Antena do huawei b315 , bliski bts

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mistrzos
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2016-10-08, 18:38

Antena do huawei b315 , bliski bts

Post autor: mistrzos »

Witam serdecznie.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, iż obszukałem już Wasze forum i zorientowałem się, co będzie dla mnie najlepsze, lecz chciałbym podjąć na 100% prawidłową decyzję, dlatego sięgam po Waszą pomoc. Za każdą odpowiedź serdecznie dziękuję.

Mieszkam sobie w Radomsku, przy ulicy Krasickiego, numer mojego domku to 122.
Posiadam internet mobilny od orange z routerem huawei b315 bez antenek ( nie dali do zestawu, chamy ) .
Najbliższy BTS znajduje się w linii prostej jakiś 1 km od mojego miejsca zamieszkania.
Jest to dosyć śmieszne, bo nadajnik jest ustawiony na jednej z firm, a aby do mnie przyjechać od tego nadajnika trzeba pokonać dosyć sporą górkę.
Wchodząc na dach warsztatu który jest połączony z domem ( dach na wysokości 2,5m +/- od ziemi ) widzę piękniuśki BTS, wielki jak Arnold Schwarzeneger. Załączam fotkę.
Obrazek

Router zaś mam w swoim pokoju, który jest w troszkę złym miejscu, ale z sygnałem daje radę. Niestety tylko po godzinie 24.
Kombinowałem, ustawiałem, bawiłem się z LTEWatchH - na balkonie z którego również mam widok wprost na BTS mój speedtest wyniósł:
Download 25mb
Upload 30mb

Tak, upload 30.. To dosyć dziwne, jak dla mnie.

Niestety aby router nikomu nie przeszkadzał musiałbym bardzo kombinować, czego nie chcę robić. A i tak prędkości nie są takie jakbym sobie tego życzył ( router często tracił zasięg, tzn. spadała mu kreska-dwie i po prostu zamiast 25 downloadu było 15. )

Apropo kresek zasięgu, wahają się one od 2-3 w dzień, 3-4 w nocy. (gdy router stoi u mnie w pokoju)

E.13 mam zdane, niestety w szkołach nie uczą o technologii LTE, H+, 3G itp. Tym bardziej o antenach >.<

Kiedy router stoi w pokoju, w dzień jest około 15 mb download i mniej więcej tyle samo upload. Kurde, niby fajnie, ale mieszkam rzut beretem od nadajnika, a jestem dosyć wymagającym użytkownikiem i lubię duże wartości liczbowe na speedtestach. :zawstydzony:

Przeglądając oferty anten LTE natrafiłem na : http://signaflex.pl/antena-long-dual-mi ... g-lte.html

Chciałbym usłyszeć opinię na temat tej anteny, bo jakoś nie mogłem jej znaleźć.. Czy byłaby dobrym wyborem by zamontować ją na szybie NIE zwróconą do nadajnika, by osiągnąć lepszy zasięg a co za tym idzie prędkość DL? Przewody 1m do routera niskostratne. Antena ma MIMO, jest dookólna więc nie musiałbym się męczyć z montażem innej na maszcie budynku, a uwierzcie mi, będzie mi ciężko, tym bardziej z prądem dla routera lub podprowadzeniem przewodów do niego. W dodatku dosyć spore tłumienie, bo aż 48 dB

Aha, pasmo 1800 koniecznie, wymuszałem na LTEWatchH'u i tylko ono sprawuje się całkiem dobrze. Router łapie LTE800, lecz słabo z zasięgiem.
Daję screen z LTEWatchH'a
Obrazek

Liczę na prędkość DL minimum 40 mb/s, upload mnie nie obchodzi.

Słyszałem też o antenach Cybertech, niestety są one 2x droższe od Signaflex'a a i montaż byłby bardzo uciążliwy.

Więc, drodzy forumowicze, czy Signaflex podoła moim wymaganiom?


Może temat trochę bez sensu, ale nie chcę zbyt kombinować z antenami i po prostu pójść na łatwiznę. Stąd pytanie, czy ta łatwizna mnie zadowoli.

Pozdrawiam serdecznie.

Rafał
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do huawei b315 , bliski bts

Post autor: matek451 »

To nie antena tylko elektrośmieć jak wszystko oferowane przez handlarzy mydła i powidła z Chin kupowanego po kilka $ za sztukę. takie 'firmy" jak Signaflex, new-electric itp, itd omijamy szerokim łukiem. łączysz się z BTS-em LTE1800NetWorks na pozwoleniu Orange w Stobiecku Miejskim. Z BTS-a korzystają też klienci T-mobile, wyzszy UL od DL może świadczyć o jego przeciążeniu. Masz do niego około 3 km, parametry sygnału dostateczne. Antena tylko Dual LTE na 1800MHz, zewnętrzna , kierunkowa z Cybertecha lub Sorensena. Poprawi parametry sygnału LTE ale trudno powiedzieć na ile i czy wzrosną prędkości. W mobilnym nikt ci nie zagwarantuje tych 40Mb/s. Antena pozwoli tez wymusić połączenie z innymi BTS-ami LTe1800NetWorks. Pozwolenia z T-Mobile na innych kierunkach to Brzeźnicka 63/65 i 11listopada 2 a jak nie działają to inne w centrum miasta. Możliwe, że są mniej obciążone i dadzą lepsze prędkości.
mistrzos
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2016-10-08, 18:38

Re: Antena do huawei b315 , bliski bts

Post autor: mistrzos »

@up

Dziękuję serdecznie za odpowiedź.

Najbliższy nadajnik tak jak wspominałem znajduje się ode mnie w linii prostej jakiś 1km - na załączonym obrazku go widać. Jak sprawdziłeś z jakim BTSem jestem połączony? Obczajałem program TNI i jakoś nie mogłem się połączyć z routerem..
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do huawei b315 , bliski bts

Post autor: matek451 »

Ja nic nie zrobiłem, to ty sam pokazałeś BTS , z którego korzystasz w Orange. Z LTEWatchH Global Cell ID 468b7 to właśnie BTS ID0323 Orange w Stobiecku Miejskim. Podałem ci adresy tych dwóch pobliskich pozwoleń T-mobile na LTE1800 w ramach NetWorks ale nie wiem czy ty piszesz o którymś z nich. Podałem jaką kupić antenę i co z nią zrobi. Więcej w temacie nie można pomóc.
mistrzos
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2016-10-08, 18:38

Re: Antena do huawei b315 , bliski bts

Post autor: mistrzos »

pisze o tym z ulicy 11 listopada.

Mozna jakos ustawic aby router laczyl sie z BTS wlasnie na 11 listopada?

@edit

a to, ze polacze sie za pozwoleniem T-mobile na zasadzie networks ograniczy w jakis sposob moje lacze? Czy to bedzie tak, jakbym po prostu laczyl sie z nadajnikiem orange w pasmie 1800?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do huawei b315 , bliski bts

Post autor: matek451 »

Najpierw to trzeba sprawdzić czy działa na nim LTE1800 w ramach NetWorks. Test w pobliżu BTS-a na telefonie z LTE i Network Cell Info pokaże CID BTS-a i parametry sygnału LTE. spróbuj też z B#15 za oknem od tej strony. LTEWatchH powinien w systemie HEX pokazać Global Cell ID 2DE64-0x co odpowiada pozwoleniu UKE dla T-mobile 88004 ID28115 czyli 11 Listopada 2. Jeśli działa to połączenie z nim można wymusić tylko ustawiając na niego antenę kierunkowa dual LTE1800MHz. Orange i T-mobile na LTE1800 maja wspólną sieć i z reguły klienci Orange mogą korzystać z BTS-ów T-mobile i odwrotnie.
mistrzos
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2016-10-08, 18:38

Re: Antena do huawei b315 , bliski bts

Post autor: mistrzos »

Dzieki Ci serdeczne!

Bylem pod nadajnikiem na 11 listopada z routerem mobilnym(w koncu do niego mam najblizej) - speedtest wykazal okolo 25mb DL i upload mniej wiecej taki sam. Aczkolwiek to taki malutki huawei, czesto gubil zasieg itp.. Jutro podjade jeszcze z telefonem itp. i posprawdzam wszystko.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do huawei b315 , bliski bts

Post autor: matek451 »

Połączenie musi być w LTE. 25Mb/s można wOrange uzyskać też na 3G z UMTS2100 z HSPA+DC a na tym BTS-ie takie działa. Poza tym parametry sygnału pod BTS-em musza być idealne a CID musi być dla tego BTS-a.
mistrzos
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2016-10-08, 18:38

Re: Antena do huawei b315 , bliski bts

Post autor: mistrzos »

Router zlapal zasieg z 11 listopada 1800 LTE gdzie musialem go wystawic na balkon. W koncu zlapal, wczesniej tylko i wylacznie laczyl sie z tym w Stobiecku Miejskim.

Godzina 23 i pokazuje jakies 23 mb DL. Zakupilem antene cybertecha dual lte 15dbi i przyjdzie do mnie we wtorek. Bede nia krecil pomiedzy tymi dwoma BTSami : 11 listopada i brzeznicka.

Dzieki matek za cenne informacje!

Temat do zamkniecia :)
ODPOWIEDZ