dobór routera do domu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dario444
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2009-11-24, 19:32
Lokalizacja: lublin

dobór routera do domu

Post autor: dario444 »

Witam.

Korzystam aktualnie z usługi internetu LTE w sieci Plus za pośrednictwem routera HUAWEI B315. Dotychczas urządzenie zapewniało mi dostęp do sieci w całym mieszkaniu, niestety po przeprowadzce do nowego domu urządzenie nie potrafi zapewnić mi wystarczającego poziomu sygnału WiFi w całym domu.

Poszukuję więc jakiegoś konkretnego rozwiązania wskazanego problemu. Do głowy przychodzą mi następujące pomysły:
1. zastosowanie wzmacniacza sygnału wifi np. Netgear EX2700 lub podobnego.
2. zastosowanie routera + modemu USB, np. ASUS RT-AC1200G+ + modem USB działający z tym modelem
3. inne sensowne rozwiązanie.


Od razu dodam, że próbowałem różnych lokalizacji routera w domu, niemniej jednak najkorzystniejsze ulokowanie routera w domu [pod względem maksymalnego pokrycia zasięgiem WiFi], wiąże się przede wszystkim ze znaczącym spadkiem jakości sygnału LTE.

Proszę o sensowne propozycje rozwiązania mojego problemu.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: dobór routera do domu

Post autor: matek451 »

Zasięg LTE i jakość sygnału zapewnia zewnętrzna antena na wybrane pasmo. Szukanie zasięgu LTE i ustawianie routera w miejscu gdzie jest znośny sygnał to prowizorka, a co do WiFi to jedyne sensowne rozwiązanie to dodatkowy AP podpięty do B315 po LAN, kablem lub transmiterami PLC po sieci elektrycznej.
dario444
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2009-11-24, 19:32
Lokalizacja: lublin

Re: dobór routera do domu

Post autor: dario444 »

Zasięg i jakość sygnału LTE jest ok, nie trzeba z tym nic kombinować. Co do dalszych rozwiązań typu AP po LAN lub PLC też odpada. Żyjemy w XXI wieku, więc stawiam na rozwiązanie bezprzewodowe.

Po drugie, wiekowy router pentagram cerberus [rok produkcji 2007] daje radę wysłać sygnał do każdego pomieszczenia w domu, to nowy router typu ASUS RT-AC1200G+ powinien chyba sobie poradzić dużo lepiej.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: dobór routera do domu

Post autor: matek451 »

Wiesz wszystko najlepiej to po co pytasz? Przy prawidłowym sygnale LTE wewnątrz domu( niewielka odległość od BTS-a) wybór miejsca ustawienia routera LTE nie ma wielkiego znaczenia na parametry sygnału. Sam sobie przeczysz, wszak piszesz że router musi stać w jakimś magicznym miejscu bo inaczej drastycznie spada jakość sygnału LTE. Robiłeś w ogóle jakieś pomiary parametrów sygnału LTE? Naoglądałeś się za dużo reklam i naczytałeś za dużo bzdur o WiFi jakie wypisują marketingowcy producentów sprzętu. Nic to nie ma wspólnego z XXI wiekiem. Prawa fizyki są niezmienne, działanie WiFi w zabudowie to zagadka, zależy od wielu czynników. Producenci sprzętu obiecują wiele ale jakoś nie wspominają , że są ograniczani nowymi dyrektywami, które ograniczają moc radia stosowanego w sprzętach domowych SOHO a to ma podstawowy wpływ na zasięg WiFi. Era starych routerów prażących z mocą 1-2W dawno minęła, standardowe routery pracujące z mocą 100mW maja problemy ze skutecznym pokryciem dużych, kilku kondygnacyjnych domów. Dlatego proponują repeatery, które mają duże ograniczenia i są zawodne. Poprowadzenie sieci kablowej w domu to podstawa i jest objawem wiedzy i zdrowego rozsądku. Ogólna zasada, która niezmiennie obowiązuje przy budowie sieci to tam gdzie konieczne prowadzimy kable, urządzenia mobile łączymy po WiFi. Jak masz kasę to kup do B315 dodatkowy Ubiquiti Unifi AP i połącz go po LAN i umieść w centralnym miejscu.To sprzęt zupełnie innej klasy https://dl.ubnt.com/datasheets/unifi/UniFi_AP_DS.pdf
dario444
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2009-11-24, 19:32
Lokalizacja: lublin

Re: dobór routera do domu

Post autor: dario444 »

Daruję sobie twój złośliwy ton wypowiedzi, gdyż zależy mi na rozwiązaniu problemu, a nie na bezsensownej wymianie uszczypliwości.

Skupiając się jednak na meritum problemu, nie mogę usytuować dotychczas użytkowanego routera w taki sposób, aby zasięgiem w sposób optymalny pokrył mi cały dom. Powyższe wynika przede wszystkim z rozkładu pomieszczeń oraz ulokowania względem BTS sieci. Po drugie, a właściwie po pierwsze, pomiary sygnału LTE były wykonane, bo inaczej postawiłbym router gdzie popadnie, mając tylko na względzie moc sygnału Wifi, niezależnie od wyboru magicznego punktu i tak byłaby ona niewystarczająca.

Skoro stary Pentagram działający w standardzie 802.11g, który nadaje z mocą 100mW [antena 12 dBi, dane z panelu urządzenia, istniej możliwość smażenia z mocą 200mW] pozwala pokryć zasięgiem pomieszczenia w których korzystam z internetu, to nie uda mi się dobrać nowego urządzenia, obsługującego najnowsze technologie typu standard N, mającego co najmniej dwie anteny zewnętrzne ok. 5 dBi każda. Czyli mam rozumieć że te wszystkie technologie są nic nie warte, a anteny zewnętrzne odpowiadające za emisję sygnału WiFi nic nie dają lub dają tyle samo co wbudowana antena w B315?

A tak z zupełnie innej beczki, dlaczego repeatery są zawodne?? Na forach internetowych, każde pytanie o jakikolwiek repeater kończy się argumentami o "zawodności" takiego urządzenia.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: dobór routera do domu

Post autor: matek451 »

Technologie są warte, sprzęt działa na nowych pasmach ale dużo w tym marketingu. WiFi to indywidualna sprawa, wszystko zależy od warunków w domu. Tylko testy sprzętu w konkretnym domu pokażą jak jest faktycznie. Dlatego mimo zachwytu technologią bezprzewodową kabel nadal egzystuje i ma się dobrze. Moc skręcona na 100mW to wymóg prawny ale i kwestia szkodliwości promieniowania. Stare routery miały większe moce ale to przeszłość, możesz próbować kupować w/w urządzenia , czy np. WR-1043v3, który słynie z zasięgu na 2,4GHz ale nikt nie da ci gwarancji że pokryją ci skutecznym zasięgiem WiFi cały dom. Nie wiemy jak duży, z czego, jaki układ pomieszczeń, stropy itd. Przed zakupem trzeba zrobić pomiary sygnału z B315 za pomocą WiFi Analyzera w skrajnych pomieszczeniach. Ogólna zasada mówi że do skutecznego, stabilnego działania poziom sygnału musi być około -70dBm. Pamiętaj też że słabszy sygnał radiowy to niższe prędkości. Jak chcesz urządzenia o większej mocy to kup od razu Unifi, masz kilka do wyboru. Router ci nie potrzebny bo masz B315. Repeater to urządzenie wykorzystujące jedno radio do odbioru i dalszej transmisji, na dodatek w dwóch kierunkach. Wymaga ustawienia w miejscu gdzie sygnał z routera wynosi około -70dBi, podatny na zakłócenia przez co jest mało stabilny. No i z założenia obniża prędkości o połowę.
dario444
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2009-11-24, 19:32
Lokalizacja: lublin

Re: dobór routera do domu

Post autor: dario444 »

Trochę poczytałem o urządzeniach PLC, i wydaje mi się że może to być opcją rozwiązania mojego problemu. Niestety jest małe ale, gdyż nie znam nikogo kto z takiego dobrodziejstwa korzysta. Czy korzystałeś z jakiegoś konkretnego modelu który mógłbyś polecić??
dario444
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2009-11-24, 19:32
Lokalizacja: lublin

Re: dobór routera do domu

Post autor: dario444 »

Nabyłem zestaw Tp-link TL-WPA4220KIT - dwa adaptery, z czego jeden działa też po WiFi. Bomba. Wszystko działa szybko i sprawnie, a cały dom został pokryty zasięgiem WiFi. Brak różnicy w jakości połączenia pomiędzy połączeniem WiFi z routerem Huawei, a adapterem Tp-linka. Polecam każdemu z podobnym problemem.
ODPOWIEDZ