Router LTE z USB i LAN

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mario_s
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2007-10-15, 12:23

Router LTE z USB i LAN

Post autor: mario_s »

Witam po dlugiej przerwie,

Poszukuje router, ktory pozwoli mi podlaczyc mojego NAS do wifi - zatem musi posiadac przynajmniej 1x gigabit lan oraz router musi posiadac usb aby podlaczyc do niego starsza drukarke HP (dobrze dziala, nie zamierzam wymieniac) i zebym mogl ja wspoldzielic po wifi.

Obecnie moge przedluzyc umowe w play i moge miec Huwaei 5186s ktory spelnia w/w wymagania. Moje dwa pytania:

1) czy ten huawei jest najlepsza opcja w tym zakresie cenowym? ~500/600zl brutto. Jestem otwarty na inne modemy spelniajace w/w parametry.
2) czy brac modem z play czy z wolnego rynku - obliczylem ze wlasnie ok 500zl jest roznicy pomiedzy umowa z modemem a bez modemu. moze ktos zna miejsce gdzie takie modemy mozna kupic taniej (najlepiej czarne:), w innym wypadku chyba lepiej wziac w play bo wtedy platnosc jest rozlozona na 24 m-ce :). Zauwazylem ze z wolnego rynku bede miec juz 2 antery zewn do modemu. Play ich nie dostarcza.

z gory dzieki za odpowiedz
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE z USB i LAN

Post autor: matek451 »

Po pierwsze w Play to nie przedłuża się umowy nawet ze sprzętem i E5186. Po co płacić abonament jak LTE bez limitu można mieć na razie praktycznie za darmo w pre-paidzie. Na jakich warunkach chcesz przedłużyć tą umowę w Play z E5186? A co to za różnica czy router ma te patyki czy nie, one nic nie dają. Za 500-600 zł kupisz E5186 z Plusa. Tylko pytanie czy ten router obsłuży po USB twojego HP. Sam mam HP , działa z B315 s-22 na FW Play po USB.
mario_s
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2007-10-15, 12:23

Re: Router LTE z USB i LAN

Post autor: mario_s »

Oferta za 69.99 bez limitu (do 100gb) ze znizka 50% przez 3 m-ce. 5186 za 49zl. Co masz na mysli za darmo? 100gb za rejestracje sim? Co do drukarki - zakladam, ze skoro to samba to moja poczciwa drukarke HP 1010 bedzie obslugiwal. W ostatecznosci bede ja wspoldzielil przez NAS'a ale wolalbym bez "posrednika" :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE z USB i LAN

Post autor: matek451 »

Mam na myśli karty RBM na kartę 5 na których można uruchomić usługę Darmowy internet LTE bez limitu. Działa już od 3 lat, koszty po uzyskaniu RWK na takiej karcie to 0-5 z/m-c . Podłączyłem MP C4500 do E5186 i jest widoczna w Sambie.
mario_s
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2007-10-15, 12:23

Re: Router LTE z USB i LAN

Post autor: mario_s »

dzieki za info. Przemysle to i raczej w to wejde. W swoim 5186 masz alternatywny soft?
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Router LTE z USB i LAN

Post autor: onken »

Nie ma czegos takiego jak alternatywny soft do E5186

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
mario_s
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2007-10-15, 12:23

Re: Router LTE z USB i LAN

Post autor: mario_s »

ok, dzieki za info. Wybor padl na E5186 (jeszcze bralem pod uwage B315s). Przycisne Play i zobacze jaka bedzie ich umowa utrzymaniowa. Zazwyczaj dzialalo docisniecie ich do muru :) Zobacze tym razem.
mario_s
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2007-10-15, 12:23

Re: Router LTE z USB i LAN

Post autor: mario_s »

Glowa mi sie przegrzala od myslenia, ale wpadlem na inny pomysl. Z internetu komorkowego korzystam od 2007 bo bylem na poczatku na niego skazany. W miedzy czasie (ze 3 lata temu) podlaczono budynek do orange/tp. W sumie nie jestem skazany na LTE. Co mysliscie o idea kupna TPLINK Archer D7 (w cenie e5186 a nawet troche tanszy). Dzieki temu mam 2x usb, 4x gigabit oraz adsl/dsl. Nie moge jedynie znalezc info czy ten tplink moze byc klientem innego routera wifi (np. mojego obecnego E5372?) i w zaleznosci od potrzeby podlaczalbym sobie go pod LTE bo tego co widzialem porty usb nie wspieraja modemow LTE. No chyba ze wezme tplink TD-W8970 (ten ma wsparcie klienckie do innego wifi) ale nie ma 5Ghz i tylko jeden port usb. Z drugiej strony router ma rozdzielac net/pliki w mieszkaniu 33m2 z czego tak naprawde w pokoju 20m2... wiec moze mikrofalowka i sasiedzi nie zakloca go tak bardzo.

Ewentualnie jeszcze TP-LINK ARCHER VR600, co o nim myslicie?
mario_s
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2007-10-15, 12:23

Re: Router LTE z USB i LAN

Post autor: mario_s »

zrobilem dalszy research

wyglada na to ze TP-LINK ARCHER VR600 dalby rade, nawet e5372 moglby sluzyc jako modem usb (po zastosowaniu aktywnego hub usb). Czyli teoretycznie (bo tego sam nie testowalem) mozliwe orange/tp jako glowny net, play internet jako backup.

@matek451, @onken, co o tym myslicie?
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Router LTE z USB i LAN

Post autor: onken »

Nie znam tego Tplinka ( nie wiem czy VR600 ma alternatywny soft ) ale wybralbym C7 v2, pojemny flash i dosc szybki. WiFi tez ma dobry zasieg

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
mario_s
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2007-10-15, 12:23

Re: Router LTE z USB i LAN

Post autor: mario_s »

dzieki, a co myslicie o TP-Link Archer VR900 ? widzialem ze openwrt buduje strone o tym routerze (jeszcze nie ma softu).
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Router LTE z USB i LAN

Post autor: onken »

Wszystko nowe co ma broadcoma to mozna zapomniec o wsparciu przez Openwrt/Lede

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
mario_s
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2007-10-15, 12:23

Re: Router LTE z USB i LAN

Post autor: mario_s »

onken pisze:Wszystko nowe co ma broadcoma to mozna zapomniec o wsparciu przez Openwrt/Lede
kupilem jednak VR600 bo ma wbudowany modem ADSL. Moze cos kiedys zrobia alternatywnego dla tego modelu, najwyzej wymienie na inny za jakis czas.

btw. rozumiem ze jak kupie hub aktywny usb to w teorii (pasmo usb ograniczeniem) moglbym do tego routera podlaczyc kilka dyskow + modem gsm?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE z USB i LAN

Post autor: matek451 »

Kto kupuje router , o którym póki co na polskiej stronie TP-linka nic nie ma?. Widziałeś listę modemów kompatybilnych z nim? zapewne EW cierpi na choroby wieku dziecięcego.Brak alternatywnego FW i pewnie nigdy nie będzie. Tego modelu nie znają nawet koledzy z TP-Link forum.Zakup modelu nie przetestowanego i nie sprawdzonego w działaniu przez użytkowników to ryzyko. Zapewne będziesz beta testerem tego routera i trudno liczyć na pomoc innych.
mario_s
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2007-10-15, 12:23

Re: Router LTE z USB i LAN

Post autor: mario_s »

wiem, ze bede beta testerem i nie przeszkadza mi to skoro router nie kosztowal duzo. btw. widzialem info na polskiej stronie TP-linka.

Listy wspieranych modemow nie widzialem zarowno do niego jak i do innych routerow. Jestem dobrej mysli i niezwlocznie sie tutaj podziele jak E5172 z VR600 dziala i czy dziala :) Dorzucilem do tego hub aktywny rowniez tplink UH700 wiec w tym tygodniu wszystko powinno byc jasne :)
mario_s
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2007-10-15, 12:23

Re: Router LTE z USB i LAN

Post autor: mario_s »

Na szybko po godzince zabawy z VR 600 - E5372 jest wykrywany. Wykrywa smiesznie bo w adresie IP internetu pokazuje adres ip z dhcp tego routera E5372.

Co do wspoldzielenia drukarki - to jeden bubel, nazwa share drukarki zawiera spacje a z tym ma problem zarowno Linux jak i o dziwo Windows - nie pokazuje drukarki w sieci mimo ze ja widze w routerze.

Wgralem ze strony najnowszy firmware, ale printer nadal ze spacjami :(
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Router LTE z USB i LAN

Post autor: onken »

A mowilem Ci, wez serie C7, v2. Moglbys zainstalowac LEDE i miec multum mozliwosci konfiguracji

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
mario_s
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2007-10-15, 12:23

Re: Router LTE z USB i LAN

Post autor: mario_s »

nie za bardzo bo c7,v2 nie ma vDSL/ADSL. Dlatego go odrzucilem. Bede zakladac Orange a LTE bedzie zapasowe.

Pokombinuje jeszcze, mysle ze ten printer share to poprawia jak im zglosze.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE z USB i LAN

Post autor: matek451 »

Czyli w temacie kompatybilności z modemami wszystko pewnie w porzadku. Pewnie działa ze wszystkimi modemami/MiFi tak jak seria MR. W przypadku E5372 dostaje na WAN adres z DHCP tego MiFi czyli wszystko OK.
mario_s
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2007-10-15, 12:23

Re: Router LTE z USB i LAN

Post autor: mario_s »

zalozylem watek na tplink forum - ciekawy jestem czy w innych starszych routerach rowniez nazwy drukarek/share zawieraja spacje.
mario_s
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2007-10-15, 12:23

Re: Router LTE z USB i LAN

Post autor: mario_s »

zatem wszystko jasne - TP-link nie wspoldziela drukarek przez sambe lub przynajmniej model ktory kupilem... trzeba zainstalowac usb controller i pod win i mac mozna drukarke podlaczyc (poprzez wirtualny port usb via IP). Z linuxa sobie nie podrukuje.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE z USB i LAN

Post autor: matek451 »

Widać , że jedyną szansą na szybkie LTE w Play jest pasmo LTE2600. Niskie prędkości w tym paśmie są pewnie spowodowane niskim poziomem sygnału. Trzeba by zrobić test prędkości na LTE2600 pod BTS-em z którym się łączysz na B7. Jeśli będą OK to wtedy pozostaje zakup anteny Dual LTE na 2600MHz. Pokaż screen z połaczenia na LTE2600, parametry sygnału i CID.
mario_s
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2007-10-15, 12:23

Re: Router LTE z USB i LAN

Post autor: mario_s »

wyglada na to ze vr600 idzie do piachu. To co brac teraz C7 v2? Poddaje sie i juz nie musi byc adsl, Grunt aby openwrt dobrze hulal i pozwalal na korzystanie z mifi. Budzet podobny do VR 600 - bo zapewne tplink mi zamieni na inny model.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Router LTE z USB i LAN

Post autor: radius »

http://eko.one.pl/?p=openwrt-archerc57

Mam prośbę. Jak go otrzymasz zrób test. Interesuje mnie czy na 2,4 da się wybrać tylko n i 40 MHz, a na 5 GHz tylko AC i 80 MHz.

Chodzi mi o soft fabryczny.

Załóż temat w dziale Testy.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
ODPOWIEDZ