Co warto zmodernizować / zmienić?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
gwitczak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-03-13, 15:34

Co warto zmodernizować / zmienić?

Post autor: gwitczak »

Witam potrzebuję porady, od dwóch lat posiadam następujący sprzęt do odbioru internetu (z sieci Play)

modem huawei E3372s
router tplink TL-MR3420
prawdopodobnie taką antenę http://www.cybertech.com.pl/p37,antena- ... uawei.html

lokalizacja Strzęboszów, Polska, antena w chwili obecnej wystrzelona w stronę wsi Wiosna

czy coś mogę zmienić aby poprawić jakość i prędkość mojego internetu?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Co warto zmodernizować / zmienić?

Post autor: key »

Mozesz dolozyc druga antene - obrocona o 90°.
Nie pomagam na PW.
HariMata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 158
Rejestracja: 2010-11-13, 22:08
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie/Łódź

Re: Co warto zmodernizować / zmienić?

Post autor: HariMata »

Technika idzie tak szybko na przód, że poprawiać można co chwilę. Wszystko zależy od tego ile masz do wydania, co nie spełnia Twoich potrzeb i czego oczekujesz. Nie ma się co podniecać teoretyczną prędkością uzyskiwaną w idealnych warunkach, którą chwalą się operatorzy. Nie podałeś jakie masz w tej chwili osiągi. Na początek trzeba zrobić rozeznanie jakie częstotliwości są uruchomione na maszcie, z którym się łączysz lub może innym w pobliżu.. Jak to zrobić było wielokrotnie opisane na tym forum. Na pewno warto pomyśleć o sprzęcie który agreguje pasma i odpowiedniej antenie przynajmniej dual LTE. Jeżeli nie rajcuje Cię grzebanie w ustawieniach routera i modemu , to router z wbudowanym modemem, który zwykle włączysz, raz konfigurujesz i zapominasz, że istnieje. Musisz się także zastanowić czy brać sprzęt od operatora, czy kupić na wolnym rynku i szukać najtańszej oferty za internet. Nie warto traktować modernizacji jako sztuka da sztuki, lub pochwalenia się znajomym co to ja mam.
ZTE MF286, B525s-23a, T-mobile Internet Domowy (bez limitu)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Co warto zmodernizować / zmienić?

Post autor: matek451 »

Oczywiście że zmiany są konieczne. Wybór operatora słabiutki, podobnie jak i sprzętu.W Play szczątkowy zasięg 3G z UMTS900 HSPA+ z BTS-a Końskie-Gimnazjalna 41b lub Lewoszów. W LTE podobnie, słaby zasięg z LTE800. Antena tragiczna, szerokopasmowa o jakimś tam minimalnym zysku na 800-900MHz , na dodatek źle ustawiona. Do UMTS900 czy LTE800 w Play konieczne 2x ATK-20 lub ATK-10/800-980. MR-3420 właściwie nie nadaje się do obsługi modemów LTE, szczególnie na OFW. Ma problemy z ich zasilaniem , szczególnie słabo działa z wersjami zwykłymi, jaka wersja E3372? Na tym terenie korzysta się z T-Mobile , BTS LTE800 w Wyszynie Machorowskiej lub Orange z LTE800 iBTS-a Wiosna. Sprzęt od tych operatorów czyli z LTE-a, w T-mobile B525 a w Orange MF286, abonament około 60 zł .
gwitczak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-03-13, 15:34

Re: Co warto zmodernizować / zmienić?

Post autor: gwitczak »

zmiana operatora raczej nie wchodzi w grę, internet mam za darmo od pracodawcy.
sygnału z Końskich nie mogę złapać, dlatego prawdopodobnie łączę się z anteną na Lewoszowie
Antenę kupowałem jak dopiero LTE było wdrażane i dlatego zdecydowałem się na szerokopasmową

Router - standardowy firmware:
Wersja Firmware:
3.16.9 Build 141024 Rel.60908n
Wersja sprzętowa:
MR3420 v2 00000000
Modem:

Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ