Dobry Router LTE - ZTE MF283 czy coś lepszego ?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Patryk56
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2016-03-14, 19:27
Lokalizacja: Michale k/Grudziądza

Dobry Router LTE - ZTE MF283 czy coś lepszego ?

Post autor: Patryk56 »

Jako, że zamówiłem internet LTE z oferty Orange. Chcę zasięgnąć porady bardziej obeznanych osób. Czy ZTE MF283, który dostanę z umową - jest dobrym routerem dla zwykłego użytkownika czy lepiej się go pozbyć i kupić coś lepszego ?

Zależy mi na:
- szerokim i mocnym zasięgu WiFi (przynajmniej te 10-15 metrów bez utraty prędkości)
- dobry soft
- dwa solidne gniazda antenowe
Miłym dodatkiem byłby jakiś wewnętrzny softowy licznik danych , dzięki któremu można kontrolować zużycie danych przypływających przez router ;)

Proszę o jakieś propozycje , wszystko biorę pod uwagę :hyhy:
Awatar użytkownika
MarcinNS
Stały użytkownik forum
Posty: 90
Rejestracja: 2015-12-06, 20:38

Re: Dobry Router LTE - ZTE MF283 czy coś lepszego ?

Post autor: MarcinNS »

Słabe ma WiFi.
Ja z internetu korzystam z tego samego pomieszczenia wiec jest ok ale np. gdy wyjdę na zewnątrz(a router na parapecie) na ok 10m to transfer potrafi spaść na łeb na szyje nawet do 1mbit/s. Z tego co czytałem tutaj to ludzie którzy chcą zwiększyć, wzmocnić wifi to podpinają inne routery do tego ZTE i wifi nadaje drugie urządzenie.
Pozostałe kwestie na których Tobie zależy są ok.
Patryk56
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2016-03-14, 19:27
Lokalizacja: Michale k/Grudziądza

Re: Dobry Router LTE - ZTE MF283 czy coś lepszego ?

Post autor: Patryk56 »

Na zasięgu poza murami domu, to aż taki mi nie zależy. Byle w promieniu 10 metrów prędkość była pełna, aby router nie okroił mi transferu.

Do wyboru są następujace modele:
- HUAWEI B593
- D-Link DWR-921
- TP-Link TL-MR6400
- TP-Link Archer MR200

Który z tych sprzętów jest najlepszy?

A może niepotrzebnie uparłem się na sprzęt z wbudowanym modemem, a lepszym rozwiązaniem jest - dobry router + modem :? Jeśli tak to proszę o jakieś propozycje sprzętowe. Byle można było podłączyć dwie anteny do takowego urządzenia :)
Patryk56
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2016-03-14, 19:27
Lokalizacja: Michale k/Grudziądza

Re: Dobry Router LTE - ZTE MF283 czy coś lepszego ?

Post autor: Patryk56 »

No nic, jak ZTE przyjdzie, to po testuję, jak pokryje mi cały domek to zostawiam...
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Dobry Router LTE - ZTE MF283 czy coś lepszego ?

Post autor: jarek7714 »

Patryk56 pisze: Do wyboru są następujace modele:
- HUAWEI B593
- D-Link DWR-921
- TP-Link TL-MR6400
- TP-Link Archer MR200

Który z tych sprzętów jest najlepszy?
Jak przy kontrakcie od operatora to można brać dowolny z ww. Zakup na wolnym rynku dyskwalifikuje każdy z nich jako wydajny AP/router o dużych możliwościach. ;)
jareq
Patryk56
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2016-03-14, 19:27
Lokalizacja: Michale k/Grudziądza

Re: Dobry Router LTE - ZTE MF283 czy coś lepszego ?

Post autor: Patryk56 »

Trochę jeszcze podbiję temat. Trochę teraz poużywałem ZTE MF283 i jakoś mam wrażenie, że jest niestabilny. Czasem po restarcie urządzenia , nie mam dostępu do internetu. Niby w panelu routera jest cały czas połączenie z LTE , siła zasięgu 2 kreski.Nawet po ręcznym rozłączeniu od sieci , ponownie łączy się bardzo szybko. Ale dziwne rzeczy się dzieją. Raz kilka dni pochodzi i działa bez problemu. A nie raz po restarcie ciężko cokolwiek zrobić. Czasem nie mogę otworzyć panelu konfiguracyjnego ani przez WiFi ani przez kabel. Pomagały kilkukrotne restarty. Niby pokazuje, że połączenie jest i "dostęp do internetu" , a jednak internetu niema. Poza tym bieda.

Zastanawiam się czy nie kupić innego sprzętu tak jak wcześniej zamierzałem. Na WiFi mi nie zależy bo router ma robić na stryszku jako modem, więc Wifi chciałbym wyłączyć. Chcę żeby dało się na sztywno ustawić częstotliwość i oczywiście jakieś monitorowanie parametrów sygnału (do ustawiania anteny). Zwyczajnie sprzęt ma być sprawdzony i stabilny, żeby można to było zostawić w cholerę i ma działać na pełnej przepustowości bez zamulania i wysokich pingów :) W sumie chciałem zamienić go na jakiegoś prostego Huawei, bo LTEWatch obsługuje itp. Może jakieś rady :?
tpawel
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2014-02-05, 12:44
Lokalizacja: NASIELSK

Re: Dobry Router LTE - ZTE MF283 czy coś lepszego ?

Post autor: tpawel »

Miałem to samo. Trzeba ustawić w preferowanym trybie sieci: Tylko LTE. Jeśli jest ustawione gsm/wcdma/lte to router głupieje i zamraża internet. Niby jest ale go nie ma :) Zasięg WiFi jest zdecydowanie najlepszy wśród routerów jakie miałem: dwr 923, b593.
Mam tylko wrażenie że prędkości po WiFi są jakoś przycinane. Nawet rano ok 5 cieżko uzyskać powyżej 40Mb/s, gdzie na b593-u12 przekraczałem 50Mb/s. Zasięg pełny, ok -55dBm. Nie mam zbytnio jak po kablu sprawdzić jak to wygląda
ZTE MF 283+
E3372s-153 Hilink+WR1043ND Gargoyle
Orange FreeNet 10GB+ORANGE LTE DOMOWY
PLUS INTERNET 15GB
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Dobry Router LTE - ZTE MF283 czy coś lepszego ?

Post autor: jarek7714 »

Patryk56 pisze: Zastanawiam się czy nie kupić innego sprzętu tak jak wcześniej zamierzałem. Na WiFi mi nie zależy bo router ma robić na stryszku jako modem, więc Wifi chciałbym wyłączyć. Chcę żeby dało się na sztywno ustawić częstotliwość i oczywiście jakieś monitorowanie parametrów sygnału (do ustawiania anteny). Zwyczajnie sprzęt ma być sprawdzony i stabilny, żeby można to było zostawić w cholerę i ma działać na pełnej przepustowości bez zamulania i wysokich pingów :) W sumie chciałem zamienić go na jakiegoś prostego Huawei, bo LTEWatch obsługuje itp. Może jakieś rady :?
Sprzętów ZTE nigdy nie używałem, także o nich się nie wypowiem. Natomiast co do Huawei, to zaczynając od E398-którego używam od 2012r., po E3276/E3372 na żadnym z nich nie uświadczyłem zwiech (E398 dobry, ale nie polecam bo wymaga dobrego aktywnego HUB-a USB-po prostu żre prąd), ba nawet już z E367 na HSPA+ przy połączeniu NDIS i wymuszeniu ruchu na modemie nie miałem problemów. Używałem/używam też modemo-routerów Huawei: B260, B593s-22, E5577Cs-321 i z tej trójki B260 nie polecę nikomu, bo to za słaby modemo-router i ze stabilnością miał problemy (to jeszcze był sprzęt klasy HSPA+). Dwa kolejne już nie sprawiają pod tym względem problemów-nie są natomiast "bezobsługowe"-czyli podłącz i zapomnij, tzn. nie mają wbudowanych w firmware narzędzi diagnostycznych połączenia. Tutaj nie kwestionowanym liderem jest Dovado i routery obsługiwane przez OpenWRT/Gargoyle (w nich zrobisz to samo co w Dovado, lecz będziesz musiał poczytać poradniki/forum eko.one.pl). Ja na E5577 mam w tej chwili status sesji połączenia LTE/Plus

Kod: Zaznacz cały

 323:50:33 
, ale np. na prepaid RBM z darmowym LTE, te statusy to max. ok. 1,5 tygodnia (P4 często zmienia konfigurację na serwerze) i zdarzają się sytuacje że aby sprzęt się zalogował musi być wykonany restart zasilania (tutaj niestety wszystkie modemo-routery Huawei są zawodne/wymagają dodatkowej czynności:restartu zasilania, Dovado zrobi to sam, ba chyba nawet potrafi wysłać ci sms na fona że musiał wykonać takową czynność-oczywiście nowe modele tego producenta, no "prawie"-zaczynając od Dovado Tiny w zwyższ). :ok:
jareq
Patryk56
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2016-03-14, 19:27
Lokalizacja: Michale k/Grudziądza

Re: Dobry Router LTE - ZTE MF283 czy coś lepszego ?

Post autor: Patryk56 »

tpawel pisze:Miałem to samo. Trzeba ustawić w preferowanym trybie sieci: Tylko LTE. Jeśli jest ustawione gsm/wcdma/lte to router głupieje i zamraża internet. Niby jest ale go nie ma :)
Rzeczywiście tu był błąd. Wcześniej miałem ustawione tylko LTE, ale jak zrobiłem ustawienia fabryczne to o tym zapomniałem i mnie krew zalewała, że nie można się połączyć :) Ostatecznie jeszcze się zastanowię, ale najpierw muszę zobaczyć jak będzie się spisywał z Sorensenem...
burns
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2017-09-16, 20:16

Re: Dobry Router LTE - ZTE MF283 czy coś lepszego ?

Post autor: burns »

jarek7714 pisze:
Patryk56 pisze: Do wyboru są następujace modele:
- HUAWEI B593
- D-Link DWR-921
- TP-Link TL-MR6400
- TP-Link Archer MR200

Który z tych sprzętów jest najlepszy?
Jak przy kontrakcie od operatora to można brać dowolny z ww. Zakup na wolnym rynku dyskwalifikuje każdy z nich jako wydajny AP/router o dużych możliwościach. ;)
To jaki obecnie router "na wolnym rynku" opłaca się zakupić? Najlepiej w podobnej cenie jak te wyżej wymienione?
ODPOWIEDZ