Jaka antena w celu poprawy internetu - Huawei b315

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
nyslay
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-10-28, 18:23

Jaka antena w celu poprawy internetu - Huawei b315

Post autor: nyslay »

Witam, na wstępie chciał bym się z Wami wszystkim przywitać jako że jest to mój pierwszy post na tym forum.
Niedawno podpisałem umowę na internet mobilny od T-mobile, u mnie w domu działał on bardzo dobrze, sytuacja jednak skomplikowała się po przeprowadzce.

Z powodów zawodowych musiałem się przeprowadzić zabierając z sobą internet mobilny LTE z T-mobile, wcześniej z niego korzystałem z małej wiosce na Śląsku, aktualnie mieszkam w Katowicach na Osiedlu Tysiąclecia i mam tu problem z tym internetem.
W pobliżu bloku znajdują  się 2 maszty T-mobile. Zasięg na routerze to 1 kreska (sprawdzam to w panelu administracyjnym routera)

Model routera: huawei b315, zdebrandowałem go i wgrałem najnowsze oficjalne oprogramowanie producenta sprzętu
Internet: T-mobile, pakiet bez limitu danych i bez limitu prędkości transferu
Lokalizacja: Obrazek
Czerwoną kropką oznaczyłem moją lokalizację.
Sa tam również zaznaczone 2 maszty T-Mobiel/NetworkS, oba nadają na częstotliwościach 900,1800 i 2100Mhz.
Z tego co się już dowiedziałem to powinienem się zainteresować częstotliwością 1800Mhz.

I teraz tu następuje moje pytanie do Was drodzy forumowicze.
Prosił bym Was o pomoc w wyborze anteny do tego internetu LTE w tych warunkach.
Czy antena coś pomorze skoro jeden maszt znajduje się za blokiem i nie widać go bezpośrednio z mojego balkonu, natomiast ten drugi, dalej oddalony przesłonięty jest przez blok i parę drzew.

Z góry wielkie dzięki za pomoc.
Pozdrawiam,
Nyslay
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena w celu poprawy internetu - Huawei b315

Post autor: matek451 »

Zacznij od pobrania i zainstalowania na komputerze http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/c ... ltewatch_h lub https://dl.dropboxusercontent.com/u/197 ... latest.rar Po zalogowaniu w nich pokażą ci parametry sygnału LTE oraz CID BTS-a. Pozwalają wymuszać pasma LTE na B315. Pokaż screeny. Jakie masz prędkości na LTE w T-Mobile?
nyslay
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-10-28, 18:23

Re: Jaka antena w celu poprawy internetu - Huawei b315

Post autor: nyslay »

co do prędkości internetu, to nawet speedtest nie che się uruchomić zbytnio, wspomnę tylko iż pokazuje ping na poziomie 1300-1400ms.
Prędkość pobierania waha się aktualnie w okolicy 20-30kB/s, z uploadem znacznie lepiej. W nocy z prędkościami bywa lepiej, chodź nie zawsze.
Screeany:
Obrazek
Obrazek


Niestety nie znam się dobrze na obsłudze tych programów, jeśli mam coś tam zmienić, ustawić, proszę daj znać.
nyslay
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-10-28, 18:23

Re: Jaka antena w celu poprawy internetu - Huawei b315

Post autor: nyslay »

Przepraszam za post pod postem, ale już widzę co źle zrobiłem w tych programach. Jutro poprawie i ponownie wrzucę screeny
nyslay
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-10-28, 18:23

Re: Jaka antena w celu poprawy internetu - Huawei b315

Post autor: nyslay »

Chyba muszę się przyznać że jestem trochę bezradny przy tych programach. Przypuszczam że bardzo istotne są dane oznaczone jako RSRP, RSSI itd.
Bawiłem się tymi dwoma programami i nic.
LTW WatchH, jak daję aby się połączył z konkretną częstotliwością to tylko łączy z LTE-Advenced / band 44, oraz z 1800MHz / band 3,
przy każdej innej wywala błąd połączenia, a próba wejścia na jakąkolwiek stronę www kończy się przekierowaniem na adres ip panelu sterowania routera.
Po Poprawnym połączenia z jedną z wyżej wymienionych częstotliwości jednak te dane o które przypuszczam że Wam chodzi w celu analizy mojej sytuacji nadal nie są dostępne.
Z routerem łączyłem się poprzez kabel, jak i poprzez sieć wi-fi, w oby przypadkach to sam - brak danych.
Testowałem to na systemach: Windows 7 (postawiony na VMware wewnątrz Linux), oraz dwóch komputerach z Windows 10 w najnowszej wersji.
Po każdym z połączeń czekałem po 5, do 10 minut, jednak dane się nie pojawiały w tym czasie.
Czy istnieje może jakaś inna metoda na sprawdzenie tego?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena w celu poprawy internetu - Huawei b315

Post autor: matek451 »

Spróbuj z programem https://dl.dropboxusercontent.com/u/197 ... latest.rar Możliwe, że ten wykastrowany B315 z T-mobile nie współpracuje z LTEWatchH. To, ze łączysz się na LTE1800 to normalna sprawa bo T-Mobile ma najbliższe pozwolenie na LTE2600 i LTE800 przy Marcina 11 i pewnie nie działa.
nyslay
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-10-28, 18:23

Re: Jaka antena w celu poprawy internetu - Huawei b315

Post autor: nyslay »

To był kastrat, jednak zdebradowałem go i w grałem mu oficjalne oprogramowanie:
Current version
Software version: 21.313.05.00.00
Web UI version: 17.100.09.00.03

Zależało mi na usłudze Samba, która nie była dostępna w oprogramowaniu od T-Mobile, tak samo zresztą port usb, oraz wszystkie inne porty miały założoną zaślepkę, jednak i to usunąłem.
Tym programem co podałeś też wcześniej testowałem. Niemniej przed chwilą ponownie wykonałem próby i efekt jest taki sam na obydwu programach, tzn nie pokazuje żadnych danych.
Obrazek
Może przełożenie karty do telefonu i zainstalowanie tam apki do monitorowania tych danych coś pomoże?
Wiem że to nie to samo co dane z routera, ale nie widzę chwilowo innego wyjścia z tej sytuacji.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jaka antena w celu poprawy internetu - Huawei b315

Post autor: dzejk »

spróbuj wgrać nowszy soft z plusa 21.316 - na nim programy działają.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena w celu poprawy internetu - Huawei b315

Post autor: matek451 »

Przełóż do telefonu z LTE i Network Cell Info i pokaż screena z połączenia LTE. Swoja drogą gratulacje za przywrócenie normalnych funkcji na B315. To co robi T-mobile to jakaś profanacja sprzętu.
nyslay
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-10-28, 18:23

Re: Jaka antena w celu poprawy internetu - Huawei b315

Post autor: nyslay »

Sprawdziłem na telefonie, łapie mi LTE, screany z aplikacji:
Obrazek Wewnątrz budynku
Obrazek Na balkonie

Wgrałem też firmware Plus zgodnie z podpowiedzią kolegi, teraz oba programy już działają poprawnie:
Obrazek
Obrazek
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jaka antena w celu poprawy internetu - Huawei b315

Post autor: dzejk »

Katowice, Marcina 11 - sygnał słabiutki. Spróbuj wymusić pozostałe częstotliwości w LTE, zrób speedtesty.

Tak przy okazji, pamiętasz jaki soft miałeś od t-mobile ? Jakieś problemy z wgraniem uniwersalnego ? Wgrywałeś przez panel www czy programem ?
nyslay
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-10-28, 18:23

Re: Jaka antena w celu poprawy internetu - Huawei b315

Post autor: nyslay »

Coś tam zmieniałem, jednak nie znam się na tym do końca.
Teraz jest:
Obrazek
Z tego co widzę to po tej zmianie internet przyspieszył trochę > Obrazek


A na LTE w tym momencie: Obrazek

Zależy mi bardziej oczywiście na download, i z tego co widzę to na 3G jest on lepszy.
Jednak moje pytanie nadal pozostaje aktualne, czy da się coś jeszcze z tego wycisnąć?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jaka antena w celu poprawy internetu - Huawei b315

Post autor: dzejk »

na 3g trochę lepiej. Widać ściany bloku mocno tłumią.
Co do LTE, to nadajnik zapchany - upload kilka razy większy od downloadu.
Na LTE 800 i 2600 MHz nic nie łapie ?
nyslay
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-10-28, 18:23

Re: Jaka antena w celu poprawy internetu - Huawei b315

Post autor: nyslay »

Skoro to LTE jest tak zapchane to może nie warto się w to aż tak pchać tu?
Przyznam że jest to dość spore osiedle i może być tak jak mówisz że nadajniki w okolicy są najzwyczajniej przeciążone.
Z tego co widzę to po zmianie w ustawieniach routera trybu na HSPA+/UMTS to zasięg wzrósł do pełnego (ustawienie to jak i obserwacja dokonana w panelu webadmin routera)
Może z tego 3G da się coś więcej wyciągnąć ?
nyslay
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-10-28, 18:23

Re: Jaka antena w celu poprawy internetu - Huawei b315

Post autor: nyslay »

Na LTE 800MHz nic nie łapie.
LTE 2600 to LTE Advenced?, jeśli tak to
Obrazek
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jaka antena w celu poprawy internetu - Huawei b315

Post autor: dzejk »

nie, lte-advanced to połączenie kilku pasm w LTE, dla lepszej szybkości. Ale b315 ma tylko 'zwykłe' LTE kat.4 i tego nie obsługuje.
Wymuś 2600 i zrób speedtest, bo na razie to wygląda na tylko 1800.
Jak możesz to napisz też o tym, o co pytałem wyżej.
nyslay
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-10-28, 18:23

Re: Jaka antena w celu poprawy internetu - Huawei b315

Post autor: nyslay »

Nie pamiętam jaką miałem wersję firmware od T-mobile. Problemów z wgraniem wersji "uniwersalnej" nie było, robiłem to programem, podpierając się instrukcją z forum na temat debrandingu.

Z 2600MHz nie łączy się.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jaka antena w celu poprawy internetu - Huawei b315

Post autor: dzejk »

możesz próbować z anteną na 1800, która łapie też 2100, ale cudów się nie spodziewaj.
http://cybertech.com.pl/p140,antena-dua ... -b315.html
Piotr1956
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2016-10-15, 21:33

Re: Jaka antena w celu poprawy internetu - Huawei b315

Post autor: Piotr1956 »

Panowie, czy ktoś sprawdził taką antenę ? http://allegro.pl/antena-dual-mimo-4g-u ... source=ars
Opis wręcz przeczy prawo fizyki ale może się mylę, jeśli to jest prawda to bym zaryzykował. Ma dosyć daleko do masztów i używam obecnie dwóch ATK-20 dla 800 Mhz, a to "cudo" jest dużo mniejsze i nadałoby się po pojawieniu się częstotliwości 1800.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena w celu poprawy internetu - Huawei b315

Post autor: matek451 »

Wystarczy zobaczyć czym handluje ten "specjalista" z Wrzosowej aby darować sobie takie cudo. Na 800-900MHz najskuteczniejsze są nadal anteny typu YAGI .
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Jaka antena w celu poprawy internetu - Huawei b315

Post autor: Hermogenes »

Nawet przeczy prawom matematyki 2*24 dB da aż 27 dB (powtarzam się). poz Hermogenes
Mario80
Stały użytkownik forum
Posty: 91
Rejestracja: 2016-10-07, 20:03

Re: Jaka antena w celu poprawy internetu - Huawei b315

Post autor: Mario80 »

Piotr1956 pisze:Panowie, czy ktoś sprawdził taką antenę ? http://allegro.pl/antena-dual-mimo-4g-u ... source=ars
Opis wręcz przeczy prawo fizyki ale może się mylę, jeśli to jest prawda to bym zaryzykował. Ma dosyć daleko do masztów i używam obecnie dwóch ATK-20 dla 800 Mhz, a to "cudo" jest dużo mniejsze i nadałoby się po pojawieniu się częstotliwości 1800.
Ile km masz do BTSa i jakie predkosci uzyskujesz?
Piotr1956
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2016-10-15, 21:33

Re: Jaka antena w celu poprawy internetu - Huawei b315

Post autor: Piotr1956 »

Do Playa mam 12,2 km, do Orange 7,7, do T-Mobile'a 15,5 Rekordowe odczyty na speed teście to odpowiednio: 25,22 na 2,75; 22,7 na 7,35 oraz 28,75 na 7,83. Wszystkie na częstotliwości 800 Mhz. Odczyty z LTE Watch są bardzo podobne, ale na korzyść Orange. Najbardziej stabilny wydawał mi się Orange. Podpisałem z nimi umowę i dopiero teraz się dowiedziałem, że nadajnik jest w fazie testów technicznych, a formalny odbiór ma być w grudniu. Zobaczę co będzie po podwyższeniu mocowania anten i ustawieniu ich na X-cross (tak mi doradza człowiek z Orange'a)
Piotr1956
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2016-10-15, 21:33

Re: Jaka antena w celu poprawy internetu - Huawei b315

Post autor: Piotr1956 »

Podwyższyłem położenie anten, są teraz 7,3-7,7 m nad ziemią, polaryzacja V i H (do X-cross muszę znaleźć odpowiednie uchwyty). Na Orange - 7,7 km do BTS - mam teraz download od 16 do 22 Mbs, upload od 10,5 do 15,5 Mbs. Zdecydowanie poprawiły się parametry na LTE Watch, RSRP -96, RSSI: -69, RSRQ -6, SINR 14 (wartości średnie).
Mario80
Stały użytkownik forum
Posty: 91
Rejestracja: 2016-10-07, 20:03

Re: Jaka antena w celu poprawy internetu - Huawei b315

Post autor: Mario80 »

Piotr1956 pisze: mam teraz download od 16 do 22 Mbs, upload od 10,5 do 15,5 Mbs. Zdecydowanie poprawiły się parametry na LTE Watch, RSRP -96, RSSI: -69, RSRQ -6, SINR 14 (wartości średnie).
Upload ladnie w gore poszedl, download troche w dol.
Poza tym ladne transfery z poprzedniegi posta jak na takie odleglosci. Mam nadzieje, ze u siebie tez cos pobnego uzyskam, aczkolwiek bede lapal pewnie tylko czastke sygnalu - mieszkam w strefie przygranicznej.
Czy bez anteny ATK-20 lapales jakikolwiek zasieg?
Piotr1956
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2016-10-15, 21:33

Re: Jaka antena w celu poprawy internetu - Huawei b315

Post autor: Piotr1956 »

G3 stale, LTE wyjątkowo, anteny zdecydowanie poprawiły możliwości, szybkość jak zwykle zależy od aktualnego obciążenia BTS. Najlepsze osiągi są oczywiścierano po pobudce ok. 6.10 download 27,85 Mbs, upload 24,58 Mbs. Myślę, że więcej się już nie da.
ODPOWIEDZ