Sprzęt do HSDPA/HSUPA w zalesionej lokalizacji.

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mHuba
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2016-10-01, 17:05

Sprzęt do HSDPA/HSUPA w zalesionej lokalizacji.

Post autor: mHuba »

Cześć Wszystkim ;)

Szukam pomocy przy dobraniu odpowiedniego sprzętu i najlepszego operatora dla mojej lokalizacji.
W chwili obecnej posiadam internet satelitarny tooway, który sprawuje się całkiem nieźle ale ma dosyć duże opóźnienia i kosztuje słono i tylko 16 GB limit miesięczny.
Wcześniej była to jedyna możłiwość na dostęp do internetu w mojej okolicy, bardzo duże zalesienie terenu, garstka ludzi, w sumie nie ma nawet zasięgu sieci GSM, jedynie jakoś daje radę PLUS a wraz z nim Play ale tylko poza budynkiem.
Sytuacja się trochę zmieniła ostatnio, przy okazji instalacji bramki głosowej GSM odkryłem że w mojej okolicy jest całkiem niezły zasięg sieci HSDPA oczywiście przy użyciu anteny.

Kupiłem antenę A741031 / Antena TRANS-DATA LTE KYZ7,5/8/10 plus router/modem HSDPA Huawei B970b, całość połączona jest około 17 metrami kabla h155.
W chwili obecnej z tym sprzętem na modemie mam sygnał z sieci Plus, nadajnik BTS z Kalisza Pomorskiego, Plus (26001) ID: 43293
Kalisz Pomorski, Lipniki 4, dz. nr 16/2. Na chyba 6 kresek mam 4 czasami 5, wskakuje mi HSDPA/UMTS jak mam 4, jak mam 5 to pokazuje się HSDPA/HSUPA. Generalnie od mojej lokalizacji Kalisz jest daleko mam inen nadajniki dużo bliżej ale jest mi ciężko złapać lepszy sygnał z tych bliższych.
Antenę mam na kominie, dookoła las w odległości około 200-400 metrów od mieszkania, mieszkanie leży jeszcze w dołku, drzewa zaczynają się na wysokości na której jest komin.
Generalnie może z lokalizacji Kalisz Pomorski mam najlepszy sygnał bo las zaczyna się z tej strony najdalej, około 400 metrów, w inne strony mam drzewa już w odległości 100 metrów.
Z tym co mam udaje mi się uzyskać około 3 Mb/s w obie strony, czasami, czasami jest 3,5 Mb/s download a max 2 Mb/s upload.
Teraz zastnawiam się jak to możliwe że mam sygnał z Plusa z Kalisza P skoro na tych nadajnikach nic nie piszą o UMTS 900a tylko o UMTS 2100.
Z UMTS 900 jest dopiero Aero 2 ale chyba Play nie ma z nimi umowy na roaming krajowy.
UMTS 2100 chyba na taka odległość nie zadziała, to jest prawie 14 km.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia, i chciałbym zrobić jakiś upgread tego połączenia, zastanawiam się nad lepszą anetną, tylko teraz na jakie pasmo?
Chodzi mi po głowie czy z dałoby radę w tej lokalizacji mieć LTE? ale też żeby plan taryfowy był a miarę elastyczny najlepiej coś ala "internet na kartę"
bo jeszcze przez dobre 1,5 roku mam umowę z tooway.
Na internecie 3G zależy mi ze względu na mniejsze opóźnienia.
Co polecacie, proponujecie?
Czy warto testować LTE? Jeśli tak to od jakiego operatora.
Jeśli nie to od kogo HSDPA/HSUPA bedzie najlepsze?
Która z anten dostępna na rynku w cenie do 150 zł poradzi sobie najlepiej? Potrzebuje chyba coś silniejszego od tego co mam.
Czy router Huawei B683+ jest wydajniejszy i stabilniejszy od B970b?
B970b generalnie działa, ale miałem akcje że wstał na domyślnych ustawieniach, ale średnio się wybiera dostawce, potrafi się wieszać.
Jest jeszcze ta technologia z Plus ODU IDU 200 niby jakiś czastkowy zasieg mam, pewnie z antena byłoby lepiej, tylko pewnie na najbliższe 1,5 roku szukam czegoś na kartę, żebym nie musiał się wiązać umową.

Z góry dziekuje za pomoc.

BTS:
https://s4.postimg.org/qt98yn5ct/BTS.jpg

Orange:
https://s12.postimg.org/4a1215oi5/ORANGE.jpg

HSDPA PLUS
https://s10.postimg.org/mmjbg2s55/PLUS_HSDPA.jpg

LTE PLUS
https://s16.postimg.org/nd2tcu52t/PLUS_LTE.jpg

ODU IDU 200
https://s9.postimg.org/8u039k78f/PLUS_ODU_IDU_200.jpg

TMOBILE (niby tylko UMTS900 jest, poza zasiegiem LTE i UMTS 2100)
https://s9.postimg.org/4w677zw5r/TMOBILE.jpg

Na forum nie publikujemy map zasięgu operatorów!
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Sprzęt do HSDPA/HSUPA w zalesionej lokalizacji.

Post autor: dzejk »

zrób sobie http://forum.jdtech.pl/Watek-profil-wys ... y-terenowe
mHuba
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2016-10-01, 17:05

Re: Sprzęt do HSDPA/HSUPA w zalesionej lokalizacji.

Post autor: mHuba »

Ok dzieki, faktycznie z profilu terenu wynika ze dwie najblizsze lokalizacje sa zasłoniete przez teren.
Lokalizacja 4 to ta do ktorej obecnie jestem podlączony.
Lokalizacje 3 i 5 również wyglądają zachęcająco chyba nawet bardziej od 4.
Co Wy na to?
Jaka anetna najlepiej mi się tu sprawdzi?


Lokalizacja 1:
Obrazek

Lokalizacja 2:
Obrazek

Lokalizacja 3:
Obrazek

Lokalizacja 4:
Obrazek

Lokalizacja 5:
Obrazek
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Sprzęt do HSDPA/HSUPA w zalesionej lokalizacji.

Post autor: ja.michal »

Kiepsko ci to chodzi bo Huawei B970b ma tylko HSPA do 7,2 Mbps. HSPA+ zaczyna się dopiero od 14,0.

Antena, którą kupiłeś to antena logarytmiczna czyli szeroki zakres pracy, ale minimalne wzmocnienie. Przy 17 metrach kabla, który masz, złączach i tej antenie zapewne nie masz żadnego wzmocnienia, a na wyższej częstotliwości jeszcze tłumi.


Sugerowałbym zakupić antenę na konkretną, niską częstotliwość np. ATK20. Do tego celować już w LTE na częstotliwości 800 MHz bo w wielu miejscach jest, a nie jest jeszcze naniesione na mapę. W takim wypadku są potrzebne dwie anteny w odwrotnej polaryzacji. Skoro musisz mieć sprzęt gdzieś wysoko to proponuję zrobić router z modemem lub router z wbudowanym modemem w puszcze pod anteną i zasilone przez PoE. Mniej kabla antenowego to mniejsze straty, a u ciebie widać, że każdy dB się liczy.
mHuba
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2016-10-01, 17:05

Re: Sprzęt do HSDPA/HSUPA w zalesionej lokalizacji.

Post autor: mHuba »

Ok jest to jakas rozwiazanie, problem jest tylko taki że modem/router ktory chce kupić Huawei B683 ma gniazdo zasilania USB B i zasilany jest z zasilacza 5V/2A MODEL: HW-050200E2W, teraz o ile jestem w stanie sobie dorobić odpowiednie końcówki i przejściówki o tyle już chyba nie bedzie łatwo dobrać odpowiedni zasilacz, 17 metrów to już jest trochę. Szukać czegoś o typu 5V/3A? Ma ktoś w tym doświadczenie?
Chciałem zastosować taki adapter Obrazek standardowego zasilacza PoE nie mogę ze względu na dużo wyższe napięcie.
Co jeśli chodzi z dogrzewaniem tego routera na dachu? Przeżyje mi bez problemu przy naszych mrozach?
Według specyfikacji routera:
Working temperature: -10°C - +45°C
Storage temperature: -20°C - +70°C

pzdr
mHuba
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Sprzęt do HSDPA/HSUPA w zalesionej lokalizacji.

Post autor: dzejk »

dlaczego chcesz kupować taki stary router z hspa do 28 Mbps ? Kup taki z obsługą LTE, w tym lte 800 MHz
mHuba
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2016-10-01, 17:05

Re: Sprzęt do HSDPA/HSUPA w zalesionej lokalizacji.

Post autor: mHuba »

Cały czas się wahałem czy uderzać w LTE i doszedłem do wniosku że instalacja HSPA wyjdzie mnie połowe taniej a zależy mi na prędkości najchętniej stabilne 5 Mb/s.
W chwili obecnej mam tą instalacje satelitarną tooway do stycznia 2018, jest to mój główny internet, potrzebuje coś do prowadzenia rozmów, skype, aby mieć i od czasu do czasu do pracy jeśli bedzie mi zależało na mniejszych opóźnieniach.

Generalnie jest to dom rodziców, tata korzysta z Internetu głównie przegladajac strony i skype, ja jak wpadam do nich to do pracy zdalnej przez RDP.
Raczej nic nie ściagamy też Netflixa nie ogladamy ;) W domu gdzie mieszkam mam GPON 250 Mb/s ;)

Więc wymyśliłem że satelitarny bedzie podstawowy, zapasowe łącze bedzie do HSDPA+ do jednego z dwóch pobliskich BTSów AERO2.
Jeśli jeszcze aero2 bedzie za free to nawet będzie to łącze podstawowe, 512 kbps powinno też wyustarczyć do przeglądania stron.
Jeśli bedzie mi potrzebne wieksza przepustowość z mneiszym ping to wtedy wykupie pakiet w aero na kilka dni.

W tej chwili mam instalacje na tej satelicie a ta instalacja która zrobiłęm to jest głównie dla głosu, rozwiażałem umowę z TPSA i przeniosłem numer stacjonarny do Play "Stacjonarny" zrobiłem ta instalacje antenowa, podpiałem wszystko do Fritz 7272 z telefonami DECT a przy okazji odkryłem że działa na tym UMTS :)
Teraz chciałbym zrobić coś dedykowanego dla tego UMTS, myślałem o LTE ale szansa porażki jest większa (choć to 800 Mhz), koszty 2x większe,
Choć z drugiej strony mam niedaleko LTE800 z Orange, niedawno byłem pod nadajnikiem i dostałem szoku, przy zrobionym speed test na telefonie wyszło mi jakieś 40Mb/s w obie strony.

W tym 2018 roku jak już skonczy mi się Tooway to zrobię instalacje na LTE z Orange, urządzenia będą tańsze, będę mógł podpisać umowę z operatotem może jakiś modem/router dostanę, a ten UMTS bedzie jako zapasowy z tym AERO2 ew Plusem który jest w tym samym miejscu.

Pzdr
mHuba
mHuba
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2016-10-01, 17:05

Re: Sprzęt do HSDPA/HSUPA w zalesionej lokalizacji.

Post autor: mHuba »

Wczoraj już wieczorem odpaliłem instalacje, zamówiłem sobie jeszcze pakiet Aero2 i testuje.
jest 2x lepiej niż było, generalnie stabilne 6/3 Mb/s wstępnie jestem zadowolony choć spodziewałem się lepszych efektów.

Kod: Zaznacz cały

Ecio: -8 dB
RSCP: -85 dBm
RSSI: -77 dBm
Obrazek

Kabel antenowy to tylko 130 cm, antena to ATK20, dzisiaj wyglada to już lepiej ale nie mam fotki:
Obrazek

UTP ma 18 metrów, modem nie chciał mi ruszyć na fabrycznym zasilaczu, musiałem dodać volt i trochę mocy, działa jest trochę ciepły zastanawiam się czy zamiast indukcyjnego bedzie lepszy transformatorowy?

Modem HSDPA wraz z satelitarnym mam podłaczony do Ubiquiti EdgeRouter X tam jest kilka fajnych funkcji jak load balancing, policy-based routing aplikacje wrażliwe na opóźnienia smigaja mi przez HSDPA reszta przez satelite.

Pzdr
mh
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Sprzęt do HSDPA/HSUPA w zalesionej lokalizacji.

Post autor: ja.michal »

mHuba pisze: Modem HSDPA wraz z satelitarnym mam podłaczony do Ubiquiti EdgeRouter X tam jest kilka fajnych funkcji jak load balancing, policy-based routing aplikacje wrażliwe na opóźnienia smigaja mi przez HSDPA reszta przez satelite.
Taki mały OT skoro używasz EdgeRouter. Ile wejść można wrzucić do load balancing? Da radę eth1-4 i wszystko do eth0?
mHuba
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2016-10-01, 17:05

Re: Sprzęt do HSDPA/HSUPA w zalesionej lokalizacji.

Post autor: mHuba »

ja.michal pisze: Taki mały OT skoro używasz EdgeRouter. Ile wejść można wrzucić do load balancing? Da radę eth1-4 i wszystko do eth0?
W najnowszej wersji można mieć do 8 interfejsów:
https://help.ubnt.com/hc/en-us/articles ... ce-Feature

Pzdr
mh
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Sprzęt do HSDPA/HSUPA w zalesionej lokalizacji.

Post autor: ja.michal »

Dzięki. :ok: Rozumiem, że taka konfiguracja tylko do ustawienia w pliku konfiguracyjnym? Czy wszystko można "wyklikać" z panelu?
mHuba
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2016-10-01, 17:05

Re: Sprzęt do HSDPA/HSUPA w zalesionej lokalizacji.

Post autor: mHuba »

Tylko CLI.

Pzdr
mh
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Sprzęt do HSDPA/HSUPA w zalesionej lokalizacji.

Post autor: ja.michal »

OK, dzięki. :ok:
ODPOWIEDZ