ZTE MF286

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: ZTE MF286

Post autor: 3G_ »

Lepsze prawdziwe 15 dB niż zmyślone nie wiadomo ile :)
xanek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-05-14, 18:12

Re: ZTE MF286

Post autor: xanek »

chłopaki a skąd ta pewność,że to nie jest zmyślone 15 db?
Awatar użytkownika
Gamebyt
Stały użytkownik forum
Posty: 57
Rejestracja: 2017-01-21, 22:34
Lokalizacja: Wola Filipowska

Re: ZTE MF286

Post autor: Gamebyt »

xanek pisze:zastanawiam sie nad tą opcja ma lepsze paramtry
http://antenydomodemu.pl/sma/67-antena- ... aflex.html
http://antenydomodemu.pl/sma/64-antena- ... m-sma.html
bo ta co mi podałeś to ma tylko 15 DBI
zastanawia mnie też ta antena ponieważ ma dwa moduły i duża powierzchnie zbierajaca
http://allegro.pl/antena-dual-x-cross-3 ... 89891.html
a <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> zapomniałem dodać, że mieszkam w wysokim bloku na parterze, wiec nie ma jak dac tych anten na dach.
co sadzisz o tym? co poradzisz.
Popraw linki bo nikt tych anten nie zobaczy ;)

Wolał bym dopłacić i kupić coś takiego:
Antena ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 10m przew. wtyk SMA 800-3000MHz

Chociaż nie wiem czy warto? Ponieważ z tego co zauważyłem większość anten szerokopasmowych ma słaby zysk dbi :/

Więc wątpię, że ta antena z allegro ma 20dbi ;)
ZTE MF286 Orange | TL-WR841N v11 LuCI OpenWrt-18.06.9 |
| TD-W8970 v1.0 |
xanek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-05-14, 18:12

Re: ZTE MF286

Post autor: xanek »

Antena 4G DUAL X-CROSS 40dbi 6m SMA Signaflex
Antena X-CROSS 2x 22DBI 4G LTE 2x10m SMA na tej stronie anteny do modemu
Awatar użytkownika
Gamebyt
Stały użytkownik forum
Posty: 57
Rejestracja: 2017-01-21, 22:34
Lokalizacja: Wola Filipowska

Re: ZTE MF286

Post autor: Gamebyt »

Ta ilość dbi to chyba wyssane z palca ;)
Ale kupuj...testuj...opiniuj ;)
ZTE MF286 Orange | TL-WR841N v11 LuCI OpenWrt-18.06.9 |
| TD-W8970 v1.0 |
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: ZTE MF286

Post autor: dzejk »

Skoro się nie znasz, to po co kolegę wpuszczasz na minę ?
Nie polecam żadnych produktów od signaflex, bo to chiński szmelc.
Awatar użytkownika
Gamebyt
Stały użytkownik forum
Posty: 57
Rejestracja: 2017-01-21, 22:34
Lokalizacja: Wola Filipowska

Re: ZTE MF286

Post autor: Gamebyt »

Czytasz w ogóle ze zrozumieniem? Ja tutaj nikogo nie wpuszczam w jakieś tam maliny. Tylko wydaje mi się że kolega wierzy w te ilości dbi :) A ja dopiero zaczynam z internetem mobilnym więc mogę się nie znać :D Ale wiem, że takie parametry tych anten są nierealne ;)
ZTE MF286 Orange | TL-WR841N v11 LuCI OpenWrt-18.06.9 |
| TD-W8970 v1.0 |
ITAA
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2017-05-05, 17:16

Re: ZTE MF286

Post autor: ITAA »

czy komuś udało się znaleźć jakieś soft nowszy i wgrać go to tego routera?
dvvvb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-05-31, 21:16

Re: ZTE MF286

Post autor: dvvvb »

Witam wszystkich,

Czy ktoś spotkał się z problemem spadającego zasięgu na tym routerze przy korzystaniu z anteny zewnętrznej? Antena Cybertech, pełny zasięg, -95dBm, ale czasem potrafi spaść do 3 kresek -106dBm, restart routera rozwiązuje problem na jakiś czas, ale problem powraca, czasami zasięg wraca bez restartu. Wygląda to tak jakby router rozłączał antenę zewnętrzną i pracował tylko na wewnętrznej. Żadnej ingerencji w kable i antenę nie było od czasu montażu, 2 miesiące pracowała poprawnie. Jakiś pomysł? Jest szansa sprawdzić na jakiej antenie pracuje router?
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: ZTE MF286

Post autor: robertnik »

A jakie masz RSRQ? Po nim widać czy jest widoczność bezpośrednia, czy nie(przeszkody odbicia). Jeśli masz skaczące to jakaś przeszkoda Ci zasłania, np drzewa liściaste poruszane wiatrem, jeżdżące samochody na jakimś nasypie, wiadukcie, które przysłaniają sygnał...
Oczywiście mogą być problemy z samym ruterem, ale te wyżej będą powszechne.
dvvvb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-05-31, 21:16

Re: ZTE MF286

Post autor: dvvvb »

W ZTE info nie widzę nigdzie RSRQ,

przy 3 kreskach jest tak:

RSRP -104, SNR: 5,4, RSSI: 77

przy pełnym zasięgu:

RSRP -95, SNR: 24,2, RSSI: 71

Problemy zaczęły się jakieś 2 tyg temu, antena jest bezpośrednio skierowana na BTS, w lini prostej brak przeszkód.
Zastanawia mnie tylko fakt, że po restarcie wszystko wraca do normy.
Awatar użytkownika
Macallan
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2016-10-10, 11:02

Re: ZTE MF286

Post autor: Macallan »

U mnie jest podobnie. Albo ten modem to szmelc, albo sieć Orange jest bardzo niestabilna, albo obydwie możliwości razem.
ITAA
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2017-05-05, 17:16

Re: ZTE MF286

Post autor: ITAA »

a u mnie zrywa połączenia cały czas. czasem resetuje się sam, a czasem zapala na czerwono i kupa. Nie mówiąc już o tym że id czasu do czasu wskakuje LTE_A, i nie wiem jak to włączyć na stałe....
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: ZTE MF286

Post autor: ja.michal »

LTE-A wskakuje w momencie rozpoczęcia transmisji większych plików, kiedy potrzeba większej prędkości.

Z tymi antenami to problem z routerem. Miałem podobną sytuację aż siadł moduł radiowy, na wbudowanych antenach w ogóle nie łapał sygnału. Jak router na gwarancji to sugeruję oddać i powinni wymienić na nowy. Te pierwsze partie tego modelu w Orange są felerne.
ITAA
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2017-05-05, 17:16

Re: ZTE MF286

Post autor: ITAA »

ja.michal pisze:LTE-A wskakuje w momencie rozpoczęcia transmisji większych plików, kiedy potrzeba większej prędkości.[...].

dzięki, dobrze wiedzieć
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: ZTE MF286

Post autor: ja.michal »

Dlatego też przy LTE-A ping potrafi być wyższy.
xanek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-05-14, 18:12

Re: ZTE MF286

Post autor: xanek »

matek451 pisze:Prędkość DL dobra jak na takie parametry sygnału, UL niskie ale to normalne przy nich. Antena http://www.cybertech.com.pl/p121,antena ... -mimo.html ,kabel maksimum 10m.
A ta Antena pasuje do ZTE MF 286? bo nie jest to nigdzie napisane
dvvvb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-05-31, 21:16

Re: ZTE MF286

Post autor: dvvvb »

Tak będzie pasować, sam z takiej korzystam, w opisie typ złącza do routera SMA.
stwolf
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2011-04-15, 20:01
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: ZTE MF286

Post autor: stwolf »

Witam ekspertów,

Właśnie testuję ten router w nowym mieszkaniu.
Rozczarowuje. Dużo słabszy DL na routerze w porównaniu z 2 komórkami : Honor 8 i MEIZU M2 oraz skąpa konsola zarządzania.
Przekładałem karty SIM. Wg technika orange wina anteny - powinienem korzystać z nadajnika 1800Mhz.
Dokupiłem antenę Cybertech : 1800Mhz, Dualna LTE/4G 15dBi MIMO , kabel 10m i żadnej poprawy. Wystawiona na balkon.
Pomimo długości kabla RSRP polepszył się z -71 do -64 dBm. Na komórce w pokoju sygnał słabszy a prędkość ...
Ustawiałem curlem różne częstotliwości w MF286, w tym 1800 + 800 Mhz. Zero poprawy.

Przykład porównawczy z godz 10: Komórka i MF:
Czy to jest awaria tego routera? Czy komórka się łączy z innym BTS-em niż router?
Nawet nie da się sprawdzić dobrze. CID w tym programie jakiś magiczny 3 cyfrowy ...
Wygląda na to, że ten router to szajs. Nie wiem czy jest sens wzywać montera i przetestwoać na dachu, skoro komórka łapie lepiej w pokoju.
Czy może ktoś poleci dobry router z agregacją LTE + możliwość wgrania openWRT , do 1000 zł ?

pozdro!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE MF286

Post autor: matek451 »

Na telefonie połączenie z BTS-em przy Granicznej 10 z LTE1800NetWorks, BTs nieprzeciążony. Na MF286 pewnie z innym a ten jest przeciążony, trudno powiedzieć który to. Anteny nie wystawia się na balkon tylko na konkretny BTS LTE1800 NetWorks w twojej okolicy i robi testy. Ty nawet nie napisałeś na który ja ustawiłeś. Oprócz Granicznej w okolicy działa kilka BTS-ów LTE1800netWorks na różnych kierunkach.
stwolf
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2011-04-15, 20:01
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: ZTE MF286

Post autor: stwolf »

Czy na balkonie nie można wystawić anteny? Ustawiłem w kierunku Orange ID: 10890 (N!) na ul. Granicznej 10. Tylko ten mam widoczny bez przeszkód terenowych/budynków.
Czy ktoś wie, jak można sprawdzić na tym szmelcu, jaki bts jest podłączony do mf 286 ?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: ZTE MF286

Post autor: ja.michal »

Ten MF286 generalnie ma jakiś niższy download. Sam mam różnice przy tak samo ustawionych antenach i zmianie routera na mobilnego Huawei. Na Huawei kilka Mpbs szybciej.

Widać ten typ tak ma. O routerze z LTE-A i opcją wgrania OpenWRT jeszcze nie słyszałem.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: ZTE MF286

Post autor: radius »

@stwolf popatrz na innym telefonie czy Network Cell Info (dlaczego masz dopisek Lite?) nie dekoduje PCI. To właśnie ten parametr wyświetla program na ZTE. Także już byś mógł coś porównywać.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: ZTE MF286

Post autor: Tinkas »

Ten ruter ma możliwość pracy na baterii. Jak masz jakiegoś laptopa (albo kolegę, który ma i pożyczy), to podłącz go po kablu (prędkości nie testuj po wifi) i jedź pod poszczególne nadajniki na testy i zobacz, pod którym będziesz miał najlepsze wyniki.
MF286 ma biedne menu, no ale to w końcu chyba najtańszy ruter z agregacją. Niemniej u mnie spisuje się świetnie - jest stabilny, zasięg łapie i utrzymuje bardzo dobrze, a co do prędkości to spokojnie wyciąga niemal pełne 110mbps na 1800MHz w Orange. Także zanim spiszesz go na straty i wydasz kasę, to spróbuj potestować jak wyżej.
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: ZTE MF286

Post autor: 3G_ »

110 na 1800? :szok:
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: ZTE MF286

Post autor: radius »

Pewnie do serwera Orange :)

Ja do Czech (najodleglejszy serwer w mobilnej aplikacji Ookla Speedtest) kręciłem 98 Mb/s.

Download potwierdził rzeczywistą prędkość, bo przy pobieraniu z dysku Google miałem 12,5 MB/s.

A tak z czystej ciekawości ile radio wspomnianego ZTE przewala na 2,4 i 5 GHz z tych 110 Mb/s?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
stwolf
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2011-04-15, 20:01
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: ZTE MF286

Post autor: stwolf »

Dziękuję panowie za wskazówki, będę wieczorem starał się jeszcze coś z niego wydusić. Mam jeszcze tydzień na rezygnację z umowy.
Chociaż może po prostu go sprzedam i zostanę przy umowie.
ja.michal pisze:Ten MF286 generalnie ma jakiś niższy download. ...
Widać ten typ tak ma. O routerze z LTE-A i opcją wgrania OpenWRT jeszcze nie słyszałem.
Zastanawia mnie, czemu u mnie jest tak duża różnica, stawiam raczej na ograniczenia softwarowe niż uszkodzenie routera.
Myślałem, że LTE-A to już okrzepła technologia, ale jak widać - mamy zaszczyt być pionierami.
Tinkas pisze:Ten ruter ma możliwość pracy na baterii. Jak masz jakiegoś laptopa (albo kolegę, który ma i pożyczy), to podłącz go po kablu (prędkości nie testuj po wifi) i jedź pod poszczególne nadajniki na testy i zobacz, pod którym będziesz miał najlepsze wyniki.
Dzięki. Spróbuję!
Przy okazji: dlaczego na mapce z network cell info pokazuje się symbol anteny BTS z którego korzysta komórka, którego nie ma na mapie bt-search ? W dodatku niby korzysta z ul. Granicznej , a ten symbol jest w zupełnie innym zwrocie i kierunku niż BTS na Granicznej. Czy ta mapka zawsze pokazuje tak "szaunkowo"?
radius pisze:@stwolf popatrz na innym telefonie czy Network Cell Info (dlaczego masz dopisek Lite?) nie dekoduje PCI. To właśnie ten parametr wyświetla program na ZTE. Także już byś mógł coś porównywać.
Mam dopisek Lite, bo bez Lite kosztowało by jedyne 9,99 zł ;)
Zaintrygowałeś mnie tym PCI - Physicall Cell Id hmm? Będę się doktoryzował w tym temacie, to bardzo cenny trop. Dzięki !
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: ZTE MF286

Post autor: radius »

stwolf pisze:...bez Lite kosztowało...
https://mega.nz/#!HkBGGJQa!6OozFJLqZ8R6 ... QMVQvhZkGw

:zdrowko:
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: ZTE MF286

Post autor: Tinkas »

Nie pamiętam rekordu na 1800, a nie chcę kłamać. Na pewno było powyżej 100mbps na speedtest.pl. W nocy przy zaciąganiu update'ów z repozytoriów ICM Ubuntu pokazuje momentami 13MB/s z kawałkiem, także minimum 104mbps wyciąga. No chyba, że to jakieś przekłamania, ale wciąż - śmiga super.
Nie testowałem w ogóle radia w tym ruterze - od razu został podłączony kablem do rutera z Tomato, a radio wyłączone zaraz po instalacji. Na pewno ma słabszy zasięg niż Asus RT-N18U.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: ZTE MF286

Post autor: ja.michal »

stwolf, soft może być bublem. Niestety uroki ZTE. Poprzedni model tego producenta powodował problemy po aktualizacji do nowej wersji, także bywa różnie.
ODPOWIEDZ