Jak wzmocnić sygnał oraz prędkość LTE Orange

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tomtes93
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2016-12-01, 18:33

Jak wzmocnić sygnał oraz prędkość LTE Orange

Post autor: tomtes93 »

Witam, jestem nowy na forum i kompletnie zielony w temacie lte, pasm,anten itp. Chodzi o to że od niedawna posiadam internet domowy LTE od Orange (Download ok 5-10mbs, Upload ok 5-15mbs), wartości wahają sie nieprawdopodobnie pomiar pomiarowi nie równy i potrafi być 1-2mbs download i za doslownie chwile 6-7, po czym skoczy raz na 13-15 i zaś niski. Nadajnik oddalony o jakies 300m, kolejny o jakies 500-700m. (Apropo skąd wiadomo z jakiego korzystam ? czy przypadkiem "glupi" router nie wybiera tego dalszego ? i czy da sie to ustawić ?) Dodam że u poprzedniego operatora (Plus) ktorego nadajnik jest o zaledwie jeden budynek bliżej prędkości były ok. 30-40mbs download. Rejon - centrum, dookoła kamienice, moja w środku, najniższa, mieszkam na parterze - Najgorzej :P. Sygnał LTE zazwyczaj 4 kreski na 5 ale czesto spada do 3. I tutaj kolejne pytanko, czy antena poprawiła by prędkości ? Tylko czy antena na dachu ? Potrzebowałbym z 15m kabla, czy to z kolei nie spowolni dodatkowo internetu ? Co byście radzili zrobić w tej sytuacji ? Jeśli da sie w routerze cos poustawiać popróbować, bardzo proszę o rady jak to zrobić. Jeśli kupić antene, to jaką? Gdzie ją zamontować ? na dachu czy na parapecie ? (nie od strony nadajnika). I jaką antene wybrać ? Router ZTE MF283+ (Nowy z Orange) i Huawei B593s-22 (stary z Plusa bez simlocka, używam go bo wydaje mi sie że Wi-fi rozprowadza lepiej po mieszkaniu) Ja z internetu korzystam na PC połaczony kablem ethernet, z kolei żona używająca już wifi na telefonie ma problemy odpalić nawet filmik na jutube.

Przepraszam za nieład w poście aby było łatwiej mi odpowiedzieć, wyróżniam pytania :


1. Skąd wiadomo z jakiego nadajnika korzystam ?
1A. Czy da się to ustawić w routerze ?
1B. Czy da się zmienić wybór pasma na jakim router pracuje ? (Jeśli np. 1800 jest obciazone za bardzo to czy moge spróbować na innym)

2. Czy antena w mojej sytuacji by coś poprawiła ?
1A. Antena na dachu z 15m kabla czy na parapecie na parterze (tylko niestety nie od strony nadajnika)
1B. Jaka antena ? Modemy dwa ZTE MF283+ i Huawei B593s-22 (Huawei wydaje się mieć szybsze wifi na pozostałych urządzeniach jak iphone, ja łącze się z routerem przewodowo kablem ethernet do PC.)


z góry bardzo dziękuje za pomoc i rady, serdecznie pozdrawiam, Tomasz.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jak wzmocnić sygnał oraz prędkość LTE Orange

Post autor: dzejk »

1. Trzeba odczytać numer nadajnika, na ZTE z logów lub programem http://3wg3-watch.port0.org/3wg3-watch-v3.zip
Huawei może wyświetlać numer w menu Diagnostyka - Status funkcji bezprzewodowej.
1A. Bezpośrednio nadajnika wybrać nie można, ale można sobie pomóc anteną kierunkową
1B. Na ZTE raczej nie, na tym Huawei musiałbyś wymienić soft np. na vodafone
2. Jeśli sygnał jest rzeczywiście mocno tłumiony lub się odbija od sąsiednich kamienic, to tak
2A. Na dach
2B. Oba mają identyczne złącza antenowe z końcówkami SMA, więc będzie pasować ta sama antena, np. dla LTE 1800-2100 http://cybertech.com.pl/p112,antena-dua ... -b593.html
tomtes93
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2016-12-01, 18:33

Re: Jak wzmocnić sygnał oraz prędkość LTE Orange

Post autor: tomtes93 »

Dziękuje ci bardzo za odpowiedź ! Jeszcze pare tak dla utrwalenia :)
1.Długi kabel na dach nie bedzie miał złego wpływu na jakość/siłe sygnału ?
2.Router sam dobiera "najlepszy" nadajnik ? Co bierze pod uwage ? Odległość, jakość sygnału czy co ?
3.Jak sprawdzić o ile się <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> da na jakim paśmie obecnie operuje ?

Dzięki wielkie, pozdrawiam !

EDIT:

4.Sprawdziłem w Huawei pod jaki nadajnik jestem podpięty ale pokazuje mi chyba 26003, tylko że wszystkie 3 najbliższe mają ten sam numer "PLMN(?)" jak można sprawdzić ID :> ?

5. Takie mam też podane wartości, domyślam się że to ocena jakości sygnału ? Czy jest wporządku ?
RSSI : -63
RSRP(dBm) : -94
RSRQ(dB) : -13
Ostatnio zmieniony 2016-12-01, 22:05 przez tomtes93, łącznie zmieniany 1 raz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak wzmocnić sygnał oraz prędkość LTE Orange

Post autor: matek451 »

Dostałeś linka do programu działajacego z MF283+. pokazuje paso LTE, parametry sygnału i dane BTS-a do którego loguje się twój router. Kabel jak najkrótszy, maksimum 10m. Podstawowy kabel H155 tłumi na 1800MHz ( a pewnie z tego pasma LTE korzystasz) 0,45dB/m. W celu ograniczenia strat na kablu ogranicza się jego długość. Antena kierunkowa pozwala połaczyć się z róznymi BTS-ami o ile są na różnych kierunkach. Router z reguły łaczy się z tym najbliższym. Często te dalsze na innych kierunkach są mniej obciążone , wymuszając połaczenie z nimi antena kierunkową mamy szansę na lepsze prędkości.
tomtes93
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2016-12-01, 18:33

Re: Jak wzmocnić sygnał oraz prędkość LTE Orange

Post autor: tomtes93 »

Dziękuje za wytłumaczenie :) Ostatnia prośba to jakbyś mógł zerknąć na edit mojego poprzedniego posta i pomógł z ostatnim i już nie męcze :)
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jak wzmocnić sygnał oraz prędkość LTE Orange

Post autor: dzejk »

26003 to oznaczenie Plusa jako operatora. Widocznie ten firmware nie pokazuje numeru nadajnika. Reszta parametrów średnia, tu masz opis http://tplink-forum.pl/index.php?/topic ... 5%82u-lte/
Spróbuj program z linka na ZTE.
tomtes93
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2016-12-01, 18:33

Re: Jak wzmocnić sygnał oraz prędkość LTE Orange

Post autor: tomtes93 »

Pozwolę sobie odświeżyć i zadać jeszcze jedno pytanko, powyżej kolega pisał że max 10m kabla, niestety potrzebuję go jakoś 20m. Czy jest sens ? Czy poprostu postawie antene a taka dlugosc kabla stłumi wszystko co antena zyska i wyjde na 0 bądź gorzej z prędkościami ? Czy jednak będzie możliwa jakaś poprawa, co byście radzili w mojej sytuacji ? Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Jak wzmocnić sygnał oraz prędkość LTE Orange

Post autor: radius »

260-03 to oznaczenie Orange:

http://m.telepolis.pl/wiadomosci/kto-je ... 13860.html

Wstaw screen z programu dla ZTE.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
tomtes93
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2016-12-01, 18:33

Re: Jak wzmocnić sygnał oraz prędkość LTE Orange

Post autor: tomtes93 »

ODPOWIEDZ