CP/Plus - jaki sprzęt

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kubasz098
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2016-10-12, 09:38

CP/Plus - jaki sprzęt

Post autor: kubasz098 »

Cześć,
Mieszkam na warszawskim Wawrze. Posiadam telewizję CP, teraz chcę wzbogacić się również o ich internet.
Choć to Warszawa, to kabla nie ma, chyba że telefoniczny. Niestety słaba centrala i internet max 20Mb...
Jest też internet w technologii ftth od jakiegoś lokalnego dostawcy, ale cena przyłącza i miesięczne opłaty zdecydowanie przerastają moje możliwości...

Mam telefon w plusie. Podejrzewam że internet z CP operował by na tych samych bts'ach.
Telefon łączy mi się na przemian z dwoma bts'ami aero. Oba działają na paśmie 1800mhz. Również oba są widoczne z miejsca, gdzie mogła by się znajdować antena, bez żadnych przeszkód na drodze. Pierwszy w odległości ~350m, drugi ~800m.

Obecnie też mam internet z CP, ale jako że umowa jest na moją mamę i nie można jej przepisać umowy została ona rozwiązana i teraz chcę podpisać nową na siebie. Wszystko głównie dla tego, że przy problemach technicznych wszyscy chcieli rozmawiać z mamą i nie przyjmowali zgłoszenia ode mnie + teraz umowa na telewizję jest na mnie.
Przy modemie Huawai E3276 bez anteny mam zasięg -64dBm i parametry Ping ~40ms, DL - 13-22Mbps, UP ~30Mbps.

Czytałem tutaj sporo o Odu Idu 200 i widzę, że ogólnie słabe opinie, ale ponoć przy małych odległościach jak u mnie się sprawdza.
Plus ma w ofercie jeszcze routery D-Link DWR-966 oraz Huawei E5186 - może dały by radę bez anteny zewnętrznej ?

A może w ogóle nie ma sensu kombinować ? Podejrzewam, że oba bts'y mogą być mocno zapchane - jak pisałem na moim osiedlu jest marny wybór internetu stąd większość korzysta z internetów mobilnych.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: CP/Plus - jaki sprzęt

Post autor: onken »

Podpisz z Plusem, nie z CP

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
kubasz098
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2016-10-12, 09:38

Re: CP/Plus - jaki sprzęt

Post autor: kubasz098 »

Właśnie słyszałem sporo takich opinii, ale czym właściwie się różni CP/Plus ? Oferta zdaje się być identyczna (poza ofertą sprzętu), nadajniki też te same, więc ?
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: CP/Plus - jaki sprzęt

Post autor: onken »

tym ze nie płacisz za wynajem za sprzęt a kupujesz na własnosc i jest o wiele bardziej opłacalne :)

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
kubasz098
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2016-10-12, 09:38

Re: CP/Plus - jaki sprzęt

Post autor: kubasz098 »

No fakt, to mocny argument. Zastanawiałem się czemu niektórzy modują Odu Idu skoro mają go w najem ;) Teraz już wiem, że są w plusie ;)
Wracając do tematu, jaki sprzęt w takim razie dla mnie?
Ostatnio zmieniony 2016-10-12, 10:28 przez kubasz098, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: CP/Plus - jaki sprzęt

Post autor: onken »

Cna zakupu zalezy od wysokości ABO, ale bierz albo E5186 albo Dlink DWR966

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
kubasz098
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2016-10-12, 09:38

Re: CP/Plus - jaki sprzęt

Post autor: kubasz098 »

Co to za wysokość ?

P.S Czy mam szansę korzystać z LTE Advance skoro wszystkie nadajniki w okolicy działają na tym samym paśmie ?
BTS ~350M: http://tinyurl.com/h9baf5o
BTS ~800m http://tinyurl.com/j96e3pf

(Nie bardzo wiem, jak czytać tą mapę. Przysyłam wykaz UKE, który jednak nie był dawno uaktualniany. Baza BTSearch aktualizowana nie tak dawno pokazuje całkiem inne pasma)

@Edit Poprawione linki, bo zostały przycięte.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: CP/Plus - jaki sprzęt

Post autor: dzejk »

Ost. akt.: 08.10.2016 (4 dni, 11 godzin) to dawno?
Zauważ, że tylko jeden z tych nadajników ma pozwolenie na LTE. Bardzo wątpliwe, że plus uruchomił na nim LTE-A. Gdyby było tam 2600 MHz to może.
Speedtest o większym uploadzie sugeruje zapchany nadajnik, więc lepiej się dobrze zastanów, czy chcesz podpisać umowę z cyrografem na 2 lata. Testy wieczorem, gdy jest największe obciążenie nadajnika, obowiązkowe.
Zainstaluj w telefonie aplikację Network Cell info i pokaż co wyświetli.
Warto by było sprawdzić także inne sieci na starterach na kartę, np. nju mobile i play internet na kartę.
kubasz098
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2016-10-12, 09:38

Re: CP/Plus - jaki sprzęt

Post autor: kubasz098 »

Ok, biorę się do roboty. Mam w telefonie dual-sima - druga karta play, więc od razu podrzucę wyniki obu sieci.
Cp/Plus kusi głównie ze względu 50% off ze względu na tv. Play też rozważałem, transferuje jednak sporo multimediów do sieci, a z tego co wyczytałem w play bez limitu jest do 100Gb, a potem 1Mbps... W Cp obecnie nawet po 200Gb prędkość nie spada mi poniżej 7Mbps.

@dzejk - Wersja lite tego programu wystarczy, czy inwestować w pełną wersję ?
Mówiłem o dacie aktualizacji w szczegółach nadajnika - Data aktualizacji: 24.02.2016. Nie wiem skąd twoje wskazania ;)
kubasz098
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2016-10-12, 09:38

Re: CP/Plus - jaki sprzęt

Post autor: kubasz098 »

Wyniki z network cell info

Plus:
nadajnik 10305: http://oi63.tinypic.com/ljhvp.jpg
nadajnik 11490: http://oi63.tinypic.com/aloviw.jpg

Play: http://oi66.tinypic.com/1zx4ja1.jpg
(z drugiej simki, byłem w stanie tylko ten graf odczytać)
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: CP/Plus - jaki sprzęt

Post autor: dzejk »

do kompletu z network cell info przydałby się speedtest.
Nadajniki plusa to Wał Miedzeszyński 628A oraz Bora Komorowskiego 6.
W przypadku play tak łatwo powiązać enBi z nadajnikiem nie jest. Pytaj użytkownika @Pawrzes.
Kup też starter nju mobile - dostaniesz bonus za rejestrację numeru - 10GB na 30 dni.
kubasz098
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2016-10-12, 09:38

Re: CP/Plus - jaki sprzęt

Post autor: kubasz098 »

Podejrzewam, że łączę się z nadajnikiem Play również na Bora Komorowskiego 6 (kierując telefon w stronę tego nadajnika na otwartej przestrzeni DL znacznie rośnie niż w innym miejscu). Wyniki z play: Ping 39ms, DL 23Mbps w gorszym miejscu, 33,3Mbps patrząc na nadajnik na Bora 6.

BTSearch pokazuje w mojej okolicy dwa nadajniki play. Każdy nadaje lte na pasmach 800, 1800, 2100, 2600mhz. Telefon (galaxy s7 edge) również momentami wskazuje 4G+, czego nie ma w przypadku plusa.
W momencie gdy zaskoczyło 4G+ uzyskałem wynik: Ping 19ms, DL 58Mbps, Up 16,5Mbps

Wyniki z plusa kiepskie...
Z obu nadajników podobnie - ping ~30ms, DL ~26Mbps, Up 16Mbps
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: CP/Plus - jaki sprzęt

Post autor: dzejk »

Sam widzisz, że play szybszy, w dodatku ma LTE-A. Sam internet też może być sporo tańszy od plusa, jeśli zdecydujesz się na ofertę na kartę w redbull mobile z darmowym internetem LTE. Tylko wtedy router kupujesz sam, np. huawei e5186 - koszt 500-600 zł na allegro.
Zrób jeszcze testy z nju mobile.
dawidb3
Stały użytkownik forum
Posty: 120
Rejestracja: 2014-10-20, 20:00
Lokalizacja: Kielce

Re: CP/Plus - jaki sprzęt

Post autor: dawidb3 »

A ja mam nieco inne pytanie ale do Twojego postu. Jakim cudem dual sim w s7?
kubasz098
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2016-10-12, 09:38

Re: CP/Plus - jaki sprzęt

Post autor: kubasz098 »

@dawidb3 ściągnąłem z Azji. Wersja azjatycka jest identyczna jak europejska, ale ma dual-sim ;)

@dzejk - Play szybszy, ale 100GB to ja zrobię w pół miesiąca, czasem w 3dni, a później prędkość do 1Mb/s ? Chyba bym się pochlastał z taką prędkością, całkiem jak podróż 10-15 lat w przeszłość. Poza tym obecnie w ofercie play nie widzę routerów stacjonarnych obsługujących LTE Ultra.
Co do nju mobile i rebull mobile oferty nie znam. Siostra ma chyba simkę z nju, więc w weekend może ją przetestuje u siebie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: CP/Plus - jaki sprzęt

Post autor: matek451 »

To po co w ogóle interesujesz się internetem mobilnym ? tu operatorzy mają limity, Plus/CP również. W RBM na kartę 5 można mieć usługę Darmowy internet LTE bez limitu. Sam od 3 lat używam tak kilka kart. Jak mi właczą lejek 2Mb/s to korzystam z następnej. Koszty symboliczne, sprzęt z LTE-A kupujesz sam. Póki co usługa działa. Nikt zorientowany od 3 lat nie bierze w Play internetu na abonament.
kubasz098
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2016-10-12, 09:38

Re: CP/Plus - jaki sprzęt

Post autor: kubasz098 »

Interesuje się mobilnym bo kabli nie ma...
Mieszkam w domu jednorodzinnym. Mam do wyboru kabel telefoniczny max 20Mb bo na więcej centrala nie pozwala, oraz ftth (1000Mbps) - przyłącze (~2,5k) i opłaty miesięczne (140zł) są niestety jeszcze zbyt drogie.
kubasz098
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2016-10-12, 09:38

Re: CP/Plus - jaki sprzęt

Post autor: kubasz098 »

Mam jeszcze małe pytanko. Gdybym zdecydował się na Plusa z routerem Huawei E5186, czy jest szansa na połączenie z btsem oddalonym o ~2km ?
Poza dwoma nadajnikami o których pisałem wcześniej działających na paśmie 1800mhz, właśnie w odległości niecałych 2km są 2 nadajniki działające na paśmie 2600mhz. Gdyby udało mi się wymusić połączenie z którymś z nich parametry mogły by się poprawić, bo skorzystałbym z LTE-a.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: CP/Plus - jaki sprzęt

Post autor: matek451 »

Jakie adresy tych LTE2600 Plusa i skąd wiesz że działają? Jedyne pobliskie pozwolenie na LTE2600 Plusa to Ostrobramska. Robiłeś jakiś test pod tym BTS-em?
kubasz098
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2016-10-12, 09:38

Re: CP/Plus - jaki sprzęt

Post autor: kubasz098 »

Właśnie o tych na Ostrobramskiej mówię. Znajduje się tam wieżowiec Polsatu, oraz Centrum Handlowe więc spora szansa, że działają. Testów nie robiłem, ale nie powinno być z nimi problemu. Poza tym, jako że jest tam właśnie siedziba Polsatu nadajników dookoła jest całkiem sporo, więc jest szansa, że jeszcze nie są zapchane. W tym tygodniu będę w tamtej okolicy, więc sprawdzę co network cell info i speedtest pokaże.

Ale wracając do tematu, czy jeśli testy wyjdą pozytywnie jest szansa na połączenie z nimi ? Dzieli nas 2km i kilka wieżowców po drodze jednak są sporo niższe od budynku polsatu, więc nie powinny przeszkadzać.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: CP/Plus - jaki sprzęt

Post autor: Hermogenes »

Teoretyczne tłumienie fali 2600 w wolnej przestrzeni dla 2km "110dB" tak że przy widoczności anten bez przeszkód masz duże szanse.poz Hermogenes
ODPOWIEDZ