Router LTE 1800MHz Orange

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
machonis
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2014-05-21, 12:05
Lokalizacja: Dobryszyce

Router LTE 1800MHz Orange

Post autor: machonis »

Cześć,
już kiedyś mi pomogliście w wyborze sprzętu do internetu i do tej pory wszystko działało super. Niestety ostatnio w sieci Orange nie mogę korzystać z internetu. Połączenie potrafi się zrywać kilkadziesiąt razy dziennie. Upload wynosi 0.01 Mb/s a PING sięga 2500 ms.
Według Orange problem leży w przeciążonej sieci, więc chcę przejść z 3G na LTE.
Stąd pytanie, jaki router (jak najtańszy) polecacie do internetu LTE 1800MHz? Odległość od nadajnika w linii prostej to ok. 5km.
Miejscowość w której mieszkam to Galonki (łódzkie). Maszt znajduje się w Stobiecku Szlacheckim.
Wiem, że też musiałabym zmienić antenę na nową. Rozumiem, że to byłaby któraś z tych:
http://www.cybertech.com.pl/k48,anteny- ... 00mhz.html
Jeżeli ktoś może pomóc z wyborem, bardzo proszę o odpowiedzi i pozdrawiam ;)
CzechuXX
Stały użytkownik forum
Posty: 141
Rejestracja: 2016-03-14, 07:15

Re: Router LTE 1800MHz Orange

Post autor: CzechuXX »

To na być router z wbudowanym modemem czy router plus modem?
Nowe czy używane?
D-link DWR 116 + Huawei e3372
Cybertech Dual LTE/4G 15dBi MIMO 1800 MHz
LTE RBM5
machonis
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2014-05-21, 12:05
Lokalizacja: Dobryszyce

Re: Router LTE 1800MHz Orange

Post autor: machonis »

Z wbudowanym modemem. Poprzedni miałam używany (D-LINK DWR-923), ktoś z forum polecił mi konkretną aukcję, więc jestem w stanie znowu kupić używany, jakby ktoś miał coś do polecenia.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Router LTE 1800MHz Orange

Post autor: dzejk »

jeśli najtańszy, to coś z mifi, czyli małych mobilnych pudełek, które udostępniają internet po wifi, np. e5573 lub e5577. Ewentualnie e5180 z plusa lub b593 używane można znaleźć w dobrej cenie na aukcjach. Przy czym na tym ostatnim nie działa program ltewatch[h], więc nie podejrzysz parametrów łącza ani nie wymusisz częstotliwości lte - trzeba by wymieniać na nim firmware chyba, że od razu będzie z vodafone lub tele2.
machonis
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2014-05-21, 12:05
Lokalizacja: Dobryszyce

Re: Router LTE 1800MHz Orange

Post autor: machonis »

Super, dzięki za propozycje. Przepatrzyłam sobie 3 pierwsze, w sumie dwa pierwsze najbardziej mi podchodzą. Jeszcze jedno pytanie, jak taki router się sprawuje, tzn jaki ma zasięg? W domu z wifi korzysta się u mnie na trzech komputerach i telefonie. Zasięg w domu jeśli chodzi o D-Linka jest tragiczny, może to kwestia starego budownictwa, grubych murów, nie wiem.
machonis
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2014-05-21, 12:05
Lokalizacja: Dobryszyce

Re: Router LTE 1800MHz Orange

Post autor: machonis »

Witam ponownie!
Chcę na dniach zakupić już zestaw do LTE. Przejrzałam dokładnie zaproponowane routery, mam jednak pytanie o opinie na temat routerów Huawei B315 i Huawei B593. Chcę przeznaczyć na router do 300zł i muszę jak najszybciej podjąć jak najlepszą decyzję ;) Z góry dzięki za pomoc
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Router LTE 1800MHz Orange

Post autor: dzejk »

Lepszy będzie B315, ale z dystrybucji plusa, bo tylko tam jest aktualizacja oprogramowania, która poprawia stabilność działania. Tylko wątpię, że wyrwiesz takowy do 300 zł.
machonis
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2014-05-21, 12:05
Lokalizacja: Dobryszyce

Re: Router LTE 1800MHz Orange

Post autor: machonis »

@dzejk czytałam trochę o nim i często przewijały się właśnie wypowiedzi o awaryjności. To prawda? Prawdę mówiąc, nastawiłam się już na B593 ze względu na raczej pozytywne opinie (chociaż widziałam, że niektórzy mówili o słabym Wi-fi)
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Router LTE 1800MHz Orange

Post autor: dzejk »

Miałem przez kilka tygodni b593s-22. Po aktualizacji oprogramowania do nowszej wersji działał stabilnie (wcześniej wifi wariowało).
Radio rzeczywiście ma słabsze w porównaniu do mojego tp-linka. Ale trzeba zauważyć, że tp-link ma 3 zewnętrzne anteny o zysku 5 dBi każda, a huawei tylko wewnętrzne. Generalnie to już starszy, nieprodukowany model, z portami lan 100Mb/s, ale za ok. 200 zł daje radę. Chcąc mieć możliwość wymuszania pasm w LTE trzeba wymieniać firmware na zagraniczny, np. od vodafone, bo nasze krajowe sieci, czy nawet soft wprost od huawei, tego nie przewidziały.
machonis
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2014-05-21, 12:05
Lokalizacja: Dobryszyce

Re: Router LTE 1800MHz Orange

Post autor: machonis »

W sumie nie upieram się tylko na marce Huawei. Może to być zupełnie inny producent. Aktualnie mam D-Linka DWR-923. Mieszkam w domu jednorodzinnym, nie mam w pobliżu siebie sąsiadów gdyż mieszkam kawałek od drogi. Wokół domu mam lasy i doliny więc teren nieciekawy jeśli chodzi o sygnał. Zależy mi na w miarę dobrym Wi-fi i stabilnym połączeniu (prędkości rzędu DL 30Mb/s i UL 15Mb/s byłyby zadowalające).
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Router LTE 1800MHz Orange

Post autor: dzejk »

Jaki zasięg ma mieć to wifi, ile pokoi, pięter, z czego są ściany działowe?
Z tego co widzę na mapie, to jest pozwolenie na nadajnik orange z LTE w Malutkim http://beta.btsearch.pl/?dataSource=uke ... 76&zoom=13
machonis
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2014-05-21, 12:05
Lokalizacja: Dobryszyce

Re: Router LTE 1800MHz Orange

Post autor: machonis »

Fajnie by było jakby obejmowało cały dom, albo przynajmniej pomieszczenia, które oznaczone są na moim rysunku jako nie w pełni objęte zasięgiem (kolor żółty). Dom parterowy, ściany z cegły.
Co do nadajnika na Maultkim, nadajnik już stoi od paru miesięcy, świeci się na czerwono, więc w sumie nie wiem kiedy planują go uruchomić.
Załączam rysunek domu z rozmieszczeniem pomieszczeń ;)
Obrazek
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Router LTE 1800MHz Orange

Post autor: dzejk »

jeżeli d-link szwankował w tej samej lokalizacji, to z b593 będzie niewiele lepiej, szczególnie jeśli będzie stał przy ścianie, przez którą ma się przebić. Jak kupisz router przez internet od firmy to masz 14 dni na wypróbowanie i ewentualny zwrot.
machonis
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2014-05-21, 12:05
Lokalizacja: Dobryszyce

Re: Router LTE 1800MHz Orange

Post autor: machonis »

A pomijając kwestię Wi-fi, jaki router byś proponował? Nieistotne jakiego producenta, ale najlepszy w swojej klasie w tej cenie? Napisałam do Orange z pytaniem o datę uruchomienia tego nadajnika. Jeżeli będzie to niedaleka przyszłość, myślę, że powinnam myśleć raczej o łączeniu się z tym nadajnikiem (nie wiem tylko w której częstotliwości).
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Router LTE 1800MHz Orange

Post autor: dzejk »

Ciężki wybór w tej cenie. Na pewno nie zamieniłbym tego co mam w podpisie, na żaden router z wbudowanym modemem kat. 4 lte.
Za całość wyszłoby ok. 350 zł, ale router i modem nowe, z gwarancją. Tylko trzeba wgrać alt. soft do routera, bo oficjalny nie wspiera modemów usb.
Pewnie nie będzie Ci się chciało w to bawić, więc bierz b593.
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Re: Router LTE 1800MHz Orange

Post autor: barek16 »

Ewentualnie jeśli jesteś zainteresowana mogę odsprzedać mój B315. Jeszcze rok gwarancji, szczegóły pw.
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Router LTE 1800MHz Orange

Post autor: ml13 »

B315 będzie lepszy od b593, jeżeli znajdziesz okazje to bierz go. Jeśli kolega wyżej sprzedaje po dobrej cenie to możesz rozważyć jego kupno.
Obrazek
ODPOWIEDZ