Router + antena. Nadajnik 600 metrów od domu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Shaviq
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2017-03-16, 20:39

Router + antena. Nadajnik 600 metrów od domu

Post autor: Shaviq »

Cześć!
Mój przyjaciel ma problem, ponieważ Internet LTE jest jedyną opcją u niego, a jest streamerem i czasem podczas grania lub nadawania na żywo, tworzą się lagi, stream przycina, z gry wyrzuca. Na pewno chodzi tu o niestabilność połączenia.

Aktualny modem: Airbox2
Odległość od nadajnika: 600 metrów

Kolega nie potrzebuje rozdzielać połączenia, żadne wi-fi itp. Potrzebuje tego Internetu tylko na jedno urządzenie, na swój komputer.
Czy koniecznie trzeba tutaj wybrać router, czy można wybrać jakiś modem? Koniecznie chcemy kupić coś, co lepiej będzie łapało sygnał.
I jeśli to coś da, to kupić antenę (pasmo 2600MHz lub 1800MHz), 600 metrów od domu.
Czy można kupić tani modem + antenę
Czy lepiej kupić drogi router?

Patrzyliśmy na to:
https://www.morele.net/router-asus-4g-n12-706748/
https://www.morele.net/router-tp-link-a ... 00-811641/
Ale to wtedy bez anteny. Czy lepiej wyjdzie z tanim modemem + drogą anteną?
Bardzo byłbym wdzięczny za podanie jakiegoś sprzętu do tego, zmagamy się już tyle z tym problemem, że nie wiemy już co kupić...
Pozdrawiam
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Router + antena. Nadajnik 600 metrów od domu

Post autor: Hermogenes »

Taniej będzie średni modemo-router 300Mbps na wejściu z LAN 1Gbps + antena nawet 5dBi na polu.poz Hermogenes
Shaviq
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2017-03-16, 20:39

Re: Router + antena. Nadajnik 600 metrów od domu

Post autor: Shaviq »

Niezbyt mam o tym pojęcie, mógłbyś coś zaproponować?
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Router + antena. Nadajnik 600 metrów od domu

Post autor: radius »

Jak nie masz pojęcia to skąd wiesz, że stacja jest w promieniu 600 metrów? I skąd wiesz, że jest na niej uruchomione 2600 MHz?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Router + antena. Nadajnik 600 metrów od domu

Post autor: Hermogenes »

Dwa tematy do góry i na dół poczytaj wyciągnij wnioski ,dopasuj cenowo antenę zobacz w sklepie Cybertecha może coś już wypuścili,jak na 2600 to kabla krótko.poz Hermogenes
Shaviq
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2017-03-16, 20:39

Re: Router + antena. Nadajnik 600 metrów od domu

Post autor: Shaviq »

Bo sprawdziłem na betasearch, po dodzwoneniu się do Orange upewniłem się o istnieniu 2600MHz na tym nadajniku, a nie znam się na modemach i routerach, więc napisałem ten temat, żeby ktoś mi pomógł z doborem sprzętu pod taką lokalizację.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Router + antena. Nadajnik 600 metrów od domu

Post autor: radius »

Huawei E5186? Huawei B525?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Router + antena. Nadajnik 600 metrów od domu

Post autor: robertnik »

Zanim kupisz cokolwiek. Weź telefon i zrób test.
Akurat stream to upload, a z tym może być lipnie i to nie jest stała prędkość.
Pod stream to jakieś światło. Może ktoś takie ma na drugim końcu ulicy, to postawić most i partycypować w kosztach takiego łącza. LTE średnio.
Tu youtube ma tabele z bitrate, a to bardzo, ale to bardzo wyżyłowane bitrate. Moim okiem 14mb w 1080 50p to takie minimum dla dobrej jakości.
No ale z telefonu(o ile któryś z Was ma LTE) można zrobić test i zadecydować czy gra jest warta świeczki.
Shaviq
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2017-03-16, 20:39

Re: Router + antena. Nadajnik 600 metrów od domu

Post autor: Shaviq »

Nie no, aktualnie streamuje z airbox2 i nie ma problemów, tylko czasem zrywa połączenie lub ping w grze skacze do 300ms na 5 sekund. Dlatego chcemy tutaj poprawić tę jakość połączenia.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Router + antena. Nadajnik 600 metrów od domu

Post autor: robertnik »

I zrywa z 600m? Jakieś przeszkody, sygnał z odbicia? Modem to nie jakiś hit, ale przy tej odległości nie powinien, zwłaszcza że to mifi i leży sobie tam gdzie zasięg jest najlepszy. A tethering z telefonu też zrywa? Ruterów macie powymieniane w zasadzie w każdym poście te same, tylko jak bts zasłania wam np wieżowiec...
Shaviq
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2017-03-16, 20:39

Re: Router + antena. Nadajnik 600 metrów od domu

Post autor: Shaviq »

Samo z siebie nie zerwie, dopiero przy streamingu potrafi taki problem wystąpić, rzadko ale potrafi, gorzej z pingiem. BTS są 2, które pracują na 2600MHz, więc w razie czego można się przestawić, to tylko ok. 200 metrów dalej.
Zabudowa niska, domki jednorodzinne, kilka drzew, więc co najwyżej pół metra liści może zasłaniać sygnał. Tak to antenę by się postawiło w najwyższym punkcie, a nie airbox2 na parapecie obok okna drugiego piętra.
szczepan997
Stały użytkownik forum
Posty: 127
Rejestracja: 2016-05-04, 23:04
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Router + antena. Nadajnik 600 metrów od domu

Post autor: szczepan997 »

Nie wiem jak u innych, ale ja grając w gry multiplayer i równocześnie mając odpalony youtube w tle, dzieję się właśnie podobnie, że pingi skaczą na 300ms a czasami nawet dochodzą do 1000ms.
Kiedyś jak jeszcze miałem u siebie download 50mb/s a upload 20mb/s na lte za nim sieć się mocno obciążyła to ping też skakał, ale rzadziej i do 150ms max.

Jakie masz osiągi u siebie?
Obrazek
Shaviq
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2017-03-16, 20:39

Re: Router + antena. Nadajnik 600 metrów od domu

Post autor: Shaviq »

Z tego co pamiętam: Download 10mb/s, upload 6mb/s i ping 40.
Tych wszystkich parametrów RSI itp. nie sprawdzimy, bo a) LTEWatch nie działa b) inne programy diagnostyczne nie działają c) telefon ma simlocka, więc apki też odpadają.
Na Airbox nie sprawdzimy
szczepan997
Stały użytkownik forum
Posty: 127
Rejestracja: 2016-05-04, 23:04
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Router + antena. Nadajnik 600 metrów od domu

Post autor: szczepan997 »

To dość słabe osiągi na streaming.
Jaki masz telefon, obsługuje LTE?
Z tego co kojarzę to chyba tylko Orange zakłada simlocki do telefonów, a pisałeś, że masz internet z Orange więc po przełożeniu karty do telefonu powinno się normalnie logować do sieci.
Obrazek
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Router + antena. Nadajnik 600 metrów od domu

Post autor: robertnik »

To w takim razie 2 modemy.
Można jako urządzenia osobne na jednym grać, streamować z jakiegoś sprzętowego grabbera HDMI na drugim.
Połączyć je razem, bo są płyty z 2 wejściami RJ45, ale tego nigdy nie ćwiczyłem i nie jestem pewien, czy Windows to odpowiedni system do tego.
Przez ruter z alternetywnym oprogramowaniem.
Sam mam Tplinka wdr4300 i na nim OpenWRT z multivan.

Obrazek

W regułach mwan3 można dodać reguły co przez który wan ma lecieć np stream przez jeden, cała reszta przez drugi.

Brzmi skomplikowanie i jak by wykraczało poza budżet. Niestety tak jest(zabawy z regułami), ale jest osiągalne dla zwykłego śmiertelnika.

EDIT
Przykładowy szkielet takiej sieci
2 sztuki E5170(bo tani i ma rj45) około 400zł
1 wdr4300 bo też tani i działa parę lat bez restartów. Około 100zł
Jeden sim już macie, drugi np RBM5(bo nie ma umowy i kosztuje 50zł na kwartał).
Wieczór na konfigurację i sieć jak tralala.

Oczywiście zawsze można lepiej, np modem z LTE-A B525(jakieś 400zł), ale drożej i zestaw nowych problemów z agregacją i właściwym uploadem...

Na E5170 będzie prościej i stabilniej własnie z uploadem, który jest dla Was kluczowy.
Shaviq
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2017-03-16, 20:39

Re: Router + antena. Nadajnik 600 metrów od domu

Post autor: Shaviq »

I tak bez anteny?
Ciężko jest takie coś skonfigurować? Nigdy w tym nie siedziałem.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Router + antena. Nadajnik 600 metrów od domu

Post autor: robertnik »

Masz pół kilometra do BTSa i jak się nie mylisz z przeszkodami to zasięg na max.
Trzeba poczytać, bez konfiguracji multivan nie będzie działać.
Wszystko jest na eko.one.
1 Dobór odpowiedniego rutera i odpowiedniej paczki dla niego.(instalacja jest banalna, polega na wskazaniu pliku).
2 Konfiguracja(polecam z giu, bo prawie wszystko da się wyklikać).
-ustawienie hasła IP... powiedzmy 192.168.0.1
-ustawienie ip w pierwszym modemie 182.168.1.1
-powrót na OpenWRT ustawienie WAN 192.168.1.5
Obrazek
I to starcza by ruter stał się AP(oczywiście pominąłem ustawienia wifi, bo tam trzeba włączyć i ustawić hasło).

Żeby uruchomić kolejne wany trzeba odświeżyć listę pakietów i zainstalować mwan3

Obrazek

Dalej to już różnie dla modemów USB inaczej, dla kolejnego wan na rj45 mniej więcej tak przez putty i vi(konsola). Dalej graficznie w firewallu trzeba określić interfejs WAN2(u mnie to wan3, bo prędzej miałem modem USB).

Obrazek

Teraz drugi modem ustawiamy IP z innej puli np 192.168.9.1
a WAN2 na 192.168.9.5

Obrazek
No i już tylko konfiguracja wman. Dla load balancing(rozkłada pakiety na 2 wany) wygląda to tak.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

O dodanie reguły by stream puszczany był przez np WAN2, a gry przez WAN trzeba zapytać na eko.one, bo tego nigdy nie robiłem, a tam są odpowiedni ludzie.

Wracając do pytania czy trudno się to robi. Już na pierwszy rzut oka widać że to dziecinnie proste :)

EDIT
Bo bym zapomniał dla WANów ustawiamy metryki 10, 20... Bez tego mwan nie chce działać.

Obrazek

To bardzo skrócony(czytaj uproszczony) opis. Należy dokładnie pooglądać printscreeny, bo nie wpisywałem tu wszystkich wartości.

To oczywiście jednorazowa zabawa. Raz skonfigurowany będzie działał puki ktoś nie wyrwie kabli...

EDIT
Całość wygląda mniej więcej tak i jest ozdobą każdego salonu ;)

Obrazek

ale działa :)
ODPOWIEDZ