycznie ten Technologic 15dBi i czy da sobie radę przy większych odległościach od BTS-a LTE1800 . Bo u ciebie 3,5 km i warunki jak widać idealne.
ODPOWIEDZ