Sygnałowa pustynia - jaki modem + antena?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mikeman
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2016-01-11, 10:12

Sygnałowa pustynia - jaki modem + antena?

Post autor: mikeman »

Witam Forumowców,

dostałem zadanie aby pomóc swojemu starszemu w uniknięciu wykluczenia cyfrowego :) Mianowicie potrzebuję abyście Panowie doradzili modem, ale co najważniejsze antenę do tego modemu, która pozwoli na korzystanie z internetu w okolicach Skuł (mazowieckie) lokalizacja: 51.979541 20.696955 .
Próbowałem dzisiaj z Aero2 i modemem Huawei E1820, ale łapał mikrozasięg (dwa razy nie chciało w ogóle połączyć, a szybkość pobierania to było 2-10kB/s). Niestety ze wszystkimi sieciami jest tam tak, że telefony mają jakieś minimalne zasięgi H, a czasami nawet ledwo Edge.
Chciałbym aby z pełną szybkością działało tam Aero2, albo jakikolwiek inny operator i kilka mb/s spokojnie wystarczy - pewnie 1-2 mb/s też przejdzie. Innymi słowy - ma to być internet do kontaktu ze światem, a nie do konsumowania multimediów.

Lepiej antenę kierunkową, jeśli tak, to jaką? Którą sieć byście obstawiali? Poniżej wklejam wycinek z BTS Search:
http://imgur.com/a/6bDWd
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Sygnałowa pustynia - jaki modem + antena?

Post autor: dzejk »

najbliżej jest nadajnik orange w Suchodole, ma 3g na 900 i 2100 MHz, do tego LTE na 1800 MHz.
Kup starter na kartę orange i testuj - najlepiej na czymś ze wsparciem LTE, np. smartfon. Przyda się aplikacja network cell info i speedtest.
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=uke ... 65&zoom=12
mikeman
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2016-01-11, 10:12

Re: Sygnałowa pustynia - jaki modem + antena?

Post autor: mikeman »

Ok, ale chce od razu kupić antenę, bo po pierwsze taki internet albo żaden, a jeśli już próbować to chce to wzmocnić.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Sygnałowa pustynia - jaki modem + antena?

Post autor: dzejk »

jeśli w terenie nie ma większych przeszkód, to LTE 1800 (z ok. 5km w linii prostej?) powinno łapać bez problemu.
polecana antena http://cybertech.com.pl/p130,antena-dua ... -mimo.html
co do modemu, to bezpieczniej wziąć router, żeby kabli antenowych nie powyrywać, np. e5170, e5180As-22, e5573, e5577, b593.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Sygnałowa pustynia - jaki modem + antena?

Post autor: Hermogenes »

W Radziejowicach jest L800 od Orange działa ,w Krze Duże są pozwolenia na cały arsenał od Tm trzeba podjechać sprawdzić co działa tam masz pewnie najbliżej jeśli L800 nadaje.Będę za trochę w okolicy to postaram się sprawdzić jak mnie wpuszczą do Tm. poz Hermogenes
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Sygnałowa pustynia - jaki modem + antena?

Post autor: Hermogenes »

Niestety nie sprawdziłem tego L800 Tm Krze Duże zapodziałem kartę od Tm .Koło Dryvit na karcie Orange zanotowane


Pierwszy wymuszone 800 drugi to co odbierał modem w samochodzie .poz Hermogenes
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Sygnałowa pustynia - jaki modem + antena?

Post autor: ml13 »

Siła sygnału ta sama, więc na obu zrzutach LTE800. Orange i Tmobile jako jedyni na tym paśmie oferują przyzwoite prędkości. Dwie Anteny ATK20 z kablem maks 10m (najlepiej krótsze, ale jeśli dasz wyżej antenę to nie ma problemu). Pamiętaj by ustawić je w odwrotnej polaryzacji (jedna poziomo, druga pionowo).
Jeśli się nie myle jest to sygnał z Radziejowic. Jednak nie jestem specjalistą od przeliczania nadajników i może być to LTE z Lutkówi, aczkolwiek wybór anteny ten sam, odległość podobna. Myślę nawet że dasz radę wybrać anteną mniej obciążony BTS.
Obrazek
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Sygnałowa pustynia - jaki modem + antena?

Post autor: Hermogenes »

To jest pozwolenie z Radziejowic teraz przeliczyłem więc chyba się nie sprawdzi kolega autor podał Skuły a mieszka za lasem koło Borowca zobaczyłem znaczek na mapce. poz Hermogenes
mikeman
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2016-01-11, 10:12

Re: Sygnałowa pustynia - jaki modem + antena?

Post autor: mikeman »

Tak, to jest Borowiec. Zamowilem ta antene p130 i spróbuję złapać Umts albo lTE z jezewic. Telefony orange maja tam najlepszy sygnal, wiec moze sie udac.
mikeman
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2016-01-11, 10:12

Re: Sygnałowa pustynia - jaki modem + antena?

Post autor: mikeman »

Dobra, Koledzy, więc było tak:
1. Kupiłem router B593-s12 i antenę dualną Cybertecha
2. Podłącyłem router i wsadziłem kartę orange - wynik około 0,2 Mb i strasznie słąbość połączenia.
3. Wystawiłem antenę za okno na parapet (parter) i podłączyłem ją do routera - wynik 13 mb down/ 0,5 mb up - i juz otwierałem szampana.
4. Zainstalowałem antenę na zewnątrz na maszcie, przeciągnąłem kable przez małą dziurę w murze, ale: mały psiak chapnął jeden z kabli - wydawało mi się że nic nie zrobił, ale nie jestem pewien.
5. Podłączyłem antenę do routera po raz drugi, patrzę, a tam szybkość 0,1 mb... Siła sygnału: -101/-107 z anteną zewnętrzną i -95 z anteną wewnętrzną routera...

Co to może być? Pies nie przegryzł kabla ale mógł uszkodzić izolację, chociaż miernik nie wykazywał zwarcia osłony z kablem wewnątrz. W każdym razie, mamy trzy opcje:
1. Uszkodziłem złącze anteny routera (prawie niemożliwe bo nic nie rwałem, szarpałem, ani nic)
2. Uszkodziłem antenę (chyba też raczej niemożliwe,bo nic z nią nie robiłem oprócz przykręcenia elementu za który przymocowałem ją do masztu
3. Uszkodził się kabel (oczywiście przy samej antenie) i teraz potrzebuję, go wymienić. (według mnie najbardziej prawdopodbne)

Dacie mi proszę namiary na jakiegoś fachmena, który jak podjadę jutro do niego z anteną wymieni mi oba kable na jakieś porządne po 5-7m w okolciach Warszawy (Milanówek/Pruszków) albo w samej Warszawie? Chcę to jutro zamontować, a wiem, że jest naprawdę nieźle jak mi śmigało 13 mb przed "usterką"...
Serdeczne dzięki!
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Sygnałowa pustynia - jaki modem + antena?

Post autor: Hermogenes »

Antena powinna być zwarta dla prądu stałego. poz Hermogenes
mikeman
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2016-01-11, 10:12

Re: Sygnałowa pustynia - jaki modem + antena?

Post autor: mikeman »

Przepraszam, za ignorancje, ale czy sugerujesz ze srodkowa zyla jest zwarta z miedzianym oplotem ? Nie jest tak, bo to sprawdzalem. Dzisiaj bylem u elektryka, ktory stwierdzil, ze kabel powinien byc w porzadku i ze pies go nie przegryzl, zasugerowal ze moze przy przeciaganiu przez mur moze naruszylem zlaczki. Teraz to malo istotne, bo przy wyciaganiu obie zostaly w srodku, wiec potrzebuje teraz zeby ktos mi ucial kabel o 1,5-2m i zacisnal koncowki SMA meski do modemu, a w okolicy Milanowka nie wiem kto moze miec takie sprzety jak te koncowki i zaciskarka. Znacie jakies takie miejsce w stolicy np.?
koks1970
Stały użytkownik forum
Posty: 77
Rejestracja: 2015-01-12, 17:57
Lokalizacja: opole

Re: Sygnałowa pustynia - jaki modem + antena?

Post autor: koks1970 »

Zrobisz to sam jak masz chęci i wtyczki SMA. Jak nie masz chęci a masz wtyczki SMA to ci to zrobi każdy kto zajmuje się sieciami WI-FI.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Sygnałowa pustynia - jaki modem + antena?

Post autor: Hermogenes »

Sugeruję że antena powinna być zwarta (celem uniknięcia ładunków elektrostatycznych) nie kabel, ale pomiar rezystancji kabel + antena miernikiem powinien pokazać zwarcie (między żyłą a oplotem).poz Hermogenes

przeczytaj opis anteny
mikeman
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2016-01-11, 10:12

Re: Sygnałowa pustynia - jaki modem + antena?

Post autor: mikeman »

Kupiłem końcówki, zamontowałem, skróciłem kabel o 2m. Podłączyłem do swojego modemu, a antenę położyłem na tym samym parapecie na którym stoi modem i skierował ją do nadajnika (dużo bliżej, około 1,5 km i go widać z okna, sieć Play). Później powtórzyłem odczyty na wewnętrznej antenie modemu. Wyniki? Poniżej. Generalnie chyba odeślę producentowi i niech sprawdzi co jest nie tak.
B315-s22 Cybertech
Speedtest ping 20 19
down 59,95 48,03
up 35,54 42,87
Diagnostyka:RSRQ -7 -8
RSRP: -85 -84
RSSI -59 -61
SINR 28 29
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6444
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Sygnałowa pustynia - jaki modem + antena?

Post autor: onken »

Generalnie to z 1.5 km wyniki bardzo dobre

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
mikeman
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2016-01-11, 10:12

Re: Sygnałowa pustynia - jaki modem + antena?

Post autor: mikeman »

Moze jest 1,2 km i w sumie fajnie bez zadnej antenty, ale to tez dlatego ze nie ma zabudowan duzo,ale nie o to chodzi, antena jest do domu kolo Skul i teraz potrzebuje ustalic czemu zadzialala prawidlowo tylko raz i od tamtej pory nic...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sygnałowa pustynia - jaki modem + antena?

Post autor: matek451 »

A w jakiej lokalizacji te testy i jaki BTS Play w tej odległości 1,2 km? To test z BTS-em Play LTE2600 . Jakie parametry sygnału i prędkości na samym B315 w miejscu anteny? Antena Dual LTE Cybertecha na 1800MHz? Pokaż screena z B593s-12 ze statusu routera.
Mario80
Stały użytkownik forum
Posty: 91
Rejestracja: 2016-10-07, 20:03

Re: Sygnałowa pustynia - jaki modem + antena?

Post autor: Mario80 »

Jest juz jakas odpowiedz?
mikeman
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2016-01-11, 10:12

Re: Sygnałowa pustynia - jaki modem + antena?

Post autor: mikeman »

Więc słuchajcie. Okazało się, że: za pierwszym razem po podłączeniu anteny złapało ledwo zasięg 4G Orange i dlatego były takie transfery. Niepotrzebnie cudowałem. Koniec końców podłączyłem antenę jeszcze raz. Ustawiłem na sztywno 4G i efekt był taki, żę ping 30ms, down 17, up 3,5 chociaż na pewno nie super stabilne. Ciekawe że RSSI jest -115 i jest gorsze niż na antenie wewnętrznej, z tymże na antenie wewnętrznej przy wymuszeniu 4G prędkości to te 150 kb/s. Tak czy siak przyznaje się też do bezmyślności, bo kupiłem polecaną antenę, a teraz nie jestem przekonany czy był to dobry wybó skoro wzmacnia pasmo 1800-2100 MHz, a na 3G praktycznie nie funkcjonuje. Nie wiem w okolicy gdzie jest LTE na takich częstotliwościach. Mam wrażenie, że powinienem kupić inną antenę na częstotliwość 800-900MHz
mikeman
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2016-01-11, 10:12

Re: Sygnałowa pustynia - jaki modem + antena?

Post autor: mikeman »

Trochę odkopie swój własny temat :) Zostawiłem konfigurację jak powyżej: antena dualna PANEL LTE CT-15_1.8Duo MIMO (15dBi- 1800-2100MHz) + modem b593 Huaweia. Wymusiłem tylko sieć 4G. Zasięg raczej słaby od samego początku, ale na początku prędkości takie jak wyżej (d 17/u 3, ping 30). Dzisiaj wynik to d 4 /u 0,5, ping 38 przy czym antena zewnętrzna podłączona, a według CellID router połączony jest z masztem Jeżewice w paśmie 1800 MHz (RSRP -121, RSRQ -14). Po przełączeniu na antenę wewnętrzną (żeby sprawdzić czy może szwankuje zewnętrzna antena) speedtest nawet nie przechodzi, szybkość to są jakieś marna kb/s, a router łączy się z masztem Huta Żabiowolska, pasmo 800 MHz (RSRP -120, RSRQ -17). Mapka poglądowa poniżej.

Obrazek

Macie jakieś pomysły co by zrobić, żeby polepszyć? Jakaś rekonfiguracja, zmiana sprzętu, zmiana na Tmobile?
ODPOWIEDZ