Wybór sprzetu do testów + ewentualny operator

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pioter223
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2011-05-31, 15:40
Lokalizacja: Klepacze

Wybór sprzetu do testów + ewentualny operator

Post autor: pioter223 »

Powitać, kiedyś pisałem już do was z prośbą o pomoc, ale temat zarzuciłem przenosząc się w inna lokalizację. teraz okazuje się ze może jest sens powrotu do starej lokalizacji. Planuje za kilka miesięcy otworzyć działalność, która będzie ode mnie wymagała pracy w sieci, czasem wrzucania filmów w wysokiej jakości, zauważyłem ze w orange dla małych firm limit transferu to 500GB, przy dobrej cenie, nawet kupno dwóch takich ofert byłoby dla mnie opłacalne. szacuje ze miesięcznie upload będzie wynosił ok 100GB, może jednak przybrać z czasem na ilości, o ile w lte bywa różnie z prędkościami to zauważyłem ze upload potrafi być całkiem atrakcyjny względem nawet stałych łącz.
Mam S7 sprawdzałem dostępne sieci w odległości 100 od domu, załączam zdjęcia wykonane za pomocą NSI, chce kupić jednak dobry modem do dalszych testów, i tymczasowej nawet zabawy z pakietami prepaid. postaram się dokładnie przedstawić całą sytuacje w punktach bo ściany tekstu nikomu nie chce się czytać.

Lokalizacja: Dąbczyn
W pobliżu kilku Kilometrów są anteny w miejscowości Przybyszyn(orange) i Ciechanowiec(networks tmobile)
Network limiter pozwolił mi się połączyć z:
http://imgur.com/a/ekuHI
O dziwo osiągnąłem fajne połączenie ze sterdyń - wieś, jedyne w którym zrobiłem speedtest - 40ms ping up 15 down 10.
W kwestii lokalizacji - dom jest mocno zbrojony, zdarzają się braki w zasiegu GSM
Montaż anteny na ścianie może okazać się problematyczny - duża szansa na brak zgody reszty domowników(BO TAK I JUZ)

Plan.
Kupno modemu klasy B315(mam rooter jak coś)
Rejestracja kart w plus, Tmobile, play sprawdzenie działania bez anten
Po założeniu działalności wybór przynajmniej jednej oferty operatora, w miedzy czasie możliwe "internet na próbę"

Pytania
Jaki modem kupić? B315? a przy podpisaniu umowy dokupić z agregacją pasma?
Czy u mnie możliwa jest agregacja jakiegokolwiek pasma?
Czy z mojej lokalizacji jest możliwe złapanie LTE na wyższej częstotliwości?, nie znam zasięgów danych pasm
Czy są jeszcze jakieś stacje które może mi telefon pomijać?
Czy można ustawić antene kierunkową na strychu by była skierowana w stronę nadajnika przez okno? Czy to będzie działać czy za duże straty.
Czy Networks działa w orange?

Z Pytaniami o anteny pewnie pojawię się dopiero z wynikami modemu
Dziekuje za pomoc
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór sprzetu do testów + ewentualny operator

Post autor: matek451 »

W tych testach łączysz się z trzema BTS-ami LTE800 Orange, najlepsze parametry sygnału ten ze Sterdynia-Osady. Inne to połaczenie z BTS-em Boguty -Pianki oraz Nur. B315 to stacjonarny router LTE, jak planujesz abonament w Orange to zbędny koszt. w tej lokalizacji nie ma szans na LTE-A w Orange, wszystkie BTS-y pracują na LTE800. Najbliższy BTS LTE1800NetWorks w Kosowie Lackim, brak na nim LTE800 Orange i LTE800T-mobile. Oprócz oferty w Orange dla Firm dobrą ma też dla firm T-mobile. Zasięg z sieci LTE800 tego operatora, w pobliżu BTS-y Stelągi-Kolonia i Łaznówek. Plus i Play możesz sobie darować, nie istnieją praktycznie na tym terenie. Do LTE800 antena 2xATK-20 lub 2xATK-10/800-980 i oczywiście na zewnątrz.
pioter223
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2011-05-31, 15:40
Lokalizacja: Klepacze

Re: Wybór sprzetu do testów + ewentualny operator

Post autor: pioter223 »

Na liście pozwoleń uke jest Networks w ciechanowcu, dodakowo z tego co widze w ciechanowcu jest plus - wcześniej na lumii wiem ze plus mi łapał. choć parametry techniczne nie zachwycały, ale to moze kwestia sprzetu,
Wiem czym jest b315 jeżeli jest to zbędnym kosztem, to jak mam sprawdzić jak będzie działało mi lte w domu, skoro w wielu miejscach GSM łapie na 1 kreskę lub wcale - jakośc połączenia jest na prawdę słaba:) Kupienie stika usb oznacza latanie bez sensu po domu, działalność założe dopiero za 2-3 miesiące, a obecnie stacjonarny internet ma ping rzedu 100 ze skokami na cholera wie ile, do tego transfery 3-5mb w dół 0,2 w górę. W ostatnim czasie jeszcze 0d 12 do 3 w nocy nie ma neta bo lb sie akualizuje dzien w dzień, osoba na którą jest neo nie widzi problemu wiec:)
Tylko w tmobile lejek może byc równie dobrze po 1tb jak i po 100gb:) to wg mnie loteria, wole pewne zapewnienia o 500gb :) Mam juz umowe z orange indywidualną na telefon, może też tutaj uda mi sie zyskac zniżki:)
I tak jak pisałem, czy antena zewnętrzna ustawiona przez okno w strone bts da jakiekolwiek efekty?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór sprzetu do testów + ewentualny operator

Post autor: matek451 »

Jeśli to ma być internet LTE w Dabczynie to najbliżej jest Ciechanowiec ale tam na BTS-ie NetWorks jest UMTS2100 z HSPA+DC i UMTS900 z HSPA+ oraz LTE800 T-mobile. Trudno powiedzieć czy z tego LTE800 korzysta też Orange. Ich własne BTS-y LTE1800 Nur,Boguty-Pianki i Perlejewo daleko i anteny tylko 2xATK-20 i na zewnątrz , z krótkimi kablami. Na BTS-ie Plusa w Ciechanowcu działa LTE1800Aero2 i LTE800sferii, dołozyli teraz LTE1800 i jest LTE-a, trzeba by zrobić testy. Do testów najlepszy telefon z LTE i NCI lub tani MIFi z LTE działający z LTEWatchH lub Toolboxem. Pokazuje parametry sygnału, dane BTS-a . Pozwala wymuszać konkretne pasma LTE, testy w domu , na zewnątrz , pod BTs-em i po drodze. E5573 kupisz już za 100 zł. ale jak chcesz to kup B315, najlepiej z Plusa , Play. Tylko nie z T-Mobile a ten B315 z Orange z w.w programami działa róznie , w zalezności od wersji FW. Na B315 trudno robic testy w terenie/
pioter223
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2011-05-31, 15:40
Lokalizacja: Klepacze

Re: Wybór sprzetu do testów + ewentualny operator

Post autor: pioter223 »

jak patrzyłem liste pozwoleń uke na wyższych częstotliwościach to coś tam było z ciechanowca bodaj networks, ale moze ona nie funkcjonuje nie wiem. zapewne trzeba to sprawdzic. Z tymi antenami na zewnątrz może być problem z instalacją. Do testów z telefonów mam tylko s7 nie wiem co to nci. Nie wiem może to efekt wielkości ale wydaje mi sie ze b315 zbierze zasieg lepiej niż takie maleństwo. W domu licze sie z kiepskim zasiegiem dlatego potrzebuje czegoś solidnego, zeby nie utopić. Koszty nie grają dla mnie wiekszej roli bo w kalkulacji mam albo LTE licząc na przynajmniej 10mbps w górę albo wynajmowanie mieszkania + tylko po to:) chyba ze ten e5573 to tak dobra maszynka ze łapie równie dobrze.
Te z tmobile b315 mają problem z wgraniem custom fw? I czy tmobile ma białe wersje, bo widzę kilka całkiem tanich białych b315, czy po prostu huaweii wypuscił je oficjalnie w 2 klorach.
Widze ze w gruncie rzeczy opieram sie o 800mhz, obawiam się troche czy nie skończe z tym ze za rok pół transfery będą za niskie do czegokolwiek,a możliwość wyższych czestotliwości jakoś dałaby mi wieksze bezpieczeństwo, choć teraz dość szybko następuje rozwój lte w okolicy.
Choć temat nie jest zamknięty, dzieki za pomoc.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór sprzetu do testów + ewentualny operator

Post autor: matek451 »

NCI czyli Network Cell Info, B315 ma podobny modem LTE jak MiFi, a anteny wbudowane w obydwu są porównywalne. Z T-mobile sprzęt jest kastrowany( zaslepiony RJ11 i USB) i posiada ubogie FW , niewiele wart.
pioter223
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2011-05-31, 15:40
Lokalizacja: Klepacze

Re: Wybór sprzetu do testów + ewentualny operator

Post autor: pioter223 »

Czy ten mifi e5573 na brandzie play bedzie sprawiał problemy czy klasycznie przerobiony mobile partner?
pioter223
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2011-05-31, 15:40
Lokalizacja: Klepacze

Re: Wybór sprzetu do testów + ewentualny operator

Post autor: pioter223 »

Mam juz e5573, niestety z dystrybucji play, ale w cenie okazyjnej i próbowałem lte watch niestety nie podaje informacji o płączeniu jakie są alternatywne programy?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Wybór sprzetu do testów + ewentualny operator

Post autor: dzejk »

pioter223
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2011-05-31, 15:40
Lokalizacja: Klepacze

Re: Wybór sprzetu do testów + ewentualny operator

Post autor: pioter223 »

Dzieki. dobra, działa. Jeżeli dobrze rozumiem ten program, jedyne na co moge liczyc to ustawienie czestotliwości z innymi bts, np 800mhz musi mnie automatycznie łączyć z kolejnymi bts 800mhz?

W minisalonie orange powiedzieli mi ze niby w ciechanowcu lte jest naprawiane bo coś im nie działa. dlatego mi nie łapie. Czy można zadzwonić gdzieś do orange zeby się coś o tym dowiedzieć, bo dla mnie zapewnienia osoby z punktu to raczej takie marketingowe paplanie
pioter223
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2011-05-31, 15:40
Lokalizacja: Klepacze

Re: Wybór sprzetu do testów + ewentualny operator

Post autor: pioter223 »

Zamieszczam wyniki testów.
tmobile nie zapisywałem bo dane i kody połączenia były takie same jak dla orange. Najwyższe prędkości uzyskałem w swoim pokoju i pod domem koło tego pokoju.
Plus mimo dobrych statystyk połączenia miał fatalne transfery, nawet nie chciało mi się kończyć testu i sprawdzać uploadu. za długo to trwało. zważywszy na godzinę testów sugeruje przeciążenie sieci, chyba ze na kartę są jakieś ograniczniki o których nie wiem. Wydaje mi się ze tylko orange i tmobile ma sens.
http://imgur.com/a/FVqzc
teraz tylko dwa pytania
- z jakimi bts sie łączyłem bo tego nie umiem rozszyfrować
- jak się dowiedzieć co się dzieje z bts w ciechanowcu.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór sprzetu do testów + ewentualny operator

Post autor: matek451 »

BTS LTE800 Orange Nur. Zadzwonić na infolinię Orange i zapytać o LTE800 w ramach Networks na BTS-ie T-mobile Ciechanowiec. Na drugim screene Boguty-Pianki LTE800 Orange.
pioter223
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2011-05-31, 15:40
Lokalizacja: Klepacze

Re: Wybór sprzetu do testów + ewentualny operator

Post autor: pioter223 »

Przepraszam ze nie doprecyzowałem: który to bts dał mi transfer rzędu 7 mbps w górę i w dół?
ODPOWIEDZ