Jaki router z 2 antenami + modem LTE + zewnętrzna antena kierunkowa

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Raiven
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2017-01-09, 14:13

Jaki router z 2 antenami + modem LTE + zewnętrzna antena kierunkowa

Post autor: Raiven »

Cześć wszystkim :)

Wujek szuka sprzętu jak w temacie. Lokalizacja to Zwola Poduchowna. Najbliższe maszty są w Miastkowie Kościelnym od T-Mobile i Aero 2 (http://beta.btsearch.pl/?dataSource=uke ... 36&zoom=14). W mieszkaniu Aero i Cyfrowy Polsat osiągają na pobieraniu do 3-4 Mb i sygnał LTE jest bardzo słaby. Orange jest znikomy, nie ma stabilnego LTE oraz góra 1Mb w pobieraniu. Samo mieszkanie to parter oraz poddasze. Wujek myślał, aby może router dać na poddaszu co by równo WiFi po parterze rozprowadzało, a zewnętrzną antenę na dach. Wtedy również sam kabel byłby krótszy.

Prosiłbym o porady :).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router z 2 antenami + modem LTE + zewnętrzna antena kierunkowa

Post autor: matek451 »

Zrób testy Orange i T-Mobile na telefonie LTE na zewnątrz. Użyj aplikacji Network Cell Info, pokaże ci parametry sygnału i eBNB BTS-a z którego korzystasz. Orange i T-Mobile maja kilka pozwoleń na własne LTE800 w tym rejonie. u tych operatorów bierze się abonament ze sprzętem. Lepszą ofertę i sprzęt ma Orange.
Raiven
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2017-01-09, 14:13

Re: Jaki router z 2 antenami + modem LTE + zewnętrzna antena kierunkowa

Post autor: Raiven »

Osobiście nie mogę, trochę daleko mam. Przed chwilą dzwoniłem do wuja, wychodził z telefonem i orange, ale tylko 3G łapał. Natomiast ostatnio kolega do niego podjechał ze swoim modemem i kartą T-Mobile. Do modemu podłączyli antenę ATK-20 (http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_20-e ... _A7025.htm) z której wujek korzystał przy Aero skierowaną na Miastków i prędkość dochodziła do 35Mb :). Powiedziałem mu, żeby kolega znowu się zjawił i sprawdził Orange. Jest szansa, że Orange będzie odbierać z nadajnika T-Mobile w ramach Networks? W wolnej chwili wejdzie na dach i przestawi antenę na Żelechów, tam jest trochę większy wybór.

Ogólnie jeżeli chodzi o samą ofertę internetu to pewnie stanie na Orange/njumobile lub T-Mobile. Kwestia sprzętu. Jeżeli wujek zostawiłby tą antenę ATK-20 to który modem oraz router polecasz? Myślał o kupnie używanego Huawei e3372 bo taki kolega przywiózł i działało. Jeżeli na tym modemie by stanęło to jaki router?

Pozdro
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router z 2 antenami + modem LTE + zewnętrzna antena kierunkowa

Post autor: matek451 »

Zrób test Orange z Żelechowa, antena ATK-20 pracuje tez w paśmie 800MHz i służy do LTE800. BTS LTE800 Orange w Żelechowie raczej działa. Inne jest tez w Mysłowie. W Żelechowie jest tez pozwolenie na LTE800 T-Mobile. Mozliwe ze działa też LTE800 na BTS-ie Play. W Orange jeśli abonament to Internet LTe dla domu za 59,90 i w nim router z LTE-A czyli MF286 za 0 zł (wart jest 500-600 zł). W T-mobile raczej też abonament ze sprzętem. minimum to B315, choć ponoć oferują już z LTE-A czyli E5186. Nju bez sprzętu ale niech wuj kupi router z wbudowanym modemem LTE za około 250-300 zł kupi B315. Antena ATK-20 zostaje, do LTE800 potrzebna druga .
Raiven
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2017-01-09, 14:13

Re: Jaki router z 2 antenami + modem LTE + zewnętrzna antena kierunkowa

Post autor: Raiven »

Temat szybko się posuwa z braku wolnego czasu - wujek dzisiaj kupił modem Huawei E3372h-153 za 100 złociszy, więc dobieram mu router. Podobno Asus RT-AC51U dobrze działa z tym modemem, nie jest za drogi i ma 2 zewnętrzne anteny co by lepiej pokryć mieszkanie sygnałem.

Czyli radzisz, aby dokupić drugą ATK-20, obie wpiąć w modem i ustawić na Żelechów?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router z 2 antenami + modem LTE + zewnętrzna antena kierunkowa

Post autor: matek451 »

Nie miał problemów to kupił E3372h-153 na dodatek nie wiadomo w jakiej wersji. Słabo wydane 100 zł. Asusy i modemy LTE to zawsze zagadka. Rozwiązanie z E3372h-153 i routerem do jego obsługi to proszenie się o kłopoty. Pomijam te kiepskie złącza antenowe w modemie. Takie rozwiązania to dla ludzi , którzy potrzebują zaawansowanych ustawień sieciowych, lubią się bawić w zmianę FW itp, itd. Dla laika nie polecam. A 2 anteny w Asusie nie mają nic wspólnego z lepszym zasięgiem WiFi. Pracują w MIMO i zapewniaja pracę w pełnym N na WiFi 2,4GHz.( W teorii 300Mb/ s w obydwie strony).
Raiven
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2017-01-09, 14:13

Re: Jaki router z 2 antenami + modem LTE + zewnętrzna antena kierunkowa

Post autor: Raiven »

Z innych wersji znalazłem tylko jeszcze e3372s-153, starszą, mającą problemy z niektórymi routerami. Kupiony e3372h-153 jest z reguły trochę chętniej polecany i na takim modelu kolega sprawdzał u wuja tego T-Mobile. Co do podanego Asusa to jest model (z tego co doczytałem) dla osób, które chcą aby działało po wyjęciu z pudełka. Tutaj można, ale nie trzeba zmieniać softu. Wujek właśnie chce aby coś działało bez zabawy i możliwie najtaniej. Modem kupił, więc chyba już go nie sprzeda ;). Jeżeli nie znajdę lepszej alternatywy dla tego routera to taki chyba zamówi.

A wcześniej dobrze zrozumiałem, aby dokupić drugą ATK-20, obie wpiąć w modem i ustawić na Żelechów?

Pozdro
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router z 2 antenami + modem LTE + zewnętrzna antena kierunkowa

Post autor: matek451 »

A skąd takie informacje,że h-153 to lepszy wybór niż s-153 ? Bo na pewno nie z tego forum, "słynne" już problemy ze zmianą FW na h-153. Kluczowe przy doborze routera do obsługi tego modemu to jego wersja, zwykła czy HiLink? Routery Asusa i jego działanie bezproblemowe z modemami LTE, szczególnie na OFW to jakiś żart, z tego co pamiętam to do E3372h-153 na AC51U zmieniali OFW na Padavan. Wujek chciał mieć bezproblemowe działanie to mógł sobie kupić B315, tanio bo już za 250 zł, do tego działa z LTEWatchH czy Toolboxem , pozwalają na wybór pasm LTE. Zrobił wszystko akurat odwrotnie. Testy z Żelechowa może zrobić na tej jednej ATK-20
Raiven
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2017-01-09, 14:13

Re: Jaki router z 2 antenami + modem LTE + zewnętrzna antena kierunkowa

Post autor: Raiven »

Chyba zwykła wersja. Na obudowie brand Playa, po podłączeniu urządzenia chce się odpalać setup.exe, ale jeden program do łączenia się jest zainstalowany i działa.

A co do mojego źródła to tutaj:
http://forum.jdtech.pl/Watek-jaki-route ... awei-e3372
http://forum.jdtech.pl/Watek-asus-rt-ac ... e3372s-153
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router z 2 antenami + modem LTE + zewnętrzna antena kierunkowa

Post autor: matek451 »

Na tym samym forum znajdziesz jeszcze wiele innych opinii na temat Asusa, modem to raczej E3372s-153. W żadnej z tych dyskusji nie napisano, że działają z nim h-153, na dodatek w wersji zwykłej na OFW. Częstym problemem na tym FW jest praca modemu w trybie RAS, mniejsze prędkości niż na samym modemie bezpośrednio w komputerze . Ogólnie to na temat Asusów i modemów LTE napisano wiele ale trudno stwierdzić, że są to routery które od ręki działają z modemami LTE. Warto zapoznać się z tematami na https://openlinksys.info/forum/index.php Co do AC51U to moja opinia na temat routera, który ma radio w AC a do tego porty LAN 100Mb/s, to żart z użytkownika . Ale jak wuj chce taki z E3372h-153 z Play to życzę mu powodzenia.
Raiven
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2017-01-09, 14:13

Re: Jaki router z 2 antenami + modem LTE + zewnętrzna antena kierunkowa

Post autor: Raiven »

Kurcze, faktycznie. Jeszcze w tym temacie coś znalazłem (http://forum.jdtech.pl/Watek-asus-rt-ac ... e3372h-153) post #9 użytkownika @@Maciek@@. Nie wiem dlaczego miał Padavana, ale wgrał oryginalny najnowszy i działa. Na następnej stronie napisał, że ma nie-HiLinkową wersję. Będę musiał jeszcze trochę poczytać, ewentualnie poszukać innego routera do tego modemu skoro już kupiony jest...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router z 2 antenami + modem LTE + zewnętrzna antena kierunkowa

Post autor: matek451 »

Dlatego napisałem że dla użytkownika oczekującego od routera działania typu włącz i korzystaj lepszy jest router z wbudowanym modemem LTE. Nie bez znaczenia jest też fakt ze B315, B593 czy inne stacjonarne routery mają solidne złącza antenowe SMA(ż), nie wymagają konektorów antenowych( kable od anten maja złącza SMA(m). Wśród budżetowych routerów z USB trudno znaleźć taki, który działa bez problemów z modemami LTE na OFW. Dlatego zaawansowani użytkownicy, którzy je kupują korzystają z reguły z alternatywnego FW.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Jaki router z 2 antenami + modem LTE + zewnętrzna antena kierunkowa

Post autor: radius »

Raiven pisze:...Podobno Asus RT-AC51U...
Jest i tutaj coś: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=505296#p505296
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Raiven
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2017-01-09, 14:13

Re: Jaki router z 2 antenami + modem LTE + zewnętrzna antena kierunkowa

Post autor: Raiven »

Tylko dotyczy modelu e3372s-153. Ale znalazłem też coś takiego odnośnie modelu h - viewtopic.php?p=536829#p536829 - ostatnie 2 posty.
ODPOWIEDZ