Jak podłączyć i rozprowadzić internet?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lulu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2016-10-25, 21:08

Jak podłączyć i rozprowadzić internet?

Post autor: lulu »

Witam.
Przeprowadzam się z miasta na wieś i jest to bardzo kłopotliwe dla mnie pod kątem internetu.
Potrzebuję porady, jak podłączyć i poprowadzić internet mobilny.
Mam na zewnątrz budynku wyprowadzony kabel "ethernet" - 4x2x0,5, który wewnątrz jest w miejscu, gdzie początek ma kilka takich samych kabli "ethernet", które idą do poszczególnych pomieszczeń.
Zależy mi na tym, żeby internet w moim domu był zarówno kablowo podpięty do komputerów jak i działała sieć bezprzewodowa wi-fi.
Doradźcie mi proszę, co zrobić, aby sygnał internetowy był jak najmocniejszy i jak najbardziej stabilny - jakie sprzęty zamontować na zewnątrz i jakie wewnątrz budynku.
Gram w Lol'a i jakaś oszałamiająca prędkość internetu nie jest dla mnie tak ważna, jak jego stabilność.
Przy pomocy tel. komórkowego sprawdziłem zasięg głównych operatorów na swojej działce i wyglądało to mniej-więcej tak po obejściu domu do okoła (stojąc na ziemi, nie na dachu):
1. PLAY: HSPAP RSRP -83dbm/RSRQ 15 asu
2. T-Mobile: LTE RSRP -105dbm/RSRQ -12db
3. Orange: LTE RSRP -102 dbm/RSRQ - 12 db
4. Plus: LTE: RSRP - 108 dbm/ RSRQ -14 db
Czy te wyniki oznaczają, że z automatu powinienem odrzucić PLAY (nie ma to dla mnie żadnego znaczenia - mogę wybrać dowolną z tych sieci).
Dodam jeszcze tylko, że w mieście, w którym przebywam aktualnie (przed przeprowadzką) mam siłę zasięgu na poziomie -83dbm/-7 db (t-mobile) do -93dbm/-7db ( orange) i ta różnica 10 dbm jest zauważalna w stabilności, ale nie narzekam na tą gorszą (z orange) jakoś starasznie.
A może przy takich wynikach powieniem raczej pomyśleć nad internetem radiowym od lokalnych dostawców?
Dodam tylko, że w środku domu już żadna z sieci nie łapała LTE, tylko wszystkie HSPAP lub HSPA+.
W każdym razie na ten moment najistotnejsze jest dla mnie jak powinna wyglądać moja instalacja - modem czy router czy antena czy wszystko razem??? (jeśli chodzi o połączenie bezpośrednie kablem ethernetowym, to potrzebuję urządzenie, które potrafi wysłać takich kabli minimum 4 a najlepiej 6)
Nie mam o tym praktycznie żadnego pojęcia,
Pomóżcie mi proszę
Pozdro.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Jak podłączyć i rozprowadzić internet?

Post autor: radius »

Skrętka na zewnątrz nic praktycznie Ci nie da. Chyba, że na maszcie w puszce zamkniesz, np. Nexx WT3020 i wepniesz do niego modem z kartą. I ewentualnie pod modem podłączysz antenę.

Jakimi telefonami na systemie Android dysponujesz?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak podłączyć i rozprowadzić internet?

Post autor: matek451 »

Zacznij od podania lokalizacji. Testy zrób na prepaidach i telefonie z LTE oraz z zainstalowana aplikacją Network Cell Info. Oprócz parametrów sygnału pokazuje dane BTS-a. Zrób speedtesty , pokaz wyniki z NCI i speedtestów.
Bolek33
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2016-10-09, 10:26

Re: Jak podłączyć i rozprowadzić internet?

Post autor: Bolek33 »

matek451 mógłbyś mi podpowiedzieć czy jest jakiś program którym mógłbym połączyć się z Airbox 2 Plus (huawei e5577Cs-321). Próbowwałem LTEWatchH, mdma1103, topNetinfo i nic. Modem e3372 współpracuje z mdma1103 i topNetinfo.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak podłączyć i rozprowadzić internet?

Post autor: matek451 »

Spróbuj z https://dl.dropboxusercontent.com/u/197 ... latest.rar
lulu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2016-10-25, 21:08

Re: Jak podłączyć i rozprowadzić internet?

Post autor: lulu »

radius pisze:Skrętka na zewnątrz nic praktycznie Ci nie da. Chyba, że na maszcie w puszce zamkniesz, np. Nexx WT3020 i wepniesz do niego modem z kartą. I ewentualnie pod modem podłączysz antenę.

Jakimi telefonami na systemie Android dysponujesz?

Siema.
Rozważam zamknięcie jakiegoś urządzenia na zewnątrz, w jakiejś hermetycznej puszce. Tylko mam w tym przypadku pytanie, czy jest różnica, czy antena do odbioru sygnału będzie na wysokości powiedzmy 4,5 m a na wysokości 8,5 m? Pytam, bo przy 4,5 m byłbym w stanie samemu coś robić, jakby była taka potrzeba (gdyby jakiś kabel wyrwało, czy trzeba byłoby przestawić antenę na inny kierunek, albo zresetować modem, czy wyjąć na chwilę kartę, a przy 8,5 m już musiałbym zawsze wołać kogoś z rusztowaniem bo drabina raczej nie wchodzi w grę więc dosyć kłopotliwe by to było). Jeśli chodzi o drzewa wokół działki, to w bezpośrednim sąsiedztwie praktycznie nie ma, około 100 m od domu zaczyna się las, a takie pełne zadrzewienie, bez domków pomiędzy i przerzedzeń drzew jest dopiero jakieś 500 m od działki. Jeśli chodzi też o nadajniki poszczególnych sieci oraz kierunek, z którego łapę sygnał, to wynika, że najbliższe nie są w stronę tych drzew(wschód), tylko na południe, ale to właśnie kierując się w stronę drzew mam sygnał LTE wg androida (HTC DESIRE 820), a w stronę pozostałych tylko HSPAP lub HSPA+.
Więc oczywiście wchodzi w grę modem zewnętrzny (czy cokolwiek innego), ale raczej na wysokości do 4,5 m. (przy czym łapiąc sygnał telefonem stałem na ziemi więc było jakieś 2 m. nad ziemią). Tym bardziej, że słyszałem, że kabel od anteny do modemu bardzo zaniża jakość sygnału i zdecydowanie lepszy jest kabel ethernet, ale nie mam pojęcia, czy to prawda.
Tak jak pisałem, mam HTC Desire 820, i sony xperia, chyba L, ale ten nie ma LTE.
Dzięki za odpowiedź, czekam na dalsze info.
Pozdro
lulu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2016-10-25, 21:08

Re: Jak podłączyć i rozprowadzić internet?

Post autor: lulu »

matek451 pisze:Zacznij od podania lokalizacji. Testy zrób na prepaidach i telefonie z LTE oraz z zainstalowana aplikacją Network Cell Info. Oprócz parametrów sygnału pokazuje dane BTS-a. Zrób speedtesty , pokaz wyniki z NCI i speedtestów.
Siema. Dzięki za pomoc, ale jestem totalnym laikiem i nie wiem o co chodzi z testami na prepaidach?
Jeśli chodzi o lokalizację to jest na google maps 52.428570, 20.864201
Zainstalowałem NCI, jutro będę na miejscu zrobię jakieś zdjęcia z testów NCI i dołączę do wątku - albo jutro późnym wieczorem jak zdążę, albo w czwartek.A jak mam zrobić speed test - też mam zainstalować jakiś program - jaki konkretnie polecasz.
Na razie nie mam tam jeszcze kompa, będzie niebawem, ale teraz testuję tylko przez telefon.
Czekam na dalsze instrukcje i dziękuję za pomoc.
Pozdro
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak podłączyć i rozprowadzić internet?

Post autor: matek451 »

Kupujesz pre paidy Orange , głosowy za 5 zł, rejestrujesz i masz 100GB bonus za rejestrację. z plusa taki sam i 50Gb bonus a w Play starter Play Internet na Kartę z bonusem 100GB za rejestrację. wkładasz do telefonu LTE z NCI i robisz speedtesty np.z Okla. Pokazujesz screeny z NCI. Masz tam zasięg LTE wszystkich operatorów. BTS-y w Chotomowie.
lulu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2016-10-25, 21:08

Re: Jak podłączyć i rozprowadzić internet?

Post autor: lulu »

matek451 pisze:Kupujesz pre paidy Orange , głosowy za 5 zł, rejestrujesz i masz 100GB bonus za rejestrację. z plusa taki sam i 50Gb bonus a w Play starter Play Internet na Kartę z bonusem 100GB za rejestrację. wkładasz do telefonu LTE z NCI i robisz speedtesty np.z Okla. Pokazujesz screeny z NCI. Masz tam zasięg LTE wszystkich operatorów. BTS-y w Chotomowie.
Aha. Czyli to się nazywaja prepaidy. No kupiłem Orange, Play, Plus i T-mobile. Nie mam tylko Aero 2 i nie wiem czy warto, bo trzeba czekać 2 tygodnie i kosztuje 20 zł a nie 5zł jak u innych, ale ich nadajnik wg bts jest jednym z 2 najbliższych.
Odnośnie BTS-ów w Chotomowie, to one są najbliżej, ale jak chodziłem z telefonem wokół domu to zasięg LTE był tylko wzdłuż jednej ze ścian mojej działki i była to ściana południowo-wschodnia (wzdłuż pozostałych ścian było tylko HSPAP lub HSPA+) i jeśli to ma przełożenie na kierunek i miejsce, z którego czerpany był sygnał to raczej wydaje się, że nadajnik w Skierdach odpowiada temu kierunkowi, ale może to nie ma znaczenia - jak zaznaczałem nie znam się na tym, tylko chcę jak najdokładniej przekazać zebrane informacje. Jeśli chodzi o Chotomów, to on jest na południowy-zachód, z naciskiem na południe niż na zachód.
Ale więcej szczegółów jutro jak już pomierzę wszystko z NCI.
Dzięki i pozdrawiam.
lulu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2016-10-25, 21:08

Re: Jak podłączyć i rozprowadzić internet?

Post autor: lulu »

matek451 pisze:Kupujesz pre paidy Orange , głosowy za 5 zł, rejestrujesz i masz 100GB bonus za rejestrację. z plusa taki sam i 50Gb bonus a w Play starter Play Internet na Kartę z bonusem 100GB za rejestrację. wkładasz do telefonu LTE z NCI i robisz speedtesty np.z Okla. Pokazujesz screeny z NCI. Masz tam zasięg LTE wszystkich operatorów. BTS-y w Chotomowie.
Siema. Sprawdziłem Z Nci i Speedtestem. W załączniku screenshooty.
Wyniki są następujące:
PLAY tylko HSPAP
T-Mobile, Plus i Orange LTE.
Plus odpada, bo miał najsłabsze wyniki NCI, a speedtest wypadł masakrycznie (upload, download <1mbs).
Zostaje Orange i T-mobile. Jest to dla mnie najlepsza opcja - bo akurat mam 2 karty od nich z internetem LTE (Orange to jakiś tam Huawei E5372 Airbox a z t-mobile Huawei Lte usb stick E3372) i w ciągu 2 miesięcy kończy mi się umowa na oba, więc mam sporo czasu na stestowanie).
Wyniki były podobne u obu operatorów.
Więc wracam do pytania pierwotnego:
Co mam kupić, żeby podłączyć i rozprowadzić internet w domu?
Istotne jest to, że bardzo bym nie chciał wiercić nowych dziur na przepuszczanie kabli z zewnątrz do wewnątrz (jak będę musiał, to niestety to zrobię) i chciałbym wykorzystać to co już istnieje.
Czyli najlepsza byłaby jakaś antena LTE, która znacznie poprawi sygnał (chyba znacznie, jeśli mam -100dbm?!). Następnie, żeby kable od tej anteny szły do czegoś, co będzie wprowadzało sygnał od anteny do domu KABLEM ETHERNET, następnie w domu, ten kabel ethernet podłączony do kolejnego urządzenia(jakiś switch czy coś?), które to urządzenie rozsyła sygnał internetowy po całym domu kablami ethernetowymi oraz emituje sygnał wi-fi do komunikacji bezprzewodowej dodatkowo (ostatni krok można rozbić na 2 kroki - jest gdzieś pomiędzy urządzenie, które rozsyła sygnał wi-fi).
Co do Wi-fi, to powiedzmy, że nadajnik wi-fi musi ogarnąć piętro poniżej i to na którym jest i ma nie więcej jak 15m do krańców budynku.
lulu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2016-10-25, 21:08

Re: Jak podłączyć i rozprowadzić internet?

Post autor: lulu »

matek451 pisze:Kupujesz pre paidy Orange , głosowy za 5 zł, rejestrujesz i masz 100GB bonus za rejestrację. z plusa taki sam i 50Gb bonus a w Play starter Play Internet na Kartę z bonusem 100GB za rejestrację. wkładasz do telefonu LTE z NCI i robisz speedtesty np.z Okla. Pokazujesz screeny z NCI. Masz tam zasięg LTE wszystkich operatorów. BTS-y w Chotomowie.
Siema. Sprawdziłem Z Nci i Speedtestem. W załączniku screenshooty.
Wyniki są następujące:
PLAY tylko HSPAP
T-Mobile, Plus i Orange LTE.
Plus odpada, bo miał najsłabsze wyniki NCI, a speedtest wypadł masakrycznie (upload, download <1mbs).
Zostaje Orange i T-mobile. Jest to dla mnie najlepsza opcja - bo akurat mam 2 karty od nich z internetem LTE (Orange to jakiś tam Huawei E5372 Airbox a z t-mobile Huawei Lte usb stick E3372) i w ciągu 2 miesięcy kończy mi się umowa na oba, więc mam sporo czasu na stestowanie).
Wyniki były podobne u obu operatorów.
Więc wracam do pytania pierwotnego:
Co mam kupić, żeby podłączyć i rozprowadzić internet w domu?
Istotne jest to, że bardzo bym nie chciał wiercić nowych dziur na przepuszczanie kabli z zewnątrz do wewnątrz (jak będę musiał, to niestety to zrobię) i chciałbym wykorzystać to co już istnieje.
Czyli najlepsza byłaby jakaś antena LTE, która znacznie poprawi sygnał (chyba znacznie, jeśli mam -100dbm?!). Następnie, żeby kable od tej anteny szły do czegoś, co będzie wprowadzało sygnał od anteny do domu KABLEM ETHERNET, następnie w domu, ten kabel ethernet podłączony do kolejnego urządzenia(jakiś switch czy coś?), które to urządzenie rozsyła sygnał internetowy po całym domu kablami ethernetowymi oraz emituje sygnał wi-fi do komunikacji bezprzewodowej dodatkowo (ostatni krok można rozbić na 2 kroki - jest gdzieś pomiędzy urządzenie, które rozsyła sygnał wi-fi).
Co do Wi-fi, to powiedzmy, że nadajnik wi-fi musi ogarnąć piętro poniżej i to na którym jest i ma nie więcej jak 15m do krańców budynku.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Jak podłączyć i rozprowadzić internet?

Post autor: radius »

lulu pisze:...mam HTC Desire 820...
Czy masz na nim ROOT?

Poczytaj jak za jego pomocą robić zrzuty ekranu, bo na tych załączonych zdjęciach wzrok idzie zepsuć.

Później taki przechwycony screenshot wrzuć, np. na:

https://postimage.org/

czy

http://obrazki.elektroda.pl/index.php

i wklej link na forum, np. jako miniaturkę.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
ODPOWIEDZ