Dobór routera LTE z obsługą MIMO

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dawid3764755
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2017-03-18, 14:03

Dobór routera LTE z obsługą MIMO

Post autor: dawid3764755 »

Witam,

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc. Po zagłębieniu się w temat LTE i wielogodzinnego czytania postów na "forum bez kabli" doszedłem do wniosku, że kupienie przeze mnie internetu od PLUS'a było błędem. Mam jeszcze 3 dni na zwrócenie.

Mieszkam w Lutyni (woj. Dolnośląskie) - https://www.google.pl/maps/place/Lutyni ... 2625?hl=pl

Wg. BTSearch najbliżej mojego domu nadajnik z obsługą LTE znajduje się we Wróblowicach (Play (26006) ID: SRE3022 Miękinia, Wróblowice, dz. nr 4/2)

Na routerze od PLUS'a (D-LINK DWR 921E) uruchomiłem kartę PLAY i zrobiłem szybki test, przy -75dbi, ping w granicach 40 i download ok 5 Mb/s co przy 1 MB/s z PLUS'a jest wartością zadowalającą. Niestety nie udało mi się w żaden sposób sprawdzić z którym faktycznie nadajnikiem łączę się i na jakim paśmie odbieram sygnał (próbowałem przez kilka godzin uruchomić programy do tego celu polecane tutaj na forum, ale nie powiodło mi się).

Postanowiłem rozwiązać umowę z PLUS'em i kupić kartę PLAY z "nielimitowanym" LTE. Proszę o informację jaki router kupić do tego, wiem tylko, że LTE z obsługą MIMO, czyli 2 x SMA i w późniejszym czasie podłączyć antenę dualną. Znalazłem jedynie Huawei CPE B593 LTE oraz ZTE mf28D w rozsądnych cenach, do 300zł.

Ewentualnie jeśli mój tok myślenia jest błędny, proszę o skorygowanie.

Pozdrawiam
Dawid
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Dobór routera LTE z obsługą MIMO

Post autor: dzejk »

Do 300 zł to już huawei b315 znajdziesz na allegro, czy olx. Nawet za 250 chodzą.
Jak masz telefon z LTE, to zainstaluj na nim apkę Network Cell Info Lite i pokaż pierwszą zakładkę.
Oprócz play, możesz sprawdzić też orange i t-mobile.
W play możesz mieć internet na kartę za 5zł na miesiąc z limitem 100GB, potem lejek 2Mb/s.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór routera LTE z obsługą MIMO

Post autor: matek451 »

A po co chcesz kupować B315 skoro masz DWR-921E z Plusa? Słabe toto, bez MIMO ale jakoś działa. Ale jak już to tak jak pisze poprzednik, B315 tylko nie z T-Mobile i RBM na Kartę 5 z usługą Darmowy internet LTE bez limitu, działa na sieci LTE Play.
dawid3764755
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2017-03-18, 14:03

Re: Dobór routera LTE z obsługą MIMO

Post autor: dawid3764755 »

Dzięki za odpowiedź.

Router muszę oddać jak rozwiążę umowę.
Faktycznie B315 można kupić w okolicach 350zł za nowy. Czym poza wyższą prędkością (150Mbps vs 100) różni się od tych przeze mnie wymienionych? warto dopłacić, skoro osiągam max 5Mb/s?

Telefon mam z LTE w dodatku z kartą PLAY, ale to Lumia z Windowsem, a na niego ta apka nie występuje. Próbuję znaleźć coś podobnego.
Drugi telefon mam w T-Mobile (z simlockiem, wiec playa i apki nie sprawdze) i zasięg mam kiepski w domu, natomiast Orange nawet sprzedający mi odradził, bo za daleko do nadajnika.

Czytałem, że RBM z darmowym LTE już nie działa, muszę to zweryfikować.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór routera LTE z obsługą MIMO

Post autor: matek451 »

To masz dzierżawiony sprzęt od CP . Nie słuchaj tych bzdur, DIL w RBM ma się dobrze, sam mam kilka takich kart na dodatek z RWK. Zasięg LTE w Orange i T-Mobile zapewnia BTS LTE1800NetWorks w Krępicach. Dodatkowo Orange ma tam pozwolenie na LTE800 ale trzeba sprawdzić czy już działa. T-mobile korzysta też z własnego LTE800 w Miękini. Play ma we Wróblowicach BTS z kompletem pozwoleń na LTE, działają na pewno LTE1800, LTE2100 i LTE800. Bez anteny pewnie skorzystałeś z wolniejszego LTE800, warto zrobić testy pod BTS-em na telefonie LTE z aplikacją network Cell Info, sprawdzić jak działa LTE1800 a możliwe że LTE2600. W każdym wypadku musisz się liczyć z zakupem zew. anteny na wybrane pasmo.
dawid3764755
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2017-03-18, 14:03

Re: Dobór routera LTE z obsługą MIMO

Post autor: dawid3764755 »

Dzięki za informacje.

Zrezygnowałem z PLUS'a. Dzisiaj zamówię router B315, kupie różne simy z internetem i zrobię testy.
ODPOWIEDZ