Zewnętrzny punkt dostępowy LTE - Wifi

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lechowiec
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 163
Rejestracja: 2008-03-11, 20:13
Lokalizacja: Kłodzko

Zewnętrzny punkt dostępowy LTE - Wifi

Post autor: lechowiec »

Witam, w związku z problemami z zasięgiem (las i duża odległość od stacji bazowej operatora, fatalna lokalizacja budynku) rozważam postawienie zewnętrznego punktu dostępowego który zlokalizowany w dobrym miejscu odbierałby internet w technologii LTE i za pomocą Wifi przekazywał by do budynku, gdzie zainstalowany jest drugi router, który dzielił by łącze na komputery. Odległość przyszłej stacji bazowej od budynku wynosiłaby około 200 metrów.

Założenia i główne problemy:
- zasilanie stacji bazowej: panel solarny i akumulator - stacja bazowa musi być energooszczędna,
- zabezpieczenie stacji bazowej przed kradzieżą,
- zdalny dostęp i zarządzanie stacją bazową - web ui,
- możliwość zdalnego resetu,
- zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi,
- komunikacja bezprzewodowa z routerem w budynku - WDS i znaczna odległość.


Jaki dobrać sprzęt. Ze względu na zasilanie pasowałoby posłużyć się routerem mobilnym wifi z wejściami antenowymi. Do tego antena LTE zewnętrzna panelowa. Zasilanie 5V z powerbanka z opcją podłączenia panela solarnego o odpowiednio dobranej mocy. Tylko, że router mobilny prawdopodobnie nie da się zarządzać po Wifi, poza tym WDS prawdopodobnie nie będzie przez niego obsługiwane. Zresztą przy odległości 200 m od budynku prawdopodobnie router mobilny będzie za słaby by zapewnić odpowiedni poziom sygnału wifi. Realizacja takiej stacji bazowej nie jest tematem łatwym. Czy ktoś próbował robić coś podobnego? Możecie doradzić jaki sprzęt najlepiej zakupić?
Dlink Dwr-921, Huawei B315 - s22, Huawei 5377s, 2 szt Huawei E3372s Hilink, Huawei E176G, 2 szt Asus Wl-500gp V1, Asus RT-AC87U, jakiś TP link, Cybertech 1800 MHZ dual Lte 15 dBi, Cybertech 2100 MHZ 17 dBi, Atk-20.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Zewnętrzny punkt dostępowy LTE - Wifi

Post autor: wojteks »

lechowiec pisze:- zasilanie stacji bazowej: panel solarny i akumulator
Do tego musi być jeszcze kontroler ładowania akumulatora, wydajność panelu przy chmurach to maksymalnie 30% nominalnej wydajności więc musi być odpowiednio duży żeby naładował akumulator przez 8 zimowych godzin dnia.
lechowiec pisze:- zabezpieczenie stacji bazowej przed kradzieżą,
Tu jakaś skrzynka instalacyjna zewnętrzna by się przydała zamykana na zamek/kłódkę i trwale zamocowana do słupa/drzewa/masztu/ziemi.
lechowiec pisze:- możliwość zdalnego resetu,
Były kiedyś urządzenia do resetu przez zadzwonienie na nr telefonu przykład http://www.ledats.pl/pl/kontrolery/2689 ... dowie.html
lechowiec pisze:- zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi,
To samo co przed kradzieżą, dodatkowo izolacja termiczna.
lechowiec pisze:- komunikacja bezprzewodowa z routerem w budynku - WDS i znaczna odległość.
O WDS nawet nie myśl, zwykły AP będzie lepszy i skuteczniejszy, 200m to wcale nie jest daleko ale po obu stronach anteny panelowe MIMO i link w 5GHz co determinuje wybór urządzeń (nanostation Loco M5 powinno wystarczyć). Jeżeli cały link idzie po Twojej własności to taniej wyjdzie światłowód zakopany w ogród/łąkę i na końcach mediakonwertery.

Czyli np. w skrzynce Huawei E5180 ma ethernet i wyjścia antenowe w wersji z Plusa, zasilanie 12V, mediakonwerter i reseter. Do tego odpowiednio długi światłowód, w domu mediakonwerter i router (albo tylko AP).
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Zewnętrzny punkt dostępowy LTE - Wifi

Post autor: matek451 »

Przyjrzyj się czemuś takiemu http://www.technologic.pl/p468,easybrid ... 5hpnd.html Tutaj masz gotowe urządzenie, posiada moduł radiowy 5GHz i 2 wyjścia MMCX na antenę MIMO .
lechowiec
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 163
Rejestracja: 2008-03-11, 20:13
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Zewnętrzny punkt dostępowy LTE - Wifi

Post autor: lechowiec »

Dzięki, Wasze uwagi są bardzo przydatne. Jeśli chodzi o to gotowe urządzenie, to widzę, że jest tam antena 16dBi. Przy króciutkim kablu między modemem a anteną LTE może po prostu da się wystawić to na maszcie ponad dach i zasilić po skrętce. Teraz mam antenę Dualną LTE Cybertecha i 10 m kabla. Sygnał pływa. W odległości około 45 metrów od domu mam pas lasu o szerokości około 60 metrów z prześwitem w który celuję anteną. Las jest na wzniesieniu, dom w dole. Prześwit w lesie nie trafia niestety osiowo w punkt gdzie stoi stacja bazowa LTE. Przez prześwit biegnie napowietrzna linia energetyczna do budynku (3 fazy 380V+uziemienie). Odległość od stacji bazowej to około 7,2 km. Na końcu lasu w odległości 105 m od domu miałby stać mój punkt dostępowy. Pomierzyłem to dzisiaj dokładnie przy pomocy geoportalu i mapy bts.

Link idzie tylko częściowo po moim terenie. Na trasie jest jeszcze rzeka. Teren to pochyłe kamieniste zbocze. Koparka tam nie wjedzie:).
Dlink Dwr-921, Huawei B315 - s22, Huawei 5377s, 2 szt Huawei E3372s Hilink, Huawei E176G, 2 szt Asus Wl-500gp V1, Asus RT-AC87U, jakiś TP link, Cybertech 1800 MHZ dual Lte 15 dBi, Cybertech 2100 MHZ 17 dBi, Atk-20.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Zewnętrzny punkt dostępowy LTE - Wifi

Post autor: matek451 »

W oparciu o Mikrotika możesz sam zbudować podobny punkt dostępowy. Np. http://www.cyberbajt.pl/produkt/4409/ro ... vel-4.html do tego antena na 5GHz , będąca boxem dla niego http://www.cyberbajt.pl/produkt/5066/an ... -mmcx.html a jako modem po USB do LTE wykorzystasz E3372 HiLink Do modemu podłączysz antenę Cybertecha Dual LTE1800MHz , którą już masz( oczywiście na krótkich kablach i konektorach CRC9). Koszt za Mikrotika + antena MIMO na 5GHZ około 420 zł + 120 zł za E3373s-153 HiLink jeśli nie masz, koszt anteny LTE odpada już ją masz. No i jakiś zew. punkt dostępowy CPE w domu http://www.cyberbajt.pl/produkt/5230/ro ... y_produktu
lechowiec
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 163
Rejestracja: 2008-03-11, 20:13
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Zewnętrzny punkt dostępowy LTE - Wifi

Post autor: lechowiec »

Powinienem był napisać co już mam:
Panel Cybertech dualny LTE 15dBi 1800 MHz z kablem 2x10 m+konektory do modemu,
Panel Cybertech 2100 MHz 17 dBi,
Modem Huawei E3372 non Hilink,
2 szt Router bezprzewodowy Asus WL500 GP V1,
Router bezprzewodowy TL-WR841N,
Router bezprzewodowy Asus RT-AC87U.

Zanim pokazaliście te urządzenia myślałem aby wykorzystać router Dovado z uwagi na większe możliwości zarządzanie i podglądu co dzieje się z modemem.

Myślałem np o czymś takim:
http://allegro.pl/stacja-bazowa-nadajni ... 46646.html

Do środka modem, na zewnątrz antena LTE z krótkim kablem.

Najbardziej podoba mi się ten panel LTE z zintegrowanym modemem i routerem zasilany po skrętce. Byłoby idealnie gdyby to zadziałało sensownie na dachu domu. Przy samodzielnym punkcie dostępowym sporym wyzwaniem jest zapewnienie zasilania. W sumie obok biegnie linia energetyczna NN i prawie wszystko jest gotowe, to jednak nie będę szedł na łatwiznę w tym zakresie:). Zostaje panel solarny+akumulator i sterownik. I to też tanie nie będzie. Te routery pobierają około 8W. To nie jest mało. Trzeba się trochę wysilić by wystarczyło w zimie energii na całą dobę.
Dlink Dwr-921, Huawei B315 - s22, Huawei 5377s, 2 szt Huawei E3372s Hilink, Huawei E176G, 2 szt Asus Wl-500gp V1, Asus RT-AC87U, jakiś TP link, Cybertech 1800 MHZ dual Lte 15 dBi, Cybertech 2100 MHZ 17 dBi, Atk-20.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Zewnętrzny punkt dostępowy LTE - Wifi

Post autor: matek451 »

Link nie działa , a co do zasilania to nie ma problemu bo RB411GL jest zasilany przez POE tak samo jak to gotowe rozwiązanie. Są dwie zalety, masz już modem i antenę Dual LTE. Kupujesz więc tylko tą antenę -box 5GHz za 85 zł, do której wkładasz RB411( jest do tego przystosowany). Do USB RB411 podpinasz posiadany modem E3372. Od modemu konektorami CRC-9 FME i krótkimi kablami zakończonymi FME łączysz Dual LTE 1800 Cybertecha. Za nieco ponad 400 zł masz zestaw z antenami LTE 1800 i 5GHz WiFi oparty o porządną płytę Mikrotika i posiadany modem LTE. Teraz tylko po stronie domu musisz zrobić zew. punkt dostępowy na 5GHz i rozwiązać zasilanie tej swojej stacji LTE- Mikrotik 5GHz. Swoją drogą ciekawe wyzwanie. A na domu można by wykorzystać rozwiązanie z WL500 do obsługi modemu( tu kolega @jarek7714 służy pomocą) E3372 z podłączoną anteną Dual LTE Cybertecha( krótkie kable) . Zasilanie WL500 po POE i LAN, dalej po LAN do Asusa AC-87 jako routera domowego. To tez ciekawe rozwiązanie i jeśli sygnał LTE będzie na antenie OK są szanse. WL500 z modemem w jakiejś obudowieIP67. Póki co można spróbować z rozwiązaniem na domu.
lechowiec
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 163
Rejestracja: 2008-03-11, 20:13
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Zewnętrzny punkt dostępowy LTE - Wifi

Post autor: lechowiec »

matek451 pisze:Przyjrzyj się czemuś takiemu http://www.technologic.pl/p468,easybrid ... 5hpnd.html Tutaj masz gotowe urządzenie, posiada moduł radiowy 5GHz i 2 wyjścia MMCX na antenę MIMO .
Podają następujące wymiary anteny: 24 x 24 x 8cm. Kąty promieniowania tez jakieś dziwnie szerokie 50 stopni. Czy to będzie miało faktycznie 16dBi? Mój Cybertech 2x15 dBi jest dwa razy większy.

Te routery mają jakieś webui? Szukam informacji jak ono wygląda i jakie ma możliwości.
Dlink Dwr-921, Huawei B315 - s22, Huawei 5377s, 2 szt Huawei E3372s Hilink, Huawei E176G, 2 szt Asus Wl-500gp V1, Asus RT-AC87U, jakiś TP link, Cybertech 1800 MHZ dual Lte 15 dBi, Cybertech 2100 MHZ 17 dBi, Atk-20.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Zewnętrzny punkt dostępowy LTE - Wifi

Post autor: matek451 »

To płyta Mikrotik więc powinno być zarządzane przez Mikrotik RouterOS. O antenie trudno coś powiedzieć, oni sprzedają takie anteny do LTE http://www.technologic.pl/p472,antena-l ... -crc9.html ale nie testowałem , do tego takie same tylko 7dBi http://www.technologic.pl/p462,antena-l ... 5-sma.html z zewnątrz niczym się nie różnią. Trochę to podejrzane. Dlatego mając Dual Cybertecha i E3372 wybrałbym to rozwiązanie z box-anteną i RB411. No i będziesz miał szybszy modem bo w tym gotowym siedzi ME909 z modemem LTE 3 kat. do 100Mb/s. No i wychodzi dużo taniej, 430 zł + 320( tyle kosztuje dual Cybertecha +e3372)=750 zł za zestaw z anteną MIMO na 5GHz. Do tego z Technologić musisz jeszcze dokupić antenę MIMO 5GHz i złącza N- MMCX. Koszt nawet 200 zł, czyli w sumie 1150. No i jeszcze zew, punkt dostępowy CPE 5GHz do domu. Całość minimum 1400 zł. Jak zrobisz sam z anteną LTE, którą masz i E3372 to koszt 430 zł +250-270 za CPE czyli 700 zł.
lechowiec
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 163
Rejestracja: 2008-03-11, 20:13
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Zewnętrzny punkt dostępowy LTE - Wifi

Post autor: lechowiec »

matek451 pisze:Link nie działa
Coś się z tym linkiem porobiło. Podaję jeszcze raz bo nie mogę tamtego posta edytować.
http://allegro.pl/show_item.php?item=5834100379

Jeśli chodzi o sprzęt to największym wyzwaniem w przypadku samodzielnej stacji będzie zapewnienie zasilania. Z panelem solarnym robi się to już duża i widoczna z daleka instalacja, którą trzeba też do czegoś stabilnie zamocować.

Zacznę najpierw od zrobienia porządnych aktualnych pomiarów zasięgu bo od tego trzeba wyjść. Kiedyś sprawa była prosta. Brałem telefon nokię n95GB z net monitorem i jeszcze jedną aplikacją i było wiadomo co i skąd leci w zakresie UMTS 2100. Teraz mamy UMTS też na innych pasmach no i LTE hmm. No właśnie i co teraz?

Jak radzicie sobie z pomiarami w terenie?

Przy możliwościach smartfonów bez sensu nosić laptop z modemem. W dobie net monitora telefon był po prostu niezastąpiony.

Dzisiaj Nokia to już przeszłość. Teoretycznie jakąś lumię na windowsie z LTE można kupić, ale nie słyszałem o net monitorze na te nowsze telefony. Możecie polecić jakiś telefon który nada się do pomiarów zasięgu i ogólnego rozeznania co się dzieje w sieci? Zależy mi na odróżnianiu stacji bazowych, możliwości wymuszaniu technologii, pasma i najlepiej konkretnej stacji bazowej. W tym temacie muszę się podszkolić jak to wszystko wygląda teraz w zakresie LTE.

W związku z tym, że posiadam jedynie starą nokię N8, szukam także telefonu wspierającego LTE, który nada się też do zrobienia konkretnego monitoringu sieci. Tak czy siak będzie mi potrzebny przy diagnostyce i rozwiązywaniu problemów z nowo powstającą infrastrukturą.
Dlink Dwr-921, Huawei B315 - s22, Huawei 5377s, 2 szt Huawei E3372s Hilink, Huawei E176G, 2 szt Asus Wl-500gp V1, Asus RT-AC87U, jakiś TP link, Cybertech 1800 MHZ dual Lte 15 dBi, Cybertech 2100 MHZ 17 dBi, Atk-20.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Zewnętrzny punkt dostępowy LTE - Wifi

Post autor: matek451 »

Ten Dovado w środku to stary model 3GN, od dawna nie wspierany przez producenta. Brak aktualizacji FW z obsługą najnowszych modemów LTE. w zamian jest jakieś FW. 5.0.18. , ponoć dla TELE2 i działa z E3372s-153 HiLink. Producent zakończył wsparcie na FW 5.0.16 czyli tym, które wspierało E398. Na Allegro pojawił się ten 3GN w okazyjnej cenie ale trudno powiedzieć skąd pochodzi. A sam zestaw z tą anteną zew. na 2,4GHz to twór firmy YAGI . Wykorzystali do tego antenę dookólną na 2,4GHz i władowali tam płytę od routera 3GN, czyli zrealizowali pomysły od dawna znane. YAGI "słynie" z takich anten i nikt poważny ich nie kupuje. Do tego 3GN trudno oczekiwać jakiegoś wsparcia na przyszłość. To takie budżetowe rozwiązanie, które można zrealizować samemu w oparciu o ten czy inny router z obsługa modemu LTE. Przy nim RB411GL to zupełnie inna jakość, podobnie jak dedykowana do niego antena-box MIMO 5GHz. Netmonitor jest na Androida ale posiada ograniczoną funkcjonalność, są inne apki do monitorowania sygnału np. Network Signal Info.
lechowiec
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 163
Rejestracja: 2008-03-11, 20:13
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Zewnętrzny punkt dostępowy LTE - Wifi

Post autor: lechowiec »

Fakt, dovado nie za bardzo nawet pisze na czym ich ta platforma jest zbudowana:)

Za Dovado przemawia rozbudowany interfejs jeśli chodzi o obsługę ustawień samego modemu. Zależy mi głównie na podglądzie poziomu sygnału z modemu oraz możliwości wymuszania technologii. Stosując anteny na konkretne pasma należałoby też ograniczyć samo pasmo ale to już inna poboczna kwestia. W każdym razie ten stary Dovado odpada z automatu jeśli jest bez wsparcia.

Nie wiem jakie są możliwości obsługi samego modemu z poziomu oprogramowania mikrotika. W Dovado z poziomu przeglądarki mamy teoretycznie dostęp do wszystkiego. Modem Huawei 3372 mam teraz wpięty w Router Asus RT-AC87U. Ten router nie był tani ale jego oprogramowanie nie potrafi nic więcej poza obsługą modemu w zakresie nawiązania połączenia. Widać jeszcze jakąś informację iż karta sim jest gotowa ale do niczego to nie przydatne. W każdym razie możliwość zaawansowanej zdalnej obsługi routera i modemu w przypadku stacji bazowej to dla mnie bardzo istotna kwestia.

Idealnie byłoby samemu coś poskładać w oparciu o mikrotika i mój modem jako rozwiązanie przyszłościowe i jakościowo na sensownym poziomie. Kupować zestaw z modemem mając modem nie ma żadnego sensu o ile ten mój Huawei da radę przy temperaturach jakie występują np w zimie. Poza tym tani modem na usb łatwo wymienić i zastąpić nowszym. Niestety na temat mikrotika i współpracy z modemami usb informacji jest niewiele. Muszę poszukać informacji jak wygląda interfejs mikrotika i co oferuje.

Szkoda mi też ciąć te kable w antenie cybertecha. Te anteny mają kable wlutowane na stałe.

Operating temperature w Dovado to 0-40 stopni C, czyli w zimie można spodziewać się awarii na dobrym mrozie.

Źródło: http://www.mbbm.com.pl/data/offer/1/000 ... ZjHKbg.pdf

Baza wiedzy na temat mikrotika:
http://wiki.mikrotik.com/wiki/Main_Page
Dlink Dwr-921, Huawei B315 - s22, Huawei 5377s, 2 szt Huawei E3372s Hilink, Huawei E176G, 2 szt Asus Wl-500gp V1, Asus RT-AC87U, jakiś TP link, Cybertech 1800 MHZ dual Lte 15 dBi, Cybertech 2100 MHZ 17 dBi, Atk-20.
lechowiec
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 163
Rejestracja: 2008-03-11, 20:13
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Zewnętrzny punkt dostępowy LTE - Wifi

Post autor: lechowiec »

Obsługiwane hardware przez Mikroteka:

Supported Hardware:

http://wiki.mikrotik.com/wiki/Supported_Hardware

Obsługiwane modemy 4G LTE:
http://wiki.mikrotik.com/wiki/Supported ... _LTE_cards

W zakresie Huawei E3372 jak rozumiecie wpis: "Works! LTE interface. vendor-id="0x12d1" device-id="0x14dc" "?

Istotna kwestia w zakresie współpracy z akcesoriami podlączonymi pod USB i PCI mini: "RB912UAG and RB953GS have partially shared USB port and miniPCIe slot. Due to hardware restrictions it is possible to use only one at the time for 3G modem. "

Czyli albo korzystamy z modemu podłączonego pod USB albo sprzętu podłączonego pod mini PCI.

No i najważniejsze czyli zasilanie:
Solar Power HOWTO:
http://wiki.mikrotik.com/wiki/Solar_Power_HOWTO

Po samej obszerności ich opracowań widzę, że ten Mikrotik to nie jest jakieś badziewie. Sprzęt dedykowany na zewnątrz z wsparciem na bardzo wysokim poziomie. Znacie jeszcze jakichś innych producentów takiego sprzętu żeby poczytać i porównać przed dokonaniem zakupów?
Dlink Dwr-921, Huawei B315 - s22, Huawei 5377s, 2 szt Huawei E3372s Hilink, Huawei E176G, 2 szt Asus Wl-500gp V1, Asus RT-AC87U, jakiś TP link, Cybertech 1800 MHZ dual Lte 15 dBi, Cybertech 2100 MHZ 17 dBi, Atk-20.
lechowiec
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 163
Rejestracja: 2008-03-11, 20:13
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Zewnętrzny punkt dostępowy LTE - Wifi

Post autor: lechowiec »

matek451 pisze:Netmonitor jest na Androida ale posiada ograniczoną funkcjonalność, są inne apki do monitorowania sygnału np. Network Signal Info.
Już się cieszyłem, że na Windows Phone uruchomię Field test a tu lipa. Aktualizacja Windows phone wykastrowała system z tej aplikacji. Kod ##3282# niestety już nie działa. Zna ktoś może jakąś aplikację na Windows Phone która pozwoli identyfikować stacje bazowe oraz mierzyć siłę sygnału? Na androidzie coś by się znalazło, niestety na Windows Phone nic nie mogę namierzyć.
Dlink Dwr-921, Huawei B315 - s22, Huawei 5377s, 2 szt Huawei E3372s Hilink, Huawei E176G, 2 szt Asus Wl-500gp V1, Asus RT-AC87U, jakiś TP link, Cybertech 1800 MHZ dual Lte 15 dBi, Cybertech 2100 MHZ 17 dBi, Atk-20.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Zewnętrzny punkt dostępowy LTE - Wifi

Post autor: Jo_gurt »

Na WP nie będzie, z tego co pamiętam zamknęli dostęp z API w WP8.1.
Nie wiem jak jest w 10.
lechowiec
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 163
Rejestracja: 2008-03-11, 20:13
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Zewnętrzny punkt dostępowy LTE - Wifi

Post autor: lechowiec »

Mocno mnie zmartwiłeś. Pod tym względem i nie tylko Windows Phone mnie coraz bardziej rozczarowuje. Mój ulubiony telefon Nokia 1020 mocno straciła w moich oczach przez te bezsensowne ograniczenia. Co im przeszkadzało zostawić ten Field Test?

Chcę/muszę w konsekwencii kupić coś na androidzie. W rachubę wchodzi chyba tylko Samsung lub Sony xperia. Musi być z obsługą LTE. Priorytetem jest obsługa i dostęp do najlepszych aplikacji umożliwiających monitoring sieci komórkowych.

Chciałbym aby ta aplikacja też działa: https://play.google.com/store/apps/deta ... archpoland
Niestety widziałem informację, że może nie współpracować z Samsungami.

Moje typy to Samsung Galaxy S5 lub Sony Xperia Z5/Z3 compact. Xperia ze względu na wykonanie i lepszy aparat jakość mnie bardziej nęci. Z drugiej strony do zdjęć mam nokię 1020. Android na samsungach bardziej mi się podoba jeśli chodzi o nakładki. Doradźcie przy okazji który telefon będzie lepszym narzędziem w dziedzinie pomiarów gsm/umts/lte. Możliwość wykonania tych pomiarów za pomocą niewielkiego urządzenia jest dla mnie dość ważna. Kręcenie się pod stacjami bazowymi z laptopem jest dość niewygodna i trochę krępująca a chcę oblecieć stacje bazowe w okolicy których nie ma w bazie. I niestety android jak widzę jest koniecznością.
Dlink Dwr-921, Huawei B315 - s22, Huawei 5377s, 2 szt Huawei E3372s Hilink, Huawei E176G, 2 szt Asus Wl-500gp V1, Asus RT-AC87U, jakiś TP link, Cybertech 1800 MHZ dual Lte 15 dBi, Cybertech 2100 MHZ 17 dBi, Atk-20.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Zewnętrzny punkt dostępowy LTE - Wifi

Post autor: ja.michal »

Do zabaw z monitorowaniem i ręczną żonglerką częstotliwościami w telefonie będziesz potrzebował raczej sprzętu z chipsetami MediaTek. Tak można wszystko zmieniać, z Qualcommem nie ma tak dobrze.
ODPOWIEDZ