E5180 a dwa urządzenia router

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pepexy08
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2017-03-21, 12:47

E5180 a dwa urządzenia router

Post autor: pepexy08 »

Dzień dobry,
mam taki oto kłopot do rozwiązania. Posiadam od około dwóch lat router LTE E5180. Jest to sprzęt, który ma tylko jedno gniazdo LAN. Na stałe do tego gniazda podłączony jest komputer.
Teraz zakupiłem, również w Plus, zestaw DNS 320L, który również wymaga podłączenia z routerem kablem. I teraz seria pytań:
1) czy można podłączyć pod jedno gniazdko LAN w routerze oba urządzenia, tj. komputer i DNS i jeśli tak, to jakiego "rozgałęziacza" użyć?
2) czy szybkość przesyłu danych na dysk w DNS zwiększy się po podłączeniu komputera do routera kablem, a nie Wi-Fi (teraz jest na Wi-Fi i 2 GB przesyłał w 2,5h)?
3) czy Plusowy zestaw DNS 320L z dyskiem WD10PURX 1TB może być używany na potrzeby domowe z powodzeniem (do filmów, zdjęć, muzyki, itp?), czy to jest tylko zestaw do kamer?

Bardzo dziękuję za wszelką pomoc.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: E5180 a dwa urządzenia router

Post autor: dzejk »

1. zwykły switch 5-portowy za 20-30 zł.
2. tak
3. do każdych plików
pepexy08
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2017-03-21, 12:47

Re: E5180 a dwa urządzenia router

Post autor: pepexy08 »

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.

Czy takie coś będzie ok? TL-SF1005D V10?
I jak to podłączyć? Ile trzeba kabli: od kompa do switcha, od DSD do switcha i od routera do switcha? Podłączam kable, jak chcę i czy musi być zachowana jakaś kolejność?

ps. mam dodatkowe pytanie: czy telewizor 46PFL5507K może odczytywać pliki z DSD? Jak to sprawdzić?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: E5180 a dwa urządzenia router

Post autor: dzejk »

Może być ten tp-link. Switch traktujesz jak zwykły rozgałęźnik prądowy, wpinasz tam, gdzie potrzebujesz - w tym przypadku między router, a kompy. Kolejność portów w zasadzie nie ma znaczenia.
Telewizor podłącz do sieci lan lub wifi i sam się przekonaj, czy widzi NAS'a.
pepexy08
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2017-03-21, 12:47

Re: E5180 a dwa urządzenia router

Post autor: pepexy08 »

szukam równocześnie sprzętu i jeszcze jedno pytanie mnie dopadło. Mam obecnie dwa kable fabryczne (od rutera i DSD) CAT5e. Muszę dokupić jeszcze jeden kabel. Czy inwestować w CAT6, czy się nie opłaca? Może wszystkie trzy powinny być CAT6?

Raz jeszcze bardzo dziękuję za pomoc.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: E5180 a dwa urządzenia router

Post autor: dzejk »

Możesz kupić kat. 6, różnica cenowa jest bardzo mała, dobry kabel kat. 5e wystarczy do sieci gigabitowej. Ale jak chcesz mieć po domu gigabita, to switch musisz też taki kupić.
pepexy08
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2017-03-21, 12:47

Re: E5180 a dwa urządzenia router

Post autor: pepexy08 »

każde pytanie rodzi kolejne. A jaki jest switch gigowy- jakiś model? i czy przy takim DSD i routerze to ma sens (w sensie czy one nie są za wolne?). I czy różnica jest odczuwalna w prędkości (np. ile zgrywa się 1GB, jeśli można to powiedzieć)?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: E5180 a dwa urządzenia router

Post autor: dzejk »

Ten DSD ma port gigabitowy (1000Mbps, 1000:8=125MB/s). Jak zamierzasz oglądać z niego filmy w wysokiej rozdzielczości, to jak najbardziej przyda się switch wspierający ten standard, np. http://www.ceneo.pl/627470
Oczywiście komputer, czy TV musiałby mieć też port gigabitowy (do sprawdzenia), aby to wykorzystać.
Sam router e5180 ma tylko port fast ethernet 100Mbps (100:8=12,5 MB/s), ale pewnie i tak net wolniejszy.
pepexy08
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2017-03-21, 12:47

Re: E5180 a dwa urządzenia router

Post autor: pepexy08 »

Finalnie kupiłem ten sprzęt, o którym mówiliśmy na początku i jeden kabel. Prędkość przesyłu danych jest dla mnie ok (i faktycznie jest nieporównywalnie szybsza od Wi-Fi).

Odnośnie TV napiszę jeszcze tylko tyle (może się komuś przyda), że aby TV widział dysk należy:
1) wejść przez przeglądarkę internetową po adresie IP dysku do jego menu,
2) wybrać Management-> Application Management->Multimedia Services->UPnP AV Server Settings zaznaczyć Enable i zapisać zmiany (TV powinien w tym momencie widzieć dysk, ale katalogi będą puste)
3) wybrać Management-> Application Management->Multimedia Shares Settings-> Add i wybrać foldery do biblioteki (u mnie się to robi bardzo długo bo 50GB danych robi się już pół dnia i ma 40%, ale już pierwsze pliki odpaliłem na TV, tak więc liczę, że wszystko będzie ok).

Raz jeszcze dziękuję za pomoc.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: E5180 a dwa urządzenia router

Post autor: matek451 »

I zrobiłeś duży błąd. Do NAS-a kupuje się Gigabitowy switch, ten D-Link posiada takie porty. Podobnie wszystkie dzisiejsze TV posiadaja takie karty sieciowe. Zbierasz już pierwsze owoce, działa to jak piszesz tragicznie. Z Gigabitowym owym switchem byłoby 10 razy szybciej. Pozorna oszczędność źle się kończy.
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: E5180 a dwa urządzenia router

Post autor: atento »

Ja mam stary TV bez androidów tylko odtwarzacz DLNA Indeksuje zawartość w 5 minut pierwszy raz... po 100Mbps :)
Nawet dekoder cyfry + indeksuje w kilka minut tylko menu przycina też ma 100Mbps


Ja się tam nie znam ale zapytam.... Na kij 1Gbps w Tv? Filmy przy 15Mbps to już są wyczesanej jakości. 4K to jest z 32Mbps :D

Polecam 1080p H264 mkv ac3 :D nawet jak dźwięk ruszy to zacznie przycinać...
Jak Zrobiłem wszelkie stare filmy z dvd do tego formatu i kurde miałem problem nie chciało mi się tego jeszcze raz mielić na inny, wywaliłem pudełko z 2GB ram i najnowszym chinskim procesorem, podłączyłem pod projektor steamlink-a i zapitala wszystko prosto z pc na ekran :) ahhh jaka wygoda, nie polecam nawet wrogowi android boxa.


Co do samego Switch to mógł kupić faktycznie 1Gbps ;)
pepexy08
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2017-03-21, 12:47

Re: E5180 a dwa urządzenia router

Post autor: pepexy08 »

Ale przecież napisałem, że na moje potrzeby taka szybkość przesyłu danych mi wystarcza. Zwłaszcza, że takie ilości będę przenosił bardzo rzadko, albo może i wcale. Fakt, na przyszłość lepiej byłoby lepszy sprzęt, ale to raczej bardziej odległa przyszłość i może będzie jeszcze coś nowszego, to wtedy pomyślę. A dodatkowo, TV na chwilę obecną połączony jest z siecią przez WiFi.

Mam jeszcze pytanie, bo nie rozumiem jednej rzeczy: ten długi czas, o którym pisałem, to tworzenie biblioteki, co ma być udostępniane przez sam DNS. Czy tutaj inne kable w ogóle by pomogły?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: E5180 a dwa urządzenia router

Post autor: matek451 »

Sam odpowiedziałeś na pytanie, teraz wszystko idzie po WiFi przez E5180 i to ono jest wąskim gardłem. Ogólna zasada to NAS z TV najlepiej połączyć kablem, nawet z tym switchem 100Mb/s. Z WiFi bywa różnie, nie wiemy w jakiej prędkości jest zestawione połączenie E5180-TV oraz jakie faktycznie są prędkości. Gigabitowy switch spina ogólnie po kablach wszystkie urządzenia i komunikacja między nimi odbywa się z taką prędkością , w twoim przypadku masz 100Mb/s i to jest pewne rozwiązanie. Podłacz TV kablem po LAN. Po WiFi z NAS-a niech korzystają urządzenia mobilne.
ODPOWIEDZ