Internet LTE i router 4G - dobór operatora i sprzętu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
MakVad
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2016-11-04, 22:43

Internet LTE i router 4G - dobór operatora i sprzętu

Post autor: MakVad »

Witajcie

Jestem zainteresowany nabyciem usługi internetu LTE i odpowiedniego do tego celu sprzętu. Szukam dobrego routera stacjonarnego umożliwiającego jednoczesną pracę kilku odbiorników w sieci. Z wstępnego wywiadu wiem, że na polskim rynku jest mało takich urządzeń. Najczęściej polecane są dwa:

1. > D-Link DWR-966 i,
2. > Huawei E5186

Pierwszy dostępny chyba na umowę tylko w Plusie, natomiast drugi na Allegro z dystrybucji Plusa. Są też:

3. Asus 4G-AC55U i,
4. Netgear R7100LG

można je spotkać w sklepach internetowych, w całkiem "przystępnej" cenie (pytanie tylko czy warto?).

Jako że nie chcę wiązać się umową z operatorem, ani zbytnio przepłacać, chyba najsensowniejszym wyborem będzie Huawei E5186. Jednak kupując router z dystrybucji Plusa, czy będzie on działał z kartami od innych operatorów, czy te urządzenia nie są przypadkiem wyposażone w SimLock? Z tego co wyczytałem na tym forum to urządzenia z Plusa mają okrojone oprogramowanie co uniemożliwia stosowanie anten zewnętrznych i powoduje konieczność wprowadzania nr PIN przy każdym logowaniu do sieci, czy to prawda? Patrząc na zdjęcia w internecie zauważyłem też, że na jednych diody informacyjne świecą na biało, a na innych na niebiesko (dotyczy modelu czarnego), czy to oznacza że są różne wersje tego urządzenia dostępne na rynku? Jeśli tak, to które wybrać?

Co do wyboru operatora, to myślałem nad Play. Choć nie wiem, czy to optymalny wybór, gdyż w okolicy jest cała masa innych operatorów: Orange, T-mobile, Plus, nawet Aero2, patrząc na mapę wygląda to następująco:

http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 88&zoom=15

Może poradzicie co wybrać? Będę usatysfakcjonowany jeśli internet będzie śmigał co najmniej 10Mb/s. Z góry dziękuję za pomoc.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE i router 4G - dobór operatora i sprzętu

Post autor: matek451 »

Jeśli ma być oferta na kartę to tylko Play. Zrób testy na karcie Play Internet na Kartę, starter za 9 zł. Po rejestracji bonus 100GB/m-c. Użyj telefonu z LTE i z zainstalowanym network Cell Info. Pokaże parametry sygnału i CID BTS-a. Masz w pobliżu dwa BTS-y Play, Pisatowska 6 i Sienkiewicza 22. Na nich komplet pozwoleń na LTe czyli LTE1800, LTE2100, LTE800 i LTE2600. Do LTE Play warto kupić router z LTE-A, za około 500 zł ten E5186. Z reguły różnią się softem a ten z Plusa w sumie niewiele się różni od tych z Telli. Zresztą są sposoby na zmianę FW. PIN tylko w Orange i są problemy z jego zapamiętywaniem ale to przypadłość na wszystkich softach. Nie mają simlocka. W Play można wyłączyć PIN. E5186 obsługuje anteny zewnętrzne. Zapoznaj się z usługą Darmowy Internet LTE bez limitu na kartach RBM na kartę 5. To sposób aby mieć minimum 100GB na LTE Play za 5 zł/m-c.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Internet LTE i router 4G - dobór operatora i sprzętu

Post autor: robertnik »

Tanio E5170(sam kupiłem, modem USB zaczął mi się przegrzewać przy uploadzie). To sympatyczne urządzenie, po włożeniu baterii będzie MiFi(choć spory), no i cena, która jest świetnym argumentem.
MakVad
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2016-11-04, 22:43

Re: Internet LTE i router 4G - dobór operatora i sprzętu

Post autor: MakVad »

Dzięki za odpowiedź,

na obecną chwilę jako routera używam telefon ustawiony w trybie HotSpota, który obsługuje starszą technologię, a mianowicie HSPA - prędkości średnio oscylują na poziomie ok. 3MB/s (mierzyłem na stronie speedtest.net), więc da się jako tako korzystać z internetu.

Do testu pożyczyłem telefon z LTE, po zainstalowaniu i uruchomieniu Network Cell Info Lite otrzymałem taki wynik:


Obrazek


Prędkości uzyskane na speedtest wychodziły różnie: 9Mb/s -> 4Mb/s -> 6Mb/s. Jeśli zastosuję router z agregacją pasm LTE np. Huawei E5186 lub E5170, to chyba powinienem uzyskać lepsze wyniki, czy się mylę?

Co do BTS to nie wiem z którym się łączę, ale wydaje mi się, że z racji odległości (znajduję się pomiędzy wieżami na ul.21 Stycznia a ul. Poniatowskiego) T-Mobile, może być lepszym wyborem niż Play, choć jeszcze nie sprawdzałem, są to tylko moje przypuszczenia.
MakVad
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2016-11-04, 22:43

Re: Internet LTE i router 4G - dobór operatora i sprzętu

Post autor: MakVad »

Jak "polepszyć" jakość odbieranego sygnału LTE? Czy są dostępne na rynku dobre anteny pokojowe, czy tylko zewnętrzne anteny coś pomogą?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE i router 4G - dobór operatora i sprzętu

Post autor: matek451 »

Nie ma czegoś takiego jak dobra antena pokojowa, ściany to skuteczny tłumik sygnału a te wynalazki z allegro to strata kasy.
ODPOWIEDZ