Co jest mi potrzebne to internetu mobilnego?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jamilano
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-03-25, 15:28

Co jest mi potrzebne to internetu mobilnego?

Post autor: jamilano »

Witam ,

Posiadam 2 urządzenia na zdjęciach poniżej.
Czy mogę któreś z nich zastosować do instalacji internetu mobilnego w domu? Tzn. kupiłem kartę sim z internetem mobilnym w Orange , ale bez urządzenia.
Czy te urządzenia które posiadam nadadzą się do tego ? Jeśli nie to co powinienem dokupić.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
B99BD594-48F0-4DE8-9881-A1BE74784D95.JPG
IMG_3341.JPG.jpeg
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Co jest mi potrzebne to internetu mobilnego?

Post autor: dzejk »

Żaden z nich nie ma modemu do internetu mobilnego, ani nawet portu usb, aby taki modem podłączyć.
Potrzebujesz modem lub router, w zależności od tego na ile urządzeń chcesz taki internet rozdzielić w domu i czy wystarczy sygnał po wifi, czy także po kablu.
jamilano
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-03-25, 15:28

Re: Co jest mi potrzebne to internetu mobilnego?

Post autor: jamilano »

Dzięki :)

Czyli do niczego mi się ten sprzęt nie przyda .... Jeśli tak się sprawy mają to jaki modem/router kupić do tego internetu? Wystarczy mi wi-fi , nie muszę mieć kabli. Dom około 220 m2 . Oczywiście cena ma znaczenie :)

Pozdrawiam
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Co jest mi potrzebne to internetu mobilnego?

Post autor: Hermogenes »

Może masz znajomego który ma choć telefon z LTE.poz Hermogenes
jamilano
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-03-25, 15:28

Re: Co jest mi potrzebne to internetu mobilnego?

Post autor: jamilano »

He? Nie łapię...
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Co jest mi potrzebne to internetu mobilnego?

Post autor: Hermogenes »

Musisz sprawdzić czy i jaki masz sygnał LTE w domu bez tego nie wiadomo czy polecić router z gniazdami antenowymi czy bez tanie mi-fi .poz Hermogenes
jamilano
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-03-25, 15:28

Re: Co jest mi potrzebne to internetu mobilnego?

Post autor: jamilano »

Rozumiem. Na telefonie z orange mam 4G - czyli sygnał jest...
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Co jest mi potrzebne to internetu mobilnego?

Post autor: Hermogenes »

To ile masz kasy na ten router przedział. .poz Hermogenes
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Co jest mi potrzebne to internetu mobilnego?

Post autor: matek451 »

Kolego zejdź na ziemię. Masz 220m2 domu i chcesz go pokryć WiFi za pomocą jednego routera, na dodatek tanio to pewnie za pomocą jakiegoś mobilnego routerka MiFi? Zapomnij, te WR841 i Linksys ci się przydadzą ci się jako dodatkowe AP, podpięte do routera LTE po kablu. Bo chyba mając taki dom nie zapomniałeś o sieci kablowej Ethernet? Co to za oferta z Orange ? Jeśli abonament to czemu bez sprzętu? Robiłeś jakieś testy Orange? Potrzebujesz stacjonarnego routera ,minimum LTE . Koszt około 250-300 zł za B315, MF283+, router z LTE-A dwa razy tyle.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Co jest mi potrzebne to internetu mobilnego?

Post autor: Hermogenes »

Przecież nie wiesz kto jest z drugiej strony może chce neta tylko do sterowania kotłem od CO ;) .poz Hermogenes
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Co jest mi potrzebne to internetu mobilnego?

Post autor: matek451 »

Przecież gdyby chciał sterować kotłem to nie podawałby powierzchni domu, chyba ze chciał pochwalić się ile m2 ma do ogrzania a nie do pokrycia sygnałem WiFi . A jest tego sporo i pewnie na kilku kondygnacjach , MiFi za 100 zł tego mu nie pokryje. A na poważnie to czekamy na odpowiedzi na pytania. Budowa skutecznej sieci domowej w oparciu o router LTE w takim domu za 100 zł niemożliwa.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Co jest mi potrzebne to internetu mobilnego?

Post autor: Hermogenes »

Wiadomo trzeba na tego co ma wgrać gargolca i skonfigurować jako reperator dokupić używany E 593s22 i będzie tanio.Jeśli jest dobry sygnał sieci LTE .Inaczej jeszcze koszt anten kabli i zasiłek na dzieci pęka .poz Hermogenes
jamilano
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-03-25, 15:28

Re: Co jest mi potrzebne to internetu mobilnego?

Post autor: jamilano »

Widzę że dyskusja się ożywiła :) Dziękuję za wszystkie pomocne odpowiedzi.
W temacie : internet mi potrzebny do pracy na laptopie (bez filmów i grania) oraz na tablecie dla dziecka. Nie pochlastam się jak mi nie będzie działać w każdym zakamarku domu. Chodzi o to aby łapało większość powierzchni.
Wnioskuję z Waszych wypowiedzi że potrzebny mi routero-modem w którym zainstaluję kartę sim . Koszt jaki podał matek451 (250-300) jest dla mnie do przyjęcia. Wybrać pierwszy lepszy z tych które wymienił matek451 ?
jamilano
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-03-25, 15:28

Re: Co jest mi potrzebne to internetu mobilnego?

Post autor: jamilano »

Hermogenes
Patrzę na dostępne na rynku routery m.in. na E 593s22 , który podałeś i widzę że jest on około 200 zł droższy od B593-u12. Czy w moim przypadku warto dopłacać do tego >?

Pozdrawiam

JM
XnIcRaM
Użytkownik forum
Posty: 33
Rejestracja: 2017-02-16, 01:10

Re: Co jest mi potrzebne to internetu mobilnego?

Post autor: XnIcRaM »

Jeśli nie jesteś w zasięgu TDD 2600Mhz to nie będzie to miało znaczenia który router z tych dwóch wybierzesz
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Co jest mi potrzebne to internetu mobilnego?

Post autor: dzejk »

raczej chodziło o b593s-22 z plusa
jamilano
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-03-25, 15:28

Re: Co jest mi potrzebne to internetu mobilnego?

Post autor: jamilano »

Czy jestem w stanie sprawdzić czy jestem w zasięgu TDD 2600Mhz ? Czy mogę przyjąć założenie że w Lublinie , gdzie mieszkam, jest ten sygnał ?

Jeśli jestem w zasięgu tej częstotliwości to czy warto dopłacać do routera który obsługuje ją ? Czy jest mniej użytkowników tej częstotliwości i dlatego jest mniej obciążona ? Jakie są argumenty za tym ?

Pozdrawiam

JM
XnIcRaM
Użytkownik forum
Posty: 33
Rejestracja: 2017-02-16, 01:10

Re: Co jest mi potrzebne to internetu mobilnego?

Post autor: XnIcRaM »

na 2600 można obecnie w Polsce wyciągnąć największą prędkość LTE (bez agregacji) jest to też zwykle najmniej obciążone pasmo (głównie z tego względu iż ma najmniejszy zasięg od nadajnika). Można sprawdzić czy jesteś w zasięgu częstotliwości używając telefonu lub modemu który tę częstotliwość obsługuje i dodatkowo urządzenie powinno mieć możliwość wymuszenia tej częstotliwości. Oczywiście można też sprawdzić na http://beta.btsearch.pl/ czy jakiś nadajnik (w promieniu do max 1.5/2km) ma pozwolenie na tę częstotliwość, jeśli żadnego nie ma to raczej nie jesteś w zasięgu jeśli jakiś ma to trzeba by zrobić testy
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Co jest mi potrzebne to internetu mobilnego?

Post autor: onken »

I jest tylko w miastach.... Nawet 10km od Krakowa mogę tylko pomarzyć o 2600

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Co jest mi potrzebne to internetu mobilnego?

Post autor: Hermogenes »

Tak coś się palec zbytnio wyprostował i pomyliłem klawisz.poz Hermogenes

W Chotomowie jest pod Warszawą 2600
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Co jest mi potrzebne to internetu mobilnego?

Post autor: dzejk »

Mała uwaga - nie tdd, a fdd. Chyba żaden operator w PL nie działa komercyjnie na tdd. Wszystkie znane mi pasma w LTE działają u nas na fdd.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Co jest mi potrzebne to internetu mobilnego?

Post autor: matek451 »

TDD LTE2600 Aero2 to największy przekręt "lidera LTE w Polsce". W okolicach Krosna ma kilkadziesiąt pozwoleń od 5 lat. testowo uruchomiono kilka. W Lublinie jak chcesz korzystać z FDD LTE2600 to tylko Play, T-mobile ma 3 BTS-y LTE2600. Orange 1 pozwolenie na LTE2600, w Plusie nie występuje. a co do routera to nie wiedzieć czemu wszyscy Janusze interesują się tymi starymi B593u-12 od handlarza demobilem z niemieckiego T-mobile. Router sprzed 5 lat, LTE 3 kategorii, bez możliwości wymuszania pasm, wart ze 100-150 zł. Za 250 zł to można sobie B315s-22 kupić, a za 300 zł nówkę z Orange , niebrandowaną, bez simlocka.
jamilano
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-03-25, 15:28

Re: Co jest mi potrzebne to internetu mobilnego?

Post autor: jamilano »

Matek451

Czy znasz jakieś źrodła gdzie można je kupić za około 300pln ?
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Co jest mi potrzebne to internetu mobilnego?

Post autor: Hermogenes »

jamilano
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-03-25, 15:28

Re: Co jest mi potrzebne to internetu mobilnego?

Post autor: jamilano »

I myślisz że ten router będzie dla mnie lepszy niż B592u-12 ? Czy będzie mi on obsługiwał LTE z orange ?
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Co jest mi potrzebne to internetu mobilnego?

Post autor: Hermogenes »

Jest nowszy od B592u 12.Działa na nim program zewnętrzny do wyboru częstotliwości. Będą działały karty wszystkich opów nie tylko Orange .Obsługuje całe spektrum LTE tylko nie ma agregacji czyli LTE-A.poz Hermogenes
jamilano
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-03-25, 15:28

Re: Co jest mi potrzebne to internetu mobilnego?

Post autor: jamilano »

Czyli wychodzi że w moim przypadku, ze względu na Orange , NIE KUPOWAĆ B315s-22 ?
Czy zatem coś innego, nowszego od B592u 12 ? Czy pozostać przy nim ?
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Co jest mi potrzebne to internetu mobilnego?

Post autor: Hermogenes »

Kto tak napisał ? wszyscy łącznie z Orange zależy jaką kartę wsadzisz chyba że ma simlooka ale to zapytaj sprzedawcę .poz Hermogenes
jamilano
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-03-25, 15:28

Re: Co jest mi potrzebne to internetu mobilnego?

Post autor: jamilano »

Ahh ok , źle przeczytałem Twój poprzedni post
tom3636
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 187
Rejestracja: 2016-02-17, 21:50

Re: Co jest mi potrzebne to internetu mobilnego?

Post autor: tom3636 »

Wszyscy mówią, że B315 jest awaryjny. Może lepiej 5186?
Router Mifi zapewni zasięg przez jedną ścianę co najwyżej. Sygnał z routerów jakie masz w domu może przejdzie przez dwie ściany. Dlatego najlepiej kup jakiś stacjonarny i postaw po jednej stronie mieszkania lub na poddaszu a jeden z tych co masz po drugiej. Ja ostatnio kupiłem 5186. Ma niezłe możliwości, można wymuszać częstotliwość na której działa, tylko, że po 2 godzinach padło mi WiFi. Ale to raczej odosobniony przypadek.
Druga sprawa, to kup 4 startery i testuj. U jednego najlepiej działa Play lub Orange a u innegio "WRodzinie". Wszystko zależy gdzie mieszkasz, jak daleko masz do BTS i jak są one obciążone. Weź pod uwagę, że za rok transfer prawdopodobnie spadnie o 50% :(
ODPOWIEDZ