Router LTE i antena zewnetrzna

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: Router LTE i antena zewnetrzna

Post autor: DejaVu »

Witam . doszedł do mnie dziś ruter Huawei b520 , na razie nie wiem w jakiej technologi on odbiera :zawstydzony: Obrazek UL większy jak wyżej , ale DL gorszy :/ Mam pytanie dotyczące anteny- posiadam na dachu atk10 od mojego starego e3131 i tam była taka przejściówka sma chyba? na kablu od anteny jest wtyczka pasująca do rutera ,ale nie ma tej takiej nakrętki żeby to skręcić z ruterem :facepalm: no i czy to w czymś przeszkadza? bo na ruterze pokazuje jedną albo dwie kreski.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Router LTE i antena zewnetrzna

Post autor: robertnik »

Nie spotkałem się z takim ruterem. Skąd go masz, bo nie wiem czy się pomyliłeś, czy wchodzi coś nowego. Jak to faktycznie B520 to zrób zdjęcie wejść antenowych z monetą dla skali bo nawet nie wiadomo które tam są.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Router LTE i antena zewnetrzna

Post autor: Hermogenes »

Jak masz aparat to pokaż fotę tej końcówki od kabla antenowego.poz. Hermogenes
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: Router LTE i antena zewnetrzna

Post autor: DejaVu »

Sorry koledzy za wprowadzenie w błąd :facepalm: posiadam ruter B 525 , wtyczka od anteny pasuje , tyle że nakrętka jest przy tej przejściówce z kabelkiem sma chyba? a mnie interesuje czy jak nie mam tej nakrętki i nie mogę skręcić anteny przy ruterze, to czy to w czymś przeszkadza? czy taka nakrętka robi za masę , czy tylko zabezpiecza wtyczkę przed wysunięciem? dziwi mnie zasięg - pokazuje mi jedną dwie kreski , a do bts mam 6km , kolor diody na ruterze jest niebiesko-zielony ? (na moje oko) a instrukcji pisze że dioda może być :zielono-niebieska ,niebieska albo żółta ale nie pisze która od jakiej częstotliwości , wiec nie wiem czy łapię lte ,a po to kupiłem ruter :?
20180104_183501.jpg
Edyta. znalazłem paragon od anteny atk10 kabel fme+konektor crc9 , na karcie od anteny pisze 850-960 mhz to nie wiem czy się nadaje do 800lte?
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Router LTE i antena zewnetrzna

Post autor: robertnik »

Masz HManager. Nim pozmieniasz pasma i odczytasz parametry. Czy nakrętka to masa, czy nie to zrobiłeś tak zdjęcie że nie widać. Poza tym muszą być 2.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Router LTE i antena zewnetrzna

Post autor: Hermogenes »

Napisz czy w tej wtyczce od kabla jest w środku sztyfcik czy dziurka nakrętka robi za masę lecz też przesyła sygnał do LTE powinieneś mieć dwie anteny co najmniej lub więcej ale to jest droga historia .poz Hermogenes
Dobra to ja się odłączam.
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: Router LTE i antena zewnetrzna

Post autor: DejaVu »

Przyjrzałem się i wychodzi na to że muszę dokupić jakiś konektor , bo w wtyczce przy antenie jak i przy ruterze jest dziurka :facepalm: więc antena raczej nie działa :( bez anteny pokazuje jedna/dwie kreski. Antenę mam skierowaną na Prostki 19-335 parę postów wyżej są wrzutki z telefonu , bo czasem w domu łapię lte , myślałem że ta antena się nada ,ale i nawet do H=+ trzeba dokupić konektor.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Router LTE i antena zewnetrzna

Post autor: robertnik »

Raczej 2 ATK 20, ale to nie screen z HManagera z sztywno wybranym 800.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE i antena zewnetrzna

Post autor: matek451 »

Wystarczy druga ATK-10 ale z SMA http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_10-e ... _A7017.htm a do tej co masz konektor z FME(m)-SMA jesli masz taką z FME(ż).
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: Router LTE i antena zewnetrzna

Post autor: DejaVu »

No dobrze - a czemu na tej mojej antenie która jest też z Dipola pisze 850-960mhz? kod wyrobu A7015 , a ta co linkuje @matek451 ma kod wyrobu A7017 czyli jest inna? a z konektorów tam na stronie to nie wiem co wybrać :facepalm: a czemu atk10 a nie jakaś panelowa?
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Router LTE i antena zewnetrzna

Post autor: robertnik »

Może być panelowa jak znajdziesz na 800. ATK 20 jest wypróbowana i popularna, co nie znaczy że jedyna.
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: Router LTE i antena zewnetrzna

Post autor: DejaVu »

To głupi jestem :) na ATK-20 pisze 850-960mhz http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_20-e ... _A7027.htm czyli tak samo jak na mojej atk10 gdzieś tam na strychu wala się atk-20 od CDMA wygląda tak samo , tylko inna częstotliwość , czy różnica polega na tej płytce przy antenie?
Obrazek
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Router LTE i antena zewnetrzna

Post autor: robertnik »

Zapytaj w dipolu, albo na elektrodzie. Ja nie używam anten, napisałem że sporo ludzi jej używa. Interferencja fal i wpływ na materiałowe właściwości powiązane z kształtem to dla mnie czarna magia.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE i antena zewnetrzna

Post autor: matek451 »

ATK-20 to antena pracujaca w paśmie 800 i 900MHz więc nadaje się do LTE800 . Kup konektor http://allegro.pl/wtyk-antenowy-fme-sma ... 29412.html i podłącz najpierw ta ATK-10 którą masz, ustaw na Prostki i sprawdź parametry sygnału LTE 800 na B525, do tego speedtest. To samo na PEC. Pokaz wyniki. Od tego zależy zakup drugiej ATK10/800-960lub ATK-20. Nie ma ATK-20 na 420-450MHz do CDMA, Dipol produkował anteny na to pasmo ale ATK-10/420-450 do CDMA, nieprzydatna do LTE800, UMTS900.
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: Router LTE i antena zewnetrzna

Post autor: DejaVu »

Zamówiłem te wtyczki na Allegro :) ale i bez anteny przynajmniej rano to śmiga - filmik z YT ściągał się z prędkością max 1,1MB/s a zazwyczaj tak rano jest max 300KB/s - nie wiem czy poprawnie piszę MB-KB czy nie powinno być Mb-Kb ale jest lepiej :) Obrazek
daniel6230i
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2018-01-08, 11:06

Re: Router LTE i antena zewnetrzna

Post autor: daniel6230i »

Witam,

chciałbym się dowiedzieć jaki internet mobilny (wykorzystywany jako internet domowy) będzie w mojej lokalizacji najlepszym wyborem. Współrzędne lokalizacji: 51,2601084; 15,9171211. Posiadam obecnie modem Huawei E5573s-320 z internetem moblinym Plusa. Prędkości w dzień nie są najgorsze średnio wychodzi ok. 5 Mb/s DL i 3 Mb/s UL. Raz trafiłem nawet podczas wykonywania testu na wartość 17 Mb/s DL i 10 Mb/s UL, ale taki wynik udało mi się "trafić" tylko raz. Pomiary te były wykonywane w domy z wykorzystaniem w/w modemu. Mam też karte sim Plusa i Orange w telefonie z LTE i wykonałem pomiary Network Cell Info przed domem, poniżej zamieszczam wyniki. Nie miałem jeszcze możliwości wykonania testu u innych operatorów, ale przeglądając ten wątek widziałem, że niektórzy użytkownicy potrafią wskazać która sieć ma w danej lokalizacji najlepszy zasięg. Jeśli będzie trzeba to postaram się wykonać test z kartą Play i T- Mobile. Chciałbym też użyć (jeśli będzie to zasadne i da jakieś efekty) anteny zewnętrznej oraz jakiegoś routera w celu zwiększenia zasięgu Wi-Fi z w/w modemu w domu. A na koniec z góry dziękuję za zainteresowanie i ewentualną pomoc przy wyborze i projektowaniu mojej przyszłej instalacji internetowej :)

Wartości dla Plusa:
Screenshot_2018-01-05-16-52-25.png
Bez tytułu.png
Test wykonany na laptopie z internetem Plusa z modemu Huawei leżący w domu.

Wartości dla Orange:
Screenshot_2018-01-06-13-21-16.png
Screenshot_2018-01-06-13-25-23.png
Mam jeszcze pytanie co myślicie o tej ofercie T-Mobile?
http://www.t-mobile.pl/pl/tmobile1-inte ... sCnQ#krok2

Oraz o tym routerze Huawei B529 dodawanym do zestawu? Sama oferta wg mnie jest atrakcyjna tylko czy ten zestaw będzie dobrze działał w mojej lokalizacji? Z góry dzięki za pomoc :)
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Router LTE i antena zewnetrzna

Post autor: robertnik »

Od Plusa wszystko jest lepsze. Sprawdź czy działa z Twoim mifi HManager, albo Ltewath. BTSy reszty stoją w centrum. Niewiele dalej, tyle że więcej przeszkód.
Apkami powymuszaj pasma porób printscreeny i speedtesty w domu i na dachu(tak wiem jaki o pomysł, ale jeśli będzie dużo lepiej to tam powinien być modem w puszce, antena). Najlepiej wieczorami. Operatora wybierz tego z najlepszymi osiągami, a ruter zależy ile złapiesz częstotliwości(z Play pewnie 3)...
daniel6230i
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2018-01-08, 11:06

Re: Router LTE i antena zewnetrzna

Post autor: daniel6230i »

Dzięki za odpowiedź robertnik. A możesz mi po krótce powiedzieć, lub odesłać do jakiegoś źródła, dlaczego Plus jest najgorszy? I jeszcze jedno na jakie parametry zwracać uwagę w aplikacji Network Cell Info, które parametry za co odpowiadają i do jakich należy dążyć. Nie ukrywam, że jestem dość zielony w tych tematach.. I jeszcze co myślisz o tym modemie/routerze z T-Mobile, jest wart swojej ceny czy lepiej wziąć jakiś niższy model?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE i antena zewnetrzna

Post autor: matek451 »

Na telefonie połączenie z BTS-em LTE1800Aero2 Zielona 2, zrób pomiar wewnątrz przy E5573 a najlepiej na samym E5573 z LTEWatchH po wymuszeniu pasm LTE800 i LTE1800/. Screen z LTEWatchH na każdym z pasm pokaże CID BTS-a i parametry sygnału, do tego speedtest. Najbliższy BTS Plusa w Parku Piastowskim działa na LTE1800Aero2 i LTE800 Sferiii ich agregacja. Na Zielonej działa tylko LTE1800Aero2./ LTE800 sferii z załozenia wolne, tylko 5MHz w MIMO2x2 czyli DL do 37,5Mb/s. Na dodatek pozwolenia jeszcze tylko rok. Póki co brak nawet pozwoleń na LTE90 czy LTE2600 Plusa. Ten operator od dawna modernizuje sieć w ślimaczym tempie. w połaczeniu z dużym ruchem sieciowym skutkuje to zapchanymi BTS-ami. Czyli niskie DL<UL, niski SINR. Speedtesty robisz wieczorem przy dużym ruchu sieciowym. W Orange też nie jest wesoło, zasięg z BTS-a NetWorks Jadwisin na LTE800 Orange, sygnał slaby a sektor na BTS-ie przeciązony. Podobnie moze być z T-Mobile na LTE800 z tego BTS-a ale trzeba zrobć test. W Chojnowie dwa BTS-y NetWorks ale tylko z LTE1800. Test z wymuszonym pasmem LTE1800 na E5573 z kartami Orange i T-Mobile, taki sam po wymuszeniu na nim LTE800 tych operatorów. Mając E5573 na twoim miejscu to sprawdziłbym Play, bo ten operator ma w Chojnowie najlepszą infrastrukturę, na Rynku BTS z kompletem pasm LTE2600, LTE2100, LTE1800 i LTE800 do tego ich agregacja, na Okrzei , Lubińskiej komplet pozwoleń na LTE i na pewno większość działa. do testu E5573 z LTEwatchh , po kolei wymuszone pasma LTe2600, LTE2100, LTE1800 i LTE800. Do testów karta Internet na Kartę w Play , za 9 zł, po rejestracji w salonie bonus 100GB/m-c https://www.play.pl/oferta/play-interne ... -na-karte/ Po testach Play jeśli wypadną OK wybór sprzętu , anteny bo póki co w play minimum 100GB na LTE a potem lejek 2Mb/s wciąż za 5 zł/m-c. Play to przeciwieństwo Plusa, szybko buduje i modernizuje sieć i robi to porzadnie , w miastach od razu 4 pasma LTE.
daniel6230i
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2018-01-08, 11:06

Re: Router LTE i antena zewnetrzna

Post autor: daniel6230i »

@matek451 Dzięki za zainteresowanie i obszerną odpowiedź :) niestety testy wieczorne będę mógł przeprowadzić dopiero w sobotę (pracuję do 22), chyba że testy wykonane po 23 też będą miarodajne to po wyposażeniu się w startery T-Mobile i Playa od jutra mogę zaczynać :) znajomi wspominali właśnie o Internecie w Play, że im chodzi bardzo dobrze tylko mnie odrzuca trochę ten limit 100GB miesięcznie i później wspominany właśnie lejek prędkości... W sumie Internetu używam najczęściej do przeglądania stron i oglądania filmów bądź seriali on-line. A kojarzycie może jak to jest z limitem danych w promocji Plusa "Brak limitu danych w zasięgu LTE"? Jest tak jak nazwa wskazuje czy jest jakiś haczyk?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE i antena zewnetrzna

Post autor: matek451 »

W Plusie to zawsze były i są haczyki, na LTE bez limitu rządzi FUP czyli nie ma żadnych reguł wg. Plus przytnie ci prędkość na LTE , nawet do 0,5Mb/s. Te minimum 100GB w Play to usługa DIL na RBM na Kartę 5 viewtopic.php?f=10&t=44149&start=1860 Jak za mało 100GB to kilka kart z ta usługą.
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: Router LTE i antena zewnetrzna

Post autor: DejaVu »

W końcu doszedł do mnie ten ''cycek'' do anteny co linkował @matek451 :zdrowko: zasięg na ruterze dwie kreski ,czasem 3 , a czasem pełny zasięg :? podpiąłem 2 anteny - jedna ATK10 skierowana na Prostki , a druga to taki dookolny bacik ;) miałem to dałem , może daje ciut lepszy zysk jak ta wewnętrzna? wynik: Obrazek nigdy takiego nie miałem nawet na CDMA :hurra:
Piotrek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2019-05-17, 16:43

Re: Router LTE i antena zewnetrzna

Post autor: Piotrek »

Witam,

Odświeżę nieco temat. Potrzebuję internetu mobilnego w formie stacjonarnego. Planuję zakup routera i anteny zewnętrznej aby to szybko hulało.
Lokalizacja:49,712363;21,709544. Puki co planuję puścić wszystko przez Orange.
Jaki polecacie router - od niego idzie sygnał do jednego kompa skrętką do karty sieciowej wifi (jeszcze nie zakupionej).
Jaką polecacie antenę zewnętrzną
1.jpg
2.jpg
Z góry dzięki za pomoc
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE i antena zewnetrzna

Post autor: matek451 »

A skąd ten chory pomysł na Orange ? A zasięg z RTCN Czarnorzeki z LTE1800NetWorks.
Piotrek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2019-05-17, 16:43

Re: Router LTE i antena zewnetrzna

Post autor: Piotrek »

matek451 pisze:A skąd ten chory pomysł na Orange ? A zasięg z RTCN Czarnorzeki z LTE1800NetWorks.
Pierwsze słyszę o nich, no ale zacytuję z ich strony.
Głównymi udziałowcami NetWorkS! są dwaj najwięksi operatorzy telekomunikacyjni w kraju: T-Mobile Polska S.A. i Orange Polska S.A., którzy w 2011 r. podpisali umowę o współwykorzystywaniu swoich radiowych sieci dostępowych. Jednym z głównych celów naszej firmy jest świadczenie obu spółkom usług planowania, budowy i utrzymania sieci, aby zapewniać im optymalną bazę technologiczną do konkurowania na rynku.
Radio odpada, ściana drzew i jedna wielka kupa. Czekam na światło i nie wiem jak długo to potrwa - miesiące, rok, półtora a może 2...ciężko określić. Potrzebuję czegoś co mnie nie będzie wiązało umową. Wsadzam kartę, doładowuję i tyle.
Czemu Orange? Bo akurat u Nich jestem oczywiście na kartę i zasięg wg. mojej wiedzy jest ok., czy na pewno to nie jestem pewien, dlatego tu jestem i stąd ten pomysł.
maciekbar123
Stały użytkownik forum
Posty: 56
Rejestracja: 2019-10-06, 21:45

Re: Router LTE i antena zewnetrzna

Post autor: maciekbar123 »

Witam.Posiadam kartę sim lte w plusie.. mieszkam w marcinkowicach 50.9871224,17.227444 Proszę zlokalizować najbliższy przekaźnik lte plusa i dobrać router wi-fi lte sim... (taki który dobrze będzie rozsyłał wi-fi po domu) i antenę zewnętrzna do niego..Proszę dobrać router bez simloska abym mógł go wykorzystać w innej sieci jak zakończę umowę w plus..
maciekbar123
Stały użytkownik forum
Posty: 56
Rejestracja: 2019-10-06, 21:45

Re: Router LTE i antena zewnetrzna

Post autor: maciekbar123 »

Sprzęt w kwocie do 300-400zł
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Router LTE i antena zewnetrzna

Post autor: radius »

Anteny bez testów się nie dobiera.
Huawei B525, Huawei E5186 - agregacja dwóch częstotliwości
Huawei B715 - agregacja trzech częstotliwości (do tego trzeba trochę dołożyć, ale przyszłościowo przyda się, np. do pracy na 800+1800+2600 w innej sieci).
Po zakupie wkładasz kartę SIM, wystawiasz router za okno, łączysz się z WiFi, konfigurujesz dostęp do routera (IP, hasło) i wstawiasz screen z tej aplikacji:https://play.google.com/store/apps/deta ... er.huactrl
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE i antena zewnetrzna

Post autor: matek451 »

Tutaj sprawa jest prosta i oczywista bo to Plus. czyli BTS przy Lotniczej/Wierzbowej w Stanowicach , na nim LTE1800 aero2 i pseudo LTE900aero2 na tych 5 MHz więc dobór sprzętu prosty a antena po testach i raczej na 1800MHz bo przy 1,5km od BTS-a na 900MHz to raczej zasięg prawidłowy a i o to LTE900 nie ma co walczyć9( z reguły zapchane na maksa). Podejrzewam że i tak będzie wolno bo jedyny BTS Plusa na duży obszar i raczej cudów bym nie oczekiwał. Test na tej karcie i telefonie LTE Android z https://play.google.com/store/apps/deta ... lite&hl=pl i pokaż screena z zakladki WSkanik oraz speedtest z godzin wieczornych. Testy w domu i na zewnątrz. Do Plusa router z agregacją 2 pasm LTE to i tak wypas.
maciekbar123
Stały użytkownik forum
Posty: 56
Rejestracja: 2019-10-06, 21:45

Re: Router LTE i antena zewnetrzna

Post autor: maciekbar123 »

Dodaje testy z tel i modemu który aktualnie posiadam.
1 z 1 piętra trzymając za oknem(okno od strony stanowić o których wspominales) tel i modem.
2 z zamkniętym oknem nadal na 1 piętrze...
3 na podwórku przed domem..
Znalazłem na Internecie btm plusa w Oławie oddalony około 4.5km olawa ulica zaciszna.. pracuje na 2600mhz...czy nie lepiej o ten powalczyć z antena zewnętrzna?
ODPOWIEDZ