Router z LAN, WAN, LTE działający 24/7

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ToRymySnu
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2016-08-14, 14:23

Router z LAN, WAN, LTE działający 24/7

Post autor: ToRymySnu »

Yo.
Niestety posiadam durny router Huawei E5372 LTE, który jest na baterii i nie może działać 24/7. Oczywiście nie korzystam z neta cały dzień i noc, ale chciałbym aby był włączony router cały czas i się do niego łączył kiedy chciał, a nie że zaraz padnie bateria albo się wyłącza bo za długo już działa. :facepalm: Korzystam z neta w PLAY (bez umowy).

Ważne: Na karty SIM, LTE co najmniej 1x WAN i LAN.
Myślałem nad DWR-921, który ma wszystko co potrzebuje, ale niestety nie wiedzieć czemu ludzie na tym forum go hejtują, że stary itp. Za bardzo nie widziałem, aby ktoś podał konkretne argumenty co jest z nim nie tak. Nie mam aż 600zł na kupno routera. Myślałem o kupieniu jakiejś używki do 300 ewentualnie 400zł. Teraz na tym routerze prędkość mi odpowiada. Nie pogardziłbym lepszej no ale jak coś pobieram to leci po 1mb więc tak to już jest wystarczająco, a powiedział bym, że nawet szybko jak dla moich potrzeb. Tego trzymam na parapecie bo tylko tam mi łapie LTE. Dlatego liczę na router który mocą nie będzie mu odstawał.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router z LAN, WAN, LTE działający 24/7

Post autor: wojteks »

Huawei E5180 z Plusa/CP, ma jeden port LAN a WAN to nie bardzo wiem po co Ci.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router z LAN, WAN, LTE działający 24/7

Post autor: matek451 »

To nie hejt tylko rzetelny opis tego DWR-921. Router ma swoje lata, zaletą są dość bogate ustawienia sieciowe i port WAN, wady to modem LTE 3 kategorii do 100Mb/s, brak obsługi LTE2100. Nie ma możliwości wymuszania pasm LTE przez WebUI ani za pomocą programu zewnętrznego, brak sensownej diagnostyki sygnału i BTS-a. Nie posiada portu USB i RJ11, nie podłączysz telefonu , nie ma bramki VoIP. Ogólnie jest wart około 200zł. W Play obsługa LTE2100 jest raczej koniecznością , tym bardziej że operator robi testy z 10MHz w tym paśmie i pewnie je poszerzy. Do tego możliwość wymuszania pasm LTE i porządna diagnostyka to dziś konieczność. Za około 250 zł można kupić B315, który nie jest pozbawiony wad( duża awaryjność, uboższe ustawienia sieciowe) ale ma LTE2100, działa z LTEWatchH i E5186 Toolbox co pozwala wymuszać pasma LTE oraz diagnozować sygnał i dane BTS-a. Porty LAN/WAN Gigabit, bramka VoiP, RJ11 i USB do pamięci masowej lub drukarki
ToRymySnu
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2016-08-14, 14:23

Re: Router z LAN, WAN, LTE działający 24/7

Post autor: ToRymySnu »

wojteks pisze:Huawei E5180 z Plusa/CP, ma jeden port LAN a WAN to nie bardzo wiem po co Ci.
WAN to gniazdo telefoniczne (to siwe) więc ma. Chodzi o to, że myślę przyszłościowo. Możliwe że kiedyś będę korzystał z innego internetu, wtedy po prostu go podepnę przez WAN (bez potrzeby kupna znowu routera), na razie się to nie zapowiada więc nie jest to taki warunek konieczny. Jednak nie widzę w nim możliwości podpięcia anteny. Zapomniałem o tym napisać, a nie jestem pewien czy złapie mi zasięg dobrze.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router z LAN, WAN, LTE działający 24/7

Post autor: matek451 »

To siwe gniazdo to RJ11 a nie WAN, służy do podłączenia słuchawki do VoiP lub do rozmów za pomocą 3G na karcie głosowej. Możliwe że jako WAN może służyć ten żółty port LAN. Trzeba sprawdzić w FW czy jest opcja Ethernet. Złącza antenowe, zresztą słabe typu CRC9 ma tylko wersja E5180As-22 pochodząca z Plusa. Przy obecnych cenach za B315 nie warto inwestować w E5180As-22.
ToRymySnu
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2016-08-14, 14:23

Re: Router z LAN, WAN, LTE działający 24/7

Post autor: ToRymySnu »

matek451 pisze:To siwe gniazdo to RJ11 a nie WAN, służy do podłączenia słuchawki do VoiP lub do rozmów za pomocą 3G na karcie głosowej. Możliwe że jako WAN może służyć ten żółty port LAN. Trzeba sprawdzić w FW czy jest opcja Ethernet. Złącza antenowe, zresztą słabe typu CRC9 ma tylko wersja E5180As-22 pochodząca z Plusa. Przy obecnych cenach za B315 nie warto inwestować w E5180As-22.
Oj fail z tym siwym he he. No a pisałeś też o awaryjności. Co się tam najbardziej w tym B315 psuje? Nie wiem czy opłaca się ryzykować w używkę. Ogólnie nigdy nie miałem problemów ze sprzętem używanym. No a routery, modemy rzadko się psują. Jedynie co to nie które trzeba dosyć często resetować.
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Re: Router z LAN, WAN, LTE działający 24/7

Post autor: barek16 »

B315 ma jakąś wadę "wrodzoną" przez co duża ich część po jakimś czasie użytkowania pada i nie daje oznak życia- mrugający power i brak jakiejkolwiek komunikacji. Autoryzowane serwisy Huaweii naprawiają to bez problemowo w ramach gwarancji wgrywając nowszy soft lub po prostu wymieniając na nowy. Mnie też to spotkało- wgrali nowszy firmware i stwierdzili że na nim już to nie występuje.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Router z LAN, WAN, LTE działający 24/7

Post autor: dzejk »

barek16 pisze:B315 ma jakąś wadę "wrodzoną" przez co duża ich część po jakimś czasie użytkowania pada i nie daje oznak życia- mrugający power i brak jakiejkolwiek komunikacji. Autoryzowane serwisy Huaweii naprawiają to bez problemowo w ramach gwarancji wgrywając nowszy soft lub po prostu wymieniając na nowy. Mnie też to spotkało- wgrali nowszy firmware i stwierdzili że na nim już to nie występuje.
jaki nr fw wgrali - 21.316.01 ?
ToRymySnu
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2016-08-14, 14:23

Re: Router z LAN, WAN, LTE działający 24/7

Post autor: ToRymySnu »

barek16 pisze:B315 ma jakąś wadę "wrodzoną" przez co duża ich część po jakimś czasie użytkowania pada i nie daje oznak życia- mrugający power i brak jakiejkolwiek komunikacji. Autoryzowane serwisy Huaweii naprawiają to bez problemowo w ramach gwarancji wgrywając nowszy soft lub po prostu wymieniając na nowy. Mnie też to spotkało- wgrali nowszy firmware i stwierdzili że na nim już to nie występuje.
Łe takie problemy to nie problemy. Przecież można samemu go wgrać.

Myślę, że jednak wezmę HUAWEI E5170s-22 PLAY z racji tego, że za 150zł razem z przesyłką mam używkę w dobrym stanie. No, a za B315 trzeba 300zł dać za używkę. Szczerze mówiąc WAN nie będzie mi na razie (raczej przez długi czas) potrzebny, a tym bardziej nie zamierzam podłączać żadnych urządzeń np. drukarka do sieci więc nie ma co przepłacać.
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Re: Router z LAN, WAN, LTE działający 24/7

Post autor: barek16 »

21.311.05.01.1185
viewtopic.php?f=11&t=42483&start=615#p534888
HashMap
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2016-10-28, 13:14

Re: Router z LAN, WAN, LTE działający 24/7

Post autor: HashMap »

Podepnę się z pytaniem - które firmware w b315 się sypią? U mnie jest 21.311.05.03.1185, więc niby nowszy niż ten wyżej, ale chcę się upewnić, czy nie będzie problemów. W razie awarii to cegła, z którą nijak się nie da połączyć, czy jednak da się wgrać nowy soft?
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Re: Router z LAN, WAN, LTE działający 24/7

Post autor: barek16 »

Powyżej tego 21.311.05.01.1185 mają niby nie padać. W razie tej awarii o której pisałem jest całkowita cegła i zwykłymi metodami tego że ruszysz. Chyba że jesteś naprawdę ogarnięty z programowania elektroniki. Możesz rozebrać, odnaleźć odpowiednie piny na płytce, dolutować do nich jakiś układ komunikacyjny np usb- com na pl2303 i próbować się z nim dogadać...
ODPOWIEDZ