Jaki modem do Synology RT1900ac pod USB?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
MisZOkienka
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2017-04-10, 06:36

Jaki modem do Synology RT1900ac pod USB?

Post autor: MisZOkienka »

Witam, mam router Synology RT1900ac i obecnie korzystam ze starego modemu Huawei E3131-s2 wpiętego w gniazdo USB jako zabezpieczenie głównego łącza, którym jest internet z Vectry.
W najbliższym czasie planuję zmienić miejsce zamieszkania i nie jestem pewny jak długo w tym miejscu zabawię. Rozważam opcję internetu mobilnego LTE jako podstawowego łącza. Planuję korzystać z RBM DIL.

Po pierwsze chcę zapytać, czy routery LTE mogą pracować w takim trybie jak zwykłe modemy podłączane przez USB (czy będą działać jako modem przy podłączeniu przez USB do mojego Synology)?
Po drugie jaki sprzęt radzicie dobrać, żeby prędkości były w miarę przyzwoite, tj. w granicach przynajmniej 50MB/s? Mam swój serwer NAS i czasami potrzebuję wyciągnąć z niego jakieś pliki.
Lokalizacja: Olsztyn, ul. Radiowa (http://beta.btsearch.pl/?dataSource=uke ... 92&zoom=16).

Dodam, że nie chcę iść w wielkie koszty, na razie wstępnie myślałem o jakimś używanym modemie bez agregacji pasm. Czy jest sens brać taki sprzęt przy moich oczekiwaniach?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki modem do Synology RT1900ac pod USB?

Post autor: wojteks »

https://www.synology.com/pl-pl/compatib ... mode=false

Tyle podaje oficjalna baza wiedzy. Popytaj na forach synology a o prędkościach "przynajmniej" zapomnij.
Nie pomagam na PW!
MisZOkienka
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2017-04-10, 06:36

Re: Jaki modem do Synology RT1900ac pod USB?

Post autor: MisZOkienka »

Tą listę znam. Przyjmę strategię zakupu urządzenia na portalu aukcyjnym, sprawdzenia działania i ew. zwrotu do 14 dni.
Zdaję sobie sprawę, że gwarantowanych prędkości nie uzyskam. Mój telefon na 2600MHz uzyskuje 50/25Mb/s, na 1800 czy 2100 znacznie mniej.
Najbardziej nurtująca mnie kwestia to możliwość działania routera jako modemu usb po kabelku. Czy jest taka możliwość?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki modem do Synology RT1900ac pod USB?

Post autor: wojteks »

MiFi tak mają że można jako modem USB używać. Kup tani Airbox 2 plus z Orange i próba.
Nie pomagam na PW!
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki modem do Synology RT1900ac pod USB?

Post autor: robertnik »

Nie kupuj tego airboxa bo jest bardzo kiepski. Synology to ruter, więc ma wan. Kup E5170, skonfiguruj tak by na WANie IP się zgadzało i będziesz miał i MiFi i pełne prędkości i wybór pasm.
Z tym adresem nie napisałeś czy to lokalizacja do której się przeprowadzasz, czy aktualna, więc nie będę się wygłupiał i nie napiszę czy warto inwestować w droższy ruter z LTE-A. Natomiast o NASie widzianym na zewnątrz zapomnij. RBM nie daje takich IP.
MisZOkienka
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2017-04-10, 06:36

Re: Jaki modem do Synology RT1900ac pod USB?

Post autor: MisZOkienka »

Właśnie co do dostępności NASa z zewnątrz to będę to sprawdzał, bo mam RBM w telefonie. Wydaje mi się, że powinno działać przez DDNS Synology. Sprawdzę na obecnym połączeniu, żeby mieć pewność.
Z tego co widzę to ten E5170 mogę podłączyć przez WAN tak jak mam obecnie podłączony modem Vectry w trybie bridge. W sumie to niezłe rozwiązanie. Myślałem nawet nad nieco tańszym, czyli tańszy router LTE cat4 podłączony przez USB tak jak obecnie mój zapasowy internet 3G z Playa.

Lokalizacja podana w poście to ta, do której się przenoszę.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki modem do Synology RT1900ac pod USB?

Post autor: robertnik »

Przemyśl coś z agregacją np B525(trochę drożej, ale bywają poniżej 400zł) i podłącz po rj45. Modemy USB w ruterach tracą na wydajności(w komputerach mają lepsze osiągi).

Sam mam taki duet spięty ruterem(z openWRT) i działa.

Obrazek

2600 mam na końcówce zasięgu i tylko nocami mogę go włączać, a szkoda bo jest szybko. U Ciebie powinno być o wiele lepiej, no ale to trzeba by potestować.
MisZOkienka
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2017-04-10, 06:36

Re: Jaki modem do Synology RT1900ac pod USB?

Post autor: MisZOkienka »

Cóż, sprawdziłem właśnie przed chwilą i rzeczywiście DDNS Synology nie działa, po prostu Play blokuje ruch z zewnątrz, tak?
Czy inne sieci też blokują?
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaki modem do Synology RT1900ac pod USB?

Post autor: onken »

Jak nie wykupią zewnętrznego publicznego adresu w innej sieci to tak, też będziesz miał zablokowany ruch.

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki modem do Synology RT1900ac pod USB?

Post autor: robertnik »

Możesz kombinować z VPN za maskaradą. Tu przykład dla OpenWRT.
kpac
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2009-05-10, 12:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki modem do Synology RT1900ac pod USB?

Post autor: kpac »

W jakich trybach może pracować ten B525.Można na nim całkowicie wyłaczyć NAT i pociagnać sygnał po skrętce. Czy tylko da się ustawić DMZ i przekierowania. Mam Voip i nie chciałbym mieć podwójnego NATu.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki modem do Synology RT1900ac pod USB?

Post autor: robertnik »

01.png
03.png
04.png
02.png
kpac
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2009-05-10, 12:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki modem do Synology RT1900ac pod USB?

Post autor: kpac »

Szkoda bo router fajny ale - wyglada na to że się nie da.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki modem do Synology RT1900ac pod USB?

Post autor: robertnik »

Hmm. A czemu tak sądzisz? Z printscreenów stwierdziłeś że opcje wyłącz nie działają? Zresztą co to za voip, że sobie z natami nie radzi? Klient ma się logować do serwera, a później zestawić P2P. Są jeszcze jakieś, które tego nie potrafią?
kpac
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2009-05-10, 12:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki modem do Synology RT1900ac pod USB?

Post autor: kpac »

Niestety bramki Voip sa nieco bardziej wymagajace niż kliient na PC ( BTW. Kto jeszcze tego używa jako klijenta Voip). Odpal sobie choćby bramke Fritza na podwójnym nacie a będziesz wiedział o co mi chodzi. I nie interesuja mnie półśrodki typu serwer stun. Z printscreenów które wkleiłeś widać że router jedyne co posiada to przekierowania a to trochę za mało by wyłaczyć nat jeżeli porówna się z możliwościam choćby tomato na innych routerach.Chyba że sa tam jeszcze bardziej zaawansowane mozliwosci których nie pokazałeś na printscreenach.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki modem do Synology RT1900ac pod USB?

Post autor: robertnik »

Pytałeś czy da się wyłączyć. Jak pościągasz te ptaszki to się wyłączy, a nie zacznie blokować wszystko... Masz modem USB to wgraj mu soft hylink i będzie identycznie, nawet sobie przetestujesz czy ściąganie ptaszków w opcjach firewalla blokuje ruch permanentnie, czy po prostu opcja przestaje być aktywna.
roccogiani
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2014-11-30, 11:13
Lokalizacja: Sanok

Re: Jaki modem do Synology RT1900ac pod USB?

Post autor: roccogiani »

hilink 3372s
MisZOkienka
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2017-04-10, 06:36

Re: Jaki modem do Synology RT1900ac pod USB?

Post autor: MisZOkienka »

Dziś kupiłem Huawei E3372s-153 HiLink. Wgrałem mu najnowszy firmware i webui. Wszystko działa bardzo dobrze, prędkości nawet mam całkiem niezłe jak na okolicę, w której obecnie go używam (okolice Pasymia), w mieście po powrocie będzie pewnie jeszcze lepiej.

Szukam oferty z zewnętrznym IP, najlepiej na kartę. Chociaż mam możliwość dostać się do NASa i routera przez DDNS Synology, to wolałbym mieć połączenie bezpośrednie. Ktoś ma info czy istnieje jakiś internet LTE dający zewnętrzne IP (wystarczy zmienne)?
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaki modem do Synology RT1900ac pod USB?

Post autor: onken »

Na abonament, owszem, kilka. Na kartę nie.

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
MisZOkienka
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2017-04-10, 06:36

Re: Jaki modem do Synology RT1900ac pod USB?

Post autor: MisZOkienka »

A które są na abonament?
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaki modem do Synology RT1900ac pod USB?

Post autor: onken »

Masz np Plus, Cyfrowy Polsat, Orange dla firm ( czasem udaje się włączyć dynamiczny publiczny IP zwany VPN - też dla taryf indywidualnych ) i jeszcze T-Mobile dla firm.

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki modem do Synology RT1900ac pod USB?

Post autor: robertnik »

onken pisze:dynamiczny publiczny IP zwany VPN
VPN to kompletnie inne zagadnienie. To tunel mający 2 końce, wejście i wyjście np dom i lan w pracy, dom i inny pc np w USA.
MisZOkienka
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2017-04-10, 06:36

Re: Jaki modem do Synology RT1900ac pod USB?

Post autor: MisZOkienka »

OK, na razie zostaje mi korzystanie z usługi quickconnect od Synology. Jest przynajmniej wejście do plików. Może jak będę miał trochę czasu to pobawię się w podłączenie mojego routera jako klienta VPN, żeby mieć całkowity dostęp.

Z innej beczki. Mój Synology jest na chipsecie Broadcom, co wiąże się z tym, że kiepsko działa z E3372s-153 w wersji Hilink. W wersji zwykłej niby działa dobrze, ale mam ograniczone możliwości konfiguracji modemu, a przede wszystkim żona mi się denerwuje, że często przerywa połączenie z internetem, albo coś nie działa.
Chcę kupić router LTE, który podłączę przez WAN do mojego Synology. Chcę wydać jak najmniej pieniędzy. Kusi mnie agregacja pasm, ale na razie nie mogę sobie na to pozwolić finansowo. Powiedzmy, że mój budżet to ok. 200zł. Zastanawiam się nad E5180 (wada - brak modyfikacji) lub B315.

Co polecacie? Na co jeszcze zwrócić uwagę? Nadajnik Play LTE1800 (z którego korzystam) mam 300m od mieszkania, widzę go z okna.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki modem do Synology RT1900ac pod USB?

Post autor: robertnik »

E5170 dawno kupiłem używany. Działa, choć od miesiąca jako backup. Da się wymusić pasma przez aplikacje zewnętrzną, da się go zabrać z sobą na wycieczkę, kosztuje 200.
Niemniej B525 z LTE-A bywają po 400(teraz widzę licytację od 350). To drożej, powyżej budżetu, jednak warto przemyśleć.
MisZOkienka
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2017-04-10, 06:36

Re: Jaki modem do Synology RT1900ac pod USB?

Post autor: MisZOkienka »

Myślałem o tym E5170 i tak samo jak E5180 nie znalazłem żadnych modyfikacji, które są konieczne, żeby sobie pasma powymuszać bez zewnętrznych aplikacji. A co sądzisz o B315 z Plusa za 220zł? W sumie to praktycznie to samo co i te sprzęty, tylko więcej portów LAN.

B525. Wiem, można po 400, tylko to jednak na razie powyżej budżetu... Kusi, ale muszę szukać najtańszej opcji na ten moment.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki modem do Synology RT1900ac pod USB?

Post autor: robertnik »

Nigdy nie miałem B315, musiał bym się opierać na cudzych doświadczeniach. Na forum jednak jest spory wątek o nim. Warto tam dopytać.
MisZOkienka
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2017-04-10, 06:36

Re: Jaki modem do Synology RT1900ac pod USB?

Post autor: MisZOkienka »

B525 kusi, a jeszcze bardziej B618. Ale to jeszcze nie mój czas.
B315 mogę mieć w granicach 220zł. Ma ogromną zaletę - wsparcie modów.
E5170 lub E5180 za to mają dla mnie zaletę, że są mniejsze, przenośne i łatwiej zabrać w teren.

A tego E5170 masz używkę z Playa, czy niebrandowaną? Widzę jest jakaś aukcja z Playa teraz.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki modem do Synology RT1900ac pod USB?

Post autor: robertnik »

Mam białą, nie brandowaną(nie wiem skąd, prawdopodobnie jakiś europejski tmobile). Jest problem z wymianą firmware, nie udała mi się ta sztuka, więc miej to na względzie.
ODPOWIEDZ