Antena do Huawei B315

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
KtoPytaNieBłądzi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-04-18, 17:23

Antena do Huawei B315

Post autor: KtoPytaNieBłądzi »

Witam wszystkich,
na wstępie muszę zaznaczyć, że nie mam kompletnie pojęcia na temat o który pytam.
Mam internet mobilny i router Huawei B315. Zasięg według strony operatora to 3 kreski, ale mieszkam w małej miejscowości o słabym zasięgu sieci i prędkość internetu w LTE to jakieś max 2mb/s a w HSPA max 5mb/s. Nie wiem co to znaczy ale RSSI to -75dBm.
Chciałabym dowiedzieć się, co podłączyć do tego routera, żeby choć trochę zwiększyć prędkość internetu. Nie mam pojęcia jaką antenę wybrać, ani model, ani rodzaj, ani to czy taką którą umieszcza się gdzieś na zewnątrz czy wkręca w router.
Będę wdzięczna za każdą pomoc.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Antena do Huawei B315

Post autor: dzejk »

Z tym routerem współpracują programy http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/huawei.php oraz https://www.dropbox.com/s/x3f5jxw89rjk0 ... t.zip?dl=0 - uruchom wbrany i pokaż zrzut ekranu na forum.
KtoPytaNieBłądzi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-04-18, 17:23

Re: Antena do Huawei B315

Post autor: KtoPytaNieBłądzi »

Proszę
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Antena do Huawei B315

Post autor: dzejk »

Łączysz się z nadajnikiem w Woli Rzędzińskiej. Do sprawdzenia częstotliwość - kliknij w programie przycisk z plusem (+) przy Frequency band i wybierz pasmo 800 oraz 1800 MHz. Pokaż na forum. Zrób też speedtesty.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do Huawei B315

Post autor: matek451 »

Niewłaściwy wybór operatora, to Plus pseudo lider LTE, na 99% z LTE800Sferii w tej Wólce. Szybko raczej nie będzie antena niewiele zmieni. Dopiero uruchomienie LTE1800aero2 na tym BTS-ie może poprawi coś w tym temacie. Jaka to miejscowość?
KtoPytaNieBłądzi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-04-18, 17:23

Re: Antena do Huawei B315

Post autor: KtoPytaNieBłądzi »

Na tego operatora zdecydowałam się z konieczności bo ten przez kable był jeszcze gorszy. Sąsiad dom obok ma do 20mb/s bez anten i z gorszym routerem więc troszkę dziwi mnie czemu jest tak słabo u mnie. Miejscowość Jodłówka- Wałki (jej obrzeże, taki koniec świata)

PS: W zasadzie już pomogliście bo na tym 800 jest aż 5 :D
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Antena do Huawei B315

Post autor: dzejk »

Nadajnik dosyć blisko, jakieś 2,5km w linii prostej - być może coś zasłania lub grube ściany domu tłumią sygnał http://beta.btsearch.pl/?dataSource=uke ... 58&zoom=14
Jak masz telefon z LTE, to sprawdź prędkość przy nadajniku (100-200m od niego, w kierunku domu) - być może opłaci się zakup anteny zewnętrznej na 1800 MHz, bo obecnie sygnał masz bardzo słaby, stąd kiepskie prędkości na tym paśmie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do Huawei B315

Post autor: matek451 »

Nie z konieczności a z..., w tej lokalizacji jest zasięg LTE w Orange i w T-mobile i to od dawna z BTS-a LTE1800NetWorks . Do tego działa z niego 3G na UMTS2100HSPA+DC i UMTS900 z HSPA+. Na dodatek uruchomili LTE800 Orange i T-Mobile na okolicznych BTS-ach. Do wyboru, do koloru. Na dodatek jeszcze Play z LTE1800, LTE2100 i LTE800 na BTS-ach Wola Rzędzińska, Ładna czy Pogórska Wola. Plus to ubogi krewny, nikt zorientowany w tej lokalizacji go nie weźmie. od dawna wiadomo ze reklamy Plusa/CP w Polsacie szkodzą. Podobnie jak bajki opowiadane na ten temat przez sąsiadów. Ale co ciekawe na tym BTS-ie działa już LTE1800aero2 tylko parametry sygnału tragiczne, stad takie niskie prędkości. Podjedź pod BTS i na telefonie z LTE sprawdź prędkości.
KtoPytaNieBłądzi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-04-18, 17:23

Re: Antena do Huawei B315

Post autor: KtoPytaNieBłądzi »

matek451, pewnie masz rację. Mogłam wcześniej tu przyjść zapytać ale wybrałam więcej GB kosztem prędkości, wcześniej internet stacjonarny o prędkości 1mb/s rozłączał się co kilka, kilkanaście minut przez infrastrukturę sieci telefonicznej i samą firmę dzień w dzień przez kilka miesięcy więc teraz to stabilne 5mb/s to dla mnie i tak cud ;)
Dziękuje za porady i doraźną pomoc, sprawdzę prędkość jak będę w pobliżu
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: Antena do Huawei B315

Post autor: 3G_ »

Plus w wielu lokalizacjach nie ustępuje teraz Orange i T-mobile, a miejscami ich przewyższa - zwłaszcza jak uruchomione zostało LTE1800 (20 MHz pasma).
To, że tamci operatorzy mają również LTE 1800 (15 MHz dzielone na dwóch) i 800 wcale nie oznacza na 100%, że będzie nie wiadomo co. Chyba, że kolega był, sprawdził i opiera swoją opinię na tej podstawie. A tak to mamy "lubię Orange, nie lubię Plusa" i tyle.
KtoPytaNieBłądzi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-04-18, 17:23

Re: Antena do Huawei B315

Post autor: KtoPytaNieBłądzi »

Chciałam się pochwalić że teraz mam nawet 9mb/s ale jak widzę screen powyżej to już nie chcę.. :D
HariMata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 158
Rejestracja: 2010-11-13, 22:08
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie/Łódź

Re: Antena do Huawei B315

Post autor: HariMata »

Dlaczego dyskusja ta toczy się w dziale "Co wybrać - sprzęt do mobilnego Internetu", a nie "Anteny GSM oraz problemy z zasięgiem" lub "Co wybrać - usługi operatorów GSM/UMTS/HSPA/LTE"? To tylko robi bałagan na forum. Przed zadaniem pytania warto poczytać sobie trochę wiadomości z tego forum, a wiele wątpliwości rozwieje się same.
ZTE MF286, B525s-23a, T-mobile Internet Domowy (bez limitu)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do Huawei B315

Post autor: matek451 »

Plus z uruchamianiem nieczynnych pozwoleń na LTE1800 Aero2 spóźnił się co najmniej o jeden rok. Przez ponad dwa lata na 50% pozwoleń na LTE1800 nie robił nic. Posiada te 20MHz pasma na LTE1800 za grosze , na dodatek jak wiadomo uzyskane w kontrowersyjnych okolicznościach( zobaczymy co dalej). Przez kilka lat marnował pasmo, sieć LTE1800 zbudował połowicznie, na dodatek często w oparciu o tragiczny dosył. Sieć LTE800Sferii zbudował podobnie, czyli w połowie po czym zapowiedział rezygnację z pasma na koniec 2018. W tym wszystkim brak jasnego planu rozwoju, przyparty do muru przez konkurencję w czwartym kwartale 2016 się obudził i zaczął realizować pozwolenia na LTE1800Aero2 leżące odłogiem. W tym czasie sieć się zapchała. Teraz chce z LTE1800 zrobić pasmo zasięgowe i uruchamia je na wsiach. Zobaczymy czy mu się to uda, jeśli tak to będzie prekursorem na skalę europejską, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę polskie normy na PEM. BTS-y LTE1800 na terenach mniej zaludnionych są chwilowa poprawą, odciąża też te kiepskie 5MHz na LTE800Sferii. Nie zmienia to postaci rzeczy że operator, który ma najwięcej pasma, wydał na nie najmniej kasy w wielu lokalizacjach to tragedia. W woj. łódzkim w miastach o średniej wielkości BTS-y LTE1800aero2 ledwo zipią. W Łodzi nie jest lepiej, brak jakichkolwiek pozwoleń na LTE2600. To nie jest kwestia czy go lubimy czy nie. Pozostali operatorzy z LTE zaczynali od zera, nie posiadali pasma a mimo to szybko i sprawnie zbudowali sieć LTE1800 a teraz LTE800 i budują w miastach LTE2600. Mają określony plan i go realizują konsekwentnie. LTE800 w Orange i T-mobile działa prawidłowo, na dodatek współpraca Networks na tym pasmie przynosi korzyści operatorom i klientom. Play wiadomo ma własną strategię rozwoju , do maksimum wykorzystuje swoje niewielkie zasoby radiowe a na LTE2600 nie ma konkurencji. Życzyłbym aby i Plus w temacie rozbudowy sieci LTE miał jasne plany i je realizował. Póki co na Forum Plusa konsultant często na pytania o rozbudowę sieci i LTE1800 odpowiada ' brak planów". W kwestii sieci LTE Plusa wciąż jest wiele niewiadomych a czas płynie szybko. Oby za półtora roku nie okazało się że LTE1800 jednak nie pokryje kraju, LTE800 Sferii się skończy a plany na LTE900 są w powijakach. Twój wynik na LTE-A w Plusie zacny ale dla 99,9% klientów Plusa nieosiągalny. Takie stacje w Plusie tylko w celach PR. LTE-A u tego operatora właściwie tylko w reklamach. Koleżanka cieszy się z 9Mb/s.
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: Antena do Huawei B315

Post autor: 3G_ »

Jak ja kocham ten hejt :)
Prawda, że się spóźnił, prawda, że ma rzadszą siatkę stacji i 1800 będzie gorsze niż w N! Itp,itd.
Ale jakoś to działa. Nawet na wsiach. Też jestem z łódzkiego i jestem naprawdę pozytywnie zaskoczony efektami. Jak chcesz zobacz mój temat w technikaliach na Telepolis "Porównania prędkości Internetu LTE". Raz jedni lepiej, raz drudzy. Moim zdaniem remis.
Jakoś na moje pytania o modernizację były odpowiedzi w większości pozytywne, przy czym pytałem bodajże o 9 stacji, z czego 6 już zmodernizowano, 2 jeszcze czekają, w jednym przypadku rzeczywiście brak planów.
Owszem, są miejsca, że jest lipa, bo ludziom nawciskali jako net domowy i stacje się zapchaly. Ale są i takie miejsca, gdzie Plus chodzi świetnie, a N! kuleje - pisanie jakoby ogólnie wszędzie było źle w Plusie, a w N! super jest zbytnim uproszczeniem, a wręcz nieprawdą. Wszystko zależy od konkretnej lokalizacji, łatwo wskazać, że gdzieś operator A działa pięknie, B kuleje i odwrotnie. Dlatego rzucanie ogólnikami jakoby wszędzie słabo działał tylko jeden jest zwyczajnie nie na miejscu.
A ile ma pasma i za ile kupionego klienta nie obchodzi. Ma działać i tyle.
Mityczny tragiczny dosyl też często można między bajki włożyć. Sam tak myślałem dopóki nie dodali 1800 - i nagle na radiolinii rzekomo 40 czy 80 Mb/s net śmiga ponad 100 Mb/s. Wieczorem. Takich stacji jest sporo.
A i na wsiach Plus nie miał pozwoleń na L1800. Robią to od 2016. A LTE poza miastami miał jako pierwszy, tyle że na 5 MHz LTe800. Problemem jest to co już wspomniałem - multum użytkowników mających to LTE jako net stacjonarny. Wystarczy spojrzeć na statystyki zużycia danych poszczególnych operatorów.

LTE-A tylko w reklamach? Większość stacji z mojego otoczenia ma 1800+800 (i nie mówię tu o 3 czy 4 stacjach). Fakt, że dodanie 5 MHz 800-ki do 1800 niewiele zmienia, ale jednak jest to LTE-A. Daje to w sumie 25 MHz pasma, czyli... dokładnie tyle samo co w przypadku 1800+800 w N! Inna sprawa, że reklamują 300 Mb/s, a stacji 2600 jest niewiele póki co. Ale chyba nikt o zdrowych zmysłach nie oczekuje, że zawsze i wszędzie będą prędkości jak w mojej stopce? Ja to traktuję bardziej jako ciekawostkę, a nie realne możliwości sieci. Wystarczy schować się za przysłowiowy róg i już masz połowę z tego albo nawet i nie. To samo np. wieczorem.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do Huawei B315

Post autor: matek451 »

A gdzie tu hejt? Co klienta obchodzi multum ludzi mających ten internet jako stacjonarny czy statystyki zużycia? Ma działać i tyle sam tak piszesz. Wcale nie jest tak różowo jak sądzisz. Polska to nie tylko wioski gdzie uruchomiono LTE1800Aero2 a klientów niewielu, w woj. łódzkim są duże miasta gdzie jest gorzej niż źle. Wystarczy poczytać co piszą ludzie z Bełchatowa, Opoczna czy sokolic Sieradza.To nie rejon wschodni województwa gdzie zmodernizowano sieć LTE1800. O Łodzi nawet nie chce mi się pisać bo brak choćby jednego pozwolenia na LTE2600 w takim mieście to żart z klientów. A połowa stacji na LTE1800Aero2 od dawna tylko na papierze.Oczywiście jesteś pozytywnie zaskoczony bo uruchomienie dodatkowych BTS-ów LTE1800 Aero2 to krok w przód. Pozwolenia LTE1800 na wsiach z 2016 roku? A kto operatorowi zabraniał je mieć wcześniej?( inni biorą od razu komplet). Oni w ogóle nie planowali takiej sieci na wsiach, to nacisk konkurencji ich do tego zmusił. Wszak pasmo mają od wielu lat Ale sam wiesz że to pasmo nie pokryje zasięgiem kraju. Jeśli w sprawie LTE900 Plus będzie tak 'szybki" jak z LTE1800 to za półtora roku może być nieciekawie. Chyba ze Solorz przeprosi się z LTE800 i przedłuży pozwolenie Sferii. Pytań w sprawie Plusa jest wiele. Sieć nadal jest budowana mało przemyślanie, raczej interwencyjnie. To taka specyfika tego operatora. Gdyby wykorzystał w stosownym czasie zasoby radiowe, które ma i zbudował sieć z prawdziwego zdarzenia dzisiaj byłby faktycznym liderem LTE, Na dziś jest w tyle. Ale wiadomo kasa a pan S nie jest skory do szaleństw w jej temacie. Mam abonament w Plusie więc na bieżąco śledzę ten ich rozwój. Niestety ale u mnie jest wolno i na szybciej się nie zanosi. Wszak sąsiedzi biorą sobie do serca reklamy w TV i za namową operatora montują IDU-ODU, przecież swego czasu szefostwo CP twierdziło że LTE z CP/Plusa zastąpi internet kablowy. Co do jednego zgoda, działanie każdego operatora trzeba sprawdzić w konkretnej lokalizacji, jeśli Plus działa lepiej to korzystać. Po tym co napisała koleżanka u niej tak nie jest.
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: Antena do Huawei B315

Post autor: 3G_ »

Nie wszędzie jest różowo, ale i nie wszędzie jest źle. Tak samo u innych.
Piszesz o 2600 jakby miało być remedium na wszystko, a bez niego sieć nie istniała.
1800 pokrywa więcej niż się wydaje, nie ma aż takiej tragedii jak wieść gminna niesie, a że w lasach nie będzie zasięgu to co z tego.
A co będzie w przyszłości to sobie możemy pogdybać, ale ja w jasnowidza bawić się nie zamierzam.
I znowu, u Ciebie jest źle (nie przeczę przecież), nie oznacza, że wszędzie jest źle. A koleżanka nie robiła zdaje się testów innych operatorów - skąd więc pewność że., że byłoby lepiej.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do Huawei B315

Post autor: matek451 »

Mieszkam w Łodzi , Plus u mnie kuleje więc nic dziwnego ze jestem zainteresowany siecią LTE2600 Plusa, brak nawet pozwoleń w tym mieście uważasz za normalne ?. Pasmo maja od ponad roku i co? Nawet o pozwolenia nie wystąpili, gdzie tu planowa budowa sieci? LTE1800 bez anteny zewnętrznej , może na ODU lub na tych AKc2uni od nich? Wszak ostro reklamują i promują ten szajs.Nie żartuj z tym pokryciem. Mam do BTS-ów Plusa 3-4 km i nawet z LTE800 wewnątrz jest kiepsko. O LTE1800 zapomnij, sytuację ratuje Cybertech Dual LTE. Co do przyszłości i planów to jest to istotne bo po pierwsze wiele osób nadal korzysta z LTE800Sferii a po drugie umowa na abonament jest zawierana na dwa lata i klient ma prawo wiedzieć co go czeka z końcem 2018. Szczególnie tych z IDU-ODU. A co do koleżanki to wystarczy że zrobi testy i się przekona. Ja na 99% stawiam że konkurencja działa lepiej.
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: Antena do Huawei B315

Post autor: 3G_ »

3-4 km w mieście wielkości Łodzi to jest ogromna odległość dla 1800, serio chciałeś mieć zasięg wewnątrz? Ale ok, nie róbmy już offtopu.
patryk7588
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 410
Rejestracja: 2012-07-15, 09:05

Re: Antena do Huawei B315

Post autor: patryk7588 »

Z L900 jest taki problem że ciągle za duży ruch jest po GSM900, obcięcie GSM powodowało brak dostępności usług głosowych dla sporej rzeszy klientów.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do Huawei B315

Post autor: matek451 »

A wystarczyło wyciągnąć trochę grosza i kupić te 5MHz w aukcji UKE zamiast robić cyrki i grać wydmuszką NetNet. Chytry dwa razy traci. Dla mnie Plus to od zawsze zagadka, brak spójności w rozwoju sieci jest niewytłumaczalny. Ale teraz w CP rządzi kto inny( księgowy), ostatnią osobą która miała jakąś wizję rozwoju był Libicki i dlatego pewnie odszedł. Oczywiście o LTE1800 w domu nawet nie marzyłem choć to peryferia Łodzi. Do CP/Plusa od początku mam Cybertecha. Ale kończmy ten OT.
ODPOWIEDZ