ZTE MF286

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE MF286

Post autor: matek451 »

No tak, 5 zł/m-c za internet LTE bez limitu w Play to faktycznie za drogo, na dodatek bez umowy. Niepojęte są kalkulacje niektórych ludzi, maja sprzęt z LTE, zasięg LTE w Play, we Wróblowicach BTS LTE1800, LTE2100, LTE800 a może i na LTE2600 , na forum opisane wszystko o DIL na RBM na Kartę 5 po kolei a i tak za drogo.
j3w9k
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2015-01-06, 11:14
Lokalizacja: Beskid Żywiecki

Re: ZTE MF286

Post autor: j3w9k »

Pytanie do właścicieli ZTE MF286 – czy port USB ma połączenie z modemem LTE? Tzn. czy ktoś próbował podłączyć MF286 do kompa przez kabel USB? Gdy takie połączenie jest, to w systemie pojawia się karta sieciowa RNDIS i internet działa. Wtedy można spróbować odblokować ADB i Telnet. Gdy takiego połączenia nie ma, to brak karty sieciowej RNDIS i internetu. Wtedy wiadomo, że port USB ma połączenie tylko z „częścią routerową” MF286 (można do niego podłączyć tylko dysk, drukarkę itp.). Dostęp do ADB i Telnetu bez rozebrania MF286 nie jest możliwy.
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: ZTE MF286

Post autor: Tinkas »

Ja się będę bawił w weekend. Dam znać.
Na jakiś fińskich stronach znalazłem info, że do się połączyć po SSH.
firemanek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-02-04, 21:32
Lokalizacja: Zawoja

Re: ZTE MF286

Post autor: firemanek »

Mam ten modem od paru dni, to mój pierwszy kontakt z LTE, więc za wiele nie pomogę. Mam za to masę pytań:
- modem sam rozpozna podłączenie anteny zewnętrznej?
- da się wymusić jakiś bardziej zaawansowany podgląd parametrów sygnału?
Z moich obserwacji po Wifi znacznie spada wydajność netu,w okolicach 50% niezależnie od odległości od routera i mimo ustawienia siły Wifi na max.
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: ZTE MF286

Post autor: Tinkas »

Zobacz ten program - pokazuje online poziom sygnału i SNR.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/423 ... .6.182.zip
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: ZTE MF286

Post autor: zurek »

j3w9k pisze:Pytanie do właścicieli ZTE MF286 – czy port USB ma połączenie z modemem LTE? Tzn. czy ktoś próbował podłączyć MF286 do kompa przez kabel USB?

Gdy tak podłączysz to możesz spalić port USB w routerze...
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
firemanek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-02-04, 21:32
Lokalizacja: Zawoja

Re: ZTE MF286

Post autor: firemanek »

Tinkas pisze:Zobacz ten program - pokazuje online poziom sygnału i SNR.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/423 ... .6.182.zip

działa , dziękuję
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: ZTE MF286

Post autor: dzejk »

pokażesz jak to wygląda w programie?
j3w9k
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2015-01-06, 11:14
Lokalizacja: Beskid Żywiecki

Re: ZTE MF286

Post autor: j3w9k »

zurek pisze:Gdy tak podłączysz to możesz spalić port USB w routerze...
Nie wiedziałem tego. W takim razie, czy możesz dokładnie (tj. liczbowo) wyjaśnić dlaczego?
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: ZTE MF286

Post autor: Tinkas »

Jak liczbowo? :)
Port w ruterze ma zasilanie - po to żeby zasilać pendrive lub modem gdy takowy podłączysz. Jeśli podepniesz taki port do laptopa, który także ma port z zasilaniem, to jest szansa, że różnica napięć na pinach zasilania spowoduje przepływ prądu i ewentualną awarię. Dlatego bezpiecznie byłoby podpiąć przez kabel z wyciętym zasilaniem. Natomiast robiłem podobne kombinacje z tabletem i nic się nie zjarało ;)
firemanek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-02-04, 21:32
Lokalizacja: Zawoja

Re: ZTE MF286

Post autor: firemanek »

dzejk pisze:pokażesz jak to wygląda w programie?
tak mi to chodzi z routerem na parapecie, odległość do nadajnika 1,8km, widzialność optyczna nadajnika, 0 przeszkód
ten wykres po prawej troszkę ucięło od dołu, i to był stan bezczynności, dlatego tam pusto
test.jpg
j3w9k
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2015-01-06, 11:14
Lokalizacja: Beskid Żywiecki

Re: ZTE MF286

Post autor: j3w9k »

Tinkas, dzięki za wyjaśnienie.
1.
Tinkas pisze:Natomiast robiłem podobne kombinacje z tabletem i nic się nie zjarało
Rozumiem, że prąd wywołany różnicą potencjałów na pinach zasilania teoretycznie może spalić nawet oba porty USB – routera i tabletu. Tymczasem u Ciebie nic się nie stało. Jak duży w rzeczywistości może być ten prąd?
2. Na fińskim forum gdzie jest ten program do monitorowania sygnału ZTE MF286 – https://bbs.io-tech.fi/threads/zte-mf28 ... uksia.609/, znalazłem takie info

Kod: Zaznacz cały

The device has been released 11/10/2016.
Changes to the previous version:

    Fixed the behavior of the DHCP bridging mode (to facilitate the use of third-party router)
    Hardware Acceleration now works in all situations
    SSH access IPv6 has been corrected
    DNA APN ät added to the menu
    The default APN changed the future shape of the productization
    For more information menu added data from the base station to which the device is connected
    translation Repairs 

The new version is: ZTE_DNA_MF286_B04
Czyli w fińskim firmware już jest serwer-klient SSH (pewnie Dropbear). A jak wygląda firmware w routerze z Orange? Tzn., czy jest dostęp do ADB, Telnetu lub SSH?
3. Czy po podłączeniu ZTE MF286 do tabletu przez kabel Micro-USB pojawiła Ci się karta sieciowa RNDIS w systemie?
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: ZTE MF286

Post autor: Tinkas »

Źle mnie zrozumiałeś - nie podłączałem jeszcze tego rutera. Nie mam w tej chwili odpowiedniego kabla, a nie miałem czasu w weekend bawić się w rozpruwanie tych co mam. Podłączałem natomiast jakiś czas temu inne aktywne urządzenia do tabletu i nic nie zjarałem - o to mi chodziło.
Info o SSH też widziałem. Niestety po eth ruter na FW Orange nie odpowiada ani na telnet, ani na SSH.
Nie nastawiałbym się jednak na możliwość połączenia po USB - raczej byłoby info w instrukcji, gdyby było to przewidziane. Były też inny port. Ale mam w planach sprawdzenie tego ;)
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: ZTE MF286

Post autor: zurek »

Jakie ma złącza antenowe ten router ZTE MF286?
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
firemanek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-02-04, 21:32
Lokalizacja: Zawoja

Re: ZTE MF286

Post autor: firemanek »

zurek pisze:Jakie ma złącza antenowe ten router ZTE MF286?
2xSMA
po podłączeniu anteny, router chyba sam się przestawia na antenę, bo sygnał się automatycznie poprawia
LTE domowy Orange
ZTE MF 286
dual LTE Sorensen 17dbi
firemanek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-02-04, 21:32
Lokalizacja: Zawoja

Re: ZTE MF286

Post autor: firemanek »

firemanek pisze:
zurek pisze:Jakie ma złącza antenowe ten router ZTE MF286?
2xSMA
po podłączeniu anteny, router chyba sam się przestawia na antenę, bo sygnał się automatycznie poprawia
na sorensenie 17dbi, ale przez okno, i na 6mb kabla jest 7-8 dbi poprawy, SNR z 22 na 30 ale zmienne 26-30, jutro test z anteną na zewnątrz.
LTE domowy Orange
ZTE MF 286
dual LTE Sorensen 17dbi
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: ZTE MF286

Post autor: zurek »

Ok. Dzięki Panowie za odpowiedź...
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
yaro11
Stały użytkownik forum
Posty: 120
Rejestracja: 2009-11-22, 11:06
Lokalizacja: stąd

Re: ZTE MF286

Post autor: yaro11 »

Po 2 miesiącach użytkowania muszę przyznać,że jest stabilny.Przy poprzednim sprzęcie mr3420+e3372 musiałem robić reset przynajmniej raz dziennie,a tutaj raz włączony działa non stop.Tak więc to był słuszny wybór :ok:
No,może jeszcze przydałaby się aktualizacja firmware,choć z tym pewnie będzie ciężko :niepewny:
Pozdrawiam.
firemanek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-02-04, 21:32
Lokalizacja: Zawoja

Re: ZTE MF286

Post autor: firemanek »

antena za oknem, zysk 8dbi, nic lepiej nie chce iść, zastanawia mnie falowanie synchronizacji
LTE domowy Orange
ZTE MF 286
dual LTE Sorensen 17dbi
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE MF286

Post autor: matek451 »

SINR zależy od obciążenia tego sektora na tym BTS-ie. Stąd takie wahania.
xMASLAKx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2016-10-18, 21:07

Re: ZTE MF286

Post autor: xMASLAKx »

Już mam ten router u siebie w domku. Śmigam na nim dwa dni i widzę znaczną poprawę.
Wcześniejszy zestaw to e327+tp link wdr 3600 i raz, że prędkości o wiele słabsze uzyskiwane bo około 10 przy pobieraniu to i zasięg wifi w domu był gorszy. Teraz uzyskiwane prędkości w okoliczy 15-20 i wifi po całym domu. To zdecydowanie była korzystna zmiana :)
firemanek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-02-04, 21:32
Lokalizacja: Zawoja

Re: ZTE MF286

Post autor: firemanek »

Regulując antenę z podglądu na siłę sygnału z tego programu monitorującego, zauważyłem znaczne opóźnienie w reakcji, wg mnie 20-30 sekund, i odświeżanie niewiele pomaga. Po 30 minutach, antena już lepiej nie pójdzie, efekt na grafice. Podsumowując, sorensen 17dbi na 6mb kabla daje na czysto, wg pomiarów tylko 8dbi.
LTE domowy Orange
ZTE MF 286
dual LTE Sorensen 17dbi
firemanek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-02-04, 21:32
Lokalizacja: Zawoja

Re: ZTE MF286

Post autor: firemanek »

firemanek pisze:Regulując antenę z podglądu na siłę sygnału z tego programu monitorującego, zauważyłem znaczne opóźnienie w reakcji, wg mnie 20-30 sekund, i odświeżanie niewiele pomaga. Po 30 minutach, antena już lepiej nie pójdzie, efekt na grafice. Podsumowując, sorensen 17dbi na 6mb kabla daje na czysto, wg pomiarów tylko 8dbi.
Obrazek
LTE domowy Orange
ZTE MF 286
dual LTE Sorensen 17dbi
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: ZTE MF286

Post autor: ml13 »

firemanek pisze:Regulując antenę z podglądu na siłę sygnału z tego programu monitorującego, zauważyłem znaczne opóźnienie w reakcji, wg mnie 20-30 sekund, i odświeżanie niewiele pomaga. Po 30 minutach, antena już lepiej nie pójdzie, efekt na grafice. Podsumowując, sorensen 17dbi na 6mb kabla daje na czysto, wg pomiarów tylko 8dbi.
Tak, gdyż żaden program nie pokaże Ci sygnału mocniejszego niż -51. Sygnał może być mocniejszy, ale tego nie odczytasz.
Obrazek
firemanek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-02-04, 21:32
Lokalizacja: Zawoja

Re: ZTE MF286

Post autor: firemanek »

ml13 pisze:
firemanek pisze:Regulując antenę z podglądu na siłę sygnału z tego programu monitorującego, zauważyłem znaczne opóźnienie w reakcji, wg mnie 20-30 sekund, i odświeżanie niewiele pomaga. Po 30 minutach, antena już lepiej nie pójdzie, efekt na grafice. Podsumowując, sorensen 17dbi na 6mb kabla daje na czysto, wg pomiarów tylko 8dbi.
Tak, gdyż żaden program nie pokaże Ci sygnału mocniejszego niż -51. Sygnał może być mocniejszy, ale tego nie odczytasz.
2 dni to trawię, o co chodzi w twojej odpowiedzi?
LTE domowy Orange
ZTE MF 286
dual LTE Sorensen 17dbi
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: ZTE MF286

Post autor: ml13 »

Po prostu nawet jeśli sygnał jest silniejszy niż -51dbm to program Ci tego nie pokaże. Nie da się odczytać wyższych wartości na innym urządzeniu niż smartphone (np. LTE800 może mieć taką moc).
Obrazek
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: ZTE MF286

Post autor: Tinkas »

A to jest ograniczenie softu czy sprzętu? Jeśli sprzętu - to każdego?
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: ZTE MF286

Post autor: ml13 »

Szczerze mówiąc to nie wiem, ale wydaje mi się że software. Bo przecież w telefonie się da. Jednak -51 to bardzo silny sygnał, wręcz idealny.
Obrazek
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: ZTE MF286

Post autor: Tinkas »

Z tego co udało mi się na szybko znaleźć, to co piszesz jest związane ze standardem komend AT. I tak:

There are actually three signal strength measurements:

RSSI for 2G/GSM.

RSCP for 3G/WCDMA.

RSRP for 4G/LTE.

Equipment manufacturers sometimes quote RSSI figures for all three access technologies. That might be because the basic signal strength command AT+CSQ returns an RSSI figure for all three.

The newer AT+CESQ command has different fields for all three. For GSM, it returns only an RSSI value. For WCDMA, it returns only RSCP. And for LTE, it returns only RSRP.

AT+CSQ returns RSSI values in the range -113 dBm to -51 dBm. And it does this for all three access technologies (GSM, WCDMA and LTE).

AT+CESQ is documented in 3GPP 27.007 as returning:

RSSI in the range -110 to -48 dBm for GSM, or
RSCP in the range -120 to -27 dBm for WCDMA, or
RSRP in the range -140 to -44 dBm for LTE.

Wynika z tego, że wskazanie mocy sygnału (a także maksymalna wartość tego wskazania) przez soft zależy od sposobu pomiaru, który wybrał producent (programista).
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: ZTE MF286

Post autor: ml13 »

Nie widziałem nigdy RSRP niższego niż 60 ileś, ale może ktoś takie uzyskał. RSSI widziałem tylko w telefonach większe niż -51. I tak, co Ty piszesz zgadza się z tym co jest w obecnych routerach/modemach.
Obrazek
ODPOWIEDZ