Router + antena. Nadajnik 600 metrów od domu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Shaviq
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2017-03-16, 20:39

Re: Router + antena. Nadajnik 600 metrów od domu

Post autor: Shaviq »

I tak bez anteny?
Ciężko jest takie coś skonfigurować? Nigdy w tym nie siedziałem.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Router + antena. Nadajnik 600 metrów od domu

Post autor: robertnik »

Masz pół kilometra do BTSa i jak się nie mylisz z przeszkodami to zasięg na max.
Trzeba poczytać, bez konfiguracji multivan nie będzie działać.
Wszystko jest na eko.one.
1 Dobór odpowiedniego rutera i odpowiedniej paczki dla niego.(instalacja jest banalna, polega na wskazaniu pliku).
2 Konfiguracja(polecam z giu, bo prawie wszystko da się wyklikać).
-ustawienie hasła IP... powiedzmy 192.168.0.1
-ustawienie ip w pierwszym modemie 182.168.1.1
-powrót na OpenWRT ustawienie WAN 192.168.1.5
Obrazek
I to starcza by ruter stał się AP(oczywiście pominąłem ustawienia wifi, bo tam trzeba włączyć i ustawić hasło).

Żeby uruchomić kolejne wany trzeba odświeżyć listę pakietów i zainstalować mwan3

Obrazek

Dalej to już różnie dla modemów USB inaczej, dla kolejnego wan na rj45 mniej więcej tak przez putty i vi(konsola). Dalej graficznie w firewallu trzeba określić interfejs WAN2(u mnie to wan3, bo prędzej miałem modem USB).

Obrazek

Teraz drugi modem ustawiamy IP z innej puli np 192.168.9.1
a WAN2 na 192.168.9.5

Obrazek
No i już tylko konfiguracja wman. Dla load balancing(rozkłada pakiety na 2 wany) wygląda to tak.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

O dodanie reguły by stream puszczany był przez np WAN2, a gry przez WAN trzeba zapytać na eko.one, bo tego nigdy nie robiłem, a tam są odpowiedni ludzie.

Wracając do pytania czy trudno się to robi. Już na pierwszy rzut oka widać że to dziecinnie proste :)

EDIT
Bo bym zapomniał dla WANów ustawiamy metryki 10, 20... Bez tego mwan nie chce działać.

Obrazek

To bardzo skrócony(czytaj uproszczony) opis. Należy dokładnie pooglądać printscreeny, bo nie wpisywałem tu wszystkich wartości.

To oczywiście jednorazowa zabawa. Raz skonfigurowany będzie działał puki ktoś nie wyrwie kabli...

EDIT
Całość wygląda mniej więcej tak i jest ozdobą każdego salonu ;)

Obrazek

ale działa :)
ODPOWIEDZ