Zasięg na sznurku...

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
anacron
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2017-02-25, 20:57

Zasięg na sznurku...

Post autor: anacron »

1m (słownie jeden metr) za płotem posesji mój telefon ma pełen zasięg LTE T-Mobile i osiąga ponad 40 Mbps downloadu i ponad 30 Mbps uploadu.
Idąc w stronę domu już ~2m (słownie dwa metry bliżej) telefon przełącza się w HSUPA+ bo zasięg LTE spada dwie kreski i transfer wynosi już tylko około 5Mbpss w jedna i drugą stronę. Dlaczego o tym piszę? Ponieważ na tej posesji, na kominie domu wisi sobie antena AK C2 Uni, której kable prowadzą do modemu ZTE MF821, który to z kolei włączony jest do portu USB router TP-Link MR3420 i owy zestaw właśnie osiąga owe 5Mbps w obie strony, choc czasami zdarza mu się rozpędzić nocą do 24/5.

Na dniach wspomniany 100Mbps modem ZTE MF821 zostanie zastąpiony 150Mbps modemem Huawei E3372H-153. Z pewnością są lepsze, ale ten jest najlepszym z tym obsługiwanych przez wspomniany wyżej router, a stary czasami już się "zawiesza" i na po tym gdy zaniknie połączenie z internetem widzę na routerze niezmienny do restartu komunikat o identyfikacji modemu. Choć oczywiście po cichu liczę, że samo zastąpienie modemu nowszym technologicznie poprawi mój komfort korzystania z internetu, to jednak zapytać muszę, czy istnieje jakiś sposób, aby zmusić w tej konfiguracji nowy modem, aby łączył się tylko do LTE lub aby łączył się tylko do konkretnego nadajnika (nawet jeśli będzie miał silniejszy sygnał od innych)?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Zasięg na sznurku...

Post autor: dzejk »

Są softy i programy do tego modemu, które umożliwiają wymuszenie danego pasma w LTE.
Co do wyboru nadajnika, to tylko anteną kierunkową zwróconą w wybranym kierunku.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Zasięg na sznurku...

Post autor: matek451 »

Przepis na to jak nie należy dobierać sprzętu i anteny do LTE. MR-3420 nie nadaje się do obsługi modemów LTE, szczególnie w wersji zwykłej. Lepiej działa na alternatywnym FW i z Hilinkami ale powszechnie wiadomo, ze Cezary nie bawi się już w soft dla tych routerów. Cóż za mało pamięci, słabszy procesor, problemy z zasilaniem po USB itp, itd. Ich czas już minął. Zakup E3373h-153 na dodatek nie wiadomo w jakiej wersji do niego to reanimacja trupa. AKc2 uni to tłumik a nie antena i wątpliwa ozdoba domu. Wymiana modemu na wiele się nie zda. Najpierw trzeba poprawić parametry sygnału LTE w T-mobile. Tu trzeba sprawdzić z jakiego pasma LTE korzystasz i gdzie jest najbliższy BTS po czym kupić antenę na to pasmo. Dopiero potem wymienić sprzęt, ale nie na modem a coś co obsluży LTE-A.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Zasięg na sznurku...

Post autor: dzejk »

@matek451
Cezary ostatnio przypomniał sobie o starych routerach z 4MB pamięci flash.
Co prawda nie z gargoyle, ale podstawy z obsługą modemów LTE są: https://eko.one.pl/?p=mifi
A tak wygląda panel zarządzania https://eko.one.pl/?p=easyconfig
anacron
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2017-02-25, 20:57

Re: Zasięg na sznurku...

Post autor: anacron »

Tenda 4G630 będzie lepsza według Ciebie? Pytam, bo takowa zabawka robi obecnie za repeater.
Od razu jedna uwaga, tak skrytykowany przez Ciebie router TP-Linka w innej lokalizacji spisuje się znakomicie z LTE od lat. W tej też było lepIej, póki T-Mobile nie zaczął kombinować coś z nadajnikami...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Zasięg na sznurku...

Post autor: matek451 »

To nie krytyka tylko realia. Z MF821 ten router jakoś działa na LTE i to wszystko co można na ten temat napisać. T-mobile nic nie kombinuje a wręcz przeciwnie dodał sieć LTE800 i możliwe ze teraz korzystasz z tej sieci. Na MF821 nie ma możliwości wyboru pasma LTE a ten szmelc na dachu pracuje tez w pasmie 800MHz (przenosi pobór sygnału na zewnątrz). Egzotyka typu Tenda to słaby pomysł, to jest w ogóle zgodne z E3372h-153?
anacron
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2017-02-25, 20:57

Re: Zasięg na sznurku...

Post autor: anacron »

dzejk pisze:@matek451
Cezary ostatnio przypomniał sobie o starych routerach z 4MB pamięci flash.
Myślałem o tym, ale nie podjąłem jeszcze decyzji. W tej chwili na TL-MR3420 wgrany jest TL-MR3420_V2_150317_beta, bo ponoć poprawia wydajność podczas pracy z modemem E3372s-153, a na ten modem właśnie czekam, ale myślałem o wgraniu firmware MiFI od Cezarego. Tu o ile samo WebGUI jet bardzo uproszczone, o tyle zakładam, że po ssh będę mógł oddolnie skonfigurować to czego mi brakuje (np. QoS). Mylę się?
matek451 pisze:(...) T-mobile nic nie kombinuje a wręcz przeciwnie dodał sieć LTE800 i możliwe ze teraz korzystasz z tej sieci...
Według BT Search najbliższy nadajnik LTE to właśnie LTE800.
matek451 pisze: (...) Egzotyka typu Tenda to słaby pomysł, to jest w ogóle zgodne z E3372h-153?
Nie wiem, czy jest zgodne (z ZTE działa), ale używam innej Tendy w innej lokalizacji (tam akurat WAN od kablówki) i możesz wierzyć lub nie, ale za pośrednictwem 5GHz na testach prędkości internetu widzę 100Mbps, co nie jest osiągalne na wielu o wiele droższych zabawkach z tej półki. Niestety nie pamiętam teraz dokładnego modelu tamtej. Co do tej wspomnianej wyżej 4G630 jedyny zarzut jaki mam to brak QoS, choć pewnie gdyby pokombinować z alternatywnym softem dało by się jej to dorobić.

Btw w tej chwili na tym TP-Link jeszcze z ZTE uzyskałem 14/10 Mbps co wskazuje na to (upload), że to jednak LTE.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Zasięg na sznurku...

Post autor: dzejk »

ssh, czy ftp zapewne jest, a QoS ręcznie po iptables.
Ewentualnie jest jeszcze gargoyle-router.com - tam sobie QoS wyklikasz w panelu.
anacron
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2017-02-25, 20:57

Re: Zasięg na sznurku...

Post autor: anacron »

Informacyjnie, wgrałem na TP-MR3420 MiFi ten firmware. Działa.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Zasięg na sznurku...

Post autor: dzejk »

W sumie szczegół (bo to praktycznie bliźniaki), ale czemu wgrywasz soft przeznaczony dla mr3320, jeśli masz mr3420 ? :)
Modem huawei'a masz w trybie hilink, czy zwykłym?
anacron
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2017-02-25, 20:57

Re: Zasięg na sznurku...

Post autor: anacron »

Zły URL skopiowałem, wygrałem odpowiedni. Na chwilę obecną działa to jeszcze na ZTE MF821, Huawei przyjdzie we wtorek.
anacron
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2017-02-25, 20:57

Re: Zasięg na sznurku...

Post autor: anacron »

Aha sprawdziłbym jeszcze ten z gargoyle-router.com, ale teraz się zastanawiam jak go wgrać... :)
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Zasięg na sznurku...

Post autor: dzejk »

przez ssh, bo w gui tego nie ma.
anacron
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2017-02-25, 20:57

Re: Zasięg na sznurku...

Post autor: anacron »

dzejk pisze:przez ssh, bo w gui tego nie ma.
Przez ssh też się nie da, bo nie da się tam niczego doinstalować (próbowałem tc), ale niestety brak miejsca. Generalnie wgranie tego mifi na ten router TP-Link to chyba droga w jedną stronę, ale nie krytykuję, bo działa to bardzo stabilnie.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Zasięg na sznurku...

Post autor: dzejk »

ee, coś kręcisz albo namieszałeś. Zresztą zawsze jest firstboot https://eko.one.pl/?p=openwrt-failsafe
anacron
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2017-02-25, 20:57

Re: Zasięg na sznurku...

Post autor: anacron »

dzejk pisze:ee, coś kręcisz albo namieszałeś. Zresztą zawsze jest firstboot https://eko.one.pl/?p=openwrt-failsafe
O widzisz, co prawda ja zajmuję się zawodowo informatyką, to jednak z OpenWRT mam tyle wspólnego, co uruchomiłem to na kilku sztukach routerków i zazwyczaj po konfiguracji już w nich nie grzebałem, bo nie było takiej potrzeby. Podszedłem do tematu jak do standardowego linuxa i tym razem zderzyłem się ze ścianą niewystarczającego miejsca. :)
anacron
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2017-02-25, 20:57

Re: Zasięg na sznurku...

Post autor: anacron »

Router TP-Link MR3420 z tym oprogramowaniem
Modem Huawei 3373-153H (HiLink)
Antena AK C2 Uni

Zmieniły się więc modem (wcześniej ZTE MF821) i oprogramowanie na routerze (wcześniej fabryczne).

Wynik końcowy
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Telefon w tym samym miejscu co antena uzyskuje analogiczne wyniki w tym momencie.

CZYLI REANIMACJA "TRUPA" SIĘ POWIODŁA (Z "TŁUMIKIEM" ZAMIAST ANTENY) :P

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

ps. Aha zapomniałbym, jako, że ja - jak mówią - to geek od pingwinów QoS też już sobie dorobiłem i watchdoga.
ODPOWIEDZ