porada LTE+anteny zewn+ethernet

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
stefek202
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-04-17, 21:48

porada LTE+anteny zewn+ethernet

Post autor: stefek202 »

Cześć,
Im więcej czytam tym mniej wiem, więc najlepiej zapytać..
Planuję się przeprowadzić w najbliższym czasie w okolicę, gdzie niestety kablówki itp nie ma, pozostaje LTE. Planuję orange, bo mają duże pakiety na firmę (500GB). Muszę mieć stały publiczny adres IP (choć z tego co czytam to też są jazdy z tym w orange. Niestety będę musiał się posiłkować antenami zewnętrznymi, żeby coś sensownego zdziałać (w domu za słabo). I tutaj pytanie co zakupić, bo potrzebuję kupić modem (router zapewne choć wątpliwości poniżej):
-ze złączami do anten LTE zewnętrznych (plus porada jakie anteny od razu)
-z portem ethernet, tak żebym mógł podłączyć mój rt-ac68u jako router (czyli ewentualnie wyłączyć NAT etc, zrobić z niego bridge pomiędzy lte a lan)
Mam dwa BTSy w pobliżu, jeden w odległości 1KM (GSM900 LTE800 UMTS2100) drugi w odległości 3,3KM (GSM900 LTE800 UMTS2100). Wg, UKE jest jeszcze jeden na LTE1800 w odległości 1,5km, ale diabli wiedzą.

Rozważałem jeszcze modem na usb np. E3372, ale to chyba nie jest zbyt dobry pomysł, słabo to widzę jeśli chodzi o obsługę przez router, do tego dochodzi więcej problemów z długością kabla do anten lte (a w mojej konfiguracji wrzucę to coś co kupię zaraz przy dachu i dopiero pociągne ethernet do dobrego miejsca gdzie będę chciał mieć router).


Moje pomysły: B593s, B315, ZTE MF283+?

Coś całkiem innego? Co poradzicie? Jakie anteny od razu do tego?
Awatar użytkownika
KraKra
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-03-27, 20:02

Re: porada LTE+anteny zewn+ethernet

Post autor: KraKra »

Z antenami Ci nie doradzę, bo mam dość niezły zasięg. Natomiast co do samych routero-modemów już mogę. Z powodzeniem zastosowałem u siebie konfigurację o jakiej piszesz, w oparciu o B593-s22 (najpierw) i B618-22d (obecnie). Wyłączone DHCP by nie było konfliktu, wyłączone WiFi, ustawione DMZ na adres RT-AC68. Konfiguracja się sprawdzała i sprawdza, chodzi bezproblemowo, w sposób "przeźroczysty" dla użytkowników.
Obrazek
stefek202
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-04-17, 21:48

Re: porada LTE+anteny zewn+ethernet

Post autor: stefek202 »

Cena niemała za obydwa.. warto dopłacać za ten drugi? Coś lepszego uzyskam, skoro to ma być tylko modem, wszystkie usługi będą na asusie? No i anteny muszę mieć zewnętrzne, więc jakość tych wbudowanych mnie nie rusza...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: porada LTE+anteny zewn+ethernet

Post autor: matek451 »

Jaki zakup modemu/routera ? Ofertę dla firm w Orange bierze się tylko ze sprzętem, za 16 zł/m-c netto jest MF286 z LTE-A a za 5 zł/m-c netto B315 z LTE. A co do anteny to najpierw testy Orange w twojej lokalizacji na telefonie LTE z Network cell Info. Pokażą dane BTS-a i parametry sygnału, my nawet nie znamy twojej lokalizacji więc nikt ci anteny nie dobierze.
Awatar użytkownika
KraKra
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-03-27, 20:02

Re: porada LTE+anteny zewn+ethernet

Post autor: KraKra »

stefek202 pisze:Cena niemała za obydwa.. warto dopłacać za ten drugi? Coś lepszego uzyskam, skoro to ma być tylko modem, wszystkie usługi będą na asusie? No i anteny muszę mieć zewnętrzne, więc jakość tych wbudowanych mnie nie rusza...
B618-22d kupowałem w ramach umowy w Play, cena za niego na wolnym rynku jest wysoka, jest wart tylko wtedy kiedy masz perspektywy na to, że skorzystasz z agregacji pasm i sieć operatora nie jest przeciążona. B593-s22 można kupić używane tanio, sam kupiłem w ten sposób swój.

Na 593 zrobiłem testy wszystkich operatorów (na prepaid) i wybrałem tego, którego spotkał zaszczyt podpisania umowy ze mną ;) i to samo radzę: najpierw testy, bo może się okazać, że ofertę Orange będzie miał lepszą, ale jakość usługi będziesz miał mocno słabą.

Co do modemów/pendrive na USB, możesz coś takiego razem z routerem użyć. Tylko nie każdy model chce dobrze współpracować, nie każda odmiana. Musiałbyś dokładnie zweryfikować czy to co planujesz będzie działać, ja się np. wkopałem w ten sposób w E3276 (w wersji zwykłej / "nie hi-link"), leży i się kurzy. Prócz tego jesteś uzależniony od wydajności portu USB w routerze i jakości zasilacza. I jak sam zauważyłeś musisz ciągnąć kabel antenowy do routera, a tak to router LTE stawiasz gdzie chcesz między nim a routerem "domowym" masz Ethernet. Dlatego, jeśli to możliwe, to radzę jednak by zdecydować się na wariant z routero-modemem LTE + drugi router.
Obrazek
stefek202
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-04-17, 21:48

Re: porada LTE+anteny zewn+ethernet

Post autor: stefek202 »

Robiłem testy ale bez tej aplikacji, nie znałem (można to jakoś ładnie eksportować z niej?). Porobię jeszcze raz i chyba rzeczywiście zrobię jak radzicie, wezmę oprócz orange jeszcze w obroty karty pozostałych operatorów, drogie nie są w końcu, a będę wiedział co i jak.
Nie wiedziałem że są te urządzenia w ofercie, jakoś to przeoczyłem.
Można na MF286 ustawić bridge mode, bo informacje które znalazłem nie są zbyt jasne czy to działa.
stefek202
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-04-17, 21:48

Re: porada LTE+anteny zewn+ethernet

Post autor: stefek202 »

Ok, dzisiaj udało mi się potestować kilka razy w różnych częściach domu i po kolei z każdym operatorem. Screeny z aplikacji z kolejnych testów są tutaj:
https://1drv.ms/u/s!AlI-AAdUAGXefwVfztp8nNMu_J4

Moje pytania nadal aktualne, jeśli ktoś poradzi coś będę wdzięczny, jaką ewentualnie antenę, albo co wykombinować i u którego operatora polecacie.
W zależności od pory różnie to działało:(
W żadnym wypadku nie było zadowalające.
stefek202
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-04-17, 21:48

Re: porada LTE+anteny zewn+ethernet

Post autor: stefek202 »

Ktoś coś:)?
ODPOWIEDZ