Huawei E3372 Cyfrowy Polsat LTE wybór anteny

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
nothrim
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2017-02-10, 10:58

Huawei E3372 Cyfrowy Polsat LTE wybór anteny

Post autor: nothrim »

Cześć,
Jako, że sam jestem w temacie zielony(oprócz szczątkowej wiedzy pozbieranej po forach w ciągu poprzedniego tygodnia),
to proszę Was o pomoc w doborze anteny LTE do mojej konfiguracji.
Teraz garść informacji:
Modem:
Huawei E3372

Dostawca
Cyfrowy Polsat/Plus LTE Bez limitu
Miejsce zamieszkania:
Lublin, Bursztynowa 32
Dodatkowe informacje:
Wynajmuje tu pokój i mieszkam na parterze więc ewentualna antena mogłaby być umieszczona jedynie na balkonie/wewnątrz pokoju.
Jeśli chodzi o moje własne badania to:
Typowy wynik speedtestu z laptopa w środku pokoju
s1.PNG
A tu po wyjściu na balkon połączony z moim pokojem
s2.PNG
Stąd moje chęci na antenę, ponieważ uznałem ,że nawet słaba antena lecz wystawiona na zewnątrz zwiększy prędkość internetu o te 10-15 Mb/s

Badałem trochę okolicę na mapkach nadajników ale nie mogę dojść do tego, który z nich jest używany przez plusa gdyż w mojej okolicy są głównie nadajniki zewnętrznych firm.

Jeśli chodzi o wyniki LTEWatch:
Auto:
s3.png
800:
800stats.PNG
800speed.PNG
1800:
1800stats.PNG
1800speed.PNG
Z tego co czytałem przy częstotliwość 800 zatrzymuje się na około 40-50 Mb/s stąd jako mój pierwszy strzał taka antena:
http://www.cybertech.com.pl/p130,antena ... -mimo.html
Proszę o radę i z góry dziękuje za wszystkie pomocne odpowiedzi.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Huawei E3372 Cyfrowy Polsat LTE wybór anteny

Post autor: dzejk »

pokaż cell-id z programu ltewatch, to poznasz nadajnik.
Dwa ostatnie speedtesty pokazują zapchany nadajnik.
nothrim
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2017-02-10, 10:58

Re: Huawei E3372 Cyfrowy Polsat LTE wybór anteny

Post autor: nothrim »

Tutaj cell_id przy nowym połączeniu na auto. Nie mogłem dodać załącznika do odpowiedzi więc wrzucam zewnętrzny hosting.
http://imgur.com/a/R2ywV
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Huawei E3372 Cyfrowy Polsat LTE wybór anteny

Post autor: dzejk »

Lublin, Jutrzenki 22.
nothrim
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2017-02-10, 10:58

Re: Huawei E3372 Cyfrowy Polsat LTE wybór anteny

Post autor: nothrim »

Czyli z tego wynika, ze plus w Lublinie korzysta z nadajnikow Sferii, ktore sa na pasmie 800 tak?
Czy istnieje jakas zewnetrzna firma na pasmie 1800, do ktorej moglbym probowac sie podpiac?
Jesli nie i nie ma to sensu to prosze o polecenie anteny do pasma, 800 tak aby pasowala do moich potrzeb przedstawionych w pierwszym poscie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei E3372 Cyfrowy Polsat LTE wybór anteny

Post autor: matek451 »

A co chcesz osiągnąć z LTE w Plusie? Ostatnie screeny zarówno na LTE1800 gdzie Plus korzysta z sieci Aero2 jak i na LTE800Sferii pokazują przeciążenie BTS-a. Na Jutrzenki są pozwolenia dla obydwu. 5MHz pasma w MIMO dla Sferii to teoretycznie DL do 37Mb/s, w LTE1800Aero2 jest 4 razy więcej. W praktyce prędkości oprócz parametrów sygnału zależą od obciążenia stacji bazowej. Na LTE800 parametry sygnału lepsze ale to normalne. Należy zrobić test prędkości pod BTS-em w godzinach szczytu. Zarówno dla LTE800 i LTE1800 od twojej strony. W ten sposób poznasz jakie prędkości zapewnia ten BTS przy prawidłowym sygnale LTE.Po tym decyzja co do wyboru anteny. Wybrałeś kiepsko jeśli chodzi o operatora i fatalny sprzęt.
nothrim
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2017-02-10, 10:58

Re: Huawei E3372 Cyfrowy Polsat LTE wybór anteny

Post autor: nothrim »

Fatalny sprzet tzn modem? Moglbym go wymienic na cos lepszego przy okazji kupna anteny, bralem plusa ze wzgledu na SmartDom gdyz i tak korzystam z tv w cyfrowym polsacie.
Dzisiaj wieczorem postaram sie dorzucic jakies dokladniejsze testy.
nothrim
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2017-02-10, 10:58

Re: Huawei E3372 Cyfrowy Polsat LTE wybór anteny

Post autor: nothrim »

Pojechałem pod nadajnik na Jutrzenki 22, speedtest robiony w okolicach 17:45
800:
800s.PNG
1800:
1800s.PNG
Więc myślę jest o co walczyć jeśli kupno anteny pozwoli mi na prędkość z rzędu 20-30 Mb/s w porównaniu do 8-11 Mb/s , tak jak mam zazwyczaj teraz
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Huawei E3372 Cyfrowy Polsat LTE wybór anteny

Post autor: dzejk »

zrób test trochę później i jeśli nadal będzie znośnie, to na pasmo 1800 MHz polecana antena to http://cybertech.com.pl/p129,antena-dua ... -mimo.html lub http://cybertech.com.pl/p130,antena-dua ... -mimo.html i kable na metry.
nothrim
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2017-02-10, 10:58

Re: Huawei E3372 Cyfrowy Polsat LTE wybór anteny

Post autor: nothrim »

Byłem dzisiaj chwilę po 19 i prezentuje się nadal w porządku.
15ss.PNG
Stąd moje ostatnie pytanie, przy jakiej długości kabla następują odczuwalne straty na jakości, zastanawiam się czy nie <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> dłuższego kabla na wypadek jakbym musiał kiedyś przenieść antenę w inne miejsce, czy lepiej zmierzyć wszystko i brać jak najmniej?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Huawei E3372 Cyfrowy Polsat LTE wybór anteny

Post autor: dzejk »

Ile tego kabla potrzebujesz? Ta droższa antena (o większym zysku) da radę z 10m kablami.
nothrim
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2017-02-10, 10:58

Re: Huawei E3372 Cyfrowy Polsat LTE wybór anteny

Post autor: nothrim »

Będę ją wystawiał na balkonie więc myślę ,że 5m to absolutny maks jako, że balkon jest bezpośrednio przy pokoju a router zwykle i tak stoi na parapecie.
ODPOWIEDZ