Router do PLAY LTE

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Tomek_1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2017-01-04, 00:31

Re: Router do PLAY LTE

Post autor: Tomek_1 »

Zainstalowałem aplikację Network cell info, ale jest takie mnóstwo informacji na kolejnych ekranach (GAUGE, RAW,PLOT,STATS,MAP), że kompletnie nie wiem o co chodzi. Zrzuty których ekranów miałbym wstawić żebyś mógł coś z tego wywnioskować ?
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Router do PLAY LTE

Post autor: radius »

Raw.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Tomek_1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2017-01-04, 00:31

Re: Router do PLAY LTE

Post autor: Tomek_1 »

To ja może pokażę dwa RAW-y. Pierwszy z pokoju gdzie planuję postawić router/modem:

Obrazek

I drugi RAW z miejsca gdzie mogę go alternatywnie postawić, ale wolałbym tą pierwszą lokalizację.
Proszę o interpretację, bo ja nie wiem na które parametry zwrócić uwagę i co one w praktyce oznaczają.

Obrazek
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Router do PLAY LTE

Post autor: radius »

RSRP i ECI. Po sektorze (dwie ostatnie cyfry) widać, że to LTE1800.

Jaki to telefon i jakie masz prędkości w aplikacji Speedtest by Ookla: https://mega.nz/#!K44DHRba!3IAAoMndc59T ... cuVoYYVAlg
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Tomek_1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2017-01-04, 00:31

Re: Router do PLAY LTE

Post autor: Tomek_1 »

Telefon Samsung Note 4.
Wykonałem - jak zaleciłeś - testy i w lokalizacji 1 wygląda to tak:
(Pojawiły się inne cyferki przy ECI - 240).
Ping przy trzech próbach wahał się między 34-36ms, DL - 15-17, UL - 5-10 Mb/s.

Obrazek

Obrazek

W lokalizacji 2 (zapasowej):
Średnie wartości: PING 39-41ms, DL - 10-17, UL - 3-7 Mb/s

Obrazek

Obrazek

A kto to jest "Neighbor #1" ? Czasem na ekranie pojawia się też Sąsiad(ka) #2 :roll:
Ostatnio zmieniony 2017-01-06, 21:10 przez Tomek_1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Router do PLAY LTE

Post autor: radius »

Wstaw screenshoot z *#0011#

Masz na nim ROOT?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Tomek_1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2017-01-04, 00:31

Re: Router do PLAY LTE

Post autor: Tomek_1 »

Nie mam ROOT-a.
Tomek_1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2017-01-04, 00:31

Re: Router do PLAY LTE

Post autor: Tomek_1 »

Podbijam, bo zakup routera nagli. Brak internetu w domu, to jednak upierdliwa sprawa. Czy na podstawie danych, które podałem możecie mi doradzić, który modem powinienem kupić ? Sam, to pewnie źle wybiorę, bo intuicyjnie. Jak już pisałem, biorę pod uwagę 3 opcje:
1. B315s-22 - jeśli tak, to od którego operatora ?
2. 5186 - jeśli tak, to od którego operatora ?
3. E3372s-153 plus TL-WR 1043 ND v2 - ale nie wiem czy bez ingerencji w oprogramowanie ten router będzie współpracował z E3372 ?
Bardzo proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Router do PLAY LTE

Post autor: radius »

Sam korzystam z opcji trzeciej i ją polecam wtedy i tylko wtedy, gdy nie masz agregacji pasm.

Nie sprawdziłeś tego.

B315 - jak wyżej. Choć można go kupić taniej niż modem i router, a po wgraniu zmodyfokowanego FW ma niemal te same możliwości.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Router do PLAY LTE

Post autor: dzejk »

3. opcja to zabawa we wgrywanie firmware do routera, a możliwe, że i do modemu.
Bierz stacjonarny router huawei, to będzie działał od ręki. Jak chcesz router przyszłościowy, który ma możliwość pracy na dwóch pasmach LTE jednocześnie, to bierz e5186, a jak chcesz po kosztach, to bierz dowolny b315.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Router do PLAY LTE

Post autor: radius »

Tylko, że WiFi z radia B315 do pięt nie dorasta TP-Link 1043ND.

Jeśli jedna kondygnacja to zapewne da radę.

U mnie wisi na II piętrze, a mam sygnał na I, parterze i w piwnicy.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Tomek_1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2017-01-04, 00:31

Re: Router do PLAY LTE

Post autor: Tomek_1 »

Serdecznie dziękuję za wasze wypowiedzi.
Właśnie obawiam się o zabawy we wgrywanie softów, dla kogoś niekumatego to jednak problem. Mam domek jednokondygnacyjny, ściany zbudowane z Ytonga, odległość od routera do najbardziej oddalonego miejsca na tarasie, to jakieś 10m przez 2 ściany. Przed zadaniem pytania w tym wątku przeglądałem forum i zauważyłem, że właśnie opcja 3 jest polecana, ale jak pisałem mam obawy czy podołam.
Jeśli chodzi o 5186, to nie sprawdzałem czy u mnie występuje agregacja (a może w przyszłości będzie ?) , bo po prostu nie wiem jak to sprawdzić. Wkleiłem tylko printscreeny z telefonu, mnie one nic nie mówią. Na ich podstawie nie da się ustalić czy jestem w obszarze agregacji pasm ? Jak pisałem roota w telefonie nie mam.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Router do PLAY LTE

Post autor: dzejk »

jak masz kasę, to bierz droższy model i tyle.
Tomek_1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2017-01-04, 00:31

Re: Router do PLAY LTE

Post autor: Tomek_1 »

dzejk pisze:jak masz kasę, to bierz droższy model i tyle.
Ok, tylko z której sieci , Play czy Plus warto kupić E5186 ?? W przypadku starszego B315 pisaliście sporo o "kastracjach" tego routera przez różnych operatorów. Czy w przypadku E5186 jest ważne z której sieci kupię ?
I jeszcze jedno pytanie - czy B315 i E5186 mają radia WiFi o podobnym zasięgu ? Chodzi mi o to, żebym kupując droższy model nie wpakował się w gorsze WiFi względem modelu B315.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6443
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Router do PLAY LTE

Post autor: onken »

Z T-Mobile kastrat. Unikaj jak ognia.

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: Router do PLAY LTE

Post autor: zurek »

Tomek_1 pisze: I jeszcze jedno pytanie - czy B315 i E5186 mają radia WiFi o podobnym zasięgu ?

Nie... E5186 ma dużo lepszy zasięg...
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
Tomek_1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2017-01-04, 00:31

Re: Router do PLAY LTE

Post autor: Tomek_1 »

Dobra, w takim razie skoro radio ma lepsze, to przyczajam się na 5186, unikając wersji T-Mobile. Play czy Plus w takim razie ? Jestem abonentem Play jeśli to ma jakieś znaczenie. Podpowiedzcie jeszcze ta kwestię, proszę, bo tylko to mnie wstrzymuje. Jak będę wiedział z której sieci lepsza wersja,to natychmiast zamawiam i może w ten weekend będzie w domku wreszcie internet :)
Tomek_1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2017-01-04, 00:31

Re: Router do PLAY LTE

Post autor: Tomek_1 »

Internetu chyba na weekend w domku nie będzie :( Nie umiem wybrać z której sieci router wybrać :mur: , żeby był jak najmniej zubożony i żebym nie miał problemów z ewentualną gwarancją, bo wyczytałem, że są problemy z uznaniem gwarancji jeśli sprzęt kupiło się na rynku wtórnym.
W tzw. międzyczasie, przeglądając forum, natrafiłem na ową tajemniczą kombinację *#0011#, wystukałem na klawiaturze telefonu i wklejam screeny, które mi oczywiście nic nie mówią. Ktoś, coś z tego potrafi wywnioskować w kwestii wyboru routera w mojej lokalizacji ?

Obrazek
Obrazek
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Router do PLAY LTE

Post autor: dzejk »

lte 2100, co ciekawe z już szerszym kanałem, sygnał słaby, ale obiecujący.
Skoro zdecydowałeś się na e5186, ale martwisz się o gwarancję, to kup od firmy, np. na allegro.
Tomek_1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2017-01-04, 00:31

Re: Router do PLAY LTE

Post autor: Tomek_1 »

Z gwarancją, to chodzi mi o to, że w którymś wątku wyczytałem, że bodajże w Orange był problem z reklamacją routera zgłoszoną przez nabywcę, który nie figurował na umowie abonamentowej (kupił router od osoby prywatnej na Allegro, ale z papierami). Zastanawiałem się czy wszyscy operatorzy robią takie problemy. Ostatecznie można by chyba wysłać router do Huawei pocztą i uniknąć bezpośredniej identyfikacji. Zresztą, to jakaś dziwna sprawa, uzależniać przyjęcie sprzętu do naprawy od tego czy przyniósł go pierwotny nabywca. Ale ok, załóżmy, że z tym sobie poradzę.
Nadal jednak nie wiem, którą wersję kupić: Play czy Plus ? Kurcze, aż mi głupio - trzeci raz powtarzam to samo pytanie i już sam nie wiem, czy jest ono tak bezgranicznie głupie, czy tak tak trudne, że nie mogę uzyskać odpowiedzi ? A zadałem je po przejrzeniu wątków o B315, z których wynika, że niby takie same routery, a jednak różnie wykastrowane przez różnych oparatorów. Jako laik, chciałbym uniknąć takiej sytuacji przy zakupie E5186. Lepiej spytać, niż popełnić głupotę z niewiedzy, bo routera nie kupuje się (w moim wypadku) na miesiąc czy pięć, ale na przynajmniej 2 lata (taką mam nadzieję).
dzejk pisze:...lte 2100, co ciekawe z już szerszym kanałem, sygnał słaby, ale obiecujący...
Dziękuję za twój wpis, tylko co to dla mnie kolego oznacza w kwestii wyboru routera ? Czy E5186 (na który się wstępnie zdecydowałem po waszych podpowiedziach), to dobry wybór biorąc pod uwagę założenia, które zawarłem w moich postach, czyli dobre radio i bezproblemowość oraz stabilne połączenie LTE i WiFi ?
Mario80
Stały użytkownik forum
Posty: 91
Rejestracja: 2016-10-07, 20:03

Re: Router do PLAY LTE

Post autor: Mario80 »

Tomek_1 pisze: problemów z ewentualną gwarancją, bo wyczytałem, że są problemy z uznaniem gwarancji jeśli sprzęt kupiło się na rynku wtórnym.
A co operatora interesuje kto reklamuje urzadzenie? POdstawa reklamacji jest dowod zakupu (aczkolwiek i to da rade obejsc powolujac sie na odpowiednie ustawy) i ew. karta gwarancyjna.

A jesli uzytkownik, ktory widnieje w bazie danego operatora z roznych przyczyn (wyjazd sluzbowy, wypadek, smierc) nie moze osobiscie zareklamowac urzadzenia, to operator sie ma wylac w tym przypadku? Nic podobnego.
Ja bym rzadal odmowy przyjecia na pismie i zglosil to do rzecznika praw konsumenta.
domenicos
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-01-02, 19:48

Re: Router do PLAY LTE

Post autor: domenicos »

Koledzy kupiłem B315 i działa bardzo ładnie. Ale będę brał rodzicom również telefon stacjonarny w Play, a chcę aby dało się używać cały czas telefonu analogowego. W tym celu muszę kupić bramkę GSM. Co możecie polecić w dobrych pieniądzach? Sprzęt będzie używany tylko i wyłącznie do tego co napisałem.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Router do PLAY LTE

Post autor: dzejk »

b315 ma voip, więc po co Ci bramka ?
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Router do PLAY LTE

Post autor: radius »

@Tomek_1 jaki to Samsung?

Jeszcze się nie spotkałem żeby CellID pokazywał....
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Konrad89
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2015-11-06, 10:54

Re: Router do PLAY LTE

Post autor: Konrad89 »

Podepnę się pod temat. Obecnie używam Huaweia E5372, a potrzebuję jakiegoś Routera stacjonarny do LTE Play'a do ok. 200zł (używki wchodzą w grę). Z tego co widzę to już od dłuższego czasu polecany jest B315, ale mimo upływu lat on nadal trzyma cenę i trzeba szykować ok. 300zł. Zainteresowałem się modelem B593, ale został określony jako eksponat muzealny ;) To jeszcze przyszedł mi do głowy model E5180. Coś doradzicie?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Router do PLAY LTE

Post autor: dzejk »

jak dobrze poszukasz na allegro, to b315 dostaniesz za ok. 250 zł.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router do PLAY LTE

Post autor: matek451 »

W technologii sprzętu LTE zmiany następują szybko, szczególnie jeśli chodzi o routery stacjonarne LTE i MiFi LTE. Powoli wypierają typowe modemy LTE pod USB. Sprzedawane na Allegro za około 200 zł B593 to zwroty z niemieckiego T-mobile. Ten operator oferował swego czasu 4-5 lat temu B593u-12( modem LTE 3 kat, "zasłynęły " na początku brakiem obsługi anten zew), FW jak to z T-mobile ubogie, na dodatek ten operator kastruje routery też sprzętowo. W Polsce był sprzedawany przez Plusa/CP w wersji z poprawionym FW. Drugi to nowszy B593s-12 czyli taki wykastrowany sprzętowo i softowo B593s-22, oferowany tez przez T-mobile Polska z polskim FW. Ogólnie mają swój wiek i biorąc pod uwagę dzisiejsze wymagania użytkowników i operatorów LTE ich zakup to budżetowa ostateczność. Za 250 -300zł można kupić B315s-22 z Plusa/CP/Play czy Orange (niebrandowany). Zarówno Plus jak i Play po uwagach użytkowników zaktualizowały FW w tym routerze. działa z LTEWatchH i Toolboxem.Oczywiście najtańszy jest ten B315s-22 z T-Mobile, czyli kolejny kastrat sprzętowy i softowy w wykonaniu T-mobile. E5180 to taki kompaktowy router domowy z LTE 4 kategorii. Jedynie wersja z Plusa/CP czyli F5180As-22 posiada złącza antenowe ale delikatne CRC9, do tego jeden port LAN 100Mb/s, 1xRJ45 do telefonu. Do kupienia za 150-200 zł. Nie bierze się wersji E5180s-22 z T-Mobile czy Play, te nie mają złącz anteny zewnętrznej. E5180As-22 współpracuje z LTEWatchH i Toolboxem co jest dużą zaletą. Jego poprzednikiem był hybrydowy E5170, z Play. Obecnie raczej nie do kupienia. To tyle jeśli chodzi o starsze modele stacjonarnych routerów Huawei.
Konrad89
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2015-11-06, 10:54

Re: Router do PLAY LTE

Post autor: Konrad89 »

Ogólnie sprzęt elektroniczny szybko się starzeje i zdaję sobie z tego sprawę. Potrzebuję czegoś co będzie mogło działać cały czas w prądzie, bo mój mobili czasem potrzebuje restartów, ponieważ lubi robić sobie zwiechy. Moje wymagania to takie, aby to miało dobry zasięg w domu (dwa piętra i łącznej powierzchni domu 120m2). Nadajnik mam w odległości 2,4km w linii prostej bez żadnych obiektów, które go zasłaniają. Oczywiście jestem otwarty na wszelkie propozycję i nie musi być to Huawei.
Pomyślałem o E5180, ponieważ w mojej okolicy jest do kupienia wersja As za 150zł.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router do PLAY LTE

Post autor: matek451 »

Żaden router pracujący z dopuszczalna prawem mocą 100mW nie pokryje skutecznym zasięgiem WIFi takiego domu. Optymalne to router na jednej kondygnacji i do niego dodatkowy AP na drugim. Połączone po LAN kablem lub transmiterami PLC po sieci elektrycznej. 2,4 km od BTS-a więc może być potrzebna antena zew. na wybrane pasmo. Jaki masz routerek mobilny? Brałeś pod uwagę podłączenie go do stacjonarnego routera z USB np. WR-1043v2/v3 z Gargoyle? Ten router ma bardzo dobry zasięg WiFi. Jeśli wybierzesz stacjonarny LTE to skłaniaj się raczej w kierunku B315. Ma więcej funkcji, Gigabitowy switch LAN/WAN, solidne złącza anten SMA. To lepszy router w twojej sytuacji niż E5180As-22.
Konrad89
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2015-11-06, 10:54

Re: Router do PLAY LTE

Post autor: Konrad89 »

W chwili obecnej Huawei E5372 daję neta na cały dom. Oczywiście nie na full kresek, ale daje możliwość korzystania. Jest on położony na piętrze i dodatkowo na 2m szafie. Co lepsze nawet zasięg mam na zewnątrz 5m od ścian pokoju, w którym leży. Głównym powodem jego wymiany jest to, że czasem muszę go resetować i czasem całkowicie wyłączać, aby nie leżał miesiącami włączony z podłączoną ładowarką :)
Zastanawiałem się nad anteną czy w ogóle mam jakiejś szanse liczyć na poprawę stabilności internetu
Test z dzisiaj z godziny 23:33
http://www.speedtest.net/my-result/5967675293
W ciągu dnia
http://www.speedtest.net/my-result/5954327566
a czasem tak
http://www.speedtest.net/my-result/5939361909
Myślę, że nie jest źle, ponieważ z tego samego nadajnika korzysta ponad 20 osób. Z anteną zewnętrzną jest problem, bo nie bardzo mam gdzie ją umieścić, aby wycelować w nadajnik.

Co do samego routera to widzę, że nie ma co kombinować tylko polować na B315.
ODPOWIEDZ