Sprzęt do multiwan

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Sprzęt do multiwan

Post autor: ml13 »

Tak jak w temacie . Ostatnio przeniosłem się do lokalizacji, gdzie mam swoje LTE Orange (co ciekawe nadal działa w strefie domowej :D ), ale w porównaniu do poprzedniej lokalizacji, mam też dobrze działające LTE play (nadajnik Niwiska KOB6004 na działce 2532). Co prawda odległość spora (około 5KM), ale Downlink jest ok (gorzej z uploadem). Speedtesty są obiecujące(12-15Mbs(800)/30+Mbs(1800)/10Mbs(2100)) no i głowne łącze orange około 65Mbs. Mam kilka routerów z LTE (B135, zostaje w nim karta Orange, bo jest najlepszy i ma dobre pingi) oraz dwa mobilne "routery", E5372 (na tym przynajmniej działa wymuszanie pasm) i Alcatela od orange (Airboxa 2) na którym nic nie działa :hyhy:
Da się z tych mobilnych routerów zrobić pożytek czy potrzebuje innego sprzętu? Przewidywane połączenie to 1800Play+800Orange, chodź to bez większego znaczenia. Co muszę dokupić i jaki będzie tego orientacyjny koszt (sprzęt może być używany)?
Pozdrawiam.
Obrazek
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Sprzęt do multiwan

Post autor: Tinkas »

Po taniości to Tomato na jakimś w miarę mocnym ruterze. Ja testowałem niedawno na Asusie RTN-18U (LTE Orange + RBM + Neostrada 10Mb/s) i faktycznie to działa. Z tym, że niektóre strony wariują gdy mają przekierowania (np. facebook i adobe - zapętlają się). Można robić reguły, że strony z danej domeny lecą tylko przez wskazany WAN - u mnie na fejsa to podziałało, ale z adobe dalej miałem problem. Pewnie bym to w końcu ogarnął, ale RBM mi się skończył (ostatnio osiągi na poziomie 3-5Mb/s, więc nie przedłużałem) i dla samej neostrady nie chce mi się kombinować. Ustawiłem Neo z najniższym priorytetem (waga 250 dla LTE Orange i 1 dla neo) i przez neo puszczam tylko Spotify :)
Max co wyciągnąłem to 58Mb/s (45Mb + 5Mb + 8Mb) na speedtest.pl
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Sprzęt do multiwan

Post autor: ml13 »

Brzmi nieźle, a sprzęt nie jest super drogi :) A jakiś tani Router z 5GHz by obsługiwał Tomato i działało to w miarę przyzwoicie?
Obrazek
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Sprzęt do multiwan

Post autor: Tinkas »

Poczyta lub popytaj tutaj https://openlinksys.info/forum/viewforu ... orum_id=32
Na moim Asusie działa spoko do tych 60Mb/s. Nie wiem czy nie idzie więcej przez ruter (sprzęt i/lub Tomato) czy brakuje wydajności na BTSach. Zapewne niedługo wezmę abo w Orange z ruterem LTE i dokupię antenę na zewnątrz, żeby podpiąć się pod drugi BTS Orange - wtedy zobaczymy czy będzie coś szybciej.
Generalnie polecam - fajna zabawa :)
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Sprzęt do multiwan

Post autor: ml13 »

No właśnie u mnie przy multiwan bez problemu będzie ponad 100, używanego głównie przez WiFi, więc dlatego pytam :) Dzięki, na wieczór będę miał lekturke :)
Obrazek
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Sprzęt do multiwan

Post autor: ml13 »

Tinkas pisze:Poczyta lub popytaj tutaj https://openlinksys.info/forum/viewforu ... orum_id=32
Na moim Asusie działa spoko do tych 60Mb/s. Nie wiem czy nie idzie więcej przez ruter (sprzęt i/lub Tomato) czy brakuje wydajności na BTSach. Zapewne niedługo wezmę abo w Orange z ruterem LTE i dokupię antenę na zewnątrz, żeby podpiąć się pod drugi BTS Orange - wtedy zobaczymy czy będzie coś szybciej.
Generalnie polecam - fajna zabawa :)
Daj znać tak jak poszło. Ogólnie to mam jeszcze jedno pytanie, a nie da się edytować posta. Ogólnie Router uciągnie po USB Huawei E5372 czy może być z tym problem i czy da radę zrobić multiwan z nim czy muszę koniecznie kupić modem (niby zasada działania podobna, tylko oprócz neta po USB daje też po Wifi)?
Obrazek
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Sprzęt do multiwan

Post autor: Tinkas »

Ten modem to hilink, więc powinien zadziałać na Tomato. Ale uwaga - na moim ruterze hilinki nie doczytują niektórych stron www. O ile dobrze pamiętam, to wina procesora Broadcom. Na tym forum co Ci podałem znajdziesz wątek o tym. Dla pewności możesz tam zapytać jaki ruter kupić, żeby tego efektu nie było (na pewno każdy z procesorem innym niż Broadcom).
Multiwan możesz robić na dowolnym z 5 portów LAN + jeden modem USB. Czyli maksymalnie 6 WANów.
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Sprzęt do multiwan

Post autor: ml13 »

Ten Router co podałeś ma dwa wejścia USB, nie da rady na obu? :D Dzięki za ostrzeżenie, zapytam sie jak tylko będę kupował sprzęt :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Sprzęt do multiwan

Post autor: Tinkas »

No niestety chyba tylko jeden. Ale ręki sobie uciąć nie dam ;)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Sprzęt do multiwan

Post autor: ja.michal »

Taka sugestia do tematu multiwan. Jeśli zamierasz używać więcej modemów to może okazać się, że lepszym wyborem będzie jakiś MiniPC, albo dawny terminal.
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Sprzęt do multiwan

Post autor: ml13 »

Raczej jeden modem (E5372) plus router i drugie łącze po RJ45. Niby play nadaje u mnie 3 pasma, ale prędkości są na tyle marne że po prostu nie warto. MiniPC to spore koszta, wątpię by to miało sens. Po za tym mieszkam na takim odludzu że tylko LTE Orange do mnie dociera(800 z nadajnika w mojej wsi, 1800 z nadajnika oddalonego około 15km, prędkości 10/1 wiec nie warto) i Play(800, dobry sygnał/1800 dobry(z anteną)-średni bez/2100 tu ogólnie jest słabo, chodź sygnał nawet nie najgorszy/brak 2600, myślę że jakby było to by dochodziło lecz wątpię, że kiedykolwiek będzie) i szczątkowo T- Mobile(1800 tak samo jak Orange, prędkości te same (ten sam nadajnik, LTE800 dociera jednak nie miałem okazji sprawdzić prędkości i podpisywanie umowy z nimi<). Lte Plusa też dociera, ale nie bez powodu nie biorę go pod uwagę.
Za dwa lata pewnie przeprowadzam się do miasta i tam będę miał więcej możliwości, ale na najbliższe lata to rozwiązanie będzie ok. Tam też raczej net mobilny, chyba za bardzo już się przyzwyczaiłem że mam go zawsze pod ręką i nie wyobrażam sobie nie mieć internetu poza domem lub kupować marne pakiety.
Obrazek
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Sprzęt do multiwan

Post autor: ja.michal »

Multiwan i tak daje plusy właściwie tylko przy pobieraniu wielowątkowym.
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Sprzęt do multiwan

Post autor: Tinkas »

Odwróciłbym to stwierdzenie - multiwan nie daje nic właściwie tylko przy pojedynczym połączeniu.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Sprzęt do multiwan

Post autor: ja.michal »

Tak, ale przy wielu wątkach, jeśli są złe ustawienia to niestety, ale np. logując się gdzieś po przejściu w dalszą zakładkę niestety jesteś wylogowany. Trzeba wszystko dobrze ustawić.
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Sprzęt do multiwan

Post autor: Tinkas »

Tak, z przekierowaniami na niektórych stronach jest problem. Niestety trzeba ręcznie zakładać wyjątki w rutingu. Ewentualnie nadanie dużych wartości w wagach poszczególnych wanów minimalizuje ten problem (mniejsze prawdopodobieństwo, że przerzuci Cię na inny wan w trakcie sesji).
Także multiwan jest raczej dla lubiących grzebać. Ale u mnie w domu, gdzie jest 3, 4 użytkowników i kilkanaście urządzeń podłączonych do netu, nawet się sprawdzało.
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Sprzęt do multiwan

Post autor: ml13 »

Router zamówiony. Mam nadzieję, że nie zawiodę się na jego WiFi :) Z tego co widziałem na necie transmisja 13MB/s nie jest większym problemem dla tego routera, więc może magiczną 100 przekroczę :D Tymbardziej ze Play mnie dziś pozytywnie zaskoczył. Po 5 minut udało mi się znaleźć na routerze mobilnym punkt gdzie 30Mbs da radę wyciągnąć i to na dodatek bardzo blisko miejsca gdzie mam maszt na anteny orange (to ważne, gdyż nie chce mi się już tego rozmontowywać, lepszy punkt jest kilka metrów od domu gdzie i da radę prawie 40 bez anteny wyciągnąć, ale to mnie mało interesuje, gdyż nie mam jak tam poprowadzić kabli i łącza). Co ciekawe upload jest ładny, nigdy takiego nie miałem. Nawet z anteną Sorensen 17dbi co mnie trochę zasmuciło (o pare Mbs był lepszy download). Tylko czekać aż przyjdzie i można się zabrać się do zabawy :)

Speedtest z Play, może dokupię dobrą używaną antenę z 4m kabla i się nieco poprawi, ale to tylko jeśli WiFi w routerze pozwoli na lepsze prędkości niż 100Mbs.
Screenshot_20161221-195509.png
Obrazek
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Sprzęt do multiwan

Post autor: ml13 »

Tinkas pisze:Tak, z przekierowaniami na niektórych stronach jest problem. Niestety trzeba ręcznie zakładać wyjątki w rutingu. Ewentualnie nadanie dużych wartości w wagach poszczególnych wanów minimalizuje ten problem (mniejsze prawdopodobieństwo, że przerzuci Cię na inny wan w trakcie sesji).
Także multiwan jest raczej dla lubiących grzebać. Ale u mnie w domu, gdzie jest 3, 4 użytkowników i kilkanaście urządzeń podłączonych do netu, nawet się sprawdzało.
Okej wszystko w miarę podłączone, ogarnięte i jest nieźle (imo na standardowym oprogramowaniu). Prędkości są ok, 90-110Mbs leci, ale nurtuje mnie jedna rzecz. Na telefonie przez WiFi albo leci łącze Play, albo Orange. Po prostu nie agregują się, tak jak to ma miejsce na PC czy nawet laptopie (tutaj po WiFi jest ok). Co do stron to fakt, czasem ładowanie facebooka się zapętliło, albo wylogowało mnie tu z forum jak otwierałem w nowej zakładce. Zwiększyłem bilans ładowania, zobaczymy jak będzie. Druga sprawa, da się tak zrobić by np. w CS:GO było tylko jedno łącze (tu chodzi o ping). Chciałbym sobie ustawić tylko orange, bo ping jest wtedy niższy.
Obrazek
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Sprzęt do multiwan

Post autor: Tinkas »

Możesz ustawić ruting po portach w menu "multiwan routing" czy jakoś tak. Sprawdź z jakich portów korzysta CS:GO i wrzuć je tam w jeden WAN.
Co do agregacji na telefonie - pewnie zależy od tego czy dana aplikacja potrafi nawiązywać wielokrotne połączenia. Mam Iphone'a i tam ani apka od speedtest.net ani .pl nie potrafi agregować. Potrafi za to SpeedSmart. Druga sprawa to czy na pewno Ci nie agreguje? Może po prostu WiFi w telefonie nie wyrabia?
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Sprzęt do multiwan

Post autor: ml13 »

Po Wifi w telefonie nieraz po 170Mbs leciało bez problemu, zresztą po LTE podobnie też bez najmniejszego zająknięcia. Jak sprawdzić z jakich portów korzysta CS:GO/facebook? W ustawieniach mam takie coś:
1.png
2.png
Nie wgrywałem Tomato, gdyż oprogramowanie Asusa wcale nie jest takie złe, daje rady. Oprócz kilki małych błędów. Rozumiem, że w zakładce IP wpisuje adres przydzielony przez B315 (orange), przez który chce by szły pakiety?
Obrazek
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Sprzęt do multiwan

Post autor: Tinkas »

To co wkleiłeś to jest przekirowanie portów - to co innego. W zakłądce Dual WAN masz coś takiego jak Zasady Routingu. Ale chyba możesz konfigurować tylko per cały adres IP, a nie po portach. Także wgrywaj Tomato :)
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Sprzęt do multiwan

Post autor: ml13 »

Tak, niestety tylko po adresie IP :/
1.png
Co dziwne jak ustawiłem przekierowania portów(HTTP [80]/HTTPS[443] na IP z routera z orange), to facebook ani żadna inna strona się nie zapętla już, nigdy mnie też nie wylogowało. W CS też ping 100% leci po orange (wpinam bezpośrednio od routera ping taki sam, od Play już jest inny). Ale chyba tak czy siak wgram Tomato, jednak już będę się tym bawił za tydzień na feriach(bo na razie większość działa zadowalająco), gdy już będzie po egzaminach.
Obrazek
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Sprzęt do multiwan

Post autor: Tinkas »

Na tomato możesz rutować w zależności od IP źródłowego i/lub docelowego, portu (jakich używa CS to poszukaj na google) i domen (czyli np. facebook.com na jeden WAN, a allegro.pl na inny). Można pokombinować.
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Sprzęt do multiwan

Post autor: ml13 »

Tinkas pisze:Na tomato możesz rutować w zależności od IP źródłowego i/lub docelowego, portu (jakich używa CS to poszukaj na google) i domen (czyli np. facebook.com na jeden WAN, a allegro.pl na inny)
Ok, znalazłem na Youtube taki poradnik: https://www.youtube.com/watch?v=gxZLPpbdTS4 i pytanie czy zwykle Tomato wgrywa się tak samo? Jaka jest różnica między zwykłym od Advanced? Nie trwa to jakoś specjalnie długo i nie jest trudne, więc może bym się za to od razu zabrał. W sumie podoba mi się wygląd Advanced Tomato i jeśli nie ma większych różnic w funkcjonalności wolałbym właśnie je. Ten poradnik jest poprawny, tak?
Obrazek
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Sprzęt do multiwan

Post autor: ml13 »

Nie wiem co robię źle, ale coś to Tomato nie działa za dobrze... Na początku chociaż działał DualWan, ale w wiekszości pobierało się z jednego Wana co mnie nie zbyt interesuje. Później mimo zmian w VLAN i kombinowania nie działał drugi WAN, a router jak sie wlaczal to drugi WAN łączył bezpośrednio z komputerem mimo, że nie był uruchomiony do końca, a po włączeniu nie łączył komputer z routerem Asusa... Nie mam pojęcia co zrobiłem źle.
tomato.png
Tutaj ustawienia, chodź wątpie że wróce do A-Tomato skoro tak działa. Zwykle Tomato nie chciało zbyt się uruchamiać, pokazywało tylko menu Tomato i zakladki bez niczego i w nic nie dało się wejść (nie wyglądało to tak jak na screenie na tej stronie... http://tomato.groov.pl/?page_id=31 )
Chyba się poddam i przeżyje czasem zapętlającego się Facebooka.
Obrazek
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Sprzęt do multiwan

Post autor: dzejk »

złe działanie tomato może być spowodowane nie wyczyszczeniem nvram przy instalacji.
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Sprzęt do multiwan

Post autor: ml13 »

Przy instalacji? Myślałem że po trzeba. Nawet nie widziałem opcji by wyczyści nvram przy instalacji. Gdzie ją znajdę? Po instalacji czyściłem kilkakrotnie, ale i tak zawsze coś było źle. To by wyjaśniało dlaczego czase żle się zapisywały wartości do vrramu (np wlasnie uklad Wanów)
Obrazek
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Sprzęt do multiwan

Post autor: dzejk »

przy aktualizacji tomato na tomato masz opcję czyszczenia nvram.
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Sprzęt do multiwan

Post autor: ml13 »

Czyli dobrze rozumiem. Wgrywam normalnie przez asus restore i potem muszę jeszcze raz ten sam obraz wgrać przez Tomato?
Obrazek
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Sprzęt do multiwan

Post autor: dzejk »

jak już masz tomato, to po prostu zresetuj kilka razy do ustawień fabrycznych.
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Sprzęt do multiwan

Post autor: ml13 »

No właśnie mimo restartow i czyszczenia nvram Tomato dziwnie działało, nie wiem czy to wina Routera (jest nowy, na firmware asusa działa spoko, oprócz kilku błędow typu niezawsze ładuje pełna kartę ustawień, trzeba odświeżyć), złego wgrania Tomato (a to nie jest takie trudne przecież, chodź dziwnym trafem A-Tomato działa, zwykle nie) , lub to że, akurat ta wersja która wgrałem miała błędy (z moim szczęściem,, bardzo prawdopodobne). Może jeszcze wrócę na Tomato i się tym pobawie, ale na razie potrzebuje by to działało, a nie ciągle się wysypywało.
Obrazek
ODPOWIEDZ