Router (LTE) z dobrym logowaniem ruchu sieciowego / transferu ?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
makaay
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2017-02-23, 22:12

Router (LTE) z dobrym logowaniem ruchu sieciowego / transferu ?

Post autor: makaay »

Witam.

Czy ktoś mógłby mi polecić jakiś router pod modem LTE, który umożliwia dokładne śledzenie transferu z poszczególnych urządzeń? Dokładne logi albo coś w tym stylu?
(Na wstępie to już dawno chciałem wymienić router na lepszy, obecnie mam jakiegoś najtańszego D-Linka i często się zawiesza albo zrywa połączenie, trzeba restartować etc.). Z przyczyn technicznych muszę korzystać z internetu komórkowego LTE.

Mam taki problem:
Z routera korzysta ok 10 urządzeń różnego typu, PC-ty, laptopy, telefony, drukarka, chromecast etc.
Od jakiegoś czasu zauważyłem bardzo duży wzrost transferu. Nikt jakoś inaczej nie zaczął z internetu korzystać, a transfer 35GB zaczął zużywać się w ~10 dni. Zwykle starczało na miesiąc. Nie widzę powodu dla nagłego wzrostu transferu o 200%. W ustawieniach routera nie zauważyłem podpiętych jakiś nowych nieznanych mi urządzeń, żaden z komputerów nie zaczął działać nietypowo, wirusów nie wykrywa. Szukać igły w stogu siana i sprawdzać dokładnie poszczególne urządzenia mi się nie chce.

Może jest model który pozwala sprawdzać trochę więcej statystyk, jakie urządzenie generuje jaki transfer, w jakich godzinach, kiedy się podłącza i rozłącza etc. ? Może zauważę jakąś anomalię. Poza tym dobry router zawsze się przyda, praca będzie stabilniejsza, a i taka funkcja wydaje mi się praktyczna na przyszłość.

Czy są jakieś modele które mają takie funkcje i nie kosztują więcej niż 400zł (ew. niewiele więcej) ?
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Router (LTE) z dobrym logowaniem ruchu sieciowego / transferu ?

Post autor: krystianb »

Pierwsza rzecz do sprawdzenia: w windows 10 jest domyślnie włączona dystrybucja updatów po p2p, każdy taki komp robi za węzeł, ponoć da się wyłączyć.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
makaay
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2017-02-23, 22:12

Re: Router (LTE) z dobrym logowaniem ruchu sieciowego / transferu ?

Post autor: makaay »

Generalnie przeszła mi przez głowę myśl że Windows 10 coś dziwnego robi, ale jest tylko 1 PC z Win 10, i do tego najrzadziej używany.
Ale i tak zaraz tego poszukam i wyłączę, zbędna funkcja..
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Router (LTE) z dobrym logowaniem ruchu sieciowego / transferu ?

Post autor: dzejk »

jak chcesz hurtem wyłączyć zbędne rzeczy w windows, to polecam skrypt https://winclub.pl/topic/2449-windows-v ... a-windows/ lub ręcznie http://www.zawszeczujni.pl/2015/08/dost ... sci-i.html
Co do routera, to coś na chipie Arm Broadcoma i możliwością wgrania softu tomato, a od biedy soft openwrt też się nada.
ODPOWIEDZ