Sprzęt z dobrą anteną, na wieś

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
krzysiekx8
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2015-07-08, 09:39
Lokalizacja: Noć

Sprzęt z dobrą anteną, na wieś

Post autor: krzysiekx8 »

Witam. Od ładnych kilku lat posiadam internet mobilny w Orange. Jako że mieszkam na wsi, to zbyt wielkich wymagań nie mam, dlatego internet z 1-2 kresek LTE i prędkości rzędu 20-30Mb/s wystarczają. Jednak sprzęt (Airbox 2) jest wg. mnie dość słaby- wysokie pingi(z telefonu są niższe), często się zawiesza, wyłącza itd. Dlatego chciałbym zmienić jak najszybciej to urządzenie. I tu pytanie- jaki byście polecili sprzęt- router z wbudowanym modemem LTE (nie ukrywam, wolałbym takie wyjście) czy też router+modem? Budżet to tak do 350-400zł. Jak na razie myślałem o routerach Huawei- b315 i b593-b22, albo d-link dwr921 (ew. dwr956 ale to już drozsze). Który z nich będzie miał najlepszy zasięg i czy mogą być pomiędzy nimi duże różnice? Z góry dzięki za odpowiedzi.
A i lokalizacja- Noć, powiat koniński, woj.wielkopolskie.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Sprzęt z dobrą anteną, na wieś

Post autor: dzejk »

Masz abonament w orange? Ile zostało do końca umowy? Z routerów to b315 + antena.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Sprzęt z dobrą anteną, na wieś

Post autor: robertnik »

Trochę pustynia... 5km z Stanisławowa masz LTE T-mobile na 1800MHz. Trzeba by sprawdzić czy łapiesz(antena, maszt)... Orange możesz mieć z ich masztu, bo dzielą się nadajnikami. A jak nie to też tam stoi Sefraia(Plus) na 800MHz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzęt z dobrą anteną, na wieś

Post autor: matek451 »

Nic dziwnego skoro wybrałeś w Orange najgorszy możliwy sprzęt, nie posłuchałeś rad. Wziąłeś MiFi bez złącz antenowych, napisałem ci że u ciebie antena zewnętrzna na wybrane pasmo jest konieczna. Mimo to nadal nie pytasz o antenę i sądzisz ze router B315 czy pozostałe da radę. Powtórzę więc jeszcze raz, w Noci potrzebujesz najpierw anteny Dual LTE 1800 MHz, np. Cybertecha. Zasięg LTE w Orange masz z BTS-a LTE1800networks Żólwieniec. Najbliższe BTS-y LTE800 Orange daleko, Ślesin,Zaryń i Jeziora Wielkie. Z Żółwieńca też 3G w ramach NetWorks z UMTS900 i UMTS2100. wszelkie dalsze kroki proponuję zacząć od testów LTE Orange na telefonie z Network Cell Info i od zakupu anteny zew. na wybrane pasmo. do LTE1800 już ci wskazalem. Koszt 200 zł.
krzysiekx8
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2015-07-08, 09:39
Lokalizacja: Noć

Re: Sprzęt z dobrą anteną, na wieś

Post autor: krzysiekx8 »

Hm, zwiodlo mnie trochę to, że telefon lapal LTE, to myślałem że router będzie to robił jeszcze lepiej. Byłem zielony. No więc jak z tą antena, musiałbym ją skierować w stronę Żółwienca? Czy taka antena w połączeniu z b315 da mi zauważalna poprawę?
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Sprzęt z dobrą anteną, na wieś

Post autor: robertnik »

dzejk pisze:Masz abonament w orange? Ile zostało do końca umowy?
robertnik pisze:Trochę pustynia... 5km z Stanisławowa masz LTE T-mobile na 1800MHz. Trzeba by sprawdzić czy łapiesz(antena, maszt)... Orange możesz mieć z ich masztu, bo dzielą się nadajnikami. A jak nie to też tam stoi Sefraia(Plus) na 800MHz.
A antena np do telewizora jak będzie leżeć w domu to zadziała? A jak zadziała to nie lepiej na dachu?
Tu jest identycznie. Antenę dajesz tam gdzie jest dobry zasięg(z reguły im wyżej tym lepiej, mniej przeszkód). Ile da i ile ominiesz przeszkód nie wiadomo. Można wspiąć się z modemem tam gdzie ma być antena i mniej więcej potestować.
krzysiekx8
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2015-07-08, 09:39
Lokalizacja: Noć

Re: Sprzęt z dobrą anteną, na wieś

Post autor: krzysiekx8 »

dzejk pisze:Masz abonament w orange? Ile zostało do końca umowy?
Do końca umowy został rok. Tak, mam abonament. I tak nie mam zbytnio wyboru, Internet z playa to u mnie porażka, t- mobile i plus nie najgorzej, ale bez przewagi nad Orange.
Cóż, chyba będę zmuszony do zakupu anteny, najlepiej z cybertecha? No i sorry za niewiedzę ale po prostu do tej pory nie miałem z tym nic wspólnego :) .
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Sprzęt z dobrą anteną, na wieś

Post autor: dzejk »

Tak, ale sama antena nie wystarczy, potrzebujesz także routera, bo ten co masz, nie ma złącz antenowych.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Sprzęt z dobrą anteną, na wieś

Post autor: robertnik »

Zadajesz pytania na które dostałeś już odpowiedź.
robertnik pisze: Antenę dajesz tam gdzie jest dobry zasięg(z reguły im wyżej tym lepiej, mniej przeszkód). Ile da i ile ominiesz przeszkód nie wiadomo. Można wspiąć się z modemem tam gdzie ma być antena i mniej więcej potestować.
T-Mobile na 1800MHz powinno być najlepiej, przynajmniej tak wynika z linkowanej mapy.
krzysiekx8
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2015-07-08, 09:39
Lokalizacja: Noć

Re: Sprzęt z dobrą anteną, na wieś

Post autor: krzysiekx8 »

Na dach nie ma możliwości wejść, ale mam nadzieję że wysokość nad umieszczonym na piętrze balkonem wystarczy, jutro będę testował. Router wiem że będę musiał zmienić, i tak mam dosyć airboxa.
krzysiekx8
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2015-07-08, 09:39
Lokalizacja: Noć

Re: Sprzęt z dobrą anteną, na wieś

Post autor: krzysiekx8 »

No więc będę zamawiał huaweia b315 i tą polecaną przez was antenę. Testowałem na Network Cell Info to LTE i łapię je z tego BTS w Zółwiencu. Teraz pytanie, jaką wersję tego routera wybrać, tzn jaki soft. Przede wszystkim żebym nie został zaskoczony brakiem obsługi anteny zew. Czytałem żeby nie brać T-mobile, a z pozostałych operatorow który ma najlepszy soft?
ODPOWIEDZ