ZTE MF286

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: ZTE MF286

Post autor: Tinkas »

Ciekawa sprawa - nie mam simlocka :)
Wczoraj włożyłem kartę RBM i śmigała. Niestety nie udało się odpalić LTE-A - nie wiem czy coś z ruterem, czy nie agregują u mnie (1800+2100).

NVRAM można odczytywać i zmieniać poleceniami:
nv show
nv set parametr=wartość
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: ZTE MF286

Post autor: zurek »

Tinkas pisze:Ciekawa sprawa - nie mam simlocka :)
czy nie agregują u mnie (1800+2100).

Ale ten router nie agreguje 1800+2100...
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: ZTE MF286

Post autor: Tinkas »

No to się wyjaśniło :)
Dzięki.
daro33
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2011-02-13, 07:36
Lokalizacja: tychy

Re: ZTE MF286

Post autor: daro33 »

Po czym poznajesz że nie agreguje? Jakie częstotliwości agreguje ten router?
Ostatnio zmieniony 2017-03-29, 12:31 przez daro33, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: ZTE MF286

Post autor: Andrzejz78 »

Panowie router na na płycie siedem anten

Na co tam tyle jest potrzebnych?
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: ZTE MF286

Post autor: ml13 »

Andrzejz78 pisze:Panowie router na na płycie siedem anten

Na co tam tyle jest potrzebnych?
Można zdjęcie skoro rozebrałeś? :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: ZTE MF286

Post autor: Andrzejz78 »

Wieczorkiem ;)
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: ZTE MF286

Post autor: zurek »

Andrzejz78 pisze:Panowie router na na płycie siedem anten

Na co tam tyle jest potrzebnych?

3 anteny do wi-fi N ( 3x3)
2 anteny do wi-fi AC (2x2)

2 anteny wewnętrzne do LTE...
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
daro33
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2011-02-13, 07:36
Lokalizacja: tychy

Re: ZTE MF286

Post autor: daro33 »

ml13 pisze:
Andrzejz78 pisze:Panowie router na na płycie siedem anten

Na co tam tyle jest potrzebnych?
Można zdjęcie skoro rozebrałeś? :)
zdjęcia:
url: https://photos.google.com/share/AF1QipM ... AtREl5ckJ3
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: ZTE MF286

Post autor: Andrzejz78 »

Sprawdzałes zawartość kości Flash? Co tam może być?
daro33
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2011-02-13, 07:36
Lokalizacja: tychy

Re: ZTE MF286

Post autor: daro33 »

jest nowa wersja ZTE 286 info ale nie działa z naszymi routerami.
url: https://www.dropbox.com/s/7q0u0meto2uwb ... .6.205.zip
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: ZTE MF286

Post autor: radius »

Popraw post i link wstaw w URL.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: ZTE MF286

Post autor: dzejk »

Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: ZTE MF286

Post autor: Andrzejz78 »

daro33 pisze:jest nowa wersja ZTE 286 info ale nie działa z naszymi routerami.
Działa ale nie wszystko wyświetla
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: ZTE MF286

Post autor: ja.michal »

Panowie, chyba firmware od DNA. :)
https://bbs.io-tech.fi/threads/zte-mf28 ... ost-712135

Andrzejz78 testujesz? :)


No, mój i tak idzie na gwarancję. Przestał łapać zasięg na antenach wbudowanych, a na zewnętrznych marne prędkości.
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: ZTE MF286

Post autor: Andrzejz78 »

A jak to wgrać ?

Edit

Ja już mam ten plik tylko jeszcze za niego się nie zabrałem
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: ZTE MF286

Post autor: dzejk »

niewielki plik, niecałe 2MB, a w zasadzie archiwum, bo w środku są 2 pliki - jakiś skrypt linuksowy i plik z obrazem.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: ZTE MF286

Post autor: ja.michal »

Z tego co tam tłumacz wypluł z tego fińskiego wynika, że ten plik to niepełny firmware tylko jakiś plik aktualizujący, a resztę rzeczy router dociąga od ZTE.
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: ZTE MF286

Post autor: Andrzejz78 »

Na kości SPI jest jeszcze inna zawartość Wydaje mi się że jest to jakieś EC routera

Pozostaje jeszcze kwestia miejsca na złącze na płycie Podobne jest do miejsca pod usb ale jest tam napięcie 3.3V co by mogło sugerować że jest to złącze pod programator
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: ZTE MF286

Post autor: Tinkas »

A tak zapytam - co ma FW fiński, czego nie ma polski?
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: ZTE MF286

Post autor: Andrzejz78 »

Więcej zaawansowanych ustawień
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: ZTE MF286

Post autor: Tinkas »

Tzn. jakich? Na screenach widziałem tylko wybór częstotliwości, ale to już można zrobić na naszym FW.
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: ZTE MF286

Post autor: Andrzejz78 »

Tinkas pisze:ale to już można zrobić na naszym FW.
Można konkretne pasmo wymusić? Gdzie to można ustawić?
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: ZTE MF286

Post autor: Tinkas »

bonat
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-01-10, 21:30

Re: ZTE MF286

Post autor: bonat »

Witam.
Czy mógłby mi ktoś polecić antenę do tego routera?
Mam informacje od innego użytkownika, że kupił:
http://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_ ... 7054_5.htm
Mówi, że jest zadowolony, parametry się poprawiły, wszystko działa stabilnie.
Natomiast na forach te anteny wielozakresowe nie mają dobrej opinii, choć nie wiem, czy to wynika z ludowych wierzeń, czy testów.

Lokalizacja nadajnika: Wieliszew, ul. Solidarności, (koło Legionowa lub Warszawy, jak ktoś nie wie, gdzie jest Legionowo).
Mam do niego niecałe 2 km w linii prostej i przez czubki drzew widzę go z dachu. Podobno działa tam częstotliwość 800 i 1800 lub 2100 (dwóch ludzi na infolinii Orange mówi co innego), a za kilka miesięcy ma ruszyć 2600. Ale to wiedza z infolinii, nie wiem, jak to potwierdzić.

Siedząc z routerem na dachu mam wszystko, co potrzebne do szczęścia, jednak router schowany wewnątrz domu już tak pięknie nie śmiga. Połączenie z anteną ogarnę 5m kablem. Zatem nie tyle o wzmocnienie, co o przeniesienie punktu odbioru mi chodzi, z zachowaniem możliwości agregacji pasm.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: ZTE MF286

Post autor: dzejk »

Ponoć jest to nowa antena w dipolu i wciskają ją każdemu. Jeśli widzisz nadajnik, to z dobrym, krótkim kablem mogłaby się sprawdzić, ale nie z tym z kompletu (dają chyba h155, który się nie nadaje na 2600 - zbyt duże tłumienie). Ale nie uwierzę, dopóki nie zobaczę porównania parametrów bez i z anteną. Jeśli możesz, to poproś kolegę o wykonanie testów i wrzucenie na forum.
Nadajnik, o którym wspominasz ma działające LTE 1800 MHz. Pasmo 2100 w orange nie występuje. Jeśli infolinia mówi, że będzie 2600, to z reguły prawda - nadajnik ma pozwolenie na to pasmo, a także 800 MHz.
Jaki masz router? Pokaż parametry sygnału i prędkości.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE MF286

Post autor: matek451 »

Najpierw to potwierdź to LTE800 Orange na tym BTS-ie bo ja w nie watpię. A powód prosty, LTE800 Orange działa na BTS-ie NetWorks, pozwolenie T-Mobile , na nim też LTE1800NetWorks więc i pewnie z niego LTE-A. Na BTS-ie przy Solidarności działa tylko LTE1800 NetWorks, o LTE2600 w takiej lokalizacji na razie nie ma co myśleć, to pieśń przyszłości. A co do anteny, jak gościu poleca to niech udowodni jej skuteczność testami, jego subiektywne odczucia bez znaczenia.
bonat
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-01-10, 21:30

Re: ZTE MF286

Post autor: bonat »

Na routerze wyświetla mi się połączenie LTE_A, natomiast na komórce w Orange mam ikonkę LTE+, więc chyba jakieś dwa różne pasma muszą być. Natomiast mam podejrzenie, że moja antena jest uszkodzona, bo na komórce mam lepsze pingi niż na tym routerze. Stąd pomysł zakupu nowej anteny. W grudniu zmieniałem umowę i wymieniłem sprzęt z MF283 na MF286. Niestety zrobiłem błąd, że nie testowałem obu urządzeń jednocześnie, ale pamiętam, że zawsze miałem pingi na starym routerze ok 20ms, a na tym nowym niestety po jakimś czasie dopiero sprawdzałem i są rzędu 40-50ms. Stary został od razu sprzedany i teraz mam tylko ten, ale jak czytam po necie, to raczej ludzie mają lepsze pingi. Co do downloadu, to wiadomo, że zależy od obciążenia danego nadajnika, ale mam ok 25-40Mbit i to mi wystarcza.

No i teraz najciekawsze - czy antena może uszkodzić router? Wszyscy którym to opowiadam przecierają oczy ze zdumienia, więc nawet nie chce mi się opisywać tej całej opowieści. W dużym skrócie wygląda to tak, że podłączyłem pożyczony router (taki sam, jak mój poprzedni MF283) do mojej anteny na chwilę i od tego czasu działał on gorzej. To sprzęt moich sąsiadów, u nioch stoi na parapecie w oknie od strony nadajnika. Miał on tam moc sygnału ok -80dBm, ping 20-30ms, download 10-25Mbit. Sprawdziłem to wszystko zanim go <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> do siebie. Router bez anteny działał u mnie na strychu nawet lepiej niż u sąsiadów w oknie. Jednak od razu po podłączeniu anteny spadły mi pingi, transfery natomiast niewiele się zmieniły. Odłączyłem antenę i wówczas klapa - zauważalnie gorzej w testach. Wykonałem restarty, przywracanie ustawień i nic. Po oddaniu sąsiadom, router pokazywał moc sygnału ok. -95dBm, czasem nawet -100dBm, ping 40-80ms, download 5-15Mbit. Skończyło się na naprawie gwarancyjnej, gdzie przy opisie usterki "słaba moc sygnału LTE" sprzęt został odesłany, jako działający prawidłowo. Po ponownym zgłoszeniu i bardzo szczegółowym opisaniu usterki, oraz prośbie o porównanie mocy sygnału z innym egzemplarzem, sprzęt został wymieniony na nowy. W opisie naprawy było tylko, że stwierdzono opisywaną usterkę i wymieniono router na nowy. Pomyślałby kto, że to przypadek, że antena nie może zepsuć routera, sam tak pomyślałem. Daleko nie musiałem szukac, bo kolega z pracy, mający przypadkiem ten sam router (MF283), ponadto elektronik z wykształcenia, nie uwierzył w moją historię i zaoferował się i swój router do przetestowania z moją anteną. Wszystko przebiegło identycznie, raz podłączona antena powoduje, że odtąd tylko z anteną router działa jakoś znośnie, a po jej odłączeniu jest do bani. Powtórzyło się to, że sygnał spadł po tych testach o ok. 15dBm. Kolega jest już również po wymianie na nowy, ponieważ od razu powiedziałem mu, jak dokładnie ma opisać usterkę, żeby go nie olali.

Teraz mam podejrzenie, że i nowy router MF286 mam trafiony i z anteną jest coś nie tak. Nie bardzo wiem, co dalej robić, postanowiłem więc zacząc od wymiany anteny. Przy okazji zapytam, czy jest tu ktoś z okolic Legionowa lub Warszawy, kto posiada model MF286, abym mógł z nim porównać działanie mojego routera. Oczywiście bez mojej anteny :) Chodzi tylko o postawienie routerów obok siebie i sprawdzenie mocy sygnałów, pingów, transferu. Oczywiście ja dojadę na miejsce ze swoim sprzętem.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: ZTE MF286

Post autor: dzejk »

Co to za antena ?
Na komórce zainstaluj program Network Cell info i pokaż zrzut ekranu na forum.
Pokaż też parametry sygnału z routera.
bonat
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-01-10, 21:30

Re: ZTE MF286

Post autor: bonat »

Hmmm, może głupie pytanie ale jak się robi zrzut ekranu w komórce??? Mam ją sfotografować innym telefonem, czy jak?

Natomiast na chwilę obecną karta sim z Orange jest w Samsungu Galaxy S5 mojej żony, który może nie ma agregacji, bo tu faktycznie nie wyświetla się LTE+. Jak na początku testowałem Orange na moim telefonie firmowym (jest w innej sieci), bo chciałem sprawdzić, czy mam w domu dobry sygnał z Orange, to miałem ikonkę LTE+.

Uruchomiłem więc na żony S5 speedtesta trzymając go w oknie od strony nadajnika i mam ping 20ms, download 33Mbps, upload 26Mbps.
Za chwilę uruchomiłem speedtesta na kompie (czyli router MF286, antena na dachu, 2x5m kabla) i jest ping 42ms, dowload 45Mbps, upload 29Mbps.

Antena to panel 2x17dB, widzę że są one nadal w sprzedaży, podobna do Sorensena, biała, z wytłoczonymi dużymi literami pionowo L T E.
Kiedyś z routerem Huawei powodowała podwojenie prędkości internetu, tak samo było z ZTE MF283 do grudnia, a od grudnia dzieje się to, co opisywałem, czyli psucie modemów. Obecnie MF286 ma z tą anteną takie parametry jak przedstawiłem w speedteście, ale gdybym odpiął antenę i wystawił router na dach, to miałbym praktycznie to samo, bo testowałem to kilka tygodni temu. Pożyczony MF283, zanim podłączyłem antenę i go uwaliłem, miał w tym samym oknie, w którym przed chwilą testowałem komórkę praktycznie to samo co mi wyszło na komórce. A już po uszkodzeniu i odpięciu anteny (też w tym oknie) miał już dwa razy gorszy ping, ok 40ms i transfery prawie o połowę gorsze.

Ale nie chce mi się już nawet dywagować, dlaczego antena psuje ruter, bo po uszkodzeniu dwóch pożyczonych i pewnie mojego własnego MF286, mam już tego wszystkiego dość. Chciałbym kupić nową antenę i postarać się o wymianę routera na gwarancji. Stąd kilka postów temu było pytanie o antenę polecaną do tego routera. No i bardzo chętnie porównałbym swój router z takim samym u kogoś mieszkającego względnie niedaleko.
ODPOWIEDZ