Oryginalna antena Huawei do B525

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
instruktor
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2016-01-15, 23:55

Oryginalna antena Huawei do B525

Post autor: instruktor »

Czy przy takich parametrach Obrazek jest sens inwestować w antenę dookólną o niewielkim zysku, np. taką http://allegro.pl/oryginalna-antena-lte ... 54019.html ? To czy antena jest rzeczywiście oryginalna to sprawa drugorzędna. Chodzi o zysk energetyczny. Dane na temat zysku są rozbieżne. Jeden sklep podaje 3 dBi (https://www.redconnect.com.pl/pl/komple ... -b593.html), sprzedawca z Allegro 6 dBi. Tak czy tak, jeśli rzeczywiście antena miałaby coś poprawić, to może warto ją kupić?

Jeśli chodzi o "renomowane" i polecane marki, to Cybertech Dual LTE 15 dBi jest chyba za mocny - router w ogóle nie może się połączyć z BTSem. Do BTS mam 3,5 km w linii prostej. To, że router łączy się z innym BTS jest wykluczone, ponieważ do kolejnych mam kilkanaście km.

A może macie Państwo jeszcze inne propozycje? Dodam tylko, że cena nie gra roli. Myślałem jeszcze nad https://hifi24.pl/televes-4gnova.html
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Oryginalna antena Huawei do B525

Post autor: matek451 »

Po pierwsze to anteny Cybertecha czy G42 są na pasmo 1800MHz i najbliższy BTS LTE1800NetWorks to Witnica i z niego pewnie korzystałeś wcześniej . W twoim przypadku na B525 łączysz się z BTS-em LTE800 Orange, Krzeszyce, z którego T-mobile korzysta w ramach NetWorks, trzeba tylko sprawdzić czy na 5MHz czy 10MHz bo z tym bywa różnie, szczególnie w tej strefie radiowej. To kwestia sprzętu na BTS-ie. Parametry sygnału dostateczne ale taki patyczki ich nie poprawią, chyba ze stan finansów sprzedawcy. Ich zysk jest taki sam jak anten wbudowanych. Potrzebujesz 2xATK-10/800-980. Zadałeś dziwne pytanie, na które na tym forum odpowiedziano wiele razy. Odpowiedziałem ci choć nie mam "werbalnej biegunki".
instruktor
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2016-01-15, 23:55

Re: Oryginalna antena Huawei do B525

Post autor: instruktor »

Zapomnijmy o niesnaskach, które nas poróżniły. Wracając do tematu; rozumiem, że udało Ci się rozszyfrować CELL_ID? Myślałem, że łączę się z BTS w miejscowości Graby, bo do niego mam 3,5 km w linii prostej, natomiast do BTS w Krzeszycach mam 7 km. Druga sprawa, skąd pewność, że to LTE800? Jakiś miesiąc temu jeszcze na B315 w LTE Watch udało mi się połączyć z LTE800 i LTE1800 bez anten. Nie pamiętam parametrów połączenia, ale miałem wtedy 2-3 kreski zasięgu na obu częstotliwościach. Dotychczas miałem antenę skierowaną na Gorzów Wlkp., a nie na Witnicę.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Oryginalna antena Huawei do B525

Post autor: matek451 »

Na BTS-ie Krzeszyce dotychczas w ramach NetWorks działało tylko UMTS900, teraz Orange w ramach modernizacji sieci na takich BTS-ach montuje tylko LTE800. W ramach współpracy z T-Mobile na niektórych BTS-ach są wpuszczani klienci T-mobile i odwrotnie. T-Mobile ma własne LTE800 na BTS-ie Bolemin. Najbliższe LTE1800NetWorks to nada Łupowo, Gorzów-Półwiejska i Witnica. Na BTS-ach gdzie uruchomiono LTE800 na razie brak pasm LTE1800 i LTE2600.
instruktor
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2016-01-15, 23:55

Re: Oryginalna antena Huawei do B525

Post autor: instruktor »

Na razie kupiłem tylko jedną antenę ATK-10.

Odległość od BTS Krzeszyce: 7 km.

Wnioski po ok. tygodniu użytkowania:

Parametry połączenia bez anteny zewnętrznej:
Obrazek

Parametry połączenia z anteną ATK-10 i kablem o długości 3m:
Obrazek

Pobieranie/wysyłanie:
- bez anteny: 20/20 Mbps
- z anteną: 27/24 Mbps


Myślę teraz nad zakupem mocniejszej anteny, ATK-20.

Pytanie tylko czy mogę używać dwóch różnych anten jednocześnie, tj. ATK-20 i ATK-10, czy jeśli już to lepiej kupić dwie sztuki ATK-20?

Wcześniej w wątku jeszcze wspominałem o BTS w miejscowości Graby. Otóż LTE w mojej okolicy zostało uruchomione 23 marca w Grabach, a kilka dni później w Krzeszycach. Z BTS w Grabach oddalonego o 3,5km na samym routerze osiągałem pobieranie w granicach 40 Mbps, a teraz za Chiny nie mogę wymusić połączenia z tym BTS. Podejrzewam, że problem może tkwić w tym, iż po drodze jest niewielkie połacie lasu i kilka budynków. A może mimo wszystko istnieje jakiś sposób aby wymusić połączenie z tym konkretnym BTS?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Oryginalna antena Huawei do B525

Post autor: ja.michal »

Możesz, nie będzie problemu. Sam używałem ATK-20 (w polaryzacji pionowej) i AK7GSM/10 (w polaryzacji poziomej). Teraz dorzuciłem drugą ATK-20 zamiast AK7GSM/10 i nie wiem czy to była dobra decyzja przy przeszkodach po drodze jak drzewa. Właściwie nic się nie poprawiło.

Także jeśli masz po drodze jakiś las, budynki, coś co rozprasza sygnał to zostań przy ATK-10, powinna spisywać się tak samo, może nawet lepiej ze względu na szeroką wiązkę promieniowania.

Dalszej stacji bazowej pewnie teraz nie łapiesz bo z wiosną zazieleniły się drzewa przez co sygnał jest bardziej tłumiony.
ODPOWIEDZ