B618 w Play

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
rellfff
Stały użytkownik forum
Posty: 50
Rejestracja: 2014-07-17, 18:00
Lokalizacja: Polska

Re: B618 w Play

Post autor: rellfff »

Czy ktoś mógłby sprawdzić czy ten router Huawei B618 ma gigabitowe wyjście LAN? Innymi słowy czy karta sieciowa w kompie po podłączeniu do tego routera "łapie się" na 1gbit?
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: B618 w Play

Post autor: ml13 »

Tak
Obrazek
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: B618 w Play

Post autor: 3G_ »

onken pisze:Ale jak ma odblokować skoro cat9 czy cat11 tego według opisu nie potrafią...
Urządzenia kategorii 9 potrafią agregowac trzy pasma, od producenta zależy czy wśród nich będzie 2100. Problem rozbija się o to, że 2100 jest pasmem, którego niektóre urządzenia nie chcą agregowac. Albo mało które. Po prostu są różne kombinacje agregacji. Np. z telefonów S7 agreguje 2100, ma modem 9 kategorii.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: B618 w Play

Post autor: onken »

To jak zmusić Play by agregowal ich B618 takze 2100 :) ?

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: B618 w Play

Post autor: 3G_ »

Nie zmusisz jeśli sprzęt jakby nie przewiduje takiej kombinacji. Zagreguje Ci np. 2600+1800+800. Może wyjdzie taka aktualizacja dla tego 2100 - o ile w ogóle nie jest to kwestia sprzętowa.

Mój LG G4 ma cat.6, czyli agreguje 2 pasma. No i agreguje 1800+800, 1800+2600, 2600+800, widziałem też odwrotne kombinacje (w sensie które pasmo podstawowe). Ale za diabła nie agreguje 2100 z niczym, choć samo 2100 na nim działa. Analogicznie jest z tym 2100 w kombinacji 3-pasmowej na tym B618.

Czytałem, że Twój tel. agreguje 2100 i 1800, a nie ma 800. To jakiś Xiaomi?

Ale zaraz... Na 4 stronie Rafia pisze, że mu agreguje 3 pasma, w tym 2100, więc w końcu agreguje czy nie?
JERZYXY
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2017-02-01, 18:21

Re: B618 w Play

Post autor: JERZYXY »

Proszę użytkownikow B618 by podali następujące dane routera:Gabaryty,wagę, ilość
gniazd RJ45 [LAN] oraz operatora u którego kupili urządzenie.Te dane są różnie podawane np.Play pisze o 1 gnieździe RJ45 a strona:


http://www.4gltemall.com/huawei-b618-lt ... outer.html
* Dwa porty RJ-45 LAN (jeden także dla WAN
Jeden port RJ-11 telefon
Widocznie routery są w kilku wersjach.
JERZYXY
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2017-02-01, 18:21

Re: B618 w Play

Post autor: JERZYXY »

Nikt się nie śpieszy z podawaniem danych?Nie dziwię się że również Play podaje mało parametrow tego routera i niewyrażne zdjęcie.Niema się czym chwalić.Oglądałem dzisiaj B618 w zaplombowanym pudełku- wielkości pudełka po butach i ciężkiego jakby buty były w środku. :D Oczywiscie dla routera naprawdę stacjonarnego [ nie przewożonego często w inne miejsca] to nie jest wada -wazne są parametry.Ale w przypadku przewożenia lepszy jest inny router też do 4GLTE Ultra taki np. jak Huawei E5186- który jest znacznie mniejszy i lżejszy [200x190x32 waga?] Nic dziwnego że E-5186- został wykupiony-ostatnie egzemplarze sa w salonach PLAy. Teraz parametry:podaje tylko Downolad: E-5186 - do 300mb/sek; B525-do 300mb/sek i B618-do 600mb/sek- wszystkie 3 oczywiscie odbierają 4GLTE Ultra. Najlepszy B618!
Czytając liczne posty na temat temat odbierania lub nieodbierania 4GLTE ULTRA-w tym reuterze, odnoszę wrażenie ,że częśc piszacych nie zdaje sobie sprawę,że podstawowym warunkiem odbioru 4G LTE ULTRA jest podpisanie specjalnej umowy z Play-najtańszy wariant tej umowy
kosztuje 68,90zl/mc- zużycie internetu bez limitu GB, 3routery wymienione wyżej-oplaty za routery różne.Startery i inne tańsze umowy-nie umożliwiają odbioru 4GLTE ULTRA!Bezcelowe są wiec te rozważania czy mój router agreguje 3 pasma czy 2 pasma- jeżeli niema odpowiedniej umowy.
Następnymi wymaganiami do odbioru sieci ULTRA jest sprzęt i zasięg.Sprzęt omówiłem wyżej.
Mapy zasięgu sieci UlTRA Play są bardzo niedokładne-ale można od biedy okreslic czy jestesmy w jej zasiegu.Można być w zasięgu ale miec przeszkody i małą predkośc internetu Ja mieszkam okolo 150 mb od nadajnika 4GLTE/4GLTE ULTRA Play- i mam dosć małą predkośc
4GLTE- 20-45mb/sek mimo że mieszkam na 4 piętrze.Kiedy podejdę do bloku z nadajnikiem to moj modem E3372 odbiera internet
na parterze 78-82mb/sek na luzie!Dlatego ,że mój blok zasłania sobą internet- gdybym miał mieszkanie od strony nadajnika miałbym 82.
Ale największą wadą B618 dla mnie jest posiadanie tylko jednego gniazda RJ45- ja potrzebuję 2 takie gniazda, jedno do podłaczenia komputera stacj. drugie taniego telefonu Voip[5gr/min]Na całym świecie jest B618 z 2ma RJ45 -u nas z jednym.Podobnie jest b525 w
Tmobile.Taki kraj![dziki?]B525 też się kończą w Play.Trzeba się decydować, niedługo zostaną tylko B618.Siec 4GLTEULTRA jest za droga i niepewna, nie wiadomo czy pasma czestotliwości się zagregują [zsumują] ale płacić 68,90zl będziemy. :cfaniak:
matyss
Stały użytkownik forum
Posty: 50
Rejestracja: 2015-12-19, 10:17

Re: B618 w Play

Post autor: matyss »

bardzo ciekawe stwierdzenie "podstawowym warunkiem odbioru 4G LTE ULTRA jest podpisanie specjalnej umowy z Play-najtańszy wariant tej umowy
kosztuje 68,90zl/mc" a ja Ci chętnie udowodnię że wystarczy starter za 5zł żeby skorzystać z sieci LTE ULTRA bo czym że innym jest owo "ULTRA" jak nie możliwością agregacji pasm LTE ???
JERZYXY
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2017-02-01, 18:21

Re: B618 w Play

Post autor: JERZYXY »

To nie jest moje stwierdzenie tylko sieci Play, zawarte na jej stronie internetowej i potwierdzone przez jej specjalistów!Ja <font color="#FF00FF"><b>»»nie mam««</b></font> nic do stwierdzania-powtarzam tylko za Play!Oczywiście można wszystkiemu zaprzeczać.Nie interesuje mnie internet 4G LTE ULTRA w telefonach ,tylko w laptopach,komp. stacjonarnych przesyłanych przez WIFI i kabel LAN.Dla tego sprzetu wymagane jest podpisanie umowy najtanszej za 68,90zl/mc!
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: B618 w Play

Post autor: dzejk »

Słuchaj konsultantów, którzy mają prowizję od sprzedaży, a daleko zajdziesz ;)
Nam tu nikt nie płaci za wciskanie bajeczek emerytom. Stwierdzamy fakty na podstawie własnych doświadczeń.
Można mieć LTE Ultra nawet w RBM na kartę za 5 zł na miesiąc.
A e5186 zwyczajnie wychodzi z produkcji po kilku latach i jest zastępowany nowszymi modelami.
Z tego co widzę na stronie play, Huawei B618 ma 2 porty lan, z czego jeden może służyć także jako wan.
Huawei B525s, także z t-mobile, ma 4 porty lan. Więc nie bardzo rozumiem, o co się tak kłócisz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: B618 w Play

Post autor: matek451 »

Aż żal czytać te wszystkie bzdury na podstawie 'wiedzy" zaczerpniętej u konsultantów Play, których trudno nazwać specjalistami. Po pierwsze co do B618 to jest to router będący następcą E5180 As-22tylko z LTE-A. Łączy je podobna stylistyka oraz słabe złącza antenowe. Nie ma wersji okrojonej dla Play, ta posiada dwa porty Gigabit RJ45 LAN , przy czym jeden może działać jako WAN. Do tego port RJ11 do telefonu stacjonarnego ( bramka internetowa lub VoIP) i port USB . Niestety ale Play podobnie jak z B315s-22 wyciął z FW soft odpowiadający za VoIP. Na B315 pod naciskiem użytkowników przywrócił go wydając aktualizację FW. Ocena sprzętu w pudełku , na podstawie wagi to mistrzostwo. Oczywiście z LTE Ultra w Play czyli agregacji pasm można korzystać bez specjalnej umowy. Mam E5186 , kilka kart RBM z DIL i działają w LTE-A. Póki co tylko na LTE1800+LTE800 bo na 'moim" BTS-ie brak pasma LTE2600( pozwolenie jest z z zasięgiem nie powinno być problemu). Za router B618 w ofercie abonamentowej,indywidualnej Play trzeba zapłacić 99+24x20 zł w ratach czyli 579 zł.Za B525,E5186 98 zł mniej. Wybór pozostawiam użytkownikom.
borrowik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2017-02-03, 21:36

Re: B618 w Play

Post autor: borrowik »

Witam, to mój pierwszy post na forum po okresie wzmożonego czytania.

Mam pytanie z nieco innej beczki. Testuję ww router obserwując wyniki pod LTE Watch i speedtestem ookli, w rezultacie pojawiły się dwa pytania:
(1) czy lepiej ustawiać 'frequency band' na 'automatically', czy 'LTE-Advanced' ? Pytam, bo wyraźnej różnicy w DL/UL nie widzę. Niby 'automatically' jest nieco szybsze, ale nie jest to regułą.
Gdzieś na forum wyczytałem, że LTE-A to agregacja dokładnie dwóch pasm, ale czy 'automatically' oznacza z pewnością agregację trzech ? Czy da się to jakimś softem w domowych warunkach sprawdzić ?
(2) w przypadku wyboru 'frequency band' z agregacją (czyli 'automatically'/'LTE-A'), jakie jest znaczenie wskazania pola 'Global cell-ID' ?

Pytanie nr (2) wynika stąd, że wartość tego pola w moim przypadku zmienia się i najczęściej skorelowana jest z pasmem które wymuszałem bezpośrednio przed wybraniem opcji z agregacją.
Zdarzyła mi się np. taka sytuacja, że wymusiłem pasmo B1 (został wybrany nadajnik 25d3-3f), wskazałem następnie 'automatically', a wartość "Global CID' pozostała bez zmian. Ogólnie bawiąc się tym sposobem (tj. wymuszanie pojedynczego pasma, a potem 'automatically'), udało mi się uzyskać w tym polu wskazania 25d3-3f, 25d3-3e oraz 25d3-41. Porównując do nadajników wybieranych przez router przy wymuszanych pojedynczych pasmach, wartości te wskazywałyby odpowiednio na 2100MHz, 1800MHz, 2600MHz.
Nie udało mi się w powyższych eksperymentach 'utrzymać' Global-CID wskazanego dla wymuszonego pasma 800MHz (1fac-54).
Oczywiście przy tych wartościach pozostałe wskazania LTEWatchH oraz DL/UL odpowiednio się różniły - w razie potrzeby służę szczegółowymi liczbami.

pozdrawiam
JERZYXY
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2017-02-01, 18:21

Re: B618 w Play

Post autor: JERZYXY »

matek 451 na jakim to sprzęcie można korzystać w B618 z internetu 4GULTRA Play - bez specjalnej umowy?
Nie pisz o mistrzostwach tylko podaj gabaryty ,wagę B618-trzymaj się faktów.Co wstydzisz się?
Prawdziwa jest chyba tylko informacja że B618 ma dwa porty RJ45Lan- Play pisze w liczbie pojedyńczej [port LAN]
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: B618 w Play

Post autor: matek451 »

Napisałem wyraźnie, można używając karty z taryfą głosową RBM na Kartę 5 z usługą DIL korzystać z LTE-A. Karta obsługiwana przez router LTE-A E5186 z Plusa, na routerze ustawiona agregacja pasm LTE. W moim przypadku agreguje LTE1800+ dodatkowe pasmo LTE800. Prędkości http://www.speedtest.net/my-result/6083886688 Kogo interesuje waga czy gabaryty B618, to są dane bez znaczenia dla użytkownika, w tym dla mnie. Te dane nie mają żadnego wpływu na działanie LTE na tym routerze, podobnie jak kolor tego routera. Konsultanci w Play wcisnęli ci niezły kit, oni za wszelka cenę chcą sprzedawać drogie oferty abonamentowe a ty łyknąłeś to jak pelikan rybę. LTE Ultra działa we wszystkich ofertach Play, zarówno głosowych jak i data. Na abonament i na kartę.Oczywiście w oparciu o własną sieć LTE, na pasmach LTE2600, LTE1800, LTE800 oraz LTE2100 jeśli sprzęt agreguje to pasmo. Play jest prekursorem w Europie jeśli chodzi o B618, piszą o nim na fachowych stronach i zagranicznych forach LTE np. https://maxwireless.de/2017/huawei-b618 ... lte-cat11/
matyss
Stały użytkownik forum
Posty: 50
Rejestracja: 2015-12-19, 10:17

Re: B618 w Play

Post autor: matyss »

Ty JERZYXY to chyba jakiś ograniczony jesteś, albo masz problem z czytaniem ze zrozumieniem, piszesz zwyczajnie głupoty co koledzy matek451i dzejk już Ci wyjaśnili, a Ty dalej uparcie swoje. Mnie to ani ziębi ani grzeje jaką "specjalną umowę" podpiszesz z Play na korzystanie z "ULTRA LTE" tylko piszesz na forum, które czyta sporo ludzi i sporo ludzi stąd czerpie wiedzę jak również kieruje się opiniami odnośnie wyboru sprzętu i oferty operatora i zwyczajnie wprowadzasz ludzi w błąd, i ktoś mniej obyty z tematem po przeczytaniu Twoich ludowych mądrości uzna że na prawdę jedyną możliwością korzystania z LTE ULTRA w Play jest podpisanie jakiejś specjalnej umowy w cenie 68,90zl/mc, i dzięki takim mądrościom wsadzisz kogoś w niezłe koszty, a co Ty wybierzesz to mało kogo interesuje.
I nie spinaj się tak bo nie rozmawiasz z laikami, trochę więcej pokory tak jak napisał dzejk "Nam tu nikt nie płaci za wciskanie bajeczek emerytom. Stwierdzamy fakty na podstawie własnych doświadczeń."
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: B618 w Play

Post autor: 3G_ »

To ja tylko potwierdzę, że kolega mija się z prawdą. Mam RBM i agregacja działa, np. 90Mb/s na 1800+800, podczas gdy samo LTE1800 pozwala na teoretyczne maksimum w warunkach laboratoryjnych 75Mb/s, a 800 MHz w Playu ma 5 MHz pasma, więc to max. 37,5 Mb/s - tak więc na 100% prędkości z tych pasm są sumowane. Analogicznie zdarza się osiągać 160-180 Mb/s przy 2600+1800 (max. dla samego 2600 to 150 Mb/s - 20 MHz pasma). I nie ma żadnego znaczenia czy to jest w telefonie czy routerze - byle urządzenie było cat. 6 lub wyższej. Taryfy rzeczywiście mogą być ograniczeniem, ale z tego co wiem tylko starsze taryfy na kartę nie mają agregacji, abonamenty to chyba wszystkie mają.

Proszę bardzo - trzeba rozwinąć oferty z LTE ultra: http://promocje.play.pl/4glteultra/?cid ... 701908:lte ultra:e_c&gclid=CIXXpO2zrdICFUvgGQodI4IPaQ
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: B618 w Play

Post autor: onken »

A sprawdzałeś może czy jest szansa zagregowac i 2100 ??

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
JERZYXY
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2017-02-01, 18:21

Re: B618 w Play

Post autor: JERZYXY »

Usuniecie mojego postu świadczy że na forum działa cenzor usuwający posty niewygodne dla jakiegoś ,,guru' Taki np. guru matek 451 pisze ewidentne brednie , że dla użytkownikow i jego niema znaczenia waga czy gabaryty routera B618!A producenci z jakiś nieznanych powodow dązą miniaturyzacji sprzętu.Niech cenzor teraz wykoloruje wypowiedz
,,guru''!Ale dla mnie to bez znaczenia.,,Psy szczekają karawana toczy się dalej...
sokoleokoo2
Stały użytkownik forum
Posty: 149
Rejestracja: 2010-08-15, 07:47
Lokalizacja: kraków

Re: B618 w Play

Post autor: sokoleokoo2 »

Musi agregować z 2100 bo u mnie na nadajniku jest 800 i 2100 wcześniej na e122 miałem max 2mb na e3131 do 5 teraz mam b618 w porywach do 90mb.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: B618 w Play

Post autor: onken »

Ok, ale idąc dalej, czy potrafi zagregowac 3 częstotliwości z 2100 włącznie , czyli 800+1800+2100 bo tylko takie u mnie są :/

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: B618 w Play

Post autor: matek451 »

A ten dalej swoje, żal czytać i patrzeć jak brnie dalej w te swoje głupoty wbrew temu co piszą inni. Kolego nie zauważyłeś że tu wypowiadają się ludzie, którzy mają ten router a nie tak jak ty, który widziałeś pudełko z nim i nic więcej. Przestań się ośmieszać z tymi wymiarami czy wagą routerów jako istotnymi warunkami przy wyborze sprzętu czy LTE ULTRA w Play. Twoje zdanie i wypowiedzi tutaj nikogo nie interesują i nic nie wnoszą do tematu. Nic dziwnego ze posty trafiają do kosza.
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: B618 w Play

Post autor: 3G_ »

onken pisze:A sprawdzałeś może czy jest szansa zagregowac i 2100 ??
Jest szansa, ale to kwestia posiadanego sprzętu. Jak pisałem mam LG G4 i on 2100 nie agreguje. Na pewno agreguje Samsung S7/S7 Edge. Co jeszcze nie wiem. Ktoś tu pisał, że mu agreguje telefon, który nie ma LTE800, co by sugerowało któraś z chińskich marek - np. Xiaomi. Jeśli chodzi o routery nie miałem do czynienia ze sprzętem powyżej cat.4, więc mogę się opierać jedynie na tym co inni piszą.

I tu parę rzeczy trzeba wyjaśnić. Przeczytałem sobie cały ten temat i widzę, że pojawiło się wiele nieścisłości, półprawd i zwyczajnych głupot :)
Pierwsza rzecz to MIMO 4x4. Nawet jeśli B618 rzeczywiście to wspiera, musi być jescze 4x4 po stronie stacji bazowej. Jak na razie to ciekawostka - jest jedna taką stacja i ma ją Orange na Pl. Politechniki.
Druga sprawa - ktoś tam pisał, że jak ten router nie agreguje 2100 to jest tylko cat. 6. Nieprawda, bo może agregować 2600+1800+800 i będzie cat.9. Chyba, że chodziło o takie przypadki, że na danej stacji Play nie ma np. 2600 i wtedy jeśli ten router rzeczywiście nie agreguje 2100 (tego tak do końca nie wiadomo, choć możliwe), to będziemy mieli na nim agregację 1800+800, czyli 2 pasma = cat.6. Ale sam sprzęt może agregować trzy nośne, a że akurat nie te, które ma dostępne na tej stacji to już inna bajka. W ogóle nawet jeśli on jest cat.11 to obecnie nie jest nam to do niczego potrzebne, gdyż w Polsce sieci agregują najwyżej 3 nośne, a więc wystarcza kat.9. Może w przyszłości ktoś uruchomi agregację czterech pasm.
No i jeszcze kwestia osiąganych prędkości vs. agregacja. Chodzi o to, że czasem ludzie piszą coś w stylu "miałem ileś tam to była agregacja". Wcale niekoniecznie - na obciążonym bts-ie można mieć mniejszą prędkość z agregacją niż na "pustym" bez niej. Np. na samym 2600 w Plusie i Playu zdarzały mi się wyniki rzędu 130 Mb/s. Żeby nie było wątpliwości co do braku agregacji to na urządzeniu cat.4. Także wszystko zależy od konkretnego miejsca i sytuacji. Żeby być pewnym co się z czym agreguje, przydałoby się jakieś potwierdzenie - czy B618 pokazuje co agreguje? W telefonach Samsunga łatwo to sprawdzić w service menu, w LG też - w Hidden menu. A jak nie ma jak sprawdzić to pozostaje wymuszanie konkretnych pasm, sprawdzanie jaka prędkość na każdym, a następnie porównanie z trybem auto, w którym powinna pojawić się agregacja. Ponieważ router ten chyba każdy ma z Playa i korzysta z Playa, w sieci tej maksymalne teoretyczne prędkości są następujące:
LTE800 - 37,5 Mb/s
LTE1800 - 75 Mb/s
LTE2100 - 37,5 Mb/s (w Wielkopolsce 75 Mb/s - przeznaczono pod LTE 10 MHz pasma zamiast 5 jak gdzie indziej)
LTE2600 - 150 Mb/s

I teraz jak wiadomo, że np. mamy na naszej stacji do dyspozycji tylko 1800 i 2100, a prędkość będzie rzędu 80 Mb/s to wiadomo, że agregacja zachodzi. Ale jeśli będzie to tylko 20 Mb/s, wcale nie jest to dowodem na brak agregacji, bo stacja może być obciążona i będzie np. 14 Mb/s na LTE1800 i kilka Mb/s na LTE2100. Albo będziemy daleko od stacji, przez co warunki odbioru będą słabe, przez co prędkości słabe, ale agregacja będzie.
Niektórzy chyba za dużo spodziewali się po tym LTE-A. Jest lepiej, ale to nie jest lekarstwo na wszystko. A w reklamach rzeczywiście jest to dodatkowy argument.
Szkoda też, że dostępny sprzęt wprawdzie agreguje coś tam, ale już którejś kombinacji nie. Dla mnie taki router z Playa powinien agregować każdą kombinację dwu- i trzypasmową 800, 1800, 2100 i 2600.
sokoleokoo2 pisze:Musi agregować z 2100 bo u mnie na nadajniku jest 800 i 2100 wcześniej na e122 miałem max 2mb na e3131 do 5 teraz mam b618 w porywach do 90mb.
No niekoniecznie, bo takie prędkości możesz osiągać na jednym pasmie LTE (ale to musiałoby być 2600), a przede wszystkim to E3131 nie ma w ogóle LTE tylko 3G, zresztą E122 chyba też, więc nie można porównywać prędkości LTE z tymi zabytkami. Także żaden dowód. Albo raczej agreguje Ci 1800+800, jest mało prawdopodobne by Twoja stacja nie miała 1800.
Oczywiście może i agreguje ten B618 pasmo 2100, ale to co piszesz nie jest potwierdzeniem.
onken pisze:Ok, ale idąc dalej, czy potrafi zagregowac 3 częstotliwości z 2100 włącznie , czyli 800+1800+2100 bo tylko takie u mnie są :/
Może być tak jak ktoś pisał o AC810 - agreguje trzy nośne, ale nie ma takiej kombinacji, w której byłoby 2100. Częstotliwość ta jest w tamtym sprzęcie wykorzystywana w agregacji dwupasmowej, np. 2100+800 i jeszcze jedna jakaś kombinacja była. Ale tutaj to są tylko przypuszczenia.

Niech mi ktoś pożyczy tego B618 to spróbuję sprawdzić co agreguje :D Znam taką stację, gdzie jest właśnie 800,1800,2100 i prędkości na każdym pasmie są dość przewidywalne, książkowe bym powiedział. A znalazłoby się i parę takich, co mają tylko 1800 i 2100.
matyss
Stały użytkownik forum
Posty: 50
Rejestracja: 2015-12-19, 10:17

Re: B618 w Play

Post autor: matyss »

heh miło że się zgadzasz z moimi wcześniejszymi wypowiedziami odnośnie MIMO 4x4, że w naszych polskich warunkach obecnie to tylko "ciekawostka", informacje odnośnie AC810 też ja tu podawałem potwierdzone zrzutem ekranu.
Ogólnie wszystko prawidłowo opisałeś, poza tym fragmentem "W ogóle nawet jeśli on jest cat.11 to obecnie nie jest nam to do niczego potrzebne, gdyż w Polsce sieci agregują najwyżej 3 nośne, a więc wystarcza kat.9. Może w przyszłości ktoś uruchomi agregację czterech pasm."
LTE cat 9 od cat 11 nie różni się ilością agregowanych pasm tylko zastosowaną modulacją cat 9 modulacja 64QAM cat 11 modulacja 256QAM.
Agregację 4 pasm (downlink) zapewnia dopiero cat 16 https://www.qualcomm.com/products/snapd ... 4g-lte/x16 , a 5 pasm (downlink) cat 18 https://www.qualcomm.com/products/snapdragon/modems/x20
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: B618 w Play

Post autor: wojteks »

JERZYXY pisze:Usuniecie mojego postu świadczy że na forum działa cenzor
Nikt nic tu nie usuwał (jeszcze) a obrażanie doświadczonych użytkowników nie jest tu mile widziane!
Nie pomagam na PW!
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: B618 w Play

Post autor: 3G_ »

matyss, Ok, nie będę się spierał, szczerze nie wnikałem za bardzo czym jest cat.11, bo jak wiemy niepotrzebna nam w tej chwili, ale widziałem gdzieś obrazki mówiące, że to agregacja czterech nośnych.
matyss
Stały użytkownik forum
Posty: 50
Rejestracja: 2015-12-19, 10:17

Re: B618 w Play

Post autor: matyss »

ŁW spoko ja, również nie odkryłem na nowo Ameryki :) jedynie podałem informacje takie jakie udało mi się znaleźć w sieci, chociaż wydaje mi się że z wiarygodnego źródła (strona Qualcomm) ale masz racje, że obecnie i tak ma to drugorzędne znaczenie która cat. LTE zapewni agregację 4 czy 5 pasm bo to jeszcze pieśń przyszłości jednak mam nadzieję że nie tak znowu odległej. Może już nie długo będzie można przetestować na Galaxy S8 agregację 2600+2100+1800+800 w Play (o ile Play zapewni taką możliwość).
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: B618 w Play

Post autor: onken »

Zastanawia mnie dlaczego w takim razie w softach w tych modelach CAT9 nie robią agregacji trzech pasm ale łącznie z 2100 ?

Myślałem tez nad zakupem Netgeara 810 o ile on to potrafi bo już nie wiem, pogubilem sie ;)

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: B618 w Play

Post autor: 3G_ »

Po prostu jest to kwestia kombinacji pasm do agregacji. Może ktoś uznał, że akurat takiej nie potrzeba. Zdaje się na Telepolis koledzy pisali, że Galaxy S7 agreguje 2100 w kombinacji 3-pasmowej, ale nie pamiętam jakie pasma oprócz 2100 wchodziły w grę.

No właśnie chyba matyss pisał, że 810 nie agreguje 2100 z dwoma dodatkowymi pasmami.

O, jest:
matyss pisze:onken na drugim foto które dodałem do poprzedniego postu masz pokazane wszystkie dostępne kombinacje agregacji na AC810S, tak jak już pisałem on agreguje z obecnie dostępnych pasm tylko L2100 + L800 a w przyszłości o ile zostanie uruchomione L900 to też będzie agregował L2100+L900 innych możliwości agregacji L2100 nie obsługuje.
Także nadzieja tylko w B618 :) Mam rodzinę, która korzysta z bts-a siejącego 800,1800,2100. Dopóki nie będzie sprzętu, który to wszystko połączy do kupy albo przynajmniej 1800+2100 (ta opcja interesuje mnie tylko przy rozszerzeniu 2100 do 10 MHz), niech siedzą na sprzęcie cat4, bo nie ma sensu wydać grubej kasy żeby doszło do podstawowego pasma raptem 5 MHz z LTE800, co przełożyby się na może ze 20 Mb/s więcej.
matyss
Stały użytkownik forum
Posty: 50
Rejestracja: 2015-12-19, 10:17

Re: B618 w Play

Post autor: matyss »

info odnośnie agregacji L2100 w możliwej kombinacji na Galaxy S7 podawał już kolega atento » 2016-07-08, 22:50 w tym temacie viewtopic.php?f=11&t=45734&start=15
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: B618 w Play

Post autor: 3G_ »

No ja nie pisałem, że Amerykę odkrywam :)
Z tym, że coś nie bardzo - w linku ani na grafice nie ma w ogóle B20 w CA, czyli LTE800.
ODPOWIEDZ