Prośba o doradzenie neostrada czy LTE oraz osprzęt

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ferni
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2017-03-19, 15:49

Prośba o doradzenie neostrada czy LTE oraz osprzęt

Post autor: ferni »

Witam

Na wstępie od razu się przyznaję że jestem noobem w temacie, trochę usiłuję zgłębić temat ale jest tego tyle że wymiękam.
Mianowicie chodzi o to że jestem na końcowym etapie budowy domu (moja lokalizacja to GPS: 50.809735 20.781643 ⇔ 50º48'35.05'' N 20º46'53.91'' E), to znaczy że gdzieś w okolicach wakacji będę się tam przenosił i oczywiście muszę mieć dostęp do "normalnego" internetu, w mojej okolicy jest możliwość podłączenia neostrady ale max. do 10mb/s. Zastanawiam się też nad założeniem LTE jeszcze nie wiem od jakiego dostawcy, ale też nie wiem czy warto.
Chciałbym was prosić o porady w tym temacie tzn. jaką antenę wybrać, jaki modem, jakie kable itp. zależy mi na jak najlepszej jakości. Dodam że internet będzie służył głównie na komputerze stacjonarnym oraz nie wiem czy to ma znaczenie ale po wszystkich pomieszczeniach mam rozprowadzone kable od internetu a główny rozdzielnik znajduje się na strychu.

Dziekuję
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Prośba o doradzenie neostrada czy LTE oraz osprzęt

Post autor: radius »

Czyli na strychu stawiasz router LTE. I z jego portów LAN wychodzisz na "rozdzielnik". To jakiś switch?

W Daleszycach masz LTE1800 od N! (wspólne zasoby Orange i T-Mobile), więc KONIECZNIE musisz zrobić testy prędkości, rano, w południe, pod wieczór, w nocy żeby nie okazało się, że stacja klęka, gdy ludzie w domu siedzą.

Powinien być też Plus na 1800 MHz oraz Play z kompletem pozwoleń, więc musisz zobaczyć jak działa i czy jest agregacja.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
jorgo
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2015-04-21, 07:01
Lokalizacja: Twarda

Re: Prośba o doradzenie neostrada czy LTE oraz osprzęt

Post autor: jorgo »

Ja ze swej strony mogę powiedzieć że mieszkam na wsi i od niespełna 2 lat korzystam z internetu LTE w sieci PLUS. Wcześniej miałem właśnie neostrade do 10mb/s i przechodząc na LTE patrzyłem nieufnie. Ale teraz wiem że to była bardzo dobra decyzja.....
Przez te prawie 2 lata żadnych awarii - poza niestety wolnymi transferami w godzinach tzw. "szczytu. Na przestrzeni tych 2 lat widzę jak coraz bardziej BTS Plusa jest obciążany przez nowych użytkowników, gdyż wiele osób zrezygnowało z neo i przeszło właśnie do Plusa - a to jedyny nadawca LTE dla mojej miejscowości. Ale w tym roku swoje nadajniki LTE montuje Orange i w czerwcu/lipcu prawdopodobnie zmieniam operatora.
Tak więc śmiało bierze LTE - tylko tak jak znawcy w temacie podpowiadają: testy, testy, testy. :)
ODPOWIEDZ