RBM - router a może antena?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
rafalekl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2017-01-02, 16:13

RBM - router a może antena?

Post autor: rafalekl »

Cześć,
U siebie w mieszkaniu korzystam z internetu LTE z RBMa wykorzystując Huweia B593, chciałbym taki sam internet sprawić rodzicom - do ich potrzeb powinien się sprawdzić świetnie.
Jest to dom jednorodzinny, testowałem ten router u nich - z poziomu parteru, z wewnątrz dwie kreski i 10-13Mbit w średnio stabilnie. Z poziomu strychu 4 kreski i nawet 50-60Mbps oraz dużo bardziej stabilnie.

Zastanawiam się jak ugryźć temat, najprostsza opcja to po prostu zakup takiego samego B593 (bo przetestowane) ale może warto np. kupić inny router i wysunąć antenę na dach?

Dom znajduje się w Lubartowie woj lubelskie, dokładnie pomiędzy dwoma BTSami Playa - LBR3301 i LBR3302.

Mogę wykonać dowolne testy z telefonu komórkowego czy to z routera - powiedzcie tylko konkretnie jakie.
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: RBM - router a może antena?

Post autor: ml13 »

Ale po co kupować drugi B593? Nie lepiej kupić jakiś lepszy router za tą cenę i sprowadzić łącze skrętką? Na strychu nie stanie się nic routerowi(temu B593). Na dwóch nadajnikach pracuje LTE2600Mhz, po prędkości podejrzewam, że na tej częstotliwości łapiesz sygnał. Anten na 2600 brak, rozwiązanie z routerem na strychu od strony bliższego/mniej obciążonego nadajnika zda egzamin.
Obrazek
rafalekl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2017-01-02, 16:13

Re: RBM - router a może antena?

Post autor: rafalekl »

ml13 pisze:Ale po co kupować drugi B593? Nie lepiej kupić jakiś lepszy router za tą cenę i sprowadzić łącze skrętką? Na strychu nie stanie się nic routerowi(temu B593). Na dwóch nadajnikach pracuje LTE2600Mhz, po prędkości podejrzewam, że na tej częstotliwości łapiesz sygnał. Anten na 2600 brak, rozwiązanie z routerem na strychu od strony bliższego/mniej obciążonego nadajnika zda egzamin.
Źle się wyraziłem, przepraszam.
B593 jest mój - używam go na stałe w swoim mieszkaniu a do rodziców wziąłem tylko po to żeby przetestować.
Mogę przeciągnąć skrętkę - nie jest to duży problem, ale wtedy pewnie lepiej zainwestować w sam router bez Wi-Fi i dodatkowy AP
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: RBM - router a może antena?

Post autor: ml13 »

Do LTE nie ma routerów bez Wifi, a co najwyżej modemy. Jeśli chcesz mieć dobre prękosci czemu nie, B593 używany to koszt mniejszy niż modem + antena (sam miałem kupować, ale znalazłem B315 za niższą cenę niż B593 :D ). Jeśli rodzice nie korzystają z WiFi, sprowadzisz łącze bez strat. Jeśli poczują taką potrzebę to dodajesz AP i po problemie. Jeśli dom nie jest duży B593 może go sam pokryje. Skrętka cat5 niby wystarczy, bo B593 i tak nie ma Gigabitowych złącz, a i nie sądzę by rodzice wykorzystywali. Dopłata do 5e nie jest duża, a zawsze może Ci się przydać.
Obrazek
ODPOWIEDZ