Anteny do LTE Advanced - jakie? A Signaflex?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ygreko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 338
Rejestracja: 2011-05-05, 06:14
Lokalizacja: Nadarzyn

Anteny do LTE Advanced - jakie? A Signaflex?

Post autor: ygreko »

Przymierzam się do zakupu routera E5186 i uruchomienia sobie LTE Advanced w którejś sieci. Zastanawiam się, jaką charakterystykę musi mieć antena do LTE-A. Przecież musi łapać wszystkie używane częstotliwości. Jak to załatwić?
Trafiłem na anteny Signaflex: http://www.signaflex.pl/anteny-gsm-3g-4g-lte-wifi.html. Niby mają ofertę do tego routera, niby mają też anteny na LTE-A. Co sądzicie?
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Anteny do LTE Advanced - jakie? A Signaflex?

Post autor: onken »

Serio wierzysz w to że antena może pracować w tak szerokim zakresie częstotliwości... ?

Pasmo pracy: 850~960 MHz, 1710~2500 MHz
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Anteny do LTE Advanced - jakie? A Signaflex?

Post autor: ja.michal »

onken, anteny mikropaskowe są robione również tak, że pracują w tak szerokim zakresie. Inna sprawa to ich zysk. Na pewno nie po 25 dB na każdym paśmie. Trzeba to podzielić przez wszystkie zakresy i może, mniej więcej, wyjdzie zysk na dany zakres. Samej anteny zysk w danym zakresie pewnie koło 6-7 dB, dorzucając kabel 10 m LMR200 strata wyniesie od 3,5 do 5,5 dB na samym przewodzie, złącza koło 2 dB. Wyjdzie tłumik, albo zysk rzędu 1-2 dB przy całym komplecie.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Anteny do LTE Advanced - jakie? A Signaflex?

Post autor: wojteks »

ygreko pisze: Niby mają ofertę do tego routera, niby mają też anteny na LTE-A. Co sądzicie?
Oni sprzedają wszystko co chcesz kupić. Pomijam już kwiatki w opisie typu "polaryzacja dookólna pozioma" czy do anteny kierunkowej dodane wykresy od dookólnej albo dwukierunkowej, rozpacz ubrana w ładny bełkot. Nie polecam.
Nie pomagam na PW!
ygreko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 338
Rejestracja: 2011-05-05, 06:14
Lokalizacja: Nadarzyn

Re: Anteny do LTE Advanced - jakie? A Signaflex?

Post autor: ygreko »

OK, rozumiem, że firma nie jest na topie ze swoimi produktami. Zresztą odnalazłem - ktoś już pisał o antenie Sigmaflex, że lepiej mu router działa bez anteny...

Tak czy siak pytanie pozostaje zasadne - jakie anteny stosować do LTE Advanced? Na razie mam router na strychu, ale docelowo chcę go przenieść do "serwerowni", gdzie mam podtrzymanie zasilania itd. Niestety, jest to dość betonowe pomieszczenie a antenę mogę dać na pałąku na kominie. Do tego chcę mieć możliwość wyboru dostawcy usługi w przyszłości, ale rozumiem, że LTE-A u każdego dostawcy to będzie 1800+2600MHz?
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Anteny do LTE Advanced - jakie? A Signaflex?

Post autor: onken »

Nie, w Play jeszcze do LTE-A jest 2100. A do tego praktycznie kazdy ma lub moze bedzie mial LTE 800. Play tez. Czyli w teorii nawet 4 czestotliwosci moga miec ( CAT12)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Anteny do LTE Advanced - jakie? A Signaflex?

Post autor: ja.michal »

Przy tak wysokich częstotliwościach potrzeba bardzo dobrych (grubych i w efekcie drogich) kabli. Cenowo pewnie wyjdzie to tak, że lepiej zrobić sobie samemu ODU z zasilaniem PoE.
ygreko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 338
Rejestracja: 2011-05-05, 06:14
Lokalizacja: Nadarzyn

Re: Anteny do LTE Advanced - jakie? A Signaflex?

Post autor: ygreko »

Przez ponad dwa lata zanim postawiłem router na strychu na moim maszcie wisiały dwie różne anteny dwóch lokalnych dostawców internetu. Wytrzymywały -28*C zimą i nie wiem ile latem... I żyły. Router, który stoi na strychu też stoi już tam 15 miesięcy i też swoje już wytrzymał. Czy w takim razie można spokojnie założyć, że jak zapakuję nowy router LTE Advanced do hermetycznego pudełka to też wytrzyma ze dwa lata?
cegulla
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 230
Rejestracja: 2013-04-19, 13:19
Lokalizacja: Mazowsze>Żuromin

Re: Anteny do LTE Advanced - jakie? A Signaflex?

Post autor: cegulla »

ja.michal pisze:Przy tak wysokich częstotliwościach potrzeba bardzo dobrych (grubych i w efekcie drogich) kabli. Cenowo pewnie wyjdzie to tak, że lepiej zrobić sobie samemu ODU z zasilaniem PoE.
Możesz rozwinąć myśl ODU ? Może podasz jakiś model czy schemacik jak to ma wyglądać, bo nie bardzo kumam tego co napisałeś.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Anteny do LTE Advanced - jakie? A Signaflex?

Post autor: ja.michal »

ODU czyli OurDoor Unit. Najprościej to puszka, w której jest router lub router i modem zasilane przez PoE (wypada dać stabilizator napięcia już w puszce jeśli sprzęt nie ma standardu zasilania przez PoE). Można to zrobić po kosztach, na sprzęcie konsumenckim, albo drożej na sprzęcie przemysłowym.
Buashy
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2013-01-12, 17:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: Anteny do LTE Advanced - jakie? A Signaflex?

Post autor: Buashy »

Pięknie wszyscy skrytykowali propozycję autora wątku, ale na zasadnicze pytanie odpowiedź nie padła, a też chętnie dowiedział bym się jakiej anteny użyć do LTE-ADVANCED.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Anteny do LTE Advanced - jakie? A Signaflex?

Post autor: Hermogenes »

Agregacja jest możliwa przy łączności z jednym sektorem antenowym tłumienie fali radiowej w wolnym powietrzu jest różne dla częstotliwości 800 1800 2600 w odległości 2 km dla częstotliwości skrajnych różnica wynosi około 10 dB tak więc wystarczy antena na skrajne najwyższe pasmo bo pozostałe pasma będą miały wystarczające natężenie pola . poz Hermogenes
Buashy
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2013-01-12, 17:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: Anteny do LTE Advanced - jakie? A Signaflex?

Post autor: Buashy »

I to jest konkretna odpowiedź, dzięki :) Rozumiem, że w tym przypadku najwyższe pasmo to będzie 2600 ?
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Anteny do LTE Advanced - jakie? A Signaflex?

Post autor: Hermogenes »

Jeśli jest na twoim sektorze to tak tylko to jest radio i nikt nie zagwarantuje przy zamgleniu deszczu itp dostępu do nośnej 2600 .poz Hermogenes
danspox
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2017-08-09, 11:42

Re: Anteny do LTE Advanced - jakie? A Signaflex?

Post autor: danspox »

witam ja polecam
http://www.orange.pl/kid,4004241603,id, ... ticle.html
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Anteny do LTE Advanced - jakie? A Signaflex?

Post autor: matek451 »

Pokaż dowody na jej skuteczność na poszczególnych pasmach LTE i przy konkretnych agregacjach LTE-A.
ODPOWIEDZ