Router do Orange

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mazzi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2016-12-27, 17:03

Router do Orange

Post autor: Mazzi »

Witam jako nowy użytkownik forum :)

Sytuacja wygląda w sposób następujący - z Poznania przeprowadziłem się do "małej, urokliwej miejscowości" gdzie... nie dociera żaden operator "po kablu". Korzystam z internetu Orange oraz Plus - Orange działa ZDECYDOWANIE lepiej. Internet udostępniam z telefonu jako hotspot natomiast chciałbym mieć DOBRY router i tu pojawia się dylemat:

Obecni faworyci:
- ASUS 4G-AC55U - mogę zakupić nowy za 799 zł
- ASUS 4G-N12
- B315s-22 - cena w granicach 379 zł

Jakby nie chodzi mi tu już o cenę - chcę zakupić raz, a dobrze natomiast zależy mi na stabilnym połączeniu, abym nie musiał resetować routera raz dziennie jak w przypadku tego bardziewia z Plusa (Cyfrowy Polsat). B315s-22 zbiera pozytywne opinie natomiast co jako fachowcy w temacie myślicie o Asusach? B315s-22 dostępne są z dystrybucji Orange oraz Plusa - nie wiem co to za różnica (czy któreś są lepsze - gorsze?).

Do routerów będą podpięte 4 notebooki (wi-fi) i konsola - to właśnie ze względu na konsole zależy mi na dobrym routerze (gry sieciowe itp.)

Z góry dziękuje za pomoc :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router do Orange

Post autor: matek451 »

A jaka to miejscowość? Testy Orange wykonaj na karcie głosowej za 5 zł , za rejestrację dostaniesz bonus 100GB +100GB za dane adresowe. Testuj na telefonie LTe z Network Cell info. Pokaż screena z parametrami sygnału i danymi BTS-a. Jesli ma być abonament to z Orange Internet LTE dla domu za 59,90 i MF286 z LTE-A. Korzystasz CP? Zakup własnego sprzętu w przypadku oferty pre-paid z Play i korzystania z usługi Darmowy Internet LTE bez limitu na kartach RBM na kartę 5. Robiłeś testy Play? Żaden z tych routerów, jak już chcesz kupować samemu to z LTE-a, za około 500-600 zł E5186.
Mazzi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2016-12-27, 17:03

Re: Router do Orange

Post autor: Mazzi »

Witam,

Dziękuje za zainteresowanie tematem matek451.

Mieszkam w Rogoźnie przy ul. Topolowej - zerknąłbyś może jakiej ofert (operatora) powinienem szukać oraz co do sprzętu? :)

Co do routerów - ten asus będzie w czymś gorszy od Twojej propozycji? Wątpię aby w takim mieście odpaliło w najbliższych latach coś szybszego od LTE :) Druga sprawa, że Asusa łatwo kupić w sklepie a oferty Huawei to albo od operatorów, komisów, allegro itp.

Chcę stabilny, dobry router który nie będzie sprawiał problemów przez najbliższe lata - rozłączał się, zawieszał, gubił sygnał itp.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router do Orange

Post autor: matek451 »

A dlaczego Orange, masz abonament? W Rogoźnie tylko Play jeśli testy wypadną OK. Ten operator ma najlepszą infrastrukturę, dwa BTS-y. Ten przy Fabrycznej 7 ma LTE2600, LTE1800, LTE2100 i LTE800. Na tym przy Kościuszki 29 nie ma tylko LTE2600. Zrób test na karcie Play Internet na Kartę z bonusem 100GB za rejestrację. do testów telefon z LTE i aplikacja Network Cell Info. Pokaże parametry sygnału i dane BTS-a. Do tego speedtesty. Dla porównania to samo pod BTS-em Fabryczna i Kościuszki. Oczywiście jest szansa na LTE2600.Ze sprzętu coś z LTE-A , tak jak proponowałem E5186. Te na Allegro są po 500-600 zł, z Plusa .Posiadają gwarancję. W Orange korzystasz z BTS-a NetWorks LTE1800. Korzystają z niego tez klienci Orange. Docelowo w Play korzysta się z usługi darmowy Internet LTE na kartach RBM na kartę 5. Koszt od 5 zł/m-c za minimum 100GB na maksa, potem 2Mb/s. W praktyce nawet 200Gb z pełna prędkością LTE , dostępną u ciebie. Oprócz routera antena zewnętrzna na wybrane pasmo.
Mazzi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2016-12-27, 17:03

Re: Router do Orange

Post autor: Mazzi »

Myślałem o Orange ponieważ transfery na telefonie mam ok 35 download i 20 upload, stabilny ping 35 ms. a za 60 zł mam ofertę 500 GB

Ten Play powinien lepiej działać?
W jaki sposób mam wybrać BTS z którym chce się połączyć? Piszesz o testach na 2 BTSach?
Jeśli chodzi o anteny LTE - jak się je montuje? Kierunkuje się je jakoś MEGA dokładnie tylko na 1 pasmo?
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Router do Orange

Post autor: radius »

Wstaw screen z Network Cell Info.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Mazzi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2016-12-27, 17:03

Re: Router do Orange

Post autor: Mazzi »

Zdjęcie poniżej

Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router do Orange

Post autor: matek451 »

Testy u siebie na zewnątrz i pod BTS-ami Play , których adresy podałem. Play jako jedyny ma w Rogoźnie LTE2600 z pasmem 20MHz w MIMO, do tego 10MHz na LTE1800 i po 5MHz pasma na LTE800 i LTE2100. Orange korzysta tylko z jednego BTS-a LTE1800NetWorks wraz z klientami T-Mobile. W Play internet LTE bez limitu można mieć za 5 zł/m-c i bez umowy. Jeśli sprzęt chcesz kupić samemu to oferta RBM na kartę 5 z DIL jest najlepsza. O ile testy Play wypadną OK. Do BTS-a Play przy Fabrycznej 7 masz około 1km, BTS w zasięgu wzroku więc możliwe że i LTE2600 do ciebie dociera, sprawdź na zewnątrz. Będziesz mógł korzystać z LTE-A w Play na E5186. To jedyny operator z agregacją pasm LTE u ciebie. Ale widzę że ty uparcie wybierasz Orange i nie bierzesz pod uwagę moich rad. Jakie masz teraz prędkości w Orange przy tych przeciętnych parametrach sygnału LTE1800 z BTS-a NetWorks przy Fabrycznej 7 ?.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Router do Orange

Post autor: radius »

Łączysz się ze stacją przy ulicy Fabryczna 7 - Zakłady MEGAWAT - stelaż usuniętego komina.

Jakim telefonem testujesz?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Mazzi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2016-12-27, 17:03

Re: Router do Orange

Post autor: Mazzi »

Matek451 - jak najbardziej jestem wdzięczny za Twoje rady i biorę je pod uwagę natomiast uparcie pytam o Orange ze względu na to, że:

- mogę mieć tam 500 GB - aktualizacje gier na konsole potrafią mieć po 10 - 20 GB, ściągnąć grę to czasami 40 GB.
- standardowo na każdym mobilnym kiedy robiłem testy miałem NAT3 natomiast potrzebuję NAT2 (cudem byłoby NAT1) aby komfortowo grać ze znajomymi i używać komunikatora głosowego - kiedy miałem umowę z Plusem to na infolinii technicznej mi to pozmieniali, na umowie w Orange podejrzewam, że będzie tak samo :) A w ofercie Play na kartę da się uzyskać NAT2 lub NAT1? :)

Panowie jestem zupełnie zielony więc szczerze dziękuje za każdą pomoc! :)

Jeszcze pytanie o tego E5186 - lepiej ten router czy D-Link DWR-966? Oba posiadają LTE-A

I moja prędkość pobierania - speed test. Wszystkie testy przeprowadzam na smartfonie Xiaomi Note LTE (leciwy telefon) oraz siedząc na kanapie w salonie.

Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router do Orange

Post autor: matek451 »

Pytaj w Orange i Play o NAT, sprawdź ich internet pod katem gier bo z tym różnie bywa. Ping w LTE Orange jest u mnie wyższy niż w Play Ale jeśli chcesz brać internet dla Firm to ze sprzętem. Niestety dla Firm nie widzę wyboru MF286 czyli routera z LTE-A jaki jest w ofercie dla indywidualnych. Spytaj w salonie Orange o niego w ofercie dla Firm. Warto brać taki sprzęt wart 500-600 zł od Orange. No i warto by sprawdzić to Play na karcie za 9 zł Play Internet na Kartę, te 100GB za rejestrację za taka kasę to okazja.
Mazzi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2016-12-27, 17:03

Re: Router do Orange

Post autor: Mazzi »

Ok, dziękuje za porady.

Odniesiesz się proszę do pytania dotyczącego E5186 VS. DWR-966? :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router do Orange

Post autor: matek451 »

DWR-966 tylko z Plusa i właściwie nieosiagalny. Jak każdy D-Link nie działa z LTE2100. E5186 dużo bardziej popularny, różne FW na niego, działa z LTEWatchH i E5186 Toolbox. Na jego temat napisano tu wiele viewtopic.php?f=11&t=45174 Do kupienia w rozsadnej cenie. mam już 8 m-cy, działa bez problemu.
Mazzi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2016-12-27, 17:03

Re: Router do Orange

Post autor: Mazzi »

Dziękuje bardzo za pomoc - zdecyduje się na 5186s-22a.

Teraz tylko pytanie - mam ofertę na ten router z plusa - śmiało brać czy jest tam jakieś "koślawe" oprogramowanie?
ODPOWIEDZ