Jaki router wybrać, z agregacją, czy bez agregacji LTE?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Bohan
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2016-11-22, 11:37

Jaki router wybrać, z agregacją, czy bez agregacji LTE?

Post autor: Bohan »

Witam wszystkich :)

Jako, że przymierzam się do zakupu routera stacjonarnego LTE, to chciałem się poradzić jaki model wybrać. Tak jak w temacie póki co waham się między Huawei B315, a Huawei B525. Oto moja lokalizacja: http://bit.ly/2o7OvK1 Mieszkam jakieś 600 metrów na południe od tych 2 nadajników Orange i Playa, które znajdują się obok siebie. Na początku byłem zdecydowany na router z agregacją, ale im więcej czytałem jak to ma działać, to tym bardziej mój entuzjazm opadał. Okazało się, że nie na każdym nadajniku będą dostępne wszystkie częstotliwości LTE, do tego część nadajników nie wspiera agregacji (pomimo obecności potrzebnych pasm), itd. O ile łączenie 3, lub więcej częstotliwości to dla mnie science fiction, które będzie dostępne w porywach może dla 20% mieszkańców tego kraju, o tyle o agregację 2 pasm mogę powalczyć.

Do tej układanki dochodzi internet, z którego korzystam, ostatnio były to bonusy za rejestrację z Playa i Orange, obecnie darmowe 20 GB z T-Mobile (mam kilkadziesiąt kart z aktywnym RWK u nich z bonusu za rejestrację, w ogóle mam baaardzo dużo kart SIM, nie pytajcie po co :zawstydzony: ), ale docelowo jak skończy się ta promocja w T-Mobile (pod koniec czerwca, jak nie przedłużą), to interesuje mnie Darmowy Internet LTE w Red Bullu, gdyby to zlikwidowali, to wtedy Nju Internetowy z Nocami bez Limitu w Play w najnowszej internetowej taryfie Internet na Kartę w Play, lub w grę wchodzi jeszcze internet w starszej taryfie Playa (mam startery) Play Internet na Kartę, 45 zł na 30 dni, na tych samych zasadach, co ten DIL W RBM, czyli co najmniej 100 GB i lejek 2 Mb/s. Tak więc dobierając router najbardziej interesują mnie nadajniki Playa.

Co ważne jeszcze odnośnie routera, to musi posiadać wyjście na zewnętrzną antenę i umieć wymuszać konkretne częstotliwości LTE, jak i agregację konkretnych pasm LTE (te rzeczy robi chyba oprogramowanie, np. LTEwatch, jeśli się nie mylę, ale router musi je obsługiwać). Musi także obsługiwać VOIPy.

1. Nie wiem na ile dobrze UKE pokazuje na tych nadajnikach te częstotliwości, ale wygląda na to, że jestem dosyć blisko jednego, który puszcza LTE 1800 i LTE 2100, czy Huawei B525 z dystrybucji Playa obsługuje agregację tych pasm?

2. Idzie w ogóle sprawdzić, czy dany BTS obsługuje łączenie częstotliwości, a jeśli tak to jakich?

3. Czy ten Huawei B525 z Playa obsługuje jakieś oprogramowanie, które umożliwia wymuszanie danych pasm, coś czytałem, że może być z tym problem, ale nie jestem pewny?

4. Z tych dwóch routerów Huawei B5186, czy B525, którego byście bardziej polecali, ten nowszy obsługuje chyba dodatkowo Wi-Fi 5 GHz?

5. Jeśli chodzi o tego Huawei B315, to słyszałem coś, że ten z Playa nie obsługiwał VOIPów, z Plusa nie obsługiwał anten zewnętrznych, a ten z T-Mobile to straszny "kastrat". Myślałem, że z Orange będzie najlepszy, ale ostatnio ktoś napisał na tym forum, że ma za nowy soft i jest problem z obsługą LTEwatch chyba. Wersja, z której dystrybucji będzie najlepsza?

6. Jest jeszcze jakaś ciekawa alternatywa dla tego B315?

7. Mam jeszcze takie pytanie niezwiązane z tematem, które mnie nurtuje, załóżmy, że jestem w zasięgu LTE 2600 Playa, czyli mam teoretyczną możliwość pobierania z maksymalną prędkością do 150 Mb/s (4 bloki częstotliwości po 37,5 Mb/s każdy) i teraz mam dwa routery o identycznej antenie, ale jeden jest kategorii 4 (czyli prędkość pobierania do 150 Mb/s), a drugi 3 (prędkość do 100 Mb/s) i ten pierwszy pobiera mi w domu z prędkością 50 Mb/s (po różnych stratach, ukształtowanie terenu, odległość do nadajnika), to drugi jaką prędkość wyciągnie zakładając, że nie różnią się anteną? 37,5 Mb/s ? 33,3 Mb/s ? 50 Mb/s chyba nie może, zgadza się?
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki router wybrać, z agregacją, czy bez agregacji LTE?

Post autor: robertnik »

1 nie
3 tak
4 mam b525, ale kupiłem bo był tańszy, a nie lepszy czy gorszy.
By agregować1800 2100 lte cat11 np b618
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jaki router wybrać, z agregacją, czy bez agregacji LTE?

Post autor: dzejk »

3. do wymuszania pasm i podglądu sygnału jest na razie tylko skrypt, który działa przez przeglądarkę firefox z wtyczką greasemonkey. Wcześniejsze programy niestety nie działają, huawei musiał coś pozmieniać w firmware b525.
4. to podobne modele, oba mają dwuzakresowe wifi. B525 ma chyba nowszy procek, ale nie przekłada się to na zauważalnie większe prędkości.
5. b315 to już dość obeznany model, można bez problemu wymienić w nim soft, ten z plusa jest najlepszy. Najnowszy soft z orange nie pokazuje numeru nadajnika (cell-id), ale ltewatch działa bez problemu.
7. Wiem do czego pijesz, prędkości z przykładu powinny być podobne, ale nie polecam starych b593 z lte kat. 3, bo mają ograniczony soft - nie wymusisz na nich wybranego pasma w LTE.
Bohan
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2016-11-22, 11:37

Re: Jaki router wybrać, z agregacją, czy bez agregacji LTE?

Post autor: Bohan »

@robertnik
Dzięki za odpowiedzi.

@dzejk
3. Jest szansa, że to się zmieni i za jakiś czas będzie można na B525 odpalać jakieś oprogramowanie do do wymuszania pasm i podglądu sygnału, czy to pierwszy taki przypadek, że jakiś router od Huawei jest tak "zablokowany" w tym względzie?

4. Jeśli B5186 też obsługuje Wi-Fi 5GHz, to może oleje tego B525. Jak tam wygląda sprawa z wersjami tego B5186 od różnych operatorów, która jest najlepsza (chodzi o możliwość wymuszania pasm, podgląd sygnału i żeby ogólnie był jak najmniejszym kastratem)?

5. Ten B315 z Plusa obsługuje anteny zewnętrzne (na wszelki wypadek)? Pokazywanie tego numeru nadajnika (cell-id) może się do czegoś przydać, skoro z tego co się orientuję, to chyba nie można wymuszać połączenia z danym nadajnikiem?

Dzięki za odpowiedzi.
XnIcRaM
Użytkownik forum
Posty: 33
Rejestracja: 2017-02-16, 01:10

Re: Jaki router wybrać, z agregacją, czy bez agregacji LTE?

Post autor: XnIcRaM »

4. Wi-Fi 5GHz ma zawsze mniejsze pokrycie niż 2.4GHz jednak umożliwia uzyskanie większych prędkości, ja łącząc się z moim E5186 na WiFi 2.4GHz pomimo ustawienia maksymalnej szerokości pasma WiFi oraz tego iż mój telefon obsługuje WiFi ac nie mogłem przekroczyć prędkości 80Mb/s natomiast po przełączeniu się na 5GHz bez problemu uzyskiwałem ponad 100Mb/s, choć teoretycznie przy trybie ac na 2.4GHz powinno to działać z lepszą prędkością.
Podobno najbardziej okrojony jest E5186 z T-Mobile ja ma z plusa i nie narzekam, zresztą i tak żaden z polskich operatorów (zresztą nie wiem czy w ogóle jakikolwiek) nie udostępnia oprogramowania z wymuszaniem częstotliwości ale kto by się tym przejmował kiedy bez problemowo można to zrobić zewnętrzną aplikacją :) (nie wiem jak od innych operatorów ale mój - plusowy - ma voip i usb)
5. B315 ma możliwość podłączenia zewnętrznej anteny resztę można uzyskać za pomocą aplikacji (podejrzeć cell-id czy wymusić częstotliwości) jednak ja swojego sprzedałem gdyż w Play'u na częstotliwości 2600MHz przy takich samych parametrach sygnału jak na E5186 uzyskiwałem znacznie mniejszą prędkość maksymalną (oczywiście bez agregacji na E5186). Według mnie warto dołożyć do E5186 (choć osobiście szukam w dobrej cenie B618 na testy :D)
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki router wybrać, z agregacją, czy bez agregacji LTE?

Post autor: robertnik »

Do zarządzanie B525 prócz skryptu jest i appka na androida.
Część jest w haczykach(po wpisaniu IP i Hasła trzeba się domyślić które to tak, a które anuluj) ale najważniejsze pokazuje i da się zarządzać częstotliwościami.

Obrazek

Obrazek

Oczywiście na niebrandowanych(ze zwykłego sklepu) B525 działa ltewatch.
Jak by kto pytał to mam wersję z T-mobile, tą bez USB i rj11. Generalnie polecam, bo zwyczajnie za 4stówki warto.
Bohan
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2016-11-22, 11:37

Re: Jaki router wybrać, z agregacją, czy bez agregacji LTE?

Post autor: Bohan »

Dzięki za odpowiedzi chłopaki :)

Wiem, że jakieś niecałe 2 lata temu B315 z Plusa (zaraz po wejściu na rynek) miał problem z obsługą zewnętrznych anten, a sam jakieś pół roku temu dzwoniłem na infolinię Plusa i konsultant powiedział mi wtedy, że nawet chyba dają już zaślepki na gniazdo antenowe, bo B315 od nich nie obsługuje zewnętrznych anten. Nie wiem na ile to prawda.

A odnośnie mojego głównego pytania z tematu mógłby ktoś zerknąć na moją lokalizację i doradzić czy jest sens abym w ogóle brał router z agregacją LTE, czy bez? Moja lokalizacja http://bit.ly/2o7OvK1 Mieszkam jakieś 600 metrów na południe od tych 2 nadajników Orange i Playa, które znajdują się obok siebie. Interesuje mnie internet z Playa, kolega robertnik mówi, że ani B5186, ani B525 nie łączą pasm 1800 i 2100, a nadajnik z tymi częstotliwościami mam właśnie najbliżej. Pozostaje zatem chyba tylko agregacja innych pasm.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki router wybrać, z agregacją, czy bez agregacji LTE?

Post autor: robertnik »

Do 800MHz masz jakieś 4km, tylko że inny bts po drodze... Ciężka sprawa. Oczywiście można testować, ale najlepiej sabotować przeszkadzający BTS dynamitem. ;)
Bez agregacji po taniości masz e5170.
Bohan
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2016-11-22, 11:37

Re: Jaki router wybrać, z agregacją, czy bez agregacji LTE?

Post autor: Bohan »

A LTE 2600 MHz jaki ma maksymalny zasięg do wewnątrz budynków?
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki router wybrać, z agregacją, czy bez agregacji LTE?

Post autor: robertnik »

HGW, ale najmniejszy.
Obrazek

EDIT
Ale wzór znalazłem, z którego będziesz mógł sobie wyliczyć ;)
Obrazek
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Jaki router wybrać, z agregacją, czy bez agregacji LTE?

Post autor: Hermogenes »

Dodaj że odległość w km a częstotliwość w MHz .poz Hermogenes
maszkara72
Użytkownik forum
Posty: 32
Rejestracja: 2017-01-26, 11:24
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Re: Jaki router wybrać, z agregacją, czy bez agregacji LTE?

Post autor: maszkara72 »

robertnik pisze:Do zarządzanie B525 prócz skryptu jest i appka na androida.
Część jest w haczykach(po wpisaniu IP i Hasła trzeba się domyślić które to tak, a które anuluj) ale najważniejsze pokazuje i da się zarządzać częstotliwościami.

Obrazek

Obrazek

Oczywiście na niebrandowanych(ze zwykłego sklepu) B525 działa ltewatch.
Jak by kto pytał to mam wersję z T-mobile, tą bez USB i rj11. Generalnie polecam, bo zwyczajnie za 4stówki warto.
A czy ta apka działa na huawei e 5186,albo jest inna apka na androida z której mógłbym zmieniać częstotliwości na e 5186?
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki router wybrać, z agregacją, czy bez agregacji LTE?

Post autor: robertnik »

Nie słyszałem o takiej, co nie świadczy o tym że takowej nie ma.
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Re: Jaki router wybrać, z agregacją, czy bez agregacji LTE?

Post autor: barek16 »

Ta apka działa z E5186 :ok:
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6444
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaki router wybrać, z agregacją, czy bez agregacji LTE?

Post autor: onken »

Jak działa jak nie działa, nie zmienia pasm

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Re: Jaki router wybrać, z agregacją, czy bez agregacji LTE?

Post autor: barek16 »

To dziwne bo ja sprawdzałem u siebie na sofcie LMT i działała...
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki router wybrać, z agregacją, czy bez agregacji LTE?

Post autor: robertnik »

Dostałeś potwierdzenie Gotowe i po przełączeniu na 800MHz masz niższe speedtesty??
Jak tak to skrypt też zadziała
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Re: Jaki router wybrać, z agregacją, czy bez agregacji LTE?

Post autor: barek16 »

Dostałem potwierdzenie gotowe i po cell-id widzę że przerzuciło mnie na BTS na którym jest tylko 800MHz- na tym z którego na codzień korzystam jest tylko 1800MHz. Sprawdzę to jeszcze dziś po pracy i potwierdzę.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki router wybrać, z agregacją, czy bez agregacji LTE?

Post autor: robertnik »

To była by świetna wiadomość, bo strasznie miło jest mieć taką appkę pod palcem w telefonie.
maszkara72
Użytkownik forum
Posty: 32
Rejestracja: 2017-01-26, 11:24
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Re: Jaki router wybrać, z agregacją, czy bez agregacji LTE?

Post autor: maszkara72 »

Ja próbowałem u siebie i za cholerę nie wychodzi,jakiś problem z logowaniem.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki router wybrać, z agregacją, czy bez agregacji LTE?

Post autor: robertnik »

A IP i hasło podałeś? Trzeba pacnąć w górnym lewym rogu.

Obrazek

Obrazek
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Re: Jaki router wybrać, z agregacją, czy bez agregacji LTE?

Post autor: barek16 »

Tak jak pisałem u mnie na E5186 apka działa:
Screenshot_2017-04-08-22-34-37.png
Screenshot_2017-04-08-22-35-09.png
Agregacji teraz nie sprawdzę bo kartę RBM musiałbym wkładać, ale z tego co pamiętam to sprawdzałem i również działało.
ODPOWIEDZ