Mobilny modem do LTE/LTE+, Play

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
luser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2016-08-14, 14:30

Mobilny modem do LTE/LTE+, Play

Post autor: luser »

Poszukuję modemu, albo modemu z routerem do podróży po Polsce. Dostawcą usług jest Play. Zależy mi na sprzęcie który dobrze poradzi sobie w trudnych warunkach - góry, odludzia, niekoniecznie zmuszając mnie do wystawiania zewnętrznej anteny za okno. Prędkości 50+ nie są wymagane. Zakładam jednak że sprzęt osiągający większe prędkości z reguły jednak jest po prostu lepszy, więc pewnie i zasięg lepiej łapie.
Jeśli jednak zewnętrzna antena sprawi że modem za 300zł będzie OK i nie muszę kupować jakiegoś Netgeara za 1000, to jestem skłonny podróżować z anteną ;)

Sprawdziłem nadajnik w jednym z miejsc - jest w odległości 2.5km, obsługuje tylko LTE 1800 i 2100Mhz Z lektury forum wnioskuję więc że fajny byłby sprzęt z agregacją tych pasm (o co jest trudno).
Dodatkowo na mapie zasięgu play w tej okolicy są dziury, jest zasięg, 200m zasięgu nie ma. (http://www.play.pl/pomoc/mapa-zasiegu/ Psary, Ostra góra To pokazuje problem. Najbliższy nadajnik wg http://beta.btsearch.pl/ Trzebinia Lazara 1) Czy dobrze zakładam że lepszy modem ma szanse w tych dziurach zadziałać, gorszy na pewno nie? Czy jak na mapie jest dziura to zasięgu na 100% nie ma?

Wstępne typy: Alcatel Y901NB, Netgear 810s. Albo z tańszych E5377 (bez LTE+, ale ktoś pisał o dobrych osiągach).

Dzięki za wszelkie rady!
tsugage
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2016-08-14, 14:13

Re: Mobilny modem do LTE/LTE+, Play

Post autor: tsugage »

router-asus-4g-n12-n300 Ten wydaje się mocny z racji zastosowanych anten zewnętrznych jak i wewnętrznych. Nie plasuje się ani w najdroższej ani też w najtańszej półce cenowej.
grazia1963
Stały użytkownik forum
Posty: 105
Rejestracja: 2016-08-06, 12:08

Re: Mobilny modem do LTE/LTE+, Play

Post autor: grazia1963 »

Ale to jest router domowy z LTE, na dodatek drogi i czytałam, że słaby. Kolega szuka takiego routera mobilnego, na baterię. Za 150 z to kupi już jakiegoś Huaweia bez Ultra LTE np. E5577, E5573. Sama mam starszego E5372 i działa fajnie. Jak masz kasę to kup sobie Netgeara . tu kolega sobie kupił viewtopic.php?f=11&t=45734&hilit=netgear+810s&start=45 . Tego Alcatela nie bierz pod uwagę, to słaby producent. Jest jeszcze E5786 co agreguje dwa pasma. A ta agregacja to na razie niewiele daje. Zasięg takich routerów podobny i jak sygnał słaby to trzeba antenę zewnętrzną do nich podłączyć.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Mobilny modem do LTE/LTE+, Play

Post autor: Hermogenes »

Anteny się podłącza .poz Hermogenes
luser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2016-08-14, 14:30

Re: Mobilny modem do LTE/LTE+, Play

Post autor: luser »

Zastawiając się jeszce nad tym LTE+, czy to jest technologia do której wystarczy nadajnik np. 1800/2600 w okolicy i modem LTE-A po mojej stronie? Czy ten nadajnik musi agregację wspierać i sam mój modem na niewiele się zda? Bo patrząc na mapę Play, LTE Ultra jest właściwie tylko w większych miastach, więc to kompletnie nie to czego szukam.

grazia1963, dzięki. NetGear dużo droższy, a im więcej czytam tym bardziej się upewniam że modem LTE+ to mogę kupować za kilka lat, jak ten się zepsuje.

P.S. Hermogenes, poprawiaj błędy prywatnymi wiadomościami, a nie zaśmiecaj wątku. Bo Twój post niczego do tematu nie wnosi.
grazia1963
Stały użytkownik forum
Posty: 105
Rejestracja: 2016-08-06, 12:08

Re: Mobilny modem do LTE/LTE+, Play

Post autor: grazia1963 »

Na dzień dzisiejszy wystarczy ci E5577 czy E5573 za 150-200 zł, póki co LTE-A w powijakach. A tego Netgeara kupisz już za 500 z na OLX. Te pochodzące z Play, ez simlocka z gwarancja.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Mobilny modem do LTE/LTE+, Play

Post autor: onken »

Tyle ze te z Playa maja chyba okrojony soft ale maja za to PL jezyk

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
luser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2016-08-14, 14:30

Re: Mobilny modem do LTE/LTE+, Play

Post autor: luser »

e5577 i e5573 różnią się tylko wyświetlaczem? Poza tym sprzęt ten sam?
Czy ma sens kupować starszego E5372 zamiast 5573? Jest w czymś gorszy?
grazia1963
Stały użytkownik forum
Posty: 105
Rejestracja: 2016-08-06, 12:08

Re: Mobilny modem do LTE/LTE+, Play

Post autor: grazia1963 »

Nie kupuj starszych routerów mobilnych Huawei np. E5372. One nie współpracują z programami Huawei E5186 Toolbox i LTEWatchH. A to przydatne narzędzia, pozwalające poznać parametry sygnału LTE, cell ID i najważniejsze czyli wymuszać pasma LTE.
luser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2016-08-14, 14:30

Re: Mobilny modem do LTE/LTE+, Play

Post autor: luser »

Tylko to programy tylko na windowsa, niewiele mi po nich. Co do parametrów sygnału to wczytałem że odpowiednimi zapytaniami można to z routera wyciągnać. Z appką na androida też działają.
Czy poza tym że nei współpracują z Toolboxem i LTEWatchH mają inne wady? są słabsze? gorsze?
grazia1963
Stały użytkownik forum
Posty: 105
Rejestracja: 2016-08-06, 12:08

Re: Mobilny modem do LTE/LTE+, Play

Post autor: grazia1963 »

E5372 działa prawidłowo, mam i używam ale to routerek z 2013 roku. E5%77, E5573 są nowsze. Oferowane teraz pochodzą z oferty polskich operatorów, często są z gwarancją a można je kupić za około 150 zł czyli w cenie starszego E5372, na którego gwarancji nie dostaniesz. Wszystkie te routerki mają solidniejsze gniazda anten zew. czyli TS9. Po drodze Huawei oferował jeszcze E5373 i E5377 a te miały delikatne CRC9.
ODPOWIEDZ