Huawei E5186 z PLAY (jak ustawić sztywne IP na LAN) + TP-Linki AP500 kablem + Rejestrator

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ipawq

Huawei E5186 z PLAY (jak ustawić sztywne IP na LAN) + TP-Linki AP500 kablem + Rejestrator

Post autor: ipawq »

Witam serdecznie
Zanim podpiszę umowę z PLAY Ultra LTE chciałem się dowiedzieć czy da radę do urządzenia HUAWEI E5186 podłączyć kablem urządzenia z przypisanymi IP, tzn chcę rozbudować sieć podłączając 2 AP-linki TP-LINK AP500, komputer stacjonarny, oraz rejestrator kablem LAN.
Dlatego E5186, bo Play ULTRA, bo porty LAN 1GB, jak w pozostałych urządzeniach.

Chcę aby była możliwość logowania do każdego urządzenia w sieci po IP. Czyli np.

huawei : 192.168.0.1
Ap500_1 : 192.168.0.2,
A500 _2 : 192.168.0.3
komputer_3: uzyskaj adres automatycznie
Rejestrator_4: 192.168.0.10
(Urządzeniom oczywiście mogę przypisać dowolne IP, z wyłączeniem DHCP) np. 192.168.8.2 itd. jeżeli o to chodzi

Oryginalnie w HUAWEI E5185 (strona konfiguracyjna tego routera to 192.168.8.1 ? Z tego co czytam w HUAWEI E5186 nie ma opcji wyłączenia DHCP i ustawienia Lan na stałe ?

Znalazłem taki temat :
Jest jakaś możliwość przypisania stałych IP dla urządzeń podłączonych do E5186 po wifi albo ethernecie?

Tylko taka że startowe DHCP przydzielanie adresu IP automatycznie ustawiasz sobie np. od adresu 192.168.0.20 i adresy od 192.168.0.2 do 192.168.0.19 masz wolne. Później już pozostaje na każdym komputerze ręcznie skonfigurować każdy komputer i ustawić konkretny adres IP. Ja mam B315 i nie ma możliwości rezerwacji IP dla danego MAC karty, E5186 pewnie ma tak samo.

Jak to rozumieć i wykonać w praktyce.

Piszą że : na najnowszym sofcie z LMT jest opcja rezerwacji stałych IP dla poszczególnych urządzeń. https://postimg.org/image/ys0y0zu5p/

Jaki soft mam pobrać? Jak będzie wyglądać konfiguracja.. wpisuje IP Huawei z mojej sieci, DHCP Disable i ma działać ?
Co znaczy ta zakładka u dołu STATIC IP, tam muszę coś dodawać?
Z tego co widzę są to ustawienia w WLAN, myślałem że te ustawienia LAN będą w zakładce ETHERNET
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E5186 z PLAY (jak ustawić sztywne IP na LAN) + TP-Linki AP500 kablem + Rejestrator

Post autor: barek16 »

Tak ustawienia są w opcjach WLAN ale dotyczą oczywiście również urządzeń podpiętych po LAN. Właśnie w tej tabelce wpisujesz MAC: PC, AP czy rejstratora i jaki adres (z puli dhcp lub spoza niej) to urządzenie ma dostać. W taki sposób na urządzeniach możesz zostawić automatyczne pobieranie adresacji, a ruter zawsze przypisze mu ten adres z tabelki. Minus taki że dodanie każdego urządzenia i zapisanie zmian to reboot rutera.
creep
Stały użytkownik forum
Posty: 71
Rejestracja: 2015-10-12, 08:33

Re: Huawei E5186 z PLAY (jak ustawić sztywne IP na LAN) + TP-Linki AP500 kablem + Rejestrator

Post autor: creep »

Musisz wrzucić soft od LMT, tylko on ma opcję przypisywania statycznego IP. Dodatkowo w menu Statistics masz tabelkę Device list gdzie są widoczne wszystkie aktualnie podłączone urządzenia.

Soft znajdziesz na moim repo, link poniżej w stopce.
maks87
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2018-03-06, 09:53

Re: Huawei E5186 z PLAY (jak ustawić sztywne IP na LAN) + TP-Linki AP500 kablem + Rejestrator

Post autor: maks87 »

Odświeżę stary temat, gdyż szukam info w jaki sposób na E5186 (z dystrybucji TMobile) można ustawić. Czy przez ostatni rok się coś zmieniło w tym temacie, czy dalej, tylko soft LMT ma taką opcję?
Wszędzie na forum trwają dyskusję nad różnymi wersjami softu itd, ale nigdzie nie znalazłem instrukcji jak taki soft wgrać i skąd go pobrać. Może ktoś pomóc?
creep
Stały użytkownik forum
Posty: 71
Rejestracja: 2015-10-12, 08:33

Re: Huawei E5186 z PLAY (jak ustawić sztywne IP na LAN) + TP-Linki AP500 kablem + Rejestrator

Post autor: creep »

maks87 pisze:Odświeżę stary temat, gdyż szukam info w jaki sposób na E5186 (z dystrybucji TMobile) można ustawić. Czy przez ostatni rok się coś zmieniło w tym temacie, czy dalej, tylko soft LMT ma taką opcję?
Wszędzie na forum trwają dyskusję nad różnymi wersjami softu itd, ale nigdzie nie znalazłem instrukcji jak taki soft wgrać i skąd go pobrać. Może ktoś pomóc?
Z tego co pamiętam to wciąż tylko LMT, max 10 adresów MAC.
Softy znajdziesz u mnie na repo, link w stopce.

Opis - viewtopic.php?f=11&t=45174&p=532434#p532434
maks87
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2018-03-06, 09:53

Re: Huawei E5186 z PLAY (jak ustawić sztywne IP na LAN) + TP-Linki AP500 kablem + Rejestrator

Post autor: maks87 »

Dzięki za odpowiedź. Jeśli można zdefiniować tylko 10 MACów to i tak temat mnie nie interesuje, bo potrzebuję trochę więcej. Szkoda, że na tak fajny router nie ma jakiegoś odpowiednio dobrego softu, z tak podstawową funkcją jak przypisanie IP do MAC.
aldii
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2019-10-01, 13:26

Re: Huawei E5186 z PLAY (jak ustawić sztywne IP na LAN) + TP-Linki AP500 kablem + Rejestrator

Post autor: aldii »

creep pisze:Musisz wrzucić soft od LMT, tylko on ma opcję przypisywania statycznego IP. Dodatkowo w menu Statistics masz tabelkę Device list gdzie są widoczne wszystkie aktualnie podłączone urządzenia.

Soft znajdziesz na moim repo, link poniżej w stopce.
Wiem, że to stary temat ale walczę z tym aby mieć możliwość przypisywania stałego IP urządzeniom w routerze E5186. Wgrałem soft od LMT z Twojego linku. Gdzie są te ustawienia przypisywania IP urządzeniom?
creep
Stały użytkownik forum
Posty: 71
Rejestracja: 2015-10-12, 08:33

Re: Huawei E5186 z PLAY (jak ustawić sztywne IP na LAN) + TP-Linki AP500 kablem + Rejestrator

Post autor: creep »

aldii pisze:Wiem, że to stary temat ale walczę z tym aby mieć możliwość przypisywania stałego IP urządzeniom w routerze E5186. Wgrałem soft od LMT z Twojego linku. Gdzie są te ustawienia przypisywania IP urządzeniom?
Ustawienia WLAN, DHCP i tam powinieneś mieć sekcję Static IP
aldii
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2019-10-01, 13:26

Re: Huawei E5186 z PLAY (jak ustawić sztywne IP na LAN) + TP-Linki AP500 kablem + Rejestrator

Post autor: aldii »

creep pisze:
aldii pisze:Wiem, że to stary temat ale walczę z tym aby mieć możliwość przypisywania stałego IP urządzeniom w routerze E5186. Wgrałem soft od LMT z Twojego linku. Gdzie są te ustawienia przypisywania IP urządzeniom?
Ustawienia WLAN, DHCP i tam powinieneś mieć sekcję Static IP
Wgrałem wersję pobraną od Ciebie LMT z dopiskiem LATEST. Nie widzę opcji ustawiania IP. W DHCP jest tylko możliwość wyłączenia DHCP.
aldii
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2019-10-01, 13:26

Re: Huawei E5186 z PLAY (jak ustawić sztywne IP na LAN) + TP-Linki AP500 kablem + Rejestrator

Post autor: aldii »

aldii pisze:
creep pisze:
aldii pisze:Wiem, że to stary temat ale walczę z tym aby mieć możliwość przypisywania stałego IP urządzeniom w routerze E5186. Wgrałem soft od LMT z Twojego linku. Gdzie są te ustawienia przypisywania IP urządzeniom?
Ustawienia WLAN, DHCP i tam powinieneś mieć sekcję Static IP
Wgrałem wersję pobraną od Ciebie LMT z dopiskiem LATEST. Nie widzę opcji ustawiania IP. W DHCP jest tylko możliwość wyłączenia DHCP.
Nie widzę ustawień WLAN.
ODPOWIEDZ