Netgear Nighthawk M1

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
emmaciek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2011-08-06, 20:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Netgear Nighthawk M1

Post autor: emmaciek »

interesuje mnie jednak inna sprawa - czy operator moze ograniczyc w jakis sposob agregowanie pasm czy jest to tylko kwestia sprzetowa? tzn jak mam sprzet obslugujacy wszystkie cztery pasma i pasma sa dostapne na BTSie to czy z automatu zwiekszy mi sie predkosc przesylu czy nie koniecznie.
i drugie pytanie ktory z operatorow jest najlepszy (najszybszy) jezeli chodzi o LTEa?
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Netgear Nighthawk M1

Post autor: piotrzet »

Jeśli sieć i stacja ma 4CA to operatorzy obecnie jakiś blokad na to nie stosują. Co do modulacji gdzie jest najszybciej zależy od miasta. Bo np w takim Białymstoku Plus testuje 4CA+ 256QAM co daje 750 Mb/s ale to tylko Białystok. Natomiast N! czyli Orange albo T-Mobile mają 4CA+ 256QAM co daje 598 Mb/s ale w dużo większej ilości miast Warszawa, Poznań, Kraków itd.
varico
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 403
Rejestracja: 2014-08-02, 10:17
Lokalizacja: Polska

Re: Netgear Nighthawk M1

Post autor: varico »

Nie rozumiem tego lamentowania w internecie na temat braku 800Mhz w jakimkolwiek urzadzeniu (telefon czy router). Przeciez transfer na tym pasmie jest mega zalosny wiec po co komu ta czestotliwosc?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Netgear Nighthawk M1

Post autor: matek451 »

Po to żeby móc w wielu lokalizacjach mieć dostęp do LTE. To pasmo zasięgowe i dociera tam gdzie brak zasięgu z wyższych pasm LTE. Gdyby nie ono to mieszkańcy większości wsi i miasteczek mogliby o LTE jedynie pomarzyć. A LTE800 z 10MHz w MIMO2x2 w Orange czy T-Mobile działa ogólnie poprawnie. gorzej w Play i Plusie gdzie jest tylko 5MHz na LTE800( w Plusie zastępują to pasmo własnym LTE900 też na 5MHz).
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Netgear Nighthawk M1

Post autor: ja.michal »

Czasami samo LTE1800 nie dochodzi, a LTE800 jest pasmem podstawowym w agregacji i wtedy LTE800+LTE1800 daje elegancki wynik. Dlatego potrzebne czasem LTE800 by mieć w ogóle możliwość agregacji innego pasma.
a2000adam
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2018-06-13, 11:13

Re: Netgear Nighthawk M1

Post autor: a2000adam »

Na ebay fajna oferta 174USD https://www.ebay.com/p/Unlocked-NETGEAR ... 4007376854
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Netgear Nighthawk M1

Post autor: onken »

Tylko jakoś nikt nie chwali tego sprzętu ;)

A do tego to wersja USA czyli bez LTE 800...

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Netgear Nighthawk M1

Post autor: piotrzet »

Startuje sprzedaż w Play 1299zł bez abonamentu lub śmieszne maksymalnie 50GB w cenie 569zł za M1 i 60zł miesięcznie. Oferta żenująca.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Netgear Nighthawk M1

Post autor: matek451 »

Post jak zawsze na żenującym poziomie, wprowadzający użytkowników forum w bład. Nie mający nic wspólnego z tym co oferuje Play jeśli chodzi o M1 . On jest dostępny w ofercie Play internetu domowego , abonament 100GBm-c za 60 zł oraz 200GB m-c za 70 zł. Koszt Netgeara 799 zł. Biorąc pod uwagę że abonament ze sprzętem jest o 10 zł droższy od porównywalnej oferty tylko SIM to całkowity koszt za M1 w Play to 799+24x10 zł=1039 zł. W Plusie ten router czysto wirtualny i za 1189 zł, na wolnym rynku około 1299 zł. Tyle tytułem sprostowania bzdur jakie wszędzie wypisuje @piotrzet. Mam nadzieję że jego post nie mający żadnego pokrycia w faktach i ofercie Play zostanie usunięty przez moderację jako z gruntu szkodliwy i mylacy uzytkowników Forum.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Netgear Nighthawk M1

Post autor: piotrzet »

https://zapodaj.net/931c6264b30a1.png.html
Strona Play jednak pokazuje co innego. A to, że mają tam burdel to nic nie poradzę. Właśnie widać jaka jest przejrzystość tej strony.
A nikt inny nie wprowadza w błąd użytkowników tylko Play co widać. Ale ty oczywiście wiesz lepiej.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Netgear Nighthawk M1

Post autor: matek451 »

Kto cię wprowadza w błąd? Na stronie Play klikasz oferty domowe 100/200GB i wybierz router, a ponieważ jest to z założenia internet domowy to przekierowuje cię na routery stacjonarne co jest logiczne. M1 jest mimo wszystko routerem mobilnym MiFi( posiada baterię) choć z portem LAN i słabszymi złączami antenowymi i tak jest kwalifikowany na całym Świecie i w Play jest w zakładce "Routery przenośne' lub jak ktoś go szuka to klika "wszystkie routery" i ma go na pierwszej pozycji. Czyli jasno i przejrzyście jeśli ktoś wie czego szuka i jest w miarę inteligentny. Jak zawsze w Play szukasz Bóg wie czego aby dowalić, niestety ale dałeś d.. po całości, napisałeś fake newsa a teraz próbujesz wszędzie dorobić do tego ideologię. Złapałem cię po raz kolejny jak z tym 2 CC CA na B612 no to odwracasz kota ogonem. To fachowe forum i tutaj błędów nie wybaczają. A co do sprzętu LTE to oczywiście że wiem dużo więcej od ciebie co potwierdzają użytkownicy tego forum prosząc mnie wielokrotnie o jego dobór. Twój fake to pokłosie tego że nie możesz przełknąć fioletowej pigułki i jego oferty, szukałeś dziury w całym i sam w nią wpadłeś.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Netgear Nighthawk M1

Post autor: piotrzet »

A ja wszedłem w urządzenia i tak pokazuje tylko te oferty. Do czego załączyłem ss. Dziwne, że wchodząc w urządzenia i chcąc wybrać ofertę pokazuje tylko te dwie i to nie zależnie czy przy internecie mobilnym czy pseudo domowym. Mają bałagan na stronie ale oczywiście że to twój ukochany Play to moja wina bo jak mogłem tam nie sprawdzić :ok: Tylko, że właśnie logicznie myślać to oferty powinny być wszystkie i tu i tu a nie tylko tutaj takie, a tam takie. Co do oferty Play i ich internetu to do konkurencji jest ona po prostu śmieszna. 1TB za 200zł a za 80zł śmieszne 300 GB które jest do wykorzystania w kilka dni. Ale o tym sam wiesz i nie muszę tego wspominać. Tak jak ty wpadasz w samozachwyt to nikt nie wpada. Przynajmniej jeszcze takiego nie spotkałem jesteś idealny w 100% :super:
Dyskusja z tobą nie ma najmniejszego sensu zresztą to nie tylko ja wiem.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Netgear Nighthawk M1

Post autor: matek451 »

Żeby ze mną dyskutować trzeba mieć wiedzę a tobie jej wyraźnie brakuje o czym nie tylko ja na tym Forum wiem. Merytorycznie nic nie jesteś w stanie napisać więc swojego fejka zrzucasz na Play lub na mnie. Rozumiem że korzystasz ze stron T-mobile a u nich oferta sprzętu to bida z nędza i tam dajesz radę. Na stronie Play za wysokie progi na twoje nogi skoro nie ogarniasz podstawowych zasad. Wybierasz MI FI czyli M1 to logika nakazuje abyś dostał ofertę mobilną. Wybierasz domowy 100/200GB to masz do wyboru cały sprzęt w Play oprócz CPE LTE bo te są wyróżnione jako NET BOX w pakiecie 300GB. Proste i logiczne aż do bólu, nawet dla Januszy. Ty napędzasz się tym że Play nie ma w ofercie no limit jak T-mobile więc myślałeś że tym fejkiem przywalisz fioletowemu a wyszedłeś na ..... No i w tytule tematu jest Netgear M1 więc po co te wstawki o Play i jego ofercie? Chciałeś rzucić kamieniem a wywołałeś lawinę i to nad sobą. A obecność M1 w Play to bardzo dobra wiadomość dla ludzi poszukujących go za sensowna cenę, za chwilę powinny pojawić się na Allegro, OLX. Efekt podobny jak z B715 czy B525 , nie brakuje takich którzy je biorą i wystawiają na aukcje czy do lombardu. Sam zaczynam polowanie. I to powinieneś zauważyć chwaląc się że Play wprowadził go do oferty, dalszy komentarz położył twojego posta na łopatki. PS. na Allegro pojawiły się juz pierwsze z Play, póki co za drogo.
cis_krk
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 250
Rejestracja: 2016-09-11, 07:06

Re: Netgear Nighthawk M1

Post autor: cis_krk »

Kombinacje:

4G 2CA : B1 + B3, B1 + B7, B3 + B3, B3 + B7, B3 + B20,
4G 3CA : B3 + B7 + B20, B3 + B7 + B1, B3 + B3 + B20, B3 + B3 + B8
4G 4CA : B1 + B3 + B7 + B20

Da się go jakoś sensownie podłączyć z innym routerem żeby mógł pracować non stop ? ktoś go tak używa może ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Netgear Nighthawk M1

Post autor: matek451 »

Ja używam MiFi MF980 w konfiguracji z routerem Xiaomi 3G( na Padavan lub OpenWRT), połączony po USB3 i działa non stop. MF980 pełni rolę modemu LTE3 CC CA.W przypadku M1 pewnie tak samo, poza tym zawsze można podłączyć go do routera przez kabel Ethernet, ma wszak port LAN Gigabit. Ale wtedy mamy podwójny NAT jeśli M1 nie ma trybu Bridge.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Netgear Nighthawk M1

Post autor: onken »

Pewnie nie ma bridge, toż to Play ;)

No i pytanie..... co z baterią ?

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Netgear Nighthawk M1

Post autor: radius »

Trochę szczegółów na temat procesora i modemu: https://www.qualcomm.com/news/onq/2016/ ... ork-arrive
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Netgear Nighthawk M1

Post autor: piotrzet »

Szczegóły są od dawna znane. Jeśli Play zmieniał soft wcale nie znaczy to, ze obsługuje wszystko co modem ma dostępne. Jak np agregację niektórych pasm.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Netgear Nighthawk M1

Post autor: onken »

Dobrze że T-Mobile nie zmienia... ;)

Upss, pomyłka, ;) przecież T-Mobile to routery do duszy daje,
same najtansze i do tego kastraty na maxa.

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Netgear Nighthawk M1

Post autor: piotrzet »

onken
M1 wprowadził Play, a nie T-Mobile i tutaj jest o tym jak na razie dyskusja.
Takiej ściemy jak Play to nikt nie robi. Reklama S10 niby 5G Ready na głównej, a pod spodem małym druczkiem nie obsługuje 5G. To jest dopiero śmiech na sali. UOKiK jak najszybciej powinien im za to przywalić karę, że wprowadzają klientów w błąd.
the_czapa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2019-03-17, 18:18

Re: Netgear Nighthawk M1

Post autor: the_czapa »

Posiadam ten router od kilku dni. Chciałbym skorzystać z wyprowadzenia anteny na zewnątrz. Jaką antenę zewnętrzną polecacie, żeby jak najlepiej wykorzystać możliwości tego routera?
Czy któraś z tych anten będzie OK?
- https://all-ant.pl/antena-do-LTE-4g-3g- ... pa-zasiegu
- https://all-ant.pl/antena-dualna-do-mod ... nfigurator

PS: Obecnie widzę ten maszt w odległości ~500m: http://beta.btsearch.pl/bts/details/50048/
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Netgear Nighthawk M1

Post autor: onken »

500 m do masztu a Ty chcesz dawać zewnętrzna antenę ??

W czym to ma pomóc ;) ?

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
the_czapa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2019-03-17, 18:18

Re: Netgear Nighthawk M1

Post autor: the_czapa »

Router mam w miejscu razem z inną elektroniką (router, switch, centrala alarmowa, rozdzielnia elektryczna... itd) i nie chcę łapać z niej zakłóceń. Ponad tym pokojem mam komin, na który mogę wyprowadzić antenę. Czy mogę rozumieć to tak, że 500m do masztu to wystarczająco i to nic nie da w poprawie stabilności / jakości / prędkości? (PS: Na razie wymusiłem LTE, bo potrafił się przełączać na HSPA).
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Netgear Nighthawk M1

Post autor: onken »

Podaj poziom sygnału to wtedy będzie coś więcej wiadomo

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Netgear Nighthawk M1

Post autor: matek451 »

Oczywiście kolega chce po prostu zamontować na dachu coś na czym będą siadać ptaki bo trudno te monstra od all-ant uznać za anteny. No i przy okazji robi wszystko aby nie wykorzystać w pełni możliwości M1 czyli MIMO4x4 na antenach wewnętrznych i korzystać z MIMO2x2 na tych wynalazkach. Na dodatek pod nosem ma BTS z 5G Ready więc z MIMO4x4, 256QAM i 3CC CA a moze nawet już z 4 CC CA.Umieść M1 gdzieś wyżej pod dachem i od niego kabel Ethernet do switcha. Pokaż speedtest na M1 wykonany w poblizu BTS-a, zobaczymy co potrafi sprzęt i BTS.
the_czapa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2019-03-17, 18:18

Re: Netgear Nighthawk M1

Post autor: the_czapa »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Dlaczego myślałem o antenie? Uzyskiwałem średnio DL20/UL20 Mbps (speedtest) - to dużo mniej, niż uzyskuję na telefonie (50-70Mbps). Niestety nie mam parametrów zrzuconych z wczoraj - ale z informacji z Netgear mobile pamiętam, że łączył mnie z: LTE B3 (1800): CID: 4185110.

Dziś rano porobiłem trochę testów i pozapisywałem wyniki. Wyniki prędkości generalnie są dużo lepsze niż wieczorem - więc zakładam, że należy uwzględnić efekt rannego odciążenia anten. Pozmieniałem pozycje routera, żeby nie narażać się na zakłócenia: wystawiałem modem poza okno, poszedłem do innych pokoi.

W standardowym miejscu (koło szafy z elektroniką) uzyskiwałem dziś takie wyniki w speedtest [Mbps] (wczoraj wieczorem w tym samym miejscu ~20/20):
- DL 36,8, UL 25,3
- DL 37,8, UL 23,7
Tym razem router połączył zgłaszał LTE B7 (2600):
- RSRP: -91 dBm
- RSRQ: -11 dBm
- RS-SINR: 0dBm
- Pasmo: LTE B7 (2600)
- CID: 4185113 (nie widzę tego w wykazie btsearch.pl - tam w ogóle na tym maszcie nie pokazuje 2600)
- Jakość: 62dBm

Przeniosłem router do okna w tym samym pokoju
- DL 38,2, UL 31,5
- DL 53,2, UL 22,1

Przeniosłem do pokoju obok (bez żadnej elektroniki w około) i tu już wyniki dużo lepsze (pytanie, czy mogą by lepsze :hyhy: ) - w zasadzie takich oczekiwałem:
- DL 104, UL 64,0
- DL 109, UL 46,6
- DL 146, UL 58,8 :szok:
W tym czasie parametry sieci Netgear zgłaszał:
- RSRP: -97 dBm
- RSRQ: -12 dBm
- RS-SINR: 0dBm
- Pasmo: LTE B7 (2600)
- CID: 4185113 (nie widzę tego w wykazie btsearch.pl - tam w ogóle na tym maszcie nie pokazuje, że jest 2600)
- Jakość: 67dBm

Co ciekawe, wystawienie routera poza okno (niestety na metalowy stopień na dachu) daje nieco lepsze wyniki jakości sygnału:
- RSRP: -73 dBm
- RSRQ: -10 dBm
- RS-SINR: 0dBm
- Pasmo: LTE B7 (2600)
- CID: 4185113 (nie widzę tego w wykazie btsearch.pl - tam wq ogóle na tym maszcie nie pokazuje, że jest 2600)
- Jakość: 73dBm
Jednak prędkości są gorsze:
- DL 80,6, UL 60,3

Jeszcze później zrobię inne testy: sprawdzę na strychu, wyjdę poza dom (żeby wyeliminować zakłócenia) i spróbuję podjechać bliżej masztu (jeśli to w ogóle ma znaczenie przy takich małych odległościach)...

PS: Widok na maszt (anteny) mam z każdego badanego dziś miejsca - co prawda po drodze stoi kilka domów, ale ich dachy są poniżej i widać szczyt masztu.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Netgear Nighthawk M1

Post autor: matek451 »

Na BTS-ie działa juz LTE2600, wszak jest 5G ready ale wyniki i tak nie powalają, Widać ze działa agregacja, QAM64 na UL więc i pewnie QAM256 na DL ale speedtest nie powala, no i to raczej nie MIMO4x4. Ja w agregacji 3 CC CA LTE260+1800+800 w MIMO2x2 osiagam 180-230Mb/s z podobnego BTS-a
the_czapa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2019-03-17, 18:18

Re: Netgear Nighthawk M1

Post autor: the_czapa »

Testy wieczorem wyglądają gorzej. W tym miejscu w domu, gdzie uzyskiwałem rano ponad 100 Mbps DL, teraz max ~50 Mbps.

Tym razem podpiąłem się telnet'em i udało się pobrać kilka ciekawych informacji:

Kod: Zaznacz cały

AT!GSTATUS?
!GSTATUS:
Current Time:  460		Mode:        ONLINE
System mode:   LTE        	PS state:    Attached
EMM state:     Registered     	Normal Service
RRC state:     RRC Connected
IMS reg state: No Srv

PCC:
LTE band:         B3
LTE bw:           15 MHz
LTE Rx chan:      1474
RSSI (dBm):       -48.8
RSRP (dBm):       -78.7
RSRQ (dB):        -10.6
RSSNR (dB):       10
Tx Power (dBm):   -25.0
LTE Cell ID:      4185110
Physical Cell ID: 301
TAC:              45

SCC1:
LTE band:         B1
LTE bw:           10 MHz
LTE Rx chan:      499
RSSI (dBm):       -56.7
RSRP (dBm):       -86.4
RSRQ (dB):        -12.6
Physical Cell ID: 301

SCC2:
LTE band:         B20
LTE bw:           5 MHz
LTE Rx chan:      6275
RSSI (dBm):       -51.8
RSRP (dBm):       -75.7
RSRQ (dB):        -9.9
Physical Cell ID: 302
Ten zrzut wykonałem z najlepszego miejsca w domu - gdzie rano uzyskiwałem nawet 150 Mbps DL. Tym razem 49DL/29UL: https://www.speedtest.net/result/8122686564

Wracając do pierwotnej kwestii: Zakładam, że chcąc wciągnąć jak najwięcej z tego routera to pozostaje mi tylko zmiana lokalizacji w domu (lub ew. poza domem - z połączeniem po ethernecie). Próba wystawienia anteny zewnętrznej pomoże polepszyć jakość połączenia, ale tracę MIMO4x4 na rzecz MIMO2x2 - dobrze to rozumiem?
BikeBarian

Re: Netgear Nighthawk M1

Post autor: BikeBarian »

Nie kombinuj i kup antenę bo teraz nawet nie agreguje ci B7 a ten daje najlepsze wyniki. Bieganie z ruterem po domu zostaw hobbystom :). Musiałbyś go dać do hermetycznej puszki na zewnątrz zęby skorzystać na MIMO 4x4. Nawet jak będziesz miał MIMO 2x2 to i tek pewnie uzyskasz lepsze wyniki niż z routerem w domu. Takie jest moje zdanie.
Antena Cybertech 1800 -2600
the_czapa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2019-03-17, 18:18

Re: Netgear Nighthawk M1

Post autor: the_czapa »

BikeBarian: dzięki za poradę. Staram się słuchać ... na początku koledzy ucięli temat anteny, stąd próbowałem ustalić najlepsze rozwiązanie bez anteny... W takim razie będę zamawiał antenę i zobaczymy co z tego wyjdzie. Jeszcze będę robił test "spod masztu" ... ale to może jutro - dziś się rozchorowałem i nie wychodziłem z domu.
ODPOWIEDZ