Router LTE do małego domu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wieloryb7
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2016-11-13, 22:16

Router LTE do małego domu

Post autor: wieloryb7 »

Witajcie !

Przeglądałem ostatnio internet w celu wyboru odpowiedniego routera LTE dla domku 4 pokoje - ok 100m2 na 2 piętrach i natknąłem się na te forum. Przeglądając wątki z doborem sprzętu oraz dostawców dowiedziałem się naprawdę wiele. Wiem już, na co zwracać uwagę przy wyborze oraz jak mierzyć siłę zasięgu sygnału.
Mieszkam we Wrocławiu, przy ul Spokojnej, jednak dostawcy nie wybieram, gdyż jeszcze przez pół roku jestem związany umową z Polsatem. Mam taryfę LTE 30GB w ofercie SmartDom aa 35 zeta oraz router e5373. Na początku, czyli 1,5 roku temu osiągałem tą zabawką całkiem zadowalające transfery rzędu 30-40 Mbps, które nam zupełnie wystarczały. Do rozszerzenia sygnału na 1 piętro używałem Asusa N18U. Początkowo liczyłem, iż uda mi się podłączyć e5373 do tego Asusa przez USB w trybie modemu, ale okazało się, że z Asusami na tym polu współpraca z innymi modelami idzie marnie.
Ostatecznie działał on w trybie reapetera na 1 piętrze, a sam router LTE na parterze (blisko TV, na którym dość często odpalamy filmy czy seriale z Netflixa).
Ostatnimi czasy jednak realne transfery w porach, kiedy jesteśmy w domu i używamy neta znacząco spadły. Obecnie wahają się od 2 do 25 Mbps, a sam router e5373 niezbyt dobrze radzi sobie, kiedy udostępniam sygnał z kompa lub telefonu do TV przez Chromecasta. Postanowiłem zatem przejść na jeden routerLTE na 1 piętrze, gdzie sygnał jest trochę lepszy i - jeśli będzie to konieczne i siła Wifi będzie za słaba na parterze - rozszerzyć sygnał poprzez PLC, i wtedy podpiąć TV kablem sieciowym do odbiornika PLC, a router oczywiście kablem do nadajnika w gniazdku el.

Za pół roku będę decydować, czy zmieniać operatora i robić dokładniejsze testy w sieciach Orange i Play, choć nie ukrywam, że sama cenowa oferta SmartDOMu jest całkiem przyzwoita, a teraz już dają za 35 zł 70GB miesięcznie, co w zupełności nam wystarczy.

Nie zależy mi na wpinaniu do routera ani drukarek, ani kart SD, ani Dysków Twardych. Jeśli coś mam do wyświetlenia na TV, używam Chromecasta.
Zależy mi przede wszystkim na możliwie dobrym odbiorze sygnału LTE oraz stabilnej obsłudze transferu video wewnątrz sieci.
Nie ukrywam, że w roku już prawie 2017 warto by mieć router nadający również na 5gb, chociaż z racji mało licznego sąsiedztwa akurat u mnie pasmo 2,4 Ghz nie jest zbyt zaśmiecone.
Nie za bardzo interesują mnie dodatkowe anteny, a z BTS search wynika, iż odległości do poszczególnych nadajników różnych sieci są poniżej 1km...
Ponieważ mogę kupić router na działalność gosp., to warto mi kupić z FV

Zastanawiam się najmocniej nad:
MR200 ( niezła cena - 530zł brutto, Wifi w AC, ale nie wiem, jak dobrze 'zbiera" sygnał i potem go dystrybuuje
B315 - dobra cena, ale raczej bez FV (odkup z gwarancją),
E5186 (trochę drogi, nie wiem czy skorzystam z jego głównego atutu agregacji pasm, jeśli przedłużę Plusa)
DWR 956 (
DWR 966 ( nie wiadomo ile na niego będzie jeszcze trzeba czekać, a wiem, że wiele osób na niego poluję, stąd ceny będą wygórowane)
FRITZ!Box 6820 LTE - drogi jak pies :), ale gdybym miał gwarancje, iż jego Wifi mi wystarczy i obędzie się bez dodatkowego zakupu zestawu PLC, to bym może jakoś to przeżył, za to jak czytałem - oprogramowanie firmy AVM jest super.

Niemal kupiłem już używanego Fritzboxa 6840 za pół ceny, ale okazało się, że nie miał gwarancji, a jest też to model sprzed kilku lat, który nie nadaje jednocześnie w obu pasmach wifi.

Przepraszam za trochę przydługi post i na koniec krótkie pytanie:
Co tu brać?
ODPOWIEDZ