LTE - ping w grach a urządzenia (router / modem usb / mobilny router z modemem itd)

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
palik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-09-09, 11:26

LTE - ping w grach a urządzenia (router / modem usb / mobilny router z modemem itd)

Post autor: palik »

Czołgiem,

pierwszy post tutaj, więc nie bijcie. Przejrzałem FAQ ale żaden link nie rzucił mi się w oczy jakoś więc pytam zakładając temat, najwyżej jakaś pomocna dusza mnie skieruje gdzieś, albo ochrzani...

Zabierając się za wybór routera/modemu do LTE mam trochę mętlik. Potrzebuję mieć jak najniższy ping (gram głównie w CS:GO) a nie mogę znaleźć za wiele o tym jaki wpływ na ping może mieć zastosowanie sprzętu w postaci:

a) stacjonarny router z wbudowanym modemem
b) j.w. ale z modemem na USB (czy będzie gorzej niż w "a)"?)
c) router mobilny (imho najfajniejsza opcja - bo mobilna - ale boję się co z wydajnością)
d) telefon udostępniający łącze (jako opcja budżetowa :))

czy powyższe konfiguracje dają jakiś znaczące różnice w pingu (przy założeniu, że podłączone jest do nich tylko laptop na którym gram)? Czy może to dostawca LTE będzie tu najbardziej znaczącym czynnikiem a kwestie wyboru sprzętu są pomijalne?

Jeśli macie jakieś sugestie jaki sprzęt kupić aby osiągnąć minimalny ping to piszcie.

Alternatywą dla mnie jest założenie stałego łącza w domku teścia kilkaset m dalej i most powietrzny zrobiony na jakimś ubiquity albo podobnym ale to już koszty, brak mobilności itd
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: LTE - ping w grach a urządzenia (router / modem usb / mobilny router z modemem itd)

Post autor: ml13 »

Ja mam b315 i na lte orange nam pingi w cs:go nieco ponad 60 na serwerach zagranicznych. Co do routera mobilnego nie daj sobie wmówić że to to samo co stacjonarny, lecz pingi mam na nim podobne. Jeśli to łącze to światłowód to pingi będą około dwukrotnie niższe. Co do telefonu to taniego nie polecam bo dziwnie dziala gra, a wydać 2-3k na tel nie jest raczej najlepszym pomysłem by to działało sprawnie. Jeśli bierzesz orange to dostajesz taki i taki router co jest świetnym rozwiązaniem dla Ciebie. Za dodatkowe 5zł masz 2 kartę sim i nie musisz jej wyciągać z stacjonarnego co jest bardzo wygodne.
Obrazek
gregor2k94
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2015-12-25, 17:45

Re: LTE - ping w grach a urządzenia (router / modem usb / mobilny router z modemem itd)

Post autor: gregor2k94 »

Ja obecnie mam zestaw ODU-IDU od Plusa. Na serwerach zagranicznych ( społecznościowych ) mam od 60-80 pingu, tak samo na serwerach Valve. Testowałem u siebie router Huawei B593s-22. Same połączenie było bardziej stabilne ( wydajniejsze ), pingi lekko się obniżyły. Właśnie zakupiłem ten router, na dniach powinienem mieć antenę dualną i wtedy przetestuje łącze w cs go. Podejrzewam, że pingi powinny jeszcze spaść.
palik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-09-09, 11:26

Re: LTE - ping w grach a urządzenia (router / modem usb / mobilny router z modemem itd)

Post autor: palik »

Ja testowałem ten zestaw od Orange i miałem pingi bliżej 90-110; na stałym łączu mam 30-40 więc wyraźnie było czuć różnicę ale może przesadzam :).

Zastanawiam się czy LTE jeszcze ma jakiś potencjał rozwoju i coś może się poprawi czy już raczej nie ma na co liczyć. Trochę nie uśmiecha mi się podpisać umowę na 2 lata i mieć internet na którym nie da się zagrać raz na jakiś czas :).
gregor2k94
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2015-12-25, 17:45

Re: LTE - ping w grach a urządzenia (router / modem usb / mobilny router z modemem itd)

Post autor: gregor2k94 »

Generalnie wydaje mi się, że odpowiedni Router LTE + antena zewnętrzna wystarczy, żeby komfortowo grać ( dlatego też zakupiłem ten router i antenę, bo w CS:GO grało mi się źle, ze względu na wysoki ping :P ). Przetestuje i dam Ci znać. Na tych antenkach wewnętrznych od Huawei B593s-22 miałem 60-80 Mbit downloadu, więc całkiem sporo. Router stał przy oknie, nawet nie był na zewnątrz.
palik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-09-09, 11:26

Re: LTE - ping w grach a urządzenia (router / modem usb / mobilny router z modemem itd)

Post autor: palik »

no właśnie na allegro znalazłem używane hjułeje b539 z roczną gwarancją za 249zł (sprzedawca mrpartner); co prawda to nie jest ta wersja s-22 ale nie wiem czy to ma jakieś znaczenie w wypadku CS:GO. Jaką antenę dokupiłeś? Jak możesz podaj link jakiś albo model. No i napisz jak tam pingi
palik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-09-09, 11:26

Re: LTE - ping w grach a urządzenia (router / modem usb / mobilny router z modemem itd)

Post autor: palik »

(próbowałem edytować moją ostatnią odpowiedź ale nie widzę takiej opcji)

znalazłem jeszcze jednego kandydata - ZTE MF910 za 230zł - z jednej strony nie mam zaufania do mobilnych ruterów z drugiej ma dość fajne parametry, wyjścia na anteny dodatkowe no i jest mobilny... cały czas nie potrafię znaleźć w sieci jakiegoś info o tym czy routery mobilne ustępuja wydajnościowo stacjonarnym - np czy wprowadzają jakieś większe opóźnienia przy dynamicznych grach fps gdzie liczą się milisekundy :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LTE - ping w grach a urządzenia (router / modem usb / mobilny router z modemem itd)

Post autor: matek451 »

Wybory cokolwiek egzotyczne a już MF230 za 230 zł to kuriozum. ZTE to producent zapewniający zerowe wsparcie czy aktualizacje FW. Nikt tego nie kupi za taką kasę, wart ze 100 zł. Ta używka B593 to s-12 z T-Mobile. Modem LTE3 kat. Cena OK, gwarancja realizowana przez sprzedawcę ale B593 to mało awaryjny router. MiFi obsługują mniej klientów WiFi, mają jednak dual Band radio 2,4 i 5GHz. Nie posiadają portów LAN, mają delikatne złącza anten zew.Ale jak byś wybrał nie szukaj ZTE tylko E5577 lub E5573 , koszt około 130-140 zł. A co do pingu, prędkości to zrób najpierw testy konkretnych operatorów u siebie. To podstawa.
palik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-09-09, 11:26

Re: LTE - ping w grach a urządzenia (router / modem usb / mobilny router z modemem itd)

Post autor: palik »

Matek dzięki za wskazówki, na pewno sprawdzę. Wybory może i egzotyczne bo bazowałem na tym co tam allegro wyszukało na frazę router lte i podobne - a jest tego tyle, że trudno komuś niezorientowanemu rozsądnie to przesiać. co innego osoby siedzące w temacie - a na takie właśnie liczyłem na tym forum (i jak widać procentuje) :)

nie kumam tylko czemu na allegro wpisując np. E5577 mam oferty urządzeń za 150zł (nowe i używane) jak i za... 498zł (id aukcji 6463278535). na pierwszy rzut oka urządzenia są te same... no chyba że te z logo operatorów mają jakieś blokady SIM albo inne ubytki???
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: LTE - ping w grach a urządzenia (router / modem usb / mobilny router z modemem itd)

Post autor: dzejk »

nie mają simlocków, a w większości są to routery brane przy przedłużaniu umowy z operatorem, stąd niska cena.
Szukaj też orange airbox 2 plus, bo to brandowany huawei e5577.
palik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-09-09, 11:26

Re: LTE - ping w grach a urządzenia (router / modem usb / mobilny router z modemem itd)

Post autor: palik »

ok podpisałem umowę na 2 lata z Orange, dostałem modem ZTE MF 283+, wszystko działa całkiem spoko (link do arkusza z pomiarami nadal aktualny, kilka na ZTE zrobiłem), zasięgu mam zazwyczaj 4 kreski, modem pokazuje -65dB,

teraz pytanie czy dodatkowa antena pozwoli zmniejszyć jeszcze pingi, czy nic nie da?

Jeśli warto (chciałbym osiągnąć maksymalnie niski ping, transfery są ok) to jaka antena

czy jeśli w mojej lokalizacji na BTS są 3 częstotliwości to jestem w stanie jakoś wybrać "najlepszą"? Najmniej obciążoną? Jak to sprawdzić?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: LTE - ping w grach a urządzenia (router / modem usb / mobilny router z modemem itd)

Post autor: dzejk »

Parametry i nr nadajnika możesz podejrzeć w logach routera lub wygodniej przez program http://3wg3-watch.port0.org/3wg3-watch-v3.zip
Ale częstotliwości w menu nie wymusisz, jedynie przez zastosowanie anteny na wybrane pasmo.
palik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-09-09, 11:26

Re: LTE - ping w grach a urządzenia (router / modem usb / mobilny router z modemem itd)

Post autor: palik »

ok rozumiem, że jeśli dołożę antenę na konkretną częstotliwość to router "chętniej" zestawi połączenie na niej, mając mocniejszy sygnał? czy zatem jakieś częstotliwości są "lepsze" od innych czy niczym się to nie różni i mogę wybrać jaką chcę (z tych obsługiwanych przez mój BTS)?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: LTE - ping w grach a urządzenia (router / modem usb / mobilny router z modemem itd)

Post autor: dzejk »

Tak. Im niższa częstotliwość, tym sygnał mocniejszy na dalsze odległości. Jak masz fundusze, to kup 2 anteny - jedna na lte 800, a druga na lte 1800 (jeśli takie ma bts i są potwierdzone). Zrób testy i zdecyduj, którą zostawisz. Masz przecież 14 dni na zwrot kupując przez neta.
Do tego testy pod nadajnikiem, dla porównania.
ODPOWIEDZ