Prośba o dobór sprzętu do LTE-Advanced od Orange

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Patrykov
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-02-07, 10:57

Prośba o dobór sprzętu do LTE-Advanced od Orange

Post autor: Patrykov »

Witam, wczoraj wziąłem umowę w Orange na internet mobilny. Sprzet który dobrałem, to ZTE mf286. Zasięg wynosi 5 kresek a konkretniej -89dBm. Po podłączeniu anteny zewnętrznej zasięg wynosił -115dBm...

Antena zewnętrzna którą posiadam:
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=5636210113

Przy moim starym routerze był dokładnie ten sam problem w przypadku podłączenia anteny zewnętrznej, a mianowicie spadek zasięgu i prędkości. Poprzedni router to huawei b593s-22.

Prędkości jakie teraz osiągam na ZTE, to 50 Mb/S po Wi-Fi. Na huawei były to prędkości 30-35 Mb/S, natomiast zastanawia mnie czy ten wzrost jest spowodowany agregacja 2 pasm... Niestety nie mam jak sprawdzić czy sprzet agreguje na dwóch pasmach, czy moze działa tylko na jednej.

Nadajnik znajduje sie ode mnie ok. 2 km i pracuje on na częstotliwościach: 800, 1800, 2600 . Znajduje sie on w pobliskiej wsi, wiec wydaje mi sie ze nie jest on bardzo obciążony i mozna z niego sporo wycisnąć. W załączniku mapka.
IMG_2471.PNG
IMG_2472.PNG
Prośba moja do was dotyczy jaki sprzet mam dobrać do swojej sytuacji. Router ZTE nie jest zły, natomiast niedługo podłączony on bedzie w biurze a do domu musze zakupić cos nowego.

Ostatnio przykuł moja uwagę Huawei b618, który agreguje wszystkie częstotliwości na których pracuje korzystany przeze mnie nadajnik. Natomiast czy to bedzie działać? Czy moze lepiej kupic cos z kat. 6 a konkretniej D-Link DWR 966 LTE lub Netgear r7100lg.? Moze całkiem odpuścić sobie to LTE-Advanced jak na razie i kupic wysokiej jakości router Asus 4g-Ac55u?

Bardzo proszę o pomoc, ponieważ sam juz nie jestem w stanie wywnioskować co bedzie dla mnie najlepsze. Moze ktos jest w stanie zaproponować jakies inne, lepsze rozwiązanie. Pieniadze raczej nie grają roli, po prostu chce miec to juz z głowy...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Prośba o dobór sprzętu do LTE-Advanced od Orange

Post autor: wojteks »

Patrykov pisze:Antena zewnętrzna którą posiadam:
Przecież to elektrośmieć made in china a nie antena.
Nie pomagam na PW!
Patrykov
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-02-07, 10:57

Re: Prośba o dobór sprzętu do LTE-Advanced od Orange

Post autor: Patrykov »

wojteks pisze:
Patrykov pisze:Antena zewnętrzna którą posiadam:
Przecież to elektrośmieć made in china a nie antena.
To jaka antena bedzie odpowiednia, zeby powiedzmy wszystkie trzy pasma agregowaly? Jest taka wgl?
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Prośba o dobór sprzętu do LTE-Advanced od Orange

Post autor: ml13 »

Nadajnik działa na wsi więc zapomnij ze działa tam coś więcej niż LTE800. Może jest tez 1800MHz ale wątpię. O 2600Mhz zapomnij. Masz telefon z LTE? Jesli nadajnik ma tylko Lte800 w tak małej odległości myśle ze antena ma mały sens. Ewentualnie jeśli chcesz mieć te 10Mbs więcej to dwie ATK 10. O częstotliwość możesz zapytać również na infolinii lub czacie w aplikacji moj Orange.
Obrazek
Patrykov
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-02-07, 10:57

Re: Prośba o dobór sprzętu do LTE-Advanced od Orange

Post autor: Patrykov »

ml13 pisze:Nadajnik działa na wsi więc zapomnij ze działa tam coś więcej niż LTE800. Może jest tez 1800MHz ale wątpię. O 2600Mhz zapomnij. Masz telefon z LTE? Jesli nadajnik ma tylko Lte800 w tak małej odległości myśle ze antena ma mały sens. Ewentualnie jeśli chcesz mieć te 10Mbs więcej to dwie ATK 10. O częstotliwość możesz zapytać również na infolinii lub czacie w aplikacji moj Orange.
Jest to nowy nadajnik, postawiono go tam w grudniu ubiegłego roku w ramach przygotowywania do oficjalnego wprowadzenia LTE-Advanced przez Orange. Z tego co się orientuje wszystkie nowe nadajniki postawione przez Orange są na małych wioskach wokół mojego miasta. Więc nadajnik zdecydowanie powinien nadawać na wszystkich tych częstotliwościach. Zaraz oczywiście to sprawdzę przez aplikacje Mój Orange.

Posiadam telefon pracujący w kat. 6 a więc agreguje 2 pasma. Robiąc testy prędkości pod samym BTS miałem ciągle stałą prędkość 30 Mb/S. W odległości ok. 500m w lini prostej była to prędkość 50 Mb/S, natomiast w domu na piętrze wyciągając telefon przez okno, kierując bezpośrednio na nadajnik, prędkości osiągały 80 Mb/S. Na moją niekorzyść jest to iPhone, a więc nie jestem w stanie sprawdzić na jakiej/jakich częstotliwościach pracuje telefon.

Dzisiaj pojawiło się takie zjawisko a mianowicie strasznie spadła mi prędkość internetu. Nie było to spowodowane obciążeniem BTS, ponieważ zasięg spadł z 5 kresek na 2, a konkretniej z -87 dBm na -115 dBm. Moje podejrzenie, to że router zaczął pracować w częstotliwości 2600Mhz, a że jest to słaba częstotliwość, to dlatego był taki a nie inny zasięg. Jest to tylko moja teoria, prosiłbym o wasze zdanie na ten temat.

W takim razie jeżeli jest to zbyt mała odległość żeby podłączać antenę zewnętrzną, to może zdecydować się na router Netgear'a? Z tego co słyszałem jest to świetne urządzenie. Nie będę się kłócił, że cena jest wysoka, ale może wart swojej ceny? Jeżeli nie potrzeba podłączać anteny zewnętrznej, a router ten nie posiada złącz do anteny zewnętrznej, to może będzie to odpowiednie urządzenie dla mnie? Czekam na wasze zdanie.
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Prośba o dobór sprzętu do LTE-Advanced od Orange

Post autor: ml13 »

Patrykov pisze: Posiadam telefon pracujący w kat. 6 a więc agreguje 2 pasma. Robiąc testy prędkości pod samym BTS miałem ciągle stałą prędkość 30 Mb/S. W odległości ok. 500m w lini prostej była to prędkość 50 Mb/S, natomiast w domu na piętrze wyciągając telefon przez okno, kierując bezpośrednio na nadajnik, prędkości osiągały 80 Mb/S. Na moją niekorzyść jest to iPhone, a więc nie jestem w stanie sprawdzić na jakiej/jakich częstotliwościach pracuje telefon.
*3001#12345#* i połącz, następnie Seving Cell Info. Spróbuj wykonać test w nocy przy dobrym zasięgu, jeśli przekroczy 70Mbs to prawdopodobnie działa agregacja pasm lub działa LTE1800. Niestety nie ma sprawdzonej anteny na LTE-A. To że raz pokazało 80Mbs to mógłbyś błąd aplikacji, mi też Iphone nie do końca pokazuje wiarygodne wyniki w speedteście, do testów używam mojej S7e. Daj zrzut ekranu speedtesów i z tej zakładki co Ci podałem na początku.
Ps. Jeśli by działały wszystkie częstotliwości, a pod nadajnikiem masz 30Mbs to znaczy że mieszkasz co najmniej w małym miście i bardzo dużo osób ma z orange.
Obrazek
Patrykov
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-02-07, 10:57

Re: Prośba o dobór sprzętu do LTE-Advanced od Orange

Post autor: Patrykov »

ml13 pisze:
Patrykov pisze: Posiadam telefon pracujący w kat. 6 a więc agreguje 2 pasma. Robiąc testy prędkości pod samym BTS miałem ciągle stałą prędkość 30 Mb/S. W odległości ok. 500m w lini prostej była to prędkość 50 Mb/S, natomiast w domu na piętrze wyciągając telefon przez okno, kierując bezpośrednio na nadajnik, prędkości osiągały 80 Mb/S. Na moją niekorzyść jest to iPhone, a więc nie jestem w stanie sprawdzić na jakiej/jakich częstotliwościach pracuje telefon.
*3001#12345#* i połącz, następnie Seving Cell Info. Spróbuj wykonać test w nocy przy dobrym zasięgu, jeśli przekroczy 70Mbs to prawdopodobnie działa agregacja pasm lub działa LTE1800. Niestety nie ma sprawdzonej anteny na LTE-A. To że raz pokazało 80Mbs to mógłbyś błąd aplikacji, mi też Iphone nie do końca pokazuje wiarygodne wyniki w speedteście, do testów używam mojej S7e. Daj zrzut ekranu speedtesów i z tej zakładki co Ci podałem na początku.
Ps. Jeśli by działały wszystkie częstotliwości, a pod nadajnikiem masz 30Mbs to znaczy że mieszkasz co najmniej w małym miście i bardzo dużo osób ma z orange.
Już chyba nie bedzie takiej potrzeby. Zadzwoniłem do doradcy Orange i dowiedziałem się wszystkiego. Nadajnik nadaję na pasmach 800 i 1800 i te pasma docierają do mnie. Dowiedziałem się jeszcze, że przez ten nadajnik agregacja jest niemożliwa, ponieważ Orange tego nie udostępnia. Powiedziano mi, że jeszcze w pierwszym kwartale ten nadajnik będzie pracował w częstotliwość 2100, ale czy agregacja się pojawi nie wiadomo... Nie dowiedziałem się rownież w jakim zakresie pracuję pasmo 800 na tym nadajniku, ale z tego co sie orientuje to przy paśmie 1800 jest to 15MHz a przy paśmie 800 100MHz. Ciekawe w jakim zakresie będzie pracowało to pasmo 2100, ale to już się okaże.

Zatem pytanie czy kupując router przygotowywać się do agregacji, czy skupić się na porządnym sprzęcie cat. 4 a z czasem ten sprzęt sprzedać i kupić coś lepszego (miejmy nadzieję, że coś nowego się pojawi).

ml13- jesteś w stanie poradzić mi coś odnośnie sprzętu? W tym przypadku wydaje mi się, że router asus 4g-ac55u nadawałby się, ponieważ można wymusić na nim pracę na tylko jednym paśmie i jak wiemy ma wiele, wiele innych zalet. Do tego posiada już dwie anteny, więc może polepszy to zasięg i zwiększy prędkość. Tylko z drugiej strony jest on już trochę na rynku i może by kierował się w jakieś nowsze urządzenia?
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Prośba o dobór sprzętu do LTE-Advanced od Orange

Post autor: ml13 »

Patrykov pisze: Powiedziano mi, że jeszcze w pierwszym kwartale ten nadajnik będzie pracował w częstotliwość 2100, ale czy agregacja się pojawi nie wiadomo... Nie dowiedziałem się rownież w jakim zakresie pracuję pasmo 800 na tym nadajniku, ale z tego co sie orientuje to przy paśmie 1800 jest to 15MHz a przy paśmie 800 100MHz. Ciekawe w jakim zakresie będzie pracowało to pasmo 2100, ale to już się okaże.
LTE2600- 15Mhz(110Mbs), LTE1800 - 15Mhz(110Mbs), LTE 800 -10Mhz (75Mbs) 2100-? Podejrzewam, że chodziło im o HSPA+DC na 2100Mhz. Jeśli kupisz antenę na LTE1800 to wtedy router nie będzie już się przełączał między częstotliwościami. Tego Asusa sobie odpuść, już lepiej kupić Huawei E5186, który przynajmniej w przyszłości będzie oferował agregację. Ale w Twoim przepadku bym nawet się o to nie trudził. Antena na LTE1800 (cybertech/sorensen) rozwiąże problem przełączania, ustabilizuje zasięg 1800 i stłumi 800, więc router nie będzie już na nią zrzucał. Twój ZTE to dobry sprzęt, sam żałuje że gdy brałem internet w orange go jeszcze nie było :)

A właśnie bo zapomniałem dodać wcześniej, nie zapomnij tej anteny wsadzić sprzedawcy w cztery litery, to może przestanie ludziom sprzedawać taki syf ;)
Obrazek
Patrykov
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-02-07, 10:57

Re: Prośba o dobór sprzętu do LTE-Advanced od Orange

Post autor: Patrykov »

ml13 pisze: LTE2600- 15Mhz(110Mbs), LTE1800 - 15Mhz(110Mbs), LTE 800 -10Mhz (75Mbs) 2100-? Podejrzewam, że chodziło im o HSPA+DC na 2100Mhz. Jeśli kupisz antenę na LTE1800 to wtedy router nie będzie już się przełączał między częstotliwościami. Tego Asusa sobie odpuść, już lepiej kupić Huawei E5186, który przynajmniej w przyszłości będzie oferował agregację. Ale w Twoim przepadku bym nawet się o to nie trudził. Antena na LTE1800 (cybertech/sorensen) rozwiąże problem przełączania, ustabilizuje zasięg 1800 i stłumi 800, więc router nie będzie już na nią zrzucał. Twój ZTE to dobry sprzęt, sam żałuje że gdy brałem internet w orange go jeszcze nie było :)

A właśnie bo zapomniałem dodać wcześniej, nie zapomnij tej anteny wsadzić sprzedawcy w cztery litery, to może przestanie ludziom sprzedawać taki syf ;)
Wyżej napisałem, że LTE800 - 100Mhz - niechcący musiałem wcisnąć dwa razy 0, oczywiście 10Mhz! :)

Nie znam się jakoś bardzo dobrze na tych częstotliwościach, ale z tego co się orientuję, to LTE rownież pracuje na 2100, prawda? Na mapie BTS przy nadajnikach z Play jest LTE2100 :niepewny:

Jeśli chodzi o router, to ciągle myślę nad tym asusem lub netgear'em z tego względu, że można podłączyć do nich dysk w celu stworzenia chmury domowej oraz streamować dane pomiędzy urządzeniami. Chyba że zastanowić się nad modemem + router oddzielnie :gwiazdki:

Do tego mój dom jest sporych rozmiarów... Nie wiem jak huawei E5186, ale mój Huawei B593S-22 rozsyłał WiFi tragnicznie.. :stop: Obecny ZTE nawet sobie radzi na 2.4 GHz, natomiast na 5 GHz jest gorzej :szok:

Jeśli chodzi o tą antenę, to kupiłem ją pare miesięcy temu, kiedy jeszcze nie miałem zielonego pojęcia na temat internetu mobilnego... Kierowałem się popularnością na allegro i tak jakoś się stało, że ją kupiłem :( Po przestudiowaniu kilkudziesięciu tematów domyślałem się, że jest to śmieć, ale chciałem jeszcze dokładnie zapytać, bo tak jak mówiłem nie jestem długo w temacie. :czyta: Niestety zwrócić już sprzętu nie mogę, natomiast będę musiał się zastanowić nad anteną o której pisałeś.

Możesz podać jakiś konkretny link do anteny z którą nie będzie problemów? I może jakieś inne pomysły dotyczące routera?
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Prośba o dobór sprzętu do LTE-Advanced od Orange

Post autor: ml13 »

Patrykov pisze: Nie znam się jakoś bardzo dobrze na tych częstotliwościach, ale z tego co się orientuję, to LTE rownież pracuje na 2100, prawda? Na mapie BTS przy nadajnikach z Play jest LTE2100 :niepewny:

Jeśli chodzi o router, to ciągle myślę nad tym asusem lub netgear'em z tego względu, że można podłączyć do nich dysk w celu stworzenia chmury domowej oraz streamować dane pomiędzy urządzeniami. Chyba że zastanowić się nad modemem + router oddzielnie :gwiazdki:

Do tego mój dom jest sporych rozmiarów... Nie wiem jak huawei E5186, ale mój Huawei B593S-22 rozsyłał WiFi tragnicznie.. :stop: Obecny ZTE nawet sobie radzi na 2.4 GHz, natomiast na 5 GHz jest gorzej :szok:

Jeśli chodzi o tą antenę, to kupiłem ją pare miesięcy temu, kiedy jeszcze nie miałem zielonego pojęcia na temat internetu mobilnego... Kierowałem się popularnością na allegro i tak jakoś się stało, że ją kupiłem :( Po przestudiowaniu kilkudziesięciu tematów domyślałem się, że jest to śmieć, ale chciałem jeszcze dokładnie zapytać, bo tak jak mówiłem nie jestem długo w temacie. :czyta: Niestety zwrócić już sprzętu nie mogę, natomiast będę musiał się zastanowić nad anteną o której pisałeś.

Możesz podać jakiś konkretny link do anteny z którą nie będzie problemów? I może jakieś inne pomysły dotyczące routera?
Anteny LTE1800:
http://allegro.pl/antena-dual-lte-soren ... 51451.html
http://www.cybertech.com.pl/p115,antena ... -mimo.html
LTE800:
http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_10-e ... _A7017.htm
Lub ATK 20 też dipola.
B393 ma słabe WiFi, Huawei ma lepsze. Nie wiem jak z podpięciem dysku. Moim zdanie zakup netgara czy asusa z modemem LTE cat.4 za tą cenę jest bardzo nie opłacalny. Na 5Ghz wiadome, że będzie gorzej (wyższa częstotliwość=mniejszy zasięg). Jeż lepiej kupić tego Huawei i dodatkowy router jako AP.
Obrazek
Patrykov
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-02-07, 10:57

Re: Prośba o dobór sprzętu do LTE-Advanced od Orange

Post autor: Patrykov »

ml13 pisze: Anteny LTE1800:
http://allegro.pl/antena-dual-lte-soren ... 51451.html
http://www.cybertech.com.pl/p115,antena ... -mimo.html
LTE800:
http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_10-e ... _A7017.htm
Lub ATK 20 też dipola.
B393 ma słabe WiFi, Huawei ma lepsze. Nie wiem jak z podpięciem dysku. Moim zdanie zakup netgara czy asusa z modemem LTE cat.4 za tą cenę jest bardzo nie opłacalny. Na 5Ghz wiadome, że będzie gorzej (wyższa częstotliwość=mniejszy zasięg). Jeż lepiej kupić tego Huawei i dodatkowy router jako AP.
Myślałem właśnie o access poincie już i chyba tak będzie trzeba zrobić! :hurra:

Dzięki wielkie za pomoc w rozstrzygnięciu tego mojego problemu! :super:
seba84_2005
Stały użytkownik forum
Posty: 74
Rejestracja: 2015-01-21, 00:33
Lokalizacja: Wawa

Re: Prośba o dobór sprzętu do LTE-Advanced od Orange

Post autor: seba84_2005 »

Lte 2100 jest zarezerwowane dla Play i chyba dla sferii, albo aero2. Kupuj antenę pod 1800MHz i tyle. Sam mam z tym problem mimo posiadania routera lte-a i na nadajniku jest 800MHz i 1800MHz nie ma agregacji, bo nie jest włączona. Z tego co się dowiedziałem u operatora będzie jak dodadzą 2600MHz.
Huawei B715 + Cybertech LTE-A/4G 17dBi MIMO 1800-2600MHz :ok:
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Prośba o dobór sprzętu do LTE-Advanced od Orange

Post autor: wojteks »

seba84_2005 pisze:Lte 2100 jest zarezerwowane dla Play i chyba dla sferii, albo aero2
Bzdura, każdy z operatorów mający zasoby częstotliwości w paśmie 2100 MHz może tam uruchomić LTE a że tego nie robi to inna sprawa, musiałby zmniejszyć zasoby dla 3G w pasmie 2100MHz. Play może sobie na to pozwolić bo ma roaming krajowy i użytkownicy 3G mogą się połączyć z innymi sieciami niż Play.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ